Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr sci-fi
Poslední články
70%
Stålenhag, Simon: Smyčka
Marie Voslářová - 5. 2. 2019
40%
Hamilton, Peter F.: Pandořina hvězda: Bariéra
Boris Hokr - 22. 1. 2019
70%
O’Neill, Anthony: Na odvrácené straně
Pavel Mandys - 11. 12. 2018
Nejčtenější články
60%
King, Stephen: Pod kopulí
Roman Lipčík - 9. 12. 2010
Časopis XB-1
Pavel Mandys - 23. 11. 2010
80%
Bacigalupi, Paolo: Čerpadlo 6
Roman Lipčík - 20. 9. 2010
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Abraham, Daniel: Královská krev
Autor článku: Boris Hokr - 3. 6. 2016
recenze
60%
Posttolkienovská heroická fantasy nemusí být vyčpělý kýčovitý žánr. Americký spisovatel Daniel Abraham nepřekvapuje žádným novátorským přístupem, osvěžuje svět meče a magie spíše nenápadně: ironií a civilním pojetím, v němž je místo i pro ekonomiku.
Antypovyč, Taras: Chronos
Autor článku: Alexej Sevruk - 7. 2. 2012
recenze
80%
Román, jenž nese podtitul Příběh jednoho vynálezu, tvoří pětadvacet kapitol, přičemž každou kapitolu lze vnímat jako samostatný text, jakousi reportáž z pomyslné a ne příliš vzdálené budoucnosti. Zde se bezesporu odráží původní novinářská profese autora, přinášejícího reportáže ze své vlastní antiutopie, fikčního světa, za kterým lze rozpoznat rysy naší současnosti.
Antypovyč, Taras: Chronos
Autor článku: Alexej Sevruk - 29. 4. 2013
ukázka
Najednou vše přestalo být kontrolováno. Vládě nezbývalo nic jiného než připustit, že na ulicích panuje občanská válka, jen namísto kulometů se v ní válčí chronomaty. A tato válka nebere konce, protože nepřekonatelná touha po čase se přiživuje na pomíjivosti času, a nikdo se nikdy sám od sebe nenabaží trváním mládí, nikdo se dobrovolně nezřekne přání zastavit svůj biologický věk v bodě největšího rozkvětu. Vláda nedokázala tuto válku zvládnout. A tak na ní začala vydělávat.
Asher, Neal: Blábol a jiné příběhy
Autor článku: Boris Hokr - 17. 1. 2017
recenze
50%
Brit Neal Asher si získal početné čtenáře díky akčním příběhům a pozoruhodným mimozemským příšerám. Soubor deseti povídek ukazuje, že má i na víc – ale že rád zůstává u vyzkoušených schémat a motivů.
Asher, Neal: Technik
Autor článku: Boris Hokr - 7. 5. 2016
recenze
60%
V originální sci-fi sérii Neala Ashera byli jen málokdy hlavními hrdiny a hybateli děje lidé. I v románu Technik je lidská rasa ve stínu chytřejších umělých inteligencí a nebezpečnějších mimozemských bytostí.
Asher, Neal: Temná inteligence
Autor článku: Boris Hokr - 28. 11. 2017
recenze
70%
Asherova série je moderní verze klasických space oper, okořeněná hravostí a černým humorem. Román Temná inteligence přivádí do střetu titulní digitální monstrum s několika bytostmi v různém stádiu lidství a četnými spektakulárními mimozemskými příšerami.
Asimov, Isaac; Greenberg, Martin H.; Waugh, Charles G.: Počítačoví...
Autor článku: Roman Lipčík - 14. 3. 2013
recenze
60%
Antologie Počítačoví piráti vyšla v roce 1983 a nejletitější text v ní je ještě o třicet let starší. Nejslavnější ze sestavovatelů, Isaac Asimov, už v té době v předmluvě předvídá, že stejně, jako byly dříve časté krádeže koní, bude zločinem budoucnosti přechytračení počítače a jeho vybílení.
Bacigalupi, Paolo: Čerpadlo 6
Autor článku: Roman Lipčík - 20. 9. 2010
recenze
80%
Skřípám zuby, když píšu tento smířlivý titulek, a neuklidní mě ani soukromé přiznání, že za vlastní blbost se platí vlastními penězi.
Bacigalupi, Paolo: Prachožrouti
Autor článku: Pavel Mandys - 9. 11. 2013
recenze
70%
Vycházející hvězda americké sci-fi variuje syžet, který je obvyklý spíše v žánru fantasy: drban ze zapadákova se buď čirou shodou náhod, anebo předpovězeným řízením osudu dostane do centra událostí, které mohou významně změnit osud jemu známého fantastického světa.
Bacigalupi, Paolo: Vodní nůž
Autor článku: Pavel Mandys - 24. 6. 2016
recenze
60%
Zatím poslední román – určený tentokráte dospělým čtenářům – zasadil ceněný americký autor do svého oblíbeného prostředí: civilizace v nepříliš vzdálené budoucnosti strádá nedostatkem zdrojů. Tentokrát zoufale schází voda.
Ballard, J. G.: Hello, Ameriko
Autor článku: Pavel Mandys - 26. 9. 2010
recenze
50%
Britský spisovatel James Graham Ballard (1930–2009) se ve svých románech (česky vyšlo šest knih) s oblibou pohyboval na hraně sci-fi žánru, kterou však obvykle překračoval jen velmi málo.
Baxter, Stephen: Potopa
Autor článku: Roman Lipčík - 25. 8. 2011
recenze
70%
Příčina katastrofy v románu Potopa je unikátní, zrádná a neodvratná: puklinami v mořském dně se derou do oceánů vodní masy mnohonásobně převyšující jejich současný stav. A katastrofický apokalyptický román přesahuje z technothrilleru do sci-fi.
Bova, Ben: Orion mezi hvězdami
Autor článku: Roman Lipčík - 22. 8. 2010
recenze
50%
Orion, hlavní hrdina této sci-fi, neví, kdo je, čí je, odkud a proč je. Něco z toho matně tuší, ale i tak je to pocit frustrující.
Brown, Dan: Počátek
Autor článku: Pavel Mandys - 8. 2. 2018
recenze
50%
Novinka globálního bestselleristy zprvu nudí opakovanými motivy i vypravěčskými fintami, v závěru se však vydá nečekaným směrem. Jen je otázka, bude-li ona změna žánru Brownovým fanouškům vyhovovat.
Card, Orson Scott: Enderova hra
Autor článku: Boris Hokr - 17. 12. 2013
recenze
80%
Knihy Orsona Scotta Carda vždy stavěly na silném příběhu, ale v Enderově hře se takový silný příběh hladce propojil se zájmem o otázky etiky, manipulace a fanatismu. Román o tom, jak se z šestiletého kluka stává špičkový velitel a v konečném důsledku největší masový vrah historie, podvrací zažitou představu o idyle nevinného dětství.
Castro, Adam-Troy: Třetí dráp boží
Autor článku: Roman Lipčík - 2. 6. 2013
recenze
60%
Vesmírný výtah nad planetou Xena se zasekne a zanedlouho se v něm stane vražda. Ve své sci-fi využívá americký autor prvků klasické detektivní záhady zamčeného pokoje, aniž by rezignoval na prozkoumávání technologicky mimořádně vyspělého světa budoucnosti, který je ovšem také mimořádně výbušný a konfliktní.
Castro, Adam-Troy: Vyslanci mrtvých
Autor článku: Roman Lipčík - 15. 5. 2011
recenze
70%
Rozhrneme-li hutnou vrstvu důmyslných technologických vymožeností, kterými čtenáře od samého počátku Vyslanci mrtvých oslňují, najdeme pod ní překvapivě podobné prvky jako v padesát let starých vesmírných detektivkách, ba motivy činů nás zavádějí k textům starým i tisíce let.
Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu 2011
Autor článku: Boris Hokr - 15. 5. 2011
přehled
Letošní předávání cen Akademie sci-fi, fantasy a hororu bylo již šestnácté. To je slušná tradice, za niž je třeba pochválit, ale která taktéž zavazuje. Nabízíme vám výsledky a doplňujeme i krátký komentář, o čem letos vypovídalo rozhodování nezávislého sdružení odborníků, které si klade za cíl zkoumání a hodnocení (a tím i propagaci a rozvoj) fantastických žánrů…
Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu 2012
Autor článku: Boris Hokr - 21. 5. 2012
přehled
Literární událost jara, veletrh Svět knihy, tradičně disponuje bohatým doprovodným programem. Své místo zde má i vyhlašování cen Akademie science fiction, fantasy a hororu. Letos proběhl již sedmnáctý ročník. Jak Akademie, která v posledním roce prošla radikální přestavbou, rozhodla?
Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu 2014
Autor článku: Boris Hokr - 18. 5. 2014
přehled
Pražský knižní veletrh Svět knihy pravidelně nabízí řadu křtů, setkání a vyhlášení. Jedním z nich jsou i ceny Akademie SFFH, které již vyhlížejí jubilejní dvacátý ročník. Jak dopadl ten aktuální devatenáctý, si nyní přiblížíme v tradičním přehledu vítězů.
Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu 2016
Autor článku: Boris Hokr - 15. 5. 2016
přehled
Nejlepší fantastickou knihou v českých knihkupectvích se stal rozsáhlý román z blízké budoucnosti Existence od Davida Brina. Nejlepší českou knihou je horor Vězněná od Pavla Renčína.
Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu 2017
Autor článku: Boris Hokr - 14. 5. 2017
přehled
Největším překvapením letošních žánrových cen byla hojná účast slovenských autorů i nakladatelů mezi nominovanými. Knihou roku se stala moderní akční space opera Prefekt od velšského spisovatele Alastaira Reynoldse.
Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu 2018
Autor článku: Boris Hokr - 12. 5. 2018
přehled
Na Světě knihy se předávala také žánrová ocenění. Pravidla cen Akademie sci-fi, fantasy a hororu, konkrétně jejich specifické oživování potíží čechoslovakismu, stále budí rozpaky, avšak velkorysé množství kategorií opět umožňuje upozornit alespoň na některé povedené počiny. Autorem knihy roku je František Novotný.
Cesta ze země nikoho: současná česká fantastika v překladu
Autor článku: Julie Nováková - 23. 11. 2016
přehled
V posledních letech se otevřely nové a lepší možnosti, jak mohou čeští autoři (vědecko)fantastické prózy pronikat za hranice. Své zkušenosti líčí spisovatelka, překladatelka a editorka Julie Nováková.
Corey, James S. A.: Leviatan se probouzí
Autor článku: Boris Hokr - 30. 3. 2014
recenze
60%
Leviatan se probouzí je jednou z knih, které loni zachraňovaly čest kvalitní překladové science fiction. Nejedná se přitom o nijak převratné dílo, ale o dokonale profesionální práci, která ukazuje, jak by měl vypadat vysoký standard v subžánru sci-fi zvaném space opera.
Crichton, Michael; Preston, Robert: Mikro
Autor článku: Roman Lipčík - 28. 1. 2014
recenze
30%
V knize, kterou po zemřelém bestselleristovi Crichtonovi dopsal dědici určený epigon Robert Preston z poznámek, náčrtů a údajně jedné hotové třetiny z pozůstalosti, se hodně křičí, hlavní hrdinové i umírají, ale celé je to předvídatelné a po pár desítkách stran už i monotónní. Avšak je pravděpodobné, že ani Crichton by to nenapsal o moc lépe.
Časopis XB-1
Autor článku: Pavel Mandys - 23. 11. 2010
aktualita
Nejstarší a nejvýznamnější český literární časopis zaměřený na fantastiku (neboli science-fiction, fantasy a horory) Ikarie byl po 21 letech a 247 číslech existence zastaven.
Dick, Philip K.: Oko na nebi
Autor článku: Pavel Mandys - 2. 5. 2012
recenze
50%
Při vydávání díla jednoho z nejslavnějších autorů science fiction Philipa K. Dicka (1928–1982) sáhlo nakladatelství Argo také hluboko do minulosti a vydalo jeden z raných autorových románů, Oko na nebi z roku 1957. Onen rok vydání je přitom docela důležitý, protože kniha patří k těm nemnoha ze sci-fi žánru, jejichž děj je otevřeně motivován politickými událostmi.
Dick, Philip K.: Předposlední pravda
Autor článku: Roman Lipčík - 13. 8. 2012
recenze
70%
Dystopický konspirační thriller z blízké budoucnosti obsahuje všechny znaky Dickových děl, na nichž se dějiny shodly, že patří k jeho vrcholným: nadčasové zamyšlení nad důsledky politiky, nedůvěru ke všemu, co přesahuje nejužší rámec života, ohromný spád a podpovrchový úsměvný škleb.
Eliáš, Marek (ed.): Zárodky hviezd 2010 (zborník sci-fi poviedok)
Autor článku: Peter F. 'Rius Jílek - 21. 7. 2011
recenze
Administrátor webového portálu scifi.sk Alexander Schneider mal ku mne prosbu, či by som sa nepozrel na zborník poviedok, ktorý obsahuje výber toho najlepšieho, čo sa za rok 2010 objavilo na ich stránkach.
další strana
Strana 1 / 4:
1
2
3
4