Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr sci-fi
Poslední články
70%
Boulle, Pierre: Planeta opic
Kamila Drahoňovská - 14. 3. 2021
50%
Abnett, Dan: Legie
Boris Hokr - 2. 3. 2021
80%
Ellison, Harlan: Vrchol vulkánu
Pavel Mandys - 19. 1. 2021
Nejčtenější články
70%
Boulle, Pierre: Planeta opic
Kamila Drahoňovská - 14. 3. 2021
80%
Ellison, Harlan: Vrchol vulkánu
Pavel Mandys - 19. 1. 2021
50%
Brown, Dan: Počátek
Pavel Mandys - 8. 2. 2018
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Crichton, Michael; Preston, Robert: Mikro
Autor článku: Roman Lipčík - 28. 1. 2014
recenze
30%
V knize, kterou po zemřelém bestselleristovi Crichtonovi dopsal dědici určený epigon Robert Preston z poznámek, náčrtů a údajně jedné hotové třetiny z pozůstalosti, se hodně křičí, hlavní hrdinové i umírají, ale celé je to předvídatelné a po pár desítkách stran už i monotónní. Avšak je pravděpodobné, že ani Crichton by to nenapsal o moc lépe.
Časopis XB-1
Autor článku: Pavel Mandys - 23. 11. 2010
aktualita
Nejstarší a nejvýznamnější český literární časopis zaměřený na fantastiku (neboli science-fiction, fantasy a horory) Ikarie byl po 21 letech a 247 číslech existence zastaven.
Dick, Philip K.: Oko na nebi
Autor článku: Pavel Mandys - 2. 5. 2012
recenze
50%
Při vydávání díla jednoho z nejslavnějších autorů science fiction Philipa K. Dicka (1928–1982) sáhlo nakladatelství Argo také hluboko do minulosti a vydalo jeden z raných autorových románů, Oko na nebi z roku 1957. Onen rok vydání je přitom docela důležitý, protože kniha patří k těm nemnoha ze sci-fi žánru, jejichž děj je otevřeně motivován politickými událostmi.
Dick, Philip K.: Předposlední pravda
Autor článku: Roman Lipčík - 13. 8. 2012
recenze
70%
Dystopický konspirační thriller z blízké budoucnosti obsahuje všechny znaky Dickových děl, na nichž se dějiny shodly, že patří k jeho vrcholným: nadčasové zamyšlení nad důsledky politiky, nedůvěru ke všemu, co přesahuje nejužší rámec života, ohromný spád a podpovrchový úsměvný škleb.
Eliáš, Marek (ed.): Zárodky hviezd 2010 (zborník sci-fi poviedok)
Autor článku: Peter F. ‘Rius Jílek - 21. 7. 2011
recenze
Administrátor webového portálu scifi.sk Alexander Schneider mal ku mne prosbu, či by som sa nepozrel na zborník poviedok, ktorý obsahuje výber toho najlepšieho, čo sa za rok 2010 objavilo na ich stránkach.
Ellison, Harlan: Vrchol vulkánu
Autor článku: Pavel Mandys - 19. 1. 2021
recenze
80%
U nás dosud neznámého velikána americké sci-fi českým čtenářům představuje rozsáhlý soubor povídek, za které byl Harlan Ellison oceněn rozličnými žánrovými cenami.
Erikson, Steven: Spratek
Autor článku: Boris Hokr - 1. 12. 2015
recenze
70%
Autor temných rozmáchlých fantasy románů překvapuje veselou parodií na seriál Star Trek. Hlavní hrdina, kapitán Sawback, může být nebezpečný sociopat i geniální filozof. A sexista. Na cestách čelí telepatickým koťátkům, mimozemšťanům posedlým kapitulacemi, pirátům nelegálně distribuujícím veteš všeho druhu a především lidskému stádnímu pudu.
Evenson, Brian: Doupě / Zhroucení koně
Autor článku: Pavel Mandys - 24. 9. 2019
recenze
70%
Sci-fi novela a k hororu inklinující sbírka povídek představují amerického autora, který do fantastických žánrů vnáší nejednoznačné, otevřené a obecně velmi vynalézavě psané příběhy
Fabian, Robert: Dies irae
Autor článku: Boris Hokr - 24. 8. 2014
recenze
50%
Robert Fabian platí za nejlepšího českého autora subžánru military sci-fi. Začalo to Mariňáky v roce 2000, přičemž autor od té doby čím dál častěji a důsledněji narušuje stereotypy žánru a čtenářská očekávání. Platí to i pro jeho novinku: zhruba za polovinou románu dochází ke zvratu a vojáci se vydávají na svou vlastní verzi vesmírné odysey.
Fabian, Robert: Planeta mezi dvěma slunci
Autor článku: Boris Hokr - 2. 5. 2017
recenze
80%
Reedice Fabianova raného románu z roku 2002 ukazuje, že současná stálice žánru military sci-fi v začátcích kariéry psala temnější, méně jednoznačné příběhy. Více než akční řežbě se dobrodružství trosečníků na nepřátelské planetě blíží hororu.
Fabian, Robert: Valkýry
Autor článku: Boris Hokr - 13. 11. 2018
recenze
70%
Kniha dvou „kratších“ textů tentokrát není nijak propojena se světem autorových populárních Mariňáků. Přímočaré akční historky osloví především příznivce klasických revenge příběhů sedmdesátých let.
Festival fantazie (2007)
Autor článku: Vojtěch Čepelák - 1. 7. 2007
aktualita
29. 6. – 8. 7. 2007 se v Chotěboři uskuteční 12. ročník největšího festivalu fantastiky (sci-fi a technologie budoucnosti, fantasy a mytologie, horor a záhady, historie a vojenství a další přidružené žánry), který staví na bezkonkurenčním rozsahu programu a délce konání.
Flynn, Michael: Eifelheim
Autor článku: Roman Lipčík - 20. 1. 2012
recenze
60%
Román u nás dosud neznámého amerického autora plyne dvěma liniemi. Jedna se odehrává v současnosti, druhá, bohatší zachycuje dění v záhadné německé vesnici v průběhu dvanácti měsíců roků 1348 a 1349. Tehdy totiž v Eifelheimu nouzově přistáli mimozemšťané.
Forstchen, William R.: Vteřinu poté
Autor článku: Roman Lipčík - 3. 9. 2012
recenze
30%
Atraktivita a lákavost subžánru katastrofický román se obvykle vystřílí velice rychle po rozepsané katastrofě. A musí následovat spisovatelský um, aby autor udržel pozornost čtenáře a povýšil příběh nad prostý popis aspektů katastrofy a nad westernovou vybíjenou. Williamu Forstchenovi se to nepodařilo.
Gibson, William: Neuromancer
Autor článku: Josef Rauvolf - 20. 11. 2010
ukázka
Nebe nad přístavem mělo barvu televize přepnuté na prázdný kanál. „Teda, ne že bysem jako bral,“ zaslechl Case něčí hlas, když si klestil cestu davem kolem vchodu do Chatu. „To vono spíš jakoby to mý tělo bylo postižený timhletim masivnim drogovym deficitem.“
Gibson, William: Všechny párty zejtřka...
Autor článku: Jan Kapoun - 25. 11. 2003
recenze
Román Všechny párty zejtřka (All Tomorrow`s Parties, 1999) od amerického prozaika Williama Gibsona uzavírá jeho druhou trilogii, označovanou jako „mostní trilogii“ (Bridge Trilogy).
Greenland, Colin: Všechno špatně aneb Vládni, Británie!
Autor článku: Boris Hokr - 18. 10. 2016
recenze
70%
Steampunkové vesmírné dobrodružství čtenáře zavádí do vesmíru, v němž mezi planetami plují dřevěné koráby, na Marsu i jinde je spousta podivuhodných civilizací a tvorů a ti nejmocnější muži nosí cylindr, cvikr a prsten tajných společností.
Hamilton, Peter F.: Pandořina hvězda: Bariéra
Autor článku: Boris Hokr - 22. 1. 2019
recenze
40%
Mladému nakladatelství Planeta9 se v uplynulém roce podařil průlom díky dvěma rozsáhlým space operám. Pandořina hvězda – Bariéra je z nich mladší, ale oproti románu Pomysli na Fléba od Iana M. Bankse paradoxně zestárla rychleji a je spíše zástupcem spotřební podoby žánru.
Heinlein, Robert A.; Robinson, Spider: Proměnná hvězda
Autor článku: Roman Lipčík - 6. 1. 2013
recenze
20%
Náčrt tohoto románu vznikl v hlavě klasika sci-fi v roce 1955. Dostal podobu osmi rukopisných stran, několika neuspokojivých názvů a pár kartiček poznámek. Pak skončil v šuplíku, kde ho po smrti spisovatelovy vdovy objevily nakladatelské hyeny a svěřily jej k rozpracování o čtyřicet let mladšímu žánrovému kolegovi.
Hlávka, Jan; Vybíralová, Jana: Mráz a hry
Autor článku: Boris Hokr - 9. 2. 2014
recenze
60%
Román Mráz a hry, první část cyklu Algor, se hlásí k subžánru space opera. Především rozmáchlým příběhem, který se odehrává na třech planetách, kde sleduje mocenské hry v nejvyšších kruzích. Přitom kombinuje akční příběh, konspirační thriller a politické drama.
Hodder, Mark: Podivná záležitost se Skákajícím Jackem
Autor článku: Boris Hokr - 4. 7. 2014
recenze
50%
Debutant Mark Hodder čtenáře ve svém steampunkovém románu zavádí do trochu jiné Anglie devatenáctého století, než jakou znají z učebnic. Mladičká královna Viktorie byla například v roce 1840 zastřelena šíleným atentátníkem a společnost se radikálně mění pod vlivem extravagantních výtvorů techniků, inženýrů i eugeniků.
Itäranta, Emmi
Autor článku: Lenka Fárová - 24. 5. 2015
rozhovor
Psát dvěma jazyky je pro mě dnes už pracovní nástroj. Jako kdybych měla k dispozici dvě různé čočky, a když se dívám přes jednu, vidím trochu jiné věci, než když použiju druhou, říká finská spisovatelka Emmi Itäranta.
Itäranta, Emmi: Strážkyně pramene
Autor článku: Lenka Fárová - 17. 9. 2014
recenze
70%
Sci-fi finské autorky pojednává o budoucnosti, v níž byla mapa světa totálně překreslena, mnohá území zaplavilo moře a jiná zase platí za zakázaná. Život se smrskl na každodenní starost o jídlo a zejména pitnou vodu.
Itäranta, Emmi: Strážkyně pramene
Autor článku: Michal Švec - 17. 9. 2014
ukázka
Sci-fi finské autorky pojednává o budoucnosti, v níž byla mapa světa totálně překreslena, mnohá území zaplavilo moře a jiná zase platí za zakázaná. Život se smrskl na každodenní starost o jídlo a zejména pitnou vodu.
Kadlečková, Vilma: Mycelium – Jantarové oči
Autor článku: Boris Hokr - 3. 6. 2014
recenze
70%
Vilma Kadlečková se v prvním díle své ságy pokouší nabídnout kvalitně zpracovanou sci-fi, která by nepřestávala být zábavným čtením. Ale zároveň chce klást otázky a nabízet konflikty intelektuální, nikoliv pouze fyzické, experimentovat s formou a kombinovat sci-fi s fantasy.
King, Stephen
Autor článku: Boris Hokr - 6. 2. 2012
portrét
„Král hororu“ se narodil 21. září 1947. První knihu publikoval v roce 1974 (Carrie) a ve své kariéře úspěšně pokračuje i v současnosti, přestože v roce 2002 oznámil odchod do „důchodu“. Je znám především jako autor hororů, ale v jeho portfoliu je možné nalézt i science fiction, fantasy, thrillery a nejrůznější žánrové experimenty, stejně jako teoretická díla k žánru hororu. Patří také k propagátorům publikace na internetu. Většina jeho děl vyšla i v českém překladu.
King, Stephen: Dlouhý pochod
Autor článku: Boris Hokr - 5. 11. 2012
recenze
70%
Dlouhý pochod je všeobecně považován za nejlepší z románů, které mladý Stephen King napsal pod pseudonymem Richard Bachman a vydával v počátcích své kariéry. Titulní pochod je největší událost dystopické Ameriky blízké budoucnosti a většina jeho účastníků je při něm zabita. Přesně podle předem daných pravidel.
King, Stephen: Nespavost
Autor článku: Boris Hokr - 24. 5. 2011
recenze
60%
Co všechno může člověk objevit, když nemůže usnout? Nespavost kolísá mezi sci-fi a hororem a lze ji považovat za nepřímé pokračování slavného románu To.
King, Stephen: Pod kopulí
Autor článku: Roman Lipčík - 9. 12. 2010
recenze
60%
Už dlouho nevyplodil autor takový špalek. Už dlouho nepodrobil kruté vivisekci mravů takové množství postav. Na své autorské laboratorní sklíčko jich položil přes šedesát, jak napočítáme v úvodním orientačním výčtu. Už dlouho nenapsal tak dobrý román.
Koubek, Vilém: Organická oprátka
Autor článku: Boris Hokr - 4. 2. 2020
recenze
50%
Druhý román Viléma Koubka má nakročeno k tomu, aby se stal jednou z loňských žánrových knih, které se budou skloňovat ve všech pádech. Perfektně totiž zapadá do představ o české akční škole, jejíž limity však zároveň odhaluje.
předchozí strana
další strana
Strana 2 / 5:
1
2
3
4
5