Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr sci-fi
Poslední články
70%
Silverberg, Robert: To nejlepší ze Silverberga
Pavel Mandys - 5. 4. 2022
60%
Neff, Ondřej: Ultimus
Michaela Merglová - 29. 3. 2022
60%
Žamboch, Miroslav: Veterán
Boris Hokr - 1. 2. 2022
Nejčtenější články
70%
Silverberg, Robert: To nejlepší ze Silverberga
Pavel Mandys - 5. 4. 2022
60%
Neff, Ondřej: Ultimus
Michaela Merglová - 29. 3. 2022
King, Stephen
Boris Hokr - 6. 2. 2012
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Priest, Cherie: Bitevník
Autor článku: Roman Lipčík - 21. 11. 2012
recenze
60%
Se zařazením knižní série Mechanické století do subžánru steampunku je to poněkud problematické. Cherie Priestová si z něho vybrala jen pár atraktivních prvků - mechanismy a vynálezy, šílence na straně dobra i zla, hlad po poznání. Bitevník je spíše fantaskní western.
Štindl, Ondřej: Mondschein
Autor článku: Petr Nagy - 18. 11. 2012
recenze
80%
Román Mondschein, který nedávno vyšel v pražském Argu, je knižní debut novináře a rozhlasového moderátora Ondřeje Štindla (* 1966), podle jehož scénáře byl před dvěma lety natočen snímek Pouta. Pro svou prozaickou prvotinu si autor zvolil žánr dystopie či antiutopie, jehož bohaté tradice na poli světové i tuzemské literatury se nikterak nezalekl, naopak využil řadu nabízejících se motivů a přetavil je do podoby díla zcela původního a nadmíru zajímavého.
King, Stephen: Dlouhý pochod
Autor článku: Boris Hokr - 5. 11. 2012
recenze
70%
Dlouhý pochod je všeobecně považován za nejlepší z románů, které mladý Stephen King napsal pod pseudonymem Richard Bachman a vydával v počátcích své kariéry. Titulní pochod je největší událost dystopické Ameriky blízké budoucnosti a většina jeho účastníků je při něm zabita. Přesně podle předem daných pravidel.
Forstchen, William R.: Vteřinu poté
Autor článku: Roman Lipčík - 3. 9. 2012
recenze
30%
Atraktivita a lákavost subžánru katastrofický román se obvykle vystřílí velice rychle po rozepsané katastrofě. A musí následovat spisovatelský um, aby autor udržel pozornost čtenáře a povýšil příběh nad prostý popis aspektů katastrofy a nad westernovou vybíjenou. Williamu Forstchenovi se to nepodařilo.
Willis, Connie: Kniha posledního soudu
Autor článku: Roman Lipčík - 22. 8. 2012
recenze
50%
Američanka Connie Willisová se pokusila o unikát, když do bezesporu zajímavého celku spojila historický román a sci-fi. Ale neuspěla, přinejmenším ne tak, jak by čtenář od tak atraktivního konceptu očekával. Rádoby závažný historický rámec brání spekulativní zápletce o cestování v čase v rozletu.
Dick, Philip K.: Předposlední pravda
Autor článku: Roman Lipčík - 13. 8. 2012
recenze
70%
Dystopický konspirační thriller z blízké budoucnosti obsahuje všechny znaky Dickových děl, na nichž se dějiny shodly, že patří k jeho vrcholným: nadčasové zamyšlení nad důsledky politiky, nedůvěru ke všemu, co přesahuje nejužší rámec života, ohromný spád a podpovrchový úsměvný škleb.
Utekajme, už ide!
Autor článku: Ivan Pullman - 26. 6. 2012
anotace
V Cene Fantázie zostávajú každý rok nezverejnené poviedky, ktoré stoja za prečítanie. Po zániku časopisu Fantázia vznikol nápad aspoň niektoré z týchto poviedok zverejniť. A tak v čase e-publikovania, keď odpadá nemalá časť nákladov na vydanie, padlo rozhodnutie, že viacerí autori si zaslúžia aspoň takúto publicitu.
Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu 2012
Autor článku: Boris Hokr - 21. 5. 2012
přehled
Literární událost jara, veletrh Svět knihy, tradičně disponuje bohatým doprovodným programem. Své místo zde má i vyhlašování cen Akademie science fiction, fantasy a hororu. Letos proběhl již sedmnáctý ročník. Jak Akademie, která v posledním roce prošla radikální přestavbou, rozhodla?
Dick, Philip K.: Oko na nebi
Autor článku: Pavel Mandys - 2. 5. 2012
recenze
50%
Při vydávání díla jednoho z nejslavnějších autorů science fiction Philipa K. Dicka (1928–1982) sáhlo nakladatelství Argo také hluboko do minulosti a vydalo jeden z raných autorových románů, Oko na nebi z roku 1957. Onen rok vydání je přitom docela důležitý, protože kniha patří k těm nemnoha ze sci-fi žánru, jejichž děj je otevřeně motivován politickými událostmi.
Antypovyč, Taras: Chronos
Autor článku: Alexej Sevruk - 7. 2. 2012
recenze
80%
Román, jenž nese podtitul Příběh jednoho vynálezu, tvoří pětadvacet kapitol, přičemž každou kapitolu lze vnímat jako samostatný text, jakousi reportáž z pomyslné a ne příliš vzdálené budoucnosti. Zde se bezesporu odráží původní novinářská profese autora, přinášejícího reportáže ze své vlastní antiutopie, fikčního světa, za kterým lze rozpoznat rysy naší současnosti.
King, Stephen
Autor článku: Boris Hokr - 6. 2. 2012
portrét
„Král hororu“ se narodil 21. září 1947. První knihu publikoval v roce 1974 (Carrie) a ve své kariéře úspěšně pokračuje i v současnosti, přestože v roce 2002 oznámil odchod do „důchodu“. Je znám především jako autor hororů, ale v jeho portfoliu je možné nalézt i science fiction, fantasy, thrillery a nejrůznější žánrové experimenty, stejně jako teoretická díla k žánru hororu. Patří také k propagátorům publikace na internetu. Většina jeho děl vyšla i v českém překladu.
Flynn, Michael: Eifelheim
Autor článku: Roman Lipčík - 20. 1. 2012
recenze
60%
Román u nás dosud neznámého amerického autora plyne dvěma liniemi. Jedna se odehrává v současnosti, druhá, bohatší zachycuje dění v záhadné německé vesnici v průběhu dvanácti měsíců roků 1348 a 1349. Tehdy totiž v Eifelheimu nouzově přistáli mimozemšťané.
Morgan, Richard K.: Varianta 13
Autor článku: Roman Lipčík - 8. 1. 2012
recenze
60%
Pátý román britského autora má mohutné ambice. Autor konstruuje komplexní podobu světa ve vzdálené budoucnosti. A jako by si předsevzal, že žádnou oblast neponechá bez povšimnutí, že půjde do nejjemnějších detailů, navíc aby všechno ve složité struktuře knihy nakonec hrálo nějakou roli.
Procházka, Jiří W.: Druhý krok nikam
Autor článku: Boris Hokr - 25. 10. 2011
recenze
80%
Jiří W. Procházka nepatří k nejproduktivnějším autorům české fantastiky, ale rozhodně jej můžeme řadit k těm nejvýraznějším. Nedávno vydaná průřezová sbírka Druhý krok nikam jej ukazuje jako hledače témat a prostředků vyjádření schopného fungovat ve vícero žánrech.
Watts, Peter: Slepozrakost
Autor článku: Roman Lipčík - 21. 10. 2011
recenze
70%
Na prvních mnoha desítkách stran románu kanadského autora se vše jeví tak, že půjde o kdovíkolikátý pokus popsat první kontakt s inteligentní mimozemskou bytostí. Lidstvo se má v poslední čtvrtině 21. století konečně setkat „s Rámou“.
Simmons, Dan
Autor článku: Boris Hokr - 10. 10. 2011
portrét
Dan Simmons je žijícím klasikem několika žánrů fantastické a napínavé literatury a autorem děl, u nichž žánrové vymezení často zcela ztrácí smysl. V českém prostředí se těší výjimečně dobré pověsti. Nové vydání knih Hladové hry a Kantos Hyperionu v nakladatelství Laser-books, stejně jako zájem o nové knihy z produkce nakladatelství BB Art a Plejáda jsou dokladem toho, že toto postavení si udrží i nadále.
Powers, Tim: Tři dny do nikdy
Autor článku: Roman Lipčík - 18. 9. 2011
recenze
60%
Cosi, co chtěl Albert Einstein utajit před světem: to je pokušivé téma. Jako motiv jej použil i Tim Powers, autor mnoha vynalézavých fantastických fikcí. Ale zde jeho fantazie spíše selhává – Einstein podle něj před světem ukryl vynález tak obyčejný, jako je stroj času.
Baxter, Stephen: Potopa
Autor článku: Roman Lipčík - 25. 8. 2011
recenze
70%
Příčina katastrofy v románu Potopa je unikátní, zrádná a neodvratná: puklinami v mořském dně se derou do oceánů vodní masy mnohonásobně převyšující jejich současný stav. A katastrofický apokalyptický román přesahuje z technothrilleru do sci-fi.
Schätzing, Frank: Limit
Autor článku: Roman Lipčík - 31. 7. 2011
recenze
70%
Tu knihu kupodivu nelze odložit, třebaže si o to svou hmotností říká. Vtáhne čtenáře a nedovolí mu myslet na nic jiného. Unikne-li přece jen z jejích pout, pak nejspíš k obdivu nad autorovou kompoziční bravurou, s jakou celé to složité soustrojí zvládá.
Eliáš, Marek (ed.): Zárodky hviezd 2010 (zborník sci-fi poviedok)
Autor článku: Peter F. ‘Rius Jílek - 21. 7. 2011
recenze
Administrátor webového portálu scifi.sk Alexander Schneider mal ku mne prosbu, či by som sa nepozrel na zborník poviedok, ktorý obsahuje výber toho najlepšieho, čo sa za rok 2010 objavilo na ich stránkach.
Preston, Douglas: Kráter
Autor článku: Roman Lipčík - 13. 7. 2011
recenze
40%
Bez hranic není vzdor slibným premisám ani čistá sci-fi, ale není to ani high-tech thriller, ani čistý akční román. Je tam od každého trochu, protože více by vyžadovalo nejen hlubší způsob zpracování, ale i větší soustředění čtenáře.
McAuley, Paul: Tichá válka
Autor článku: Roman Lipčík - 5. 6. 2011
recenze
70%
Tichá válka, ač nese stopy i jiných žánrů, včetně koketování s thrillerem s politickými prvky, je ze všeho nejvíc vesmírné dobrodružství; novodobá, téměř k nepoznání proměněná reinkarnace space opery.
King, Stephen: Nespavost
Autor článku: Boris Hokr - 24. 5. 2011
recenze
60%
Co všechno může člověk objevit, když nemůže usnout? Nespavost kolísá mezi sci-fi a hororem a lze ji považovat za nepřímé pokračování slavného románu To.
Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu 2011
Autor článku: Boris Hokr - 15. 5. 2011
přehled
Letošní předávání cen Akademie sci-fi, fantasy a hororu bylo již šestnácté. To je slušná tradice, za niž je třeba pochválit, ale která taktéž zavazuje. Nabízíme vám výsledky a doplňujeme i krátký komentář, o čem letos vypovídalo rozhodování nezávislého sdružení odborníků, které si klade za cíl zkoumání a hodnocení (a tím i propagaci a rozvoj) fantastických žánrů…
Castro, Adam-Troy: Vyslanci mrtvých
Autor článku: Roman Lipčík - 15. 5. 2011
recenze
70%
Rozhrneme-li hutnou vrstvu důmyslných technologických vymožeností, kterými čtenáře od samého počátku Vyslanci mrtvých oslňují, najdeme pod ní překvapivě podobné prvky jako v padesát let starých vesmírných detektivkách, ba motivy činů nás zavádějí k textům starým i tisíce let.
Maberry, Jonathan: Pacient nula
Autor článku: Roman Lipčík - 11. 5. 2011
recenze
60%
Když jsem si tuto knihu odnášel domů s tlumočeným lákadlem, že jde o zombícký horor, přemítal jsem v duchu, kolik takových na papíře znám. Nepřišel jsem na žádný. Napadaly mě místo toho tucty filmů, stojících na principu nemrtvých, a k tomu se mi vybavovala jen různě okrášlená nuda a jednotvárnost, jakými se v zásadě vyznačují i nejlepší exempláře tohoto hororového kinematografického subžánru.
Miéville, China...
Autor článku: Boris Hokr - 21. 2. 2011
portrét
Britský autor fantastiky, narodil se 6. 9. 1972 v Norwichi, ale vyrůstal v Londýně, který je často pozadím jeho příběhů (či jejich inspirací – a to včetně specifik jazykových a hudebních), rok strávil jako učitel angličtiny v Egyptě.
Smith, Michael Marshall: Není cesty zpět
Autor článku: Roman Lipčík - 11. 2. 2011
recenze
70%
Je co pozorovat, je co vyprávět, Stark má co dělat, aby to vše předal. Ze Smithovy hlavy se hrnou gejzíry nápadů, drobností, které zprvu skicují jeho mrazivý imaginární svět a další jej pak prokreslují do ohromujících detailů.
McDevitt, Jack: Ďáblovo oko
Autor článku: Roman Lipčík - 16. 1. 2011
recenze
60%
McDevitt za pomoci velice úsporných prostředků vytváří zajímavý hybrid mezi žánrem mystery, space operou s tu- i mimozemskými protagonisty, dobrodružným románem i thrillerem s konspiračními prvky. Hlavním prvkem je tu však onen pověstný úžas.
Stross, Charles: Válka obchodníků
Autor článku: Roman Lipčík - 28. 12. 2010
recenze
70%
Právě k nám dorazilo čtvrté pokračování Strossova cyklu Vládcové obchodu. První knížka u nás sice byla záhadně uvedena na trh jako fantasy, Válka obchodníků ale znovu dokládá, že jde o vrcholně zábavnou dobrodružnou alternativní science fiction. Máme se ještě na co těšit: autor je už o dva díly v předstihu.
předchozí strana
další strana
Strana 4 / 5:
1
2
3
4
5