Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr sci-fi
Poslední články
80%
Butler, Octavia E.: Podobenství o rozsévači
Boris Hokr - 7. 6. 2022
70%
Silverberg, Robert: To nejlepší ze Silverberga
Pavel Mandys - 5. 4. 2022
60%
Neff, Ondřej: Ultimus
Michaela Merglová - 29. 3. 2022
Nejčtenější články
80%
Butler, Octavia E.: Podobenství o rozsévači
Boris Hokr - 7. 6. 2022
60%
Neff, Ondřej: Ultimus
Michaela Merglová - 29. 3. 2022
60%
Žamboch, Miroslav: Veterán
Boris Hokr - 1. 2. 2022
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Swanwick, Michael: Dcera železného draka
Autor článku: Pavel Mandys - 27. 7. 2021
recenze
70%
Román z roku 1993 přenáší bytosti klasické fantasy do světa, který je podoben tomu reálnému současnému, ale taky je v něm mnoho magie i vyspělé technologie. A nejednoznačná hlavní hrdinka.
Sweterlitsch, Tom: Terminus
Autor článku: Boris Hokr - 5. 11. 2019
recenze
80%
Tom Sweterlitch je zatím znám spíše svou účastí na krátkých filmech, na nichž se podílel režisér Neill Blomkamp. Ten by měl zfilmovat i autorův druhý román – Terminus. Jedná se o ukázkový příklad moderní fúze sci-fi a temného, až hororově laděného trhilleru, který by neměl uniknout pozornosti fanouškům obou žánrů.
Šlechta, Vladimír: Já, Gowery
Autor článku: Boris Hokr - 30. 1. 2018
recenze
40%
Trojice sci-fi povídek zavedeného autora se odehrává v postapokalyptické Evropě a opět se tu objevuje trojice nesourodých dobrodruhů. Ovšem do děje zavítal i závan současné protimigrantské hysterie.
Šlechta, Vladimír: Kyborgovo jméno
Autor článku: Boris Hokr - 5. 9. 2014
recenze
60%
Vladimír Šlechta nikdy nešetřil nápady a nikdy se nebál dělat si ze svých oblíbených pokleslých žánrů legraci. Umně balancuje mezi zábavou, hořkou ironií i ryzím, adrenalinovým pulpem. Právě ochota vystavět akční, často velmi krvavý příběh kolem v podstatě anekdotické nebo fraškovité zápletky jeho psaní činí zajímavým.
Šlechta, Vladimír: Rok Havrana
Autor článku: Boris Hokr - 11. 8. 2015
recenze
70%
Rok Havrana lze číst jako postapokalyptický akční román i jako výraz přehnaných obav z toho, co Česku hrozí z islámských zemí. Ve Šlechtově světě česká vláda přijala statisíce nepřizpůsobivých uprchlíků. Následné bouře přerostly v občanskou válku, během níž se do České kotliny stáhli víkendoví válečníci z celého světa.
Štindl, Ondřej: Mondschein
Autor článku: Petr Nagy - 18. 11. 2012
recenze
80%
Román Mondschein, který nedávno vyšel v pražském Argu, je knižní debut novináře a rozhlasového moderátora Ondřeje Štindla (* 1966), podle jehož scénáře byl před dvěma lety natočen snímek Pouta. Pro svou prozaickou prvotinu si autor zvolil žánr dystopie či antiutopie, jehož bohaté tradice na poli světové i tuzemské literatury se nikterak nezalekl, naopak využil řadu nabízejících se motivů a přetavil je do podoby díla zcela původního a nadmíru zajímavého.
Taylor, Dennis E.: My jsme legie
Autor článku: Boris Hokr - 3. 7. 2018
recenze
70%
Ironická sci-fi začínajícího amerického autora je postavená na tom, že vědomí jednoho ajťáka je po jeho tragické smrti zmraženo a po sto letech vsazeno do řídícího programu kosmické lodi. A umí se opakovaně replikovat.
Tidbeck, Karin: Amatka
Autor článku: Jitka Jindřišková - 30. 4. 2019
recenze
70%
Co vznikne, když se smíchá dystopie a severské podivno? Na tuto otázku odpovídá Karin Tidbecková románem Amatka, kde tradiční dystopický námět ozvláštňuje myšlenka, jak by vypadal svět, v němž si musíte dávat zatraceně dobrý pozor na jazyk.
Utekajme, už ide!
Autor článku: Ivan Pullman - 26. 6. 2012
anotace
V Cene Fantázie zostávajú každý rok nezverejnené poviedky, ktoré stoja za prečítanie. Po zániku časopisu Fantázia vznikol nápad aspoň niektoré z týchto poviedok zverejniť. A tak v čase e-publikovania, keď odpadá nemalá časť nákladov na vydanie, padlo rozhodnutie, že viacerí autori si zaslúžia aspoň takúto publicitu.
Vermes, Timur: Už je tady zas
Autor článku: Roman Lipčík - 7. 3. 2014
recenze
50%
Co by se stalo, kdyby se v současném Berlíně náhle probral z padesátiletého spánku Adolf Hitler? Kniha, jež to zjišťuje, má být varující, mrazivou satirou. Funguje především díky dobře vykreslené hlavní postavě, která nikdy není dostatečně odpudivá a nikdy dostatečně sympatická. Bohužel ostatní stavební prvky stojí o třídu níž.
Verne, Jules
Autor článku: Ivo Fencl - 26. 4. 2007
studie
Náměty a motivy Vernových románů nabízejí různé možnosti třídění.
Verne, Jules: Cesta do středu Země
Autor článku: Ivo Fencl - 26. 4. 2007
studie
„V neděli dne 24. května 1863 vrátil se můj strýc profesor Liddenbrock nečekaně brzy do svého domu číslo 19 v Královské třídě, jedné z nejstarších ulic starobylé hamburské čtvrti…“ Touto typicky vernovskou větou začíná v pořadí druhý z Vernových románů Podivuhodných cest.
Verne, Jules: Číňanovy trampoty v Číně
Autor článku: Ivo Fencl - 22. 4. 2007
studie
Jeden z méně známých Vernových románů - Číňanovy trampoty v Číně, vydaný ve Francii poprvé roku 1879, je u nás známý rovněž pod názvy O život nebo Nebešťan a jeho svízel i štěstí.
Verne, Jules: Dobrodružství kapitána Hatterase
Autor článku: Ivo Fencl - 23. 4. 2007
studie
Čtvrtý román Podivuhodných cest (1866) je u nás méně známý. Přesto náleží ke klasickým verneovkám.
Verne, Jules: Zajatec pustin
Autor článku: Ivo Fencl - 23. 4. 2007
studie
Říci, že je Zajatec pustin (1891) „poslední dobrý Vernův román“, by bylo přehnané. Ještě po něm přece tvůrce Podivuhodných cest vydal u Hetzela i taková díla jako Vynález zkázy (1896) anebo Výstředníkovu závěť (1898). Ale - pravda, tolik už takových verneovek nebylo a tato je možná tou „poslední klasickou“. I když málo známou!
Watts, Peter: Slepozrakost
Autor článku: Roman Lipčík - 21. 10. 2011
recenze
70%
Na prvních mnoha desítkách stran románu kanadského autora se vše jeví tak, že půjde o kdovíkolikátý pokus popsat první kontakt s inteligentní mimozemskou bytostí. Lidstvo se má v poslední čtvrtině 21. století konečně setkat „s Rámou“.
Weber, David: Stín vítězství
Autor článku: Boris Hokr - 21. 1. 2020
recenze
50%
Téměř devět stovek stran bojů, intrik, odhodlaného patosu hrdinů i zbabělosti padouchů. To je podstata dalšího z mnoha románů od Davida Webera, který žánr military sci-fi ovládá téměř dokonale.
Weir, Andy: Marťan
Autor článku: Boris Hokr - 16. 6. 2015
recenze
70%
Mark Watney uvízl na Marsu – bez kolegů z posádky, kteří jej pokládali za mrtvého a museli odletět, bez spojení se Zemí, s nedostatkem zásob a zdrojů, aby přežil do příletu další mise. Debut amerického autora přináší poctivou vesmírnou robinsonádu.
Werber, Bernard: Les Thanatonautes
Autor článku: Petra Hrušovská - 22. 3. 2009
recenze
Bernard Werber je jedním z nejúspěšnějších a zároveň nejplodnějších současných francouzských spisovatelů. V románu Tanatonauti si představil, co se skrývá za tajemstvím smrti a jaké by mohly být následky jeho odhalení...
Willis, Connie: ...o psu nemluvě
Autor článku: Roman Lipčík - 13. 5. 2013
recenze
70%
Oproti předchozímu česky vydanému románu Američanka Connie Willisová překvapuje. Její sci-fi o cestování časem totiž parafrázuje humoristickou klasiku Jerome Klapky Jeromea. A podařilo se jí vytvořit vtipnou sci-fi, která sice nedosahuje úrovně Tří mužů ve člunu, ale úsměv z tváře při jejím čtení nezmizí nikdy.
Willis, Connie: Kniha posledního soudu
Autor článku: Roman Lipčík - 22. 8. 2012
recenze
50%
Američanka Connie Willisová se pokusila o unikát, když do bezesporu zajímavého celku spojila historický román a sci-fi. Ale neuspěla, přinejmenším ne tak, jak by čtenář od tak atraktivního konceptu očekával. Rádoby závažný historický rámec brání spekulativní zápletce o cestování v čase v rozletu.
Willis, Connie: Vnitřní záležitosti
Autor článku: Roman Lipčík - 26. 5. 2014
recenze
70%
Connie Willisová je autorka tradičnějšího pojetí sci-fi a loni vydaný výbor jejích povídek se soustřeďuje na ty, které získaly některé z významných žánrových ocenění. Syntetizují to nejlepší z jejích dovedností: břeskný nápad, zvládnutí kondenzovaného povídkového útvaru, nadčasové zobecnění i vzácnost největší - humor.
Wyndham, John: Kukly
Autor článku: Martina Šímová - 27. 3. 2018
recenze
70%
Ocitáme se v rurální společnosti zamořené radioaktivitou a zmítané náboženským fanatismem, která se z technologických a civilizačních výšin propadla téměř na středověkou úroveň. Ve společnosti, která ze svého středu vytěsňuje všechno „nenormální“, desetiletý David zjišťuje, že dokáže telepaticky komunikovat s dalšími dětmi.
Žamboch, Miroslav: Veterán
Autor článku: Boris Hokr - 1. 2. 2022
recenze
60%
Miroslav Žamboch se vrací do světa svého románu Seržant. A už obálka, která obsahuje oblíbené autorovy motivy (hrdinu, krásnou ženu, zbraně a především víno), slibuje, že se alespoň částečně vrací i ke kvalitě knih, které jej proslavily.
předchozí strana
Strana 5 / 5:
1
2
3
4
5