Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr sci-fi
Poslední články
80%
Butler, Octavia E.: Podobenství o rozsévači
Boris Hokr - 7. 6. 2022
70%
Silverberg, Robert: To nejlepší ze Silverberga
Pavel Mandys - 5. 4. 2022
60%
Neff, Ondřej: Ultimus
Michaela Merglová - 29. 3. 2022
Nejčtenější články
80%
Butler, Octavia E.: Podobenství o rozsévači
Boris Hokr - 7. 6. 2022
60%
Neff, Ondřej: Ultimus
Michaela Merglová - 29. 3. 2022
70%
Silverberg, Robert: To nejlepší ze Silverberga
Pavel Mandys - 5. 4. 2022
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Nygårdshaug, Gert: Strom nebeského květu
Autor článku: Pavel Pecháček - 10. 12. 2019
recenze
50%
Jakou cenu má lidský život ve srovnání s deštným pralesem? Antiutopický román sepsaný v polovině devadesátých let ukazuje, jak by mohla Evropa skončit, kdyby se nedokázala oprostit od své vykořisťovatelské tradice a chtěla si i nadále podmaňovat svět.
O’Neill, Anthony: Na odvrácené straně
Autor článku: Pavel Mandys - 11. 12. 2018
recenze
70%
V neupřesněné budoucnosti se pozemští vyvrhelové přesouvají na kolonizovaný Měsíc. Chytrá noirová sci-fi začíná, když mezi místní zkorumpované policisty přichází nový vyšetřovatel a na starosti dostane trojnásobnou vraždu.
Poláček, Jan: Spěšný vlak Ch. 24. 12.
Autor článku: Richard Klíčník - 12. 11. 2010
recenze
Najít na scéně české fantastiky knihu, která by dokázala, že sci-fi a literatura mohou být jedno, je po celá léta obtížné. Přesto se tu a tam objeví titul, který přesahuje žánr všeobecně v Česku stále vnímaný jako „pokleslý“ (přiznejme si, že v devadesáti procentech nikoli nezaslouženě). Nejnovější titul, který opravdu stojí za pozornost, je Spěšný vlak Ch. 24. 12. Jana Poláčka.
Powers, Tim: Tři dny do nikdy
Autor článku: Roman Lipčík - 18. 9. 2011
recenze
60%
Cosi, co chtěl Albert Einstein utajit před světem: to je pokušivé téma. Jako motiv jej použil i Tim Powers, autor mnoha vynalézavých fantastických fikcí. Ale zde jeho fantazie spíše selhává – Einstein podle něj před světem ukryl vynález tak obyčejný, jako je stroj času.
Preston, Douglas: Kráter
Autor článku: Roman Lipčík - 13. 7. 2011
recenze
40%
Bez hranic není vzdor slibným premisám ani čistá sci-fi, ale není to ani high-tech thriller, ani čistý akční román. Je tam od každého trochu, protože více by vyžadovalo nejen hlubší způsob zpracování, ale i větší soustředění čtenáře.
Priest, Cherie: Bitevník
Autor článku: Roman Lipčík - 21. 11. 2012
recenze
60%
Se zařazením knižní série Mechanické století do subžánru steampunku je to poněkud problematické. Cherie Priestová si z něho vybrala jen pár atraktivních prvků - mechanismy a vynálezy, šílence na straně dobra i zla, hlad po poznání. Bitevník je spíše fantaskní western.
Procházka, Jiří W.: Druhý krok nikam
Autor článku: Boris Hokr - 25. 10. 2011
recenze
80%
Jiří W. Procházka nepatří k nejproduktivnějším autorům české fantastiky, ale rozhodně jej můžeme řadit k těm nejvýraznějším. Nedávno vydaná průřezová sbírka Druhý krok nikam jej ukazuje jako hledače témat a prostředků vyjádření schopného fungovat ve vícero žánrech.
Rajaniemi, Hannu: Kvantový zloděj
Autor článku: Boris Hokr - 16. 12. 2012
recenze
80%
Mladý anglicky píšící autor finského původu má doktorát v oboru teorie strun. Ale spojuje v sobě vědce i baviče a ve futuristických prostředích Marsu rozehrává pozoruhodnou variaci na populární detektivní a lupičské příběhy z počátku dvacátého století.
Rath, David: Řád
Autor článku: Ivan Adamovič - 10. 4. 2018
recenze
20%
Bývalý přední český politik, dnes souzený za korupci, se rozhodl napsat román. Je to antiutopie, v níž česká obdoba Jamese Bonda spolu s dalšími členy tajné společnosti zachraňuje Česko blízké budoucnosti před islamismem, který už ovládl západní Evropu.
Rees, Rod: PoloSvět - Jaro
Autor článku: Roman Lipčík - 22. 2. 2013
recenze
80%
Tetralogie Roda Reese PoloSvět vzbudila už prvním dílem malou senzaci a další svazky pověst umocňovaly. Britský spisovatel vytvořil pitoreskní svět, v němž se ve fantaskní virtuální realitě potkávají Casanova, Robespierre a Berija s bytostmi podobnými upírům.
Reichert Zucker, Mickey: Já, robot: chránit
Autor článku: Roman Lipčík - 27. 4. 2014
recenze
30%
Dědicové Isaaka Asimova si vybrali rutinérku fantasy žánru, aby se rozepsala o tom, co předcházelo slavnému svazku devíti povídek, který velmistr sci-fi v roce 1950 vydal pod názvem Já, robot. Mickey Zucker Reichertová napsala jako prequel tisícistránkovou trilogii, o níž nelze říci nic lepšího, než že je zbytečná a k původnímu dílu se nehodí.
Resnick, Mike: Santiago
Autor článku: Boris Hokr - 22. 1. 2014
recenze
60%
Zřejmě nejslavnější román respektovaného autora sci-fi vzdává hold romantice westernového i scifistického braku a jeho hrdinům. Je to hold kultivovaný a přesný. Čtení pro všechny, kteří vědí, že staré morzakory jejich dětství už jsou nečitelné a jejich modly dávno zborcené, ale přesto se jim po nich občas zasteskne.
Reynolds, Alastair: Prefekt
Autor článku: Boris Hokr - 15. 11. 2016
recenze
70%
Novinka velšského spisovatele je opět moderní akční space opera. Nabízí svižné tempo a zároveň přísnou logiku vyprávění s kriminální zápletkou na pozadí meziplanetárních politických intrik. A fascinující směs nápadů a obrazů, rozhazovaných autorem až marnotratně.
Reynolds, Alastair: Transport ledu
Autor článku: Roman Lipčík - 3. 3. 2013
recenze
50%
Alastair Reynolds je mistr space opery, subžánru sci-fi, který už má nejlepší léta dávno za sebou. O jeho znovuzrození se britský spisovatel pokouší s příběhem, jehož zápletka je založena na představě, že jeden z měsíců Saturna je obří mimozemská kosmická loď.
Sanderson, Brandon: Výhled na hvězdy
Autor článku: Boris Hokr - 6. 10. 2020
recenze
60%
Brandon Sanderson patří k nejvýraznějším autorům moderní epické fantasy. Ovšem občas si odskočí i do jiných žánrů. Výhled na hvězdy je druhý díl jeho sci-fi série pro mladistvé čtenáře. Hrdinové jsou zde… mladiství a mají inteligentní vesmírnou stíhačku.
Scalzi, John: Válka starého muže
Autor článku: Roman Lipčík - 22. 10. 2010
recenze
70%
I bez poděkování velikánovi science fiction, na něž narazíme až na zcela posledním řádku knihy, je jasné, kdo inspiroval Scalziho debut z roku 2005: podobnost s Hvězdnou pěchotou Roberta A. Heinleina a i s dalšími, méně proslulými díly tohoto největšího z militantů žánru je očividná.
Schätzing, Frank: Limit
Autor článku: Roman Lipčík - 31. 7. 2011
recenze
70%
Tu knihu kupodivu nelze odložit, třebaže si o to svou hmotností říká. Vtáhne čtenáře a nedovolí mu myslet na nic jiného. Unikne-li přece jen z jejích pout, pak nejspíš k obdivu nad autorovou kompoziční bravurou, s jakou celé to složité soustrojí zvládá.
Silverberg, Robert: To nejlepší ze Silverberga
Autor článku: Pavel Mandys - 5. 4. 2022
recenze
70%
Výběr povídek z tvorby nesmírně plodného amerického spisovatele nabízí silnou kolekci přemýšlivé sci-fi tradičního ražení. Oblíbeným motivem povídek je cestování v čase.
Simmons, Dan
Autor článku: Boris Hokr - 10. 10. 2011
portrét
Dan Simmons je žijícím klasikem několika žánrů fantastické a napínavé literatury a autorem děl, u nichž žánrové vymezení často zcela ztrácí smysl. V českém prostředí se těší výjimečně dobré pověsti. Nové vydání knih Hladové hry a Kantos Hyperionu v nakladatelství Laser-books, stejně jako zájem o nové knihy z produkce nakladatelství BB Art a Plejáda jsou dokladem toho, že toto postavení si udrží i nadále.
Simmons, Dan: Fáze gravitace
Autor článku: Marek Jančík - 6. 9. 2013
recenze
60%
Fáze gravitace dosti vybočují z oblasti fantastických žánrů, které jsou Simmonsovou doménou. Se science fiction je spojuje kosmonautická tematika, jež však spíše tvoří pozadí k psychologickým dramatům. Hlavní hrdina se potýká s krizí středního věku, s existenciální vyprázdněností, se ztrátou smyslu i perspektivy.
Simmons, Dan: Pustá duše
Autor článku: Boris Hokr - 11. 6. 2019
recenze
70%
Nakladatelství Mystery Presss, jehož portfolio tvoří především detektivky a thrillery, udělalo další krok stranou a vydalo román jednoho z nejvýraznějších spisovatelů fantastiky posledních třiceti let. V autorově bibliografii nepatří k nejdůležitějším, přesto si zaslouží pozornost nejen fanoušků science fiction.
Sinisalo, Johanna
Autor článku: Ema Stašová - 18. 6. 2016
rozhovor
Rozhovor s finskou autorkou Johannou Sinisalo o tom, proč v literatuře neuznává žánrové nálepky, o štěpení společnosti a populismu ve Finsku a v neposlední řadě také o nacistech na Měsíci.
Sinisalo, Johanna
Autor článku: Ema Stašová - 9. 5. 2016
portrét
Spisovatelka a scenáristka Johanna Sinisalo patří v současnosti k nejpřekládanějším finským autorům. Ve své tvorbě často využívá prvky magického realismu a postmoderní koláže a bývá také označována za přední představitelku severské sci-fi.
Skořepa, Adam: Čas budoucí
Autor článku: Petra Němečková - 3. 4. 2018
recenze
60%
Jakou budoucnost může přinést našemu světu vývoj umělé inteligence? Bude mít lidstvo ve světě ovládaném počítači ještě nějaké místo? Na tyto i další otázky se snaží odpovědět próza Adama Skořepy. Vzhledem k nevelkému rozsahu jsou však odpovědi spíš jen naznačeny mezi řádky.
Smith, Michael Marshall: Není cesty zpět
Autor článku: Roman Lipčík - 11. 2. 2011
recenze
70%
Je co pozorovat, je co vyprávět, Stark má co dělat, aby to vše předal. Ze Smithovy hlavy se hrnou gejzíry nápadů, drobností, které zprvu skicují jeho mrazivý imaginární svět a další jej pak prokreslují do ohromujících detailů.
Socha, Vladimír: Poslední dny dinosaurů
Autor článku: Pavel Pecháček - 8. 8. 2017
recenze
60%
V rámci přísně tajného vědeckého experimentu se podaří vytvořit časoprostorovou škvíru, kterou lze cestovat přímo do druhohorního světa dinosaurů. Několik vědců se vydává dávno vymřelou faunu a flóru prozkoumat, ale místo rozjímání nad prehistorickou přírodou musejí bojovat o holé přežití. I tak mezitím stíhají působivě vylíčit pozdně křídový svět, a to s ohledem na nejnovější vědecké poznatky.
Stålenhag, Simon: Smyčka
Autor článku: Marie Voslářová - 5. 2. 2019
recenze
70%
Švédského výtvarníka doma i ve světě proslavily fotorealistické obrazy, které do venkovské krajiny osmdesátých let vnášejí fantaskní a sci-fi prvky. Malířský cyklus autor doplnil texty a výsledkem je výjimečná publikace, plná znepokojivých nostalgických výjevů.
Strahan, Jonathan (ed.): Nejlepší science fiction a fantasy...
Autor článku: Roman Lipčík - 2. 5. 2013
recenze
80%
Editor Strahan v lapidární předmluvě ohromí téměř až suchým výčtem faktů a současně odzbrojující erudicí a sečtělostí. Pokouší se postihnout trendy, mezi 31 zařazenými texty se objeví ty od zavedených i nových jmen. Jeho antologie je stejně tak zábavná jako edukativní.
Stross, Charles: Válka obchodníků
Autor článku: Roman Lipčík - 28. 12. 2010
recenze
70%
Právě k nám dorazilo čtvrté pokračování Strossova cyklu Vládcové obchodu. První knížka u nás sice byla záhadně uvedena na trh jako fantasy, Válka obchodníků ale znovu dokládá, že jde o vrcholně zábavnou dobrodružnou alternativní science fiction. Máme se ještě na co těšit: autor je už o dva díly v předstihu.
Strugackij, Boris: Bezmocní tohoto světa
Autor článku: Vojtěch Matocha - 17. 5. 2016
recenze
80%
Svůj poslední román napsal Boris Strugackij, významná postava filozofující science fiction, sice již bez svého bratra, podstatné rysy společného psaní však i zde zůstaly zachovány: množství metafor, pozvolné dávkování informací a nastolování vzrušujících otázek, které zůstávají bez odpovědi.
předchozí strana
další strana
Strana 4 / 5:
1
2
3
4
5