Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr relax
Poslední články
50%
Ryan, Anthony: Volání vlka
Boris Hokr - 26. 1. 2021
80%
Ellison, Harlan: Vrchol vulkánu
Pavel Mandys - 19. 1. 2021
60%
Kepler, Lars: Zrcadlový muž
Přemysl Krejčík - 12. 1. 2021
Nejčtenější články
80%
Ellison, Harlan: Vrchol vulkánu
Pavel Mandys - 19. 1. 2021
40%
Hawkins, Paula: Dívka ve vlaku
Juan Zamora - 3. 1. 2017
70%
Krajewski, Marek: Charónova čísla
Magda Melichová - 29. 12. 2020
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Carré, John le: Absolute Friends
Autor článku: Ladislav Nagy - 12. 1. 2004
recenze
John le Carré tak trochu sdílí osud svých dlouholetých hrdinů – stejně jako se bývalí špioni najednou stali po pádu železné opony nadbyteční, tak velký autor špionážních thrillerů se najednou ocitl bez tématu...
Carré, John le: Jeden musí z kola ven
Autor článku: Roman Lipčík - 2. 2. 2012
recenze
80%
Akčnost, na jakou jsme si zvykli díky některým nejmodernějším vzorkům špionážní literatury, u le Carrého nehledejme. Jeho román je stejně tak poutavá, napínavá a zábavná četba jako analýza oné podivné, vzrušující i záhadné profese, kterou přisoudil svým hlavním hrdinům.
Castro, Adam-Troy: Třetí dráp boží
Autor článku: Roman Lipčík - 2. 6. 2013
recenze
60%
Vesmírný výtah nad planetou Xena se zasekne a zanedlouho se v něm stane vražda. Ve své sci-fi využívá americký autor prvků klasické detektivní záhady zamčeného pokoje, aniž by rezignoval na prozkoumávání technologicky mimořádně vyspělého světa budoucnosti, který je ovšem také mimořádně výbušný a konfliktní.
Castro, Adam-Troy: Vyslanci mrtvých
Autor článku: Roman Lipčík - 15. 5. 2011
recenze
70%
Rozhrneme-li hutnou vrstvu důmyslných technologických vymožeností, kterými čtenáře od samého počátku Vyslanci mrtvých oslňují, najdeme pod ní překvapivě podobné prvky jako v padesát let starých vesmírných detektivkách, ba motivy činů nás zavádějí k textům starým i tisíce let.
Cena Fantázie (2010)
Autor článku: Fantázia - 17. 11. 2010
aktualita
Na medzinárodnom knižnom veľtrhu Bibliotéka sa v sobotu 6. 11. 2010 uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov literárnej súťaže Cena Fantázie 2010. Ôsmy ročník súťaže o najlepšiu slovenskú poviedku vo fantastických žánroch (sci-fi, fantasy, horor) organizovanej časopisom Fantázia vyhral s poviedkou Čierna odroda Tomáš Straňák z Martina.
Cena Fantázie 2012
Autor článku: Fantázia Media - 14. 11. 2012
aktualita
V sobotu 10. novembra boli v rámci bratislavského knižného veľtrhu Bibliotéka slávnostne vyhlásené výsledky literárnej súťaže Cena Fantázie 2012 zameranej na poviedky žánrov fantasy, horor a science fiction.
Cena Fantázie 2013
Autor článku: Fantázia Media - 9. 4. 2013
aktualita
Šaľa. 4. apríla 2013 bola prijatá a zaregistrovaná prvá poviedka do súťaže Cena Fantázie 2013. Začal sa tak jedenásty ročník v súčasnosti najprestížnejšej slovenskej literárnej súťaže zameranej na špekulatívne žánre (sci-fi, fantasy a horor).
Cena Havran za nejlepší českou detektivní povídku roku 2015
Autor článku: Juan Zamora - 10. 11. 2016
aktualita
Česká sekce asociace autorů detektivní literatury AIEP už dvacet let uděluje ceny za nejlepší román i povídku. I v době, kdy se detektivní žánr vrátil do popředí zájmu čtenářů, však jde o ocenění vnímané spíše okrajově. Čím to?
Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu 2011
Autor článku: Boris Hokr - 15. 5. 2011
přehled
Letošní předávání cen Akademie sci-fi, fantasy a hororu bylo již šestnácté. To je slušná tradice, za niž je třeba pochválit, ale která taktéž zavazuje. Nabízíme vám výsledky a doplňujeme i krátký komentář, o čem letos vypovídalo rozhodování nezávislého sdružení odborníků, které si klade za cíl zkoumání a hodnocení (a tím i propagaci a rozvoj) fantastických žánrů…
Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu 2012
Autor článku: Boris Hokr - 21. 5. 2012
přehled
Literární událost jara, veletrh Svět knihy, tradičně disponuje bohatým doprovodným programem. Své místo zde má i vyhlašování cen Akademie science fiction, fantasy a hororu. Letos proběhl již sedmnáctý ročník. Jak Akademie, která v posledním roce prošla radikální přestavbou, rozhodla?
Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu 2013
Autor článku: Boris Hokr - 19. 5. 2013
přehled
V sobotu byly uděleny ceny za fantastické žánry. Seznam vítězů je sice na mnoha místech nezpochybnitelný, přesto se objevily dva neduhy. V rámci české fantastiky „akademici“ opominuli výrazné tituly od tvůrců, kteří nepatří mezi žánrové specialisty. A obecně upřednostňují sci-fi před aktuálně dominující fantasy.
Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu 2014
Autor článku: Boris Hokr - 18. 5. 2014
přehled
Pražský knižní veletrh Svět knihy pravidelně nabízí řadu křtů, setkání a vyhlášení. Jedním z nich jsou i ceny Akademie SFFH, které již vyhlížejí jubilejní dvacátý ročník. Jak dopadl ten aktuální devatenáctý, si nyní přiblížíme v tradičním přehledu vítězů.
Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu 2015
Autor článku: Boris Hokr - 18. 5. 2015
přehled
Jubilejní dvacáté udílení cen za fantastické žánry letos v nominacích ani v seznamu vítězů nepříneslo žádné děsivé záseky jako loni. Přesto komunita hlasujících odborníků na sci-fi a fantasy opominula díla na pomezí žánrů, a to překvapivě i od českých autorů.
Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu 2016
Autor článku: Boris Hokr - 15. 5. 2016
přehled
Nejlepší fantastickou knihou v českých knihkupectvích se stal rozsáhlý román z blízké budoucnosti Existence od Davida Brina. Nejlepší českou knihou je horor Vězněná od Pavla Renčína.
Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu 2017
Autor článku: Boris Hokr - 14. 5. 2017
přehled
Největším překvapením letošních žánrových cen byla hojná účast slovenských autorů i nakladatelů mezi nominovanými. Knihou roku se stala moderní akční space opera Prefekt od velšského spisovatele Alastaira Reynoldse.
Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu 2018
Autor článku: Boris Hokr - 12. 5. 2018
přehled
Na Světě knihy se předávala také žánrová ocenění. Pravidla cen Akademie sci-fi, fantasy a hororu, konkrétně jejich specifické oživování potíží čechoslovakismu, stále budí rozpaky, avšak velkorysé množství kategorií opět umožňuje upozornit alespoň na některé povedené počiny. Autorem knihy roku je František Novotný.
Cesta ze země nikoho: současná česká fantastika v překladu
Autor článku: Julie Nováková - 23. 11. 2016
přehled
V posledních letech se otevřely nové a lepší možnosti, jak mohou čeští autoři (vědecko)fantastické prózy pronikat za hranice. Své zkušenosti líčí spisovatelka, překladatelka a editorka Julie Nováková.
Cimpl, Aleksandra: Morana
Autor článku: Lucie Ortega - 19. 9. 2019
recenze
60%
Srbská autorka Aleksandra Cimplová debutovala milostným příběhem ženy s rozdvojenou osobností. Sám název díla napovídá, že ústředním motivem jejího života i celé knihy je smrt. Hlavní hrdinka se v knize stává členkou Bratrstva, které chce bojovat za lepší svět, a postupně se vypracuje až na pozici likvidátorky. S tematikou smrti se v knize mísí i několik dalších, například milostná a sexuální.
Clancy, Tom; Blackwood, Grant: Živý nebo mrtvý
Autor článku: Roman Lipčík - 18. 3. 2012
recenze
60%
Románem Živý nebo mrtvý dal Tom Clancy světu na vědomí, že už ho obtěžuje i psaní „vlastních“, nesériových románů a že odteď svěřuje i jejich tvorbu ghostwriterům. Základní přístup zůstal nezměněn: i nový špionážní technothriller přetéká na detaily bohatými militariemi.
Clancy, Tom; Telep, Peter: Proti všem
Autor článku: Roman Lipčík - 18. 2. 2013
recenze
30%
Toma Clancyho už psaní zjevně nebaví, svůj výklenek v žánru má zajištěný a pár milionů, které mu zřejmě scházejí k úplné spokojenosti, se snaží vydělat franšízovou metodou. Pod „jeho“ novinkou je podepsaný jistý Peter Telep, dosud převážně autor militaristických akčních sci-fi. A moc se mu nepovedla.
Clarke, Stephen: Obnažená Paříž
Autor článku: Hana Strejčková - 20. 1. 2013
recenze
60%
Další kniha britského spisovatele Stephena Clarka je humorným průvodcem Paříží a (ne)milosrdnou kritikou jejích obyvatel. Jde o oddechové čtení, rozhodně vhodné jako originální inspirace před cestou do této velmi navštěvované, mýty opředené a mnoha přívlastky ověnčené metropole.
Clarke, Susanna: Dámy z Grace Adieu
Autor článku: Richard Klíčník - 28. 12. 2009
recenze
70%
Všemožnými cenami ověnčeného románu Susanny Clarkové Jonathan Strange a Pan Norrel se i u nás prodalo zhruba deset tisíc výtisků. Nyní mají fanoušci možnost vrátit se do kouzelné Anglie přelomu 18. a 19. století a dozvědět se víc o báječném světě, který Clarková tak samozřejmě oživuje ve svých dílech.
Clarke, Susanna: Jonathan Strange & pan Norrell
Autor článku: Milan Valden - 29. 5. 2007
recenze
70%
Úspěšný debut Susanny Clarkové z roku 2004 vyšel konečně česky, a to hned ve dvou provedeních (stejně jako v originále): s černou, nebo bílou obálkou. Proč?
Cleese, John: No, nic…
Autor článku: Matěj Matela - 30. 8. 2016
recenze
90%
Všichni fanoušci Monty Pythonů a britského humoru, pozor! Na pultech knihkupectví je k dostání autobiografie jednoho z nejvýznamnějších komiků moderní doby Johna Cleese. Ten zde zcela otevřeně vypráví o ne příliš lehkém dětství, vztahu s rodiči a vrstevníky, studijních letech i o začátcích na komediální scéně. Nadhled a hlavně všudypřítomný humor, s nímž autor hodnotí vtipné i méně veselé stránky své životní poutě, je nakažlivý a především nás učí, že život není třeba brát zas tak úplně vážně.
Clements, Rory: Mučedník
Autor článku: Pavel Mandys - 8. 9. 2011
recenze
60%
Rory Clements je mezi autory historických románů začátečníkem. V reáliích alžbětinské doby se ale pohybuje natolik sebejistě, že si dovolí obhájit i existenci hlavního hrdiny, královského agenta Johna Shakespeara, staršího bratra dramatika Williama.
Clinton, Bill; Patterson, James: Pohřešuje se prezident
Autor článku: Matěj Matela - 4. 12. 2018
recenze
70%
Svět stojí na pokraji zkázy v podobě nejmasivnějšího kybernetického útoku všech dob a jediný, kdo může katastrofu zvrátit, je americký prezident a jeho tým. Ohraný motiv zde však získává na atraktivitě – spoluautorem špionážního románu je totiž Bill Clinton. Navzdory mnohým negativním očekáváním a kritikám jde o poměrně zdařilý literární thriller.
Coates, Darcy: Duch domu Ashburnů
Autor článku: Pavel Pecháček - 2. 4. 2019
recenze
50%
Dívka zdědí prastarý dům po tetě, o jejíž existenci neměla ani tušení. Ale kdo byla ta teta a proč si lidé ve městě myslí, že se s domem pojí temné síly? Odpověď na sebe nenechá dlouho čekat a hlavní hrdinka zjišťuje, že prokletým domům neodzvonilo ani v jednadvacátém století.
Coben, Harlan: Schůzka v Paříži
Autor článku: Roman Lipčík - 10. 10. 2010
recenze
Od posledního vystoupení příležitostného detektiva Myrona Bolitara na knižních stránkách uplynuly tři roky. Na našem překladovém trhu se ta pauza zdvojnásobila a navíc...
Coelho, Paulo: Brida
Autor článku: Lada Weissová - 2. 9. 2008
recenze
Mají romány Paula Coelha vůbec něco společného s Brazílií?
Connelly, Michael: 9 draků
Autor článku: Roman Lipčík - 2. 12. 2010
recenze
60%
Až na pár výjimek Connelly svoje romány cyklí a série s losangeleským detektivem Harry (Hieronymem) Boschem je se čtrnácti svazky z jeho sérií nejobsáhlejší. Od Černé ozvěny s ním soustavný čtenář za sedmnáct roků zažil kdeco, nakonec i něco na způsob domáckého žvástání o zahrádce.
předchozí strana
další strana
Strana 5 / 29:
1
2
3
4
5
6
7
8
9