Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr fantasy
Poslední články
70%
Castle, Mort: Cizinci
Přemysl Krejčík - 16. 3. 2021
30%
Novotný, František: Dryák
Boris Hokr - 9. 2. 2021
50%
Ryan, Anthony: Volání vlka
Boris Hokr - 26. 1. 2021
Nejčtenější články
60%
Staveley, Brian: Císařovy čepele
Boris Hokr - 10. 1. 2017
70%
Castle, Mort: Cizinci
Přemysl Krejčík - 16. 3. 2021
70%
Karika, Jozef: Trhlina
Pavel Mandys - 17. 10. 2017
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Castle, Mort: Cizinci
Autor článku: Přemysl Krejčík - 16. 3. 2021
recenze
70%
První česky vydaný román amerického klasika Morta Castlea děsí propojenou sítí psychopatů, žijících na první pohled normální a spořádané životy. Zaujme vyváženou kombinací naturalistické brutality a věčné otázky, čeho všeho jsou lidé v našem bezprostředním okolí schopni.
Novotný, František: Dryák
Autor článku: Boris Hokr - 9. 2. 2021
recenze
30%
Román Dryák Františka Novotného představuje obsáhlý a dějově bohatý příspěvek k žánru alternativní historie. Řemeslné kvality a popkulturní hrátky ale nemohou zakrýt pachuť z militantně imperialistického vyznění.
Ryan, Anthony: Volání vlka
Autor článku: Boris Hokr - 26. 1. 2021
recenze
50%
Skotský spisovatel se po čtyřech letech vrátil do světa své průlomové fantasy trilogie Stín krkavce. Svým fanouškům naservíroval profesionálně sepsané dobrodružství, které nabízí to nejlepší z autorova psaní… a které je vlastně úplně zbytečné.
Everson, John: Dům u hřbitova
Autor článku: Boris Hokr - 5. 1. 2021
recenze
40%
Dům u hřbitova je druhý svazek edice Halloweenská knihovna, kterou zahájil v roce 2018 román Děti Halloweenu. Není to však další z řady hutně psychologických komorních próz s postupně budovanou hrůzou, ale přímočará jízda, plná gore atrakcí a popkulturních odkazů.
Chbosky, Stephen: Imaginární přítel
Autor článku: Přemysl Krejčík - 1. 12. 2020
recenze
50%
Stephen Chbosky vydává dvacet let po svém debutu druhý román. Rozsáhlý horor, nepřehlédnutelně inspirovaný Stephenem Kingem. Má čím oslovit čtenáře, nebo se autor jen dopouští prázdného epigonství?
Jemisin, N. K.: Kamenné nebe
Autor článku: Boris Hokr - 24. 11. 2020
recenze
80%
Americká spisovatelka N. K. Jemisinová je první Afroameričanka, která získala cenu Hugo v kategorii románů. Vítězství následně unikátně zopakovala i s oběma dalšími díly trilogie Zlomená země – Branou z obelisků a Kamenným nebem, které nedávno vyšlo v češtině.
Nevill, Adam: Rituál
Autor článku: Pavel Pecháček - 19. 11. 2020
recenze
60%
Výprava čtyř přátel do švédské divočiny se změní v boj o přežití. V prastarém lese se totiž skrývá něco, co běžná lidská zkušenost dokáže pojmout jen stěží, a s každým dalším krokem se ukazuje, že hrůza může nabývat vskutku mnoha podob. Oceňovaný hororový román, který si v roce 2017 našel cestu i na televizní obrazovky, se konečně dočkal českého překladu.
Bennett, Robert J.: Čaropisci
Autor článku: Boris Hokr - 27. 10. 2020
recenze
60%
Robert Jackson Bennett patří k nejzajímavějším autorům fantastiky poslední dekády. Ve svém novém cyklu pokračuje (na pozadí tradičního příběhu o zlodějce, která si ukousla příliš velké sousto) ve své polemice s žánrem a s dědictvím kolonialismu a kapitalismu.
Lovecraft, Howard Phillips: Smyčka medúzy a jiné příběhy
Autor článku: Pavel Pecháček - 15. 9. 2020
recenze
70%
Druhý svazek Lovecraftových revizí cizích textů a spoluprací na nich přináší fanouškům pána z Providence i všem příznivcům hrůzostrašných a fantastických příběhů novou nálož povídek, v nichž se dostane na prastaré bohy, ještěří Venušany, šílené vědecké pokusy i záležitosti, jež měly lidskému oku zůstat navždy skryty.
Brooks, Terry: Ztracené elfeíny
Autor článku: Boris Hokr - 11. 8. 2020
recenze
30%
Po reedici původních tří románů z obsáhlého fantasy cyklu Shannara se k českým čtenářům dostává konečně zase jednou nový příběh Terryho Brookse. S tou novostí je to však problematické: shannarovské knihy nikdy nestavěly na originalitě.
Ćwiek, Jakub: Grimm City 1: Vlk!
Autor článku: Míša Ditrichová - 28. 7. 2020
recenze
60%
Vlk! dokáže čtenáře přitáhnout už povedenou obálkou v duchu kultovního Sin City. Detektivní příběh z drsného města se zdá být přeplněný postavami, různými aluzemi i žánrovými hříčkami. Přesto vše díky autorovu smyslu pro detail drží pohromadě a nachází se přesně tam, kde má být.
Lawrence, Mark: Šedá sestra
Autor článku: Boris Hokr - 14. 7. 2020
recenze
50%
V trilogii Kniha Předkova, z níž v českém překladu právě vyšel druhý díl Šedá sestra, opouští americko-britský spisovatel svůj dosavadní fikční svět i hrdiny. Udržet pozornost čtenářů se nicméně snaží pomocí starých oblíbených triků.
Lovecraft, Howard Phillips: Hemživý chaos a jiné příběhy
Autor článku: Pavel Pecháček - 9. 6. 2020
recenze
70%
Čtrnáct povídek, jež se zrodily v rámci Lovecraftovy placené výpomoci jiným kolegům, přináší i motivy, s nimiž by si jeho jméno spojil málokdo. O postavy zmítající se na hranici příčetnosti, zvrácené a nepopsatelné tvory či prastará božstva přesto není nouze, takže příznivci staré dobré hrůzy, sem tam okořeněné černým humorem, si nepochybně přijdou na své.
Shannon, Samantha: Převorství u pomerančovníku
Autor článku: Boris Hokr - 26. 5. 2020
recenze
60%
Britská spisovatelka si v mezičase mezi dvěma díly své populární young adult série Kostičas začala hrát s motivem draků a několika alžbětinskými prvky. Výsledkem je opulentní fantasy román s výraznými vlivy dálněvýchodních kultur.
Bortnik, Krzysztof; Martinek, Libor (eds.): V duchu Edgara Allana...
Autor článku: Jan Musil - 12. 5. 2020
recenze
80%
Antologie polských fantastických povídek zahrnuje díla dvanácti více i méně známých polských spisovatelů. U některých z nich bychom podobné žánrové zařazení možná nečekali. Původní koncepce vybírat pouze Poeovy následovníky naštěstí nebyla dodržena, a tak máme k dispozici čtenářsky zajímavý a poučný výbor.
Machen, Arthur: Temnota nepomíjí
Autor článku: Pavel Pecháček - 21. 4. 2020
recenze
60%
Neprostupné hvozdy, podivné rituály, groteskní bytosti i příhody rázu spíše humorného. Patnáct příběhů představí různá zákoutí díla velšského spisovatele a novináře Arthura Machena a poodhalí, odkud čerpal inspiraci pro svou obdivuhodnou představivost.
French, Jonathan: Šedí bastardi
Autor článku: Boris Hokr - 14. 4. 2020
recenze
50%
Nakladatelství Host má v současnosti ve svém portfoliu vzácně vyrovnaný mix titulů, které posouvají možnosti fantastiky, včetně těch ryze oddechových. K takovým patří přese všechno maskování také román Šedí bastardi.
Lee, Edward: Tramvaj č. 1852
Autor článku: Boris Hokr - 17. 3. 2020
recenze
70%
V nakladatelství Carcosa zabrousili do extrémnějších hororových vod a připravili české vydání grimoáru Edwarda Lee. Jde o lovecraftovský pastiš i travestii, poctu i výsměch a vzhledem k zápletce nakonec o překvapivě dobrou knihu.
Staveley, Brian: Lebky
Autor článku: Boris Hokr - 3. 3. 2020
recenze
70%
Lebky jsou jedna z nejlepších fantasy, jaké u nás loni vyšly. Americký spisovatel Brian Staveley se tu vrací k populární vedlejší postavě své debutové trilogie a nabízí její „origin“ neboli předchozí osudy.
Hawke, Sam: Město lží
Autor článku: Boris Hokr - 25. 2. 2020
recenze
40%
Debutový román australské spisovatelky Sam Hawkeové vyhrál cenu Ditmar i Aurealis a vysloužil si pochvalné zmínky od řady známých autorů fantasy. Bohužel žádná velká žánrová revoluce se nekoná.
Kay, Guy Gavriel: Poslední záblesk slunce
Autor článku: Pavel Mandys - 28. 1. 2020
recenze
70%
Vikingové a král Alfréd Veliký, to je slavné období anglické historie. Kanadský autor je však pojal nikoli v žánru historického románu, ale jako fantasy. Je to místy trochu iritující, ale výtečně napsané.
Strandberg, Mats: Domov
Autor článku: Boris Hokr - 22. 10. 2019
recenze
40%
Nový horor švédského spisovatele a novináře Matse Strandberga rozhodně nepostrádá ambice. Podobně jako v jeho předchozím románu Trajekt však nejsou náležitě ukočírované a autor se nedokázal rozhodnout, čím vlastně jeho román má být.
Tolkien, J. R. R.: Pád Gondolinu
Autor článku: Pavel Mandys - 17. 10. 2019
recenze
60%
Pádem Gondolinu zřejmě končí vydávání Tolkienovy pozůstalosti. A vše se tak vrací na začátek, protože právě tento příběh byl první, který Tolkien o Středozemi napsal.
King, Stephen: Povznesení
Autor článku: Boris Hokr - 8. 10. 2019
recenze
60%
Stephen King se v posledních letech opakovaně vrací do Castle Rocku – do městečka, v němž se jeho čtenáři mohou pohybovat již minimálně od vydání románu Mrtvá zóna v roce 1979 a jehož epilogem měl být „výprodejový“ román Nezbytné věci.
King, William: Aenarionova krev
Autor článku: Boris Hokr - 1. 10. 2019
recenze
50%
Nová kniha britského spisovatele Williama Kinga, usazeného v Česku, tentokrát nepřináší pokračování makabrózně rozverné série Zabíječ. Autor místo toho přichází s prvním dílem trilogie o největších elfích hrdinech světa Warhammeru – dvojčatech Tyrionovi a Teclisovi.
Bond, Gwenda: Stranger Things: Temný experiment
Autor článku: Pavel Pecháček - 3. 9. 2019
recenze
60%
Když se skupina mladých lidí koncem šedesátých let rozhodne zúčastnit tajného psychologického experimentu, nikdo z nich netuší, že počáteční idylka se záhy nemilosrdně zvrtne. Poutavý příběh předcházející událostem populárního seriálu prozrazuje, jak to všechno začalo, avšak na své si přijdou i čtenáři, kteří televizní předlohu neznají.
Bandžuch, Tomáš: Noc a mlha
Autor článku: Boris Hokr - 23. 7. 2019
recenze
50%
Po osmi letech se vrací nekromant Čarotvorných služeb Petr Hankl, aby zase jednou zachránil mladou československou republiku před nadpřirozenou hrozbou. Tomáš Bandžuch za ta léta vypiloval a nechal vyzrát svůj styl – přesto se jeho nejnovější román mezi letošní události české fantastiky s největší pravděpodobností nezařadí.
Eames, Nicholas: Králové Wyldu
Autor článku: Boris Hokr - 18. 6. 2019
recenze
70%
Vyhlašování cen Davida Gemmella se v posledních letech vyprofilovalo jako jedna z nejzajímavějších událostí roku pro fanoušky fantasy. Román Nicholase Eamese, držitele titulu Nováček roku 2018, je perfektní ukázkou toho, jaké tituly jsou zde oceňovány.
Wells, Herbert George: Vynálezci zázraků (2)
Autor článku: Pavel Pecháček - 4. 6. 2019
recenze
60%
První díl z plánované trilogie sebraných povídek H. G. Wellse představuje autorovu tvorbu z let 1888 až 1896. Nabízí přepestrou směsici příběhů, mezi nimiž nechybí vědeckofantastické, dobrodružné, temné i tragikomické povídky, jež reflektují tehdy nové vědecké poznatky, populární teorie i autorovy politické názory.
Wells, Herbert George: Strůjci nových časů
Autor článku: Pavel Pecháček - 4. 6. 2019
recenze
70%
Druhý díl sebraných povídek anglického prozaika H. G. Wellse představuje autorovu tvorbu z let 1897 až 1903. Nechybí žádné z jeho oblíbených témat, ať už jsou to úvahy o budoucnosti vědy a techniky, tragikomické příběhy z každodenního života, nahlížení do jiných světů – minulých, budoucích i paralelních –, či povídky ryze, byť stále „wellsovsky“ dobrodružné.
další strana
Strana 1 / 6:
1
2
3
4
5