Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr kultura
Poslední články
iLiGlosa: Statistika o literatuře a žehlení
Kamila Drahoňovská - 23. 2. 2021
iLiGlosa: Mladí zuřiví básníci
Barbora Grečnerová - 16. 2. 2021
Sleva u knih není zadarmo
Anna Štičková - 14. 2. 2021
Nejčtenější články
Sleva u knih není zadarmo
Anna Štičková - 14. 2. 2021
iLiGlosa: Pí ejč dý
Jan Mattuš - 9. 2. 2021
Vstup povolen jen s rozečtenou knihou
Lada Weissová - 2. 2. 2021
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
iLiGlosa: Statistika o literatuře a žehlení
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 23. 2. 2021
aktualita
Díky audioknihám se literatura probojovala i do takových zákoutí naší každodennosti, kde bychom ji dříve nečekali, a poslední rok tuto tendenci jenom podpořil. Statistiky navíc říkají, že díky audioknihám „čteme“ více.
iLiGlosa: Mladí zuřiví básníci
Autor článku: Barbora Grečnerová - 16. 2. 2021
aktualita
Umírá poezie, nebo nabírá druhý dech? Asi záleží na tom, co všechno si pod touto literární formou představujeme a kde ji hledáme. Přinášíme trochu inspirace ze Severu, kde básně ovládají Instagram a vyjadřují rozporuplné pocity přistěhovalců, kteří v této části Evropy našli druhý domov.
Sleva u knih není zadarmo
Autor článku: Anna Štičková - 14. 2. 2021
aktualita
Také slýcháte, že bychom měli knihy nakupovat zodpovědně? Ale jak poznat tzv. „parazitní e-shopy“ a v čem celý jejich problém vězí? Může velká sleva znamenat, že jsme naletěli? A kam se vůbec podějí peníze, které za knihy utratíme? Komplikované pozadí světa knižní distribuce poodkrývá Anna Štičková z platformy Knihex.
iLiGlosa: Pí ejč dý
Autor článku: Jan Mattuš - 9. 2. 2021
aktualita
Brněnský nakladatel a překladatel, autor sloupků o češtině, hráč na ukulele a cyklista Jan Mattuš uváděl na konci ledna na digitální platformě pořad ke stému výročí narození Maria Benedettiho. Setkání zahájil připomenutím celého výčtu děl uruguayského autora, která si můžeme přečíst i česky, a také zamyšlením o tom, jak relativní je naše povědomí o významné zemi latinskoamerického prostoru.
Nakladatelství Alferia: Ediční plán na rok 2021
Autor článku: Alferia - 2. 2. 2021
aktualita
Vstup povolen jen s rozečtenou knihou
Autor článku: Lada Weissová - 2. 2. 2021
aktualita
Pandemie Covid-19 má mnoho stinných stránek, ale občas se projeví i jako potřebný stimul. Pár příkladů z Portugalska ukazuje, že nejen literáti, ale také nakladatelé, knihkupci nebo pořadatelé literárních akcí dokáží být kreativní i ve ztížených podmínkách. A někde a někdy i pohotově a záslužně jedná třeba i ministryně kultury. Státní pomoc se v knižní branži očividně vyplatí – a může mít i variabilnější podobu než pouze finanční náhrady.
Prinke, Rafał T.: Omylů svůdná zahrada
Autor článku: Tomáš Nejeschleba - 30. 1. 2021
recenze
50%
Alchymie a její dějiny bývaly téměř až do konce 20. století otloukánkem moderní historické vědy, užitečné snad jen ve vztahu k dějinám chemie. Polský historik Rafał Prinke shrnuje výsledky tzv. nové historiografie alchymie, která rehabilituje alchymii jako předmět bádání v plném rozsahu a ukazuje její rozmanitost i proměny v dějinách.
iLiGlosa: Ten se neokouká
Autor článku: Jovanka Šotolová - 27. 1. 2021
aktualita
Číst, nebo koukat? Zatímco na naší Boženě všichni jen hledají mouchy, netflixový seriál na motivy detektivky o Arsènu Lupinovi vzbudil nebývalý zájem o Leblancovy knihy – a zvedl prodeje tak, že si nakladatel mne ruce.
iLiGlosa: Božena aneb sexuální revoluce v českém on-linu
Autor článku: Barbora Grečnerová - 23. 1. 2021
aktualita
Božena zachránila depresivní leden. Nechala nás zapomenout na COVID, zimu a tmu a oživila naše ložnice. Alespoň na českém internetu to tak vypadá.
iLiGlosa: Ze života knihkupců
Autor článku: Barbora Grečnerová - 19. 1. 2021
aktualita
Dle vědců zanikne do deseti let třetina profesí – účetní, listonoš, pokladní. A co knihkupec?
Černík, Zbyněk: Cesty na sever
Autor článku: Jitka Jindřišková - 13. 1. 2021
recenze
Vzpomínky předního překladatele ze švédštiny jsou rozsahem úsporné, ale překypují nevšedními zážitky i (sebe)ironickými postřehy. Je nicméně škoda, že navzdory názvu knihy nedostaly více prostoru cestovatelské výpravy nejen na sever.
iLiGlosa: Účtování s čtenářskými deníky
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 31. 12. 2020
aktualita
Zapomenuté knihy jsou schopny jen němých výčitek. Ale na konci roku přesto bývají nějak víc slyšet.
iLiGlosa: Karanténní CELA
Autor článku: Tadeáš Dohňanský - 22. 12. 2020
aktualita
V lednu 2020 se v Bruselu sešlo 30 spisovatelských talentů, 79 překladatelských ochotníků a 6 literárních profesionálů selského rozumu. Došlo tak ke vzájemnému evropskému propojení 115 vynořujících se literárních umělců z 10 zemí. Coby jeden z účastníků jsem se v rámci uplynulých dvanácti měsíců průběžně dovídal, co to vlastně znamená. A že být zavřený v CELE není synonymem pro karanténu.
iLiGlosa: Kniha z Kinder vajíčka
Autor článku: Martin Liška - 1. 12. 2020
aktualita
V rámci apelů na jistě potřebnou podporu nakladatelů a knihkupců se poněkud zapomíná na ty, kdo knihám dávají druhý život – na provozovatele antikvariátů.
iLiGlosa: Porcování Bookera
Autor článku: Johana Horálková - 24. 11. 2020
aktualita
Jak ve známém citátu o bingu pro snoby poznamenal Julian Barnes, vyhlášení Bookerovy ceny provází každoročně šílenství na všech frontách: vydavatelé se můžou zbláznit z naděje, že jejich autor uspěje, knihkupci z vidiny astronomických výdělků, porotci se opájejí mocí, která jim byla svěřena, vítězům stoupá pýcha do hlavy a poraženými cloumá závist a zklamání. Všichni pak samozřejmě nalézají různé mouchy na nejužším výběru šestice nominovaných i vítězi samotném.
Veselý, Karel; Hroch, Miloš: Všechny kočky jsou šedé (in LN)
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 11. 2020
recenze
80%
Popoví zpěváci coby rozervaní básníci. Hluboká sonda do měnící se mentality západní společnosti zřejmě vyvolá nesouhlas příznivců Margaret Thatcherové, ale i pro ty, kteří nesdílejí levicový pohled autorů, může jít o velmi podnětné čtení.
iLiGlosa: Škola poblíž lednice, s bratrem za dveřmi a kamarádem...
Autor článku: Lucie Lamačová - 17. 11. 2020
aktualita
K Mezinárodnímu dni studenstva přejeme nejen autorce následující glosy trpělivost, sílu a naději. Naději, že i když se nám to aktuálně možná vůbec nezdá, i online studium má smysl.
Veselý, Karel: Všechny kočky jsou šedé
Autor článku: Daniel Mukner - 15. 11. 2020
recenze
80%
Hudební publicisté Veselý a Hroch vykreslují posledních čtyřicet let populární hudby jako „playlisty temných nálad“. Publikace s výmluvným podtitulem zaujme mimo jiné přístupem autorské dvojice, která dění v popkultuře zachycuje na společensko-politickém pozadí.
iLiGlosa: Vylézt z Bunkru
Autor článku: Tadeáš Dohňanský - 10. 11. 2020
aktualita
Kavárna Bunkier Café. Bunkr. Sotva plnoleté přerostlé pimprle, které se na mě šklebilo pokaždé, když jsem se procházel krakovskými Planty. Po devatenácti letech sklaplo, natáhlo bačkory na rozvrzaných kuřích nožkách svých prehistorických stolků a sesliček. V Krakově bylo jen málo míst, kde by si člověk tak ikonicky početl.
Proč je dobrá kniha ideální (nejen) vánoční dárek?
Autor článku: iLiteratura - 3. 11. 2020
aktualita
Přichází čas úvah nad vánoční nadílkou, a tak neuškodí Ježíškům připomenout, kde ty úplně nejlepší dárky hledat. Inspirovat se můžete i tím, jaké dárky vybírají naši redaktoři.
Stárková, Blanka
Autor článku: Anežka Charvátová - 28. 10. 2020
aktualita
Státní cena za překladatelské dílo byla v roce 2020 udělena Blance Stárkové.
iLiGlosa: Rozšiřování slovní zásoby v době koronavirové...
Autor článku: Johana Horálková - 27. 10. 2020
aktualita
Dětem nevadí číst tu samou knížku třeba dvacetkrát za sebou. Vy ale uděláte nejlíp, když v zájmu vlastního duševního zdraví pořídíte domů pár pěkných dětských titulů, nejlépe z eshopu nějakého menšího knihkupectví. Nakonec to ocení i vaše smečka.
Koudela, Juraj; Ostrowski, Filip: Zájem čtenářů o fakta předávaná...
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 10. 2020
rozhovor
Pozoruhodné nakladatelství, kterému se daří připoutávat pozornost k reportážní literatuře, zprostředkovat tu zahraniční českému a slovenskému publiku i podněcovat vznik děl původních. To vše je Absynt.
iLiGlosa: Žádná zapadlá vlastenka. Anebo přece?...
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 20. 10. 2020
aktualita
Čtenářství má mnoho podob a ne všechny jsou viditelné ve veřejném, natož pak virtuálním prostoru. Že se mohou různé typy čtenářů navzájem obohacovat, člověk zjistí třeba v malé venkovské knihovně.
iLiGlosa: Knihovní hrady a věznice
Autor článku: Jan Lukavec - 13. 10. 2020
aktualita
Pouze dvě procenta Čechů starších patnácti let prý doma nemají žádnou knihu. Zdejší domácnost průměrně vlastní asi dvě stě padesát svazků. Je to nutně výhoda? A jaké metafory vyjadřují funkce domácích knihoven nejlépe?
iLiGlosa: Zabalíme to?...
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 6. 10. 2020
aktualita
Komerční úspěch je jiná kategorie než literární kvalita. Kdo se pohybuje mezi „malými“ literaturami, musí počítat s tím, že šance na bestseller (a příslušný finanční efekt) je mizivá. Znamená to, že naše snažení nemá cenu?
iLiGlosa: Všehochuť knih i pocitů
Autor článku: Barbora Grečnerová - 29. 9. 2020
aktualita
Uprostřed změti knih, hraček a domácích potřeb jsem si uvědomila, že smysl literárních recenzí a našeho časopisu není jen v tom psát o knižních novinkách, ale možná spíše v tom, že dáváme starým titulům druhou šanci.
Kárník, Zdeněk; Pečenka, Marek (Dokořán)
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 9. 2020
rozhovor
Díla novodobých klasiků, jejichž překlady jsou tvrdým oříškem, ale také provokativní knihy reprezentující alternativní myšlenkové proudy zvláště v otázce klimatu – tak široký je rozsah nabídky titulů nakladatelství Dokořán. Co jejich zakladatelé považují za příznak mozkové smrti? Co jsou podle nich knihy napsané chytráky speciálně pro hlupáky? A který překlad je stejně obtížný jako překlad Joyceova Odyssea?
iLiGlosa: Chcete, aby školáci četli? Dejte jim hlas!
Autor článku: Barbora Grečnerová - 22. 9. 2020
aktualita
Když poskytneme dětem důvěru a smíříme se s tím, že si své vzdělávání mohou do velké míry řídit samy, budeme možná příjemně překvapeni. Platí to o výchově k občanství stejně jako o literatuře. Alespoň tedy v Norsku.
iLiGlosa: Petr Motýl a literární kritika
Autor článku: Pavel Mandys - 18. 9. 2020
aktualita
Démonizace literární kritiky patří k literárnímu provozu, nejen tomu českému, už dlouho a aktuální text Petra Motýla v tomto směru není ničím novým. Jen přichází v čase, kdy literární kritiku tíží úplně jiný problém – totiž její marginalizace.
další strana
Strana 1 / 16:
1
2
3
4
5