Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr kultura
Poslední články
iLiGlosa: Ze života knihkupců
Barbora Grečnerová - 19. 1. 2021
Černík, Zbyněk: Cesty na sever
Jitka Jindřišková - 13. 1. 2021
iLiGlosa: Účtování s čtenářskými deníky
Kamila Drahoňovská - 31. 12. 2020
Nejčtenější články
iLiGlosa: Karanténní CELA
Tadeáš Dohňanský - 22. 12. 2020
Bednářová, Marta: Ukrajina (kde se zastavil čas)
Rita Kindlerová - 9. 4. 2003
iLiGlosa: Účtování s čtenářskými deníky
Kamila Drahoňovská - 31. 12. 2020
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Stárková, Blanka
Autor článku: Anežka Charvátová - 28. 10. 2020
aktualita
Státní cena za překladatelské dílo byla v roce 2020 udělena Blance Stárkové.
Starý, Jiří a kol.: Mýtus a geografie. Svět, prostor a jejich...
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 2. 2009
recenze
Editoři hned v úvodní kapitole odmítají představu o tom, že existuje na jedné straně „přirozený“ a „nepředpojatý“ pohled na svět, a na straně druhé přístup mytický, vlastní jen dětem a lidem zpozdilým a uvízlým v dětinských fantaziích.
Státní cena za překlad 2018
Autor článku: Tadeáš Dohňanský - 23. 10. 2018
aktualita
Státní cenu za překlad získala za celoživotní překladatelské (vele)dílo Helena Stachová.
Stehlíková-Babyrádová, Hana: Tělo – výraz – obraz – koncept
Autor článku: Jan Lukavec - 14. 6. 2019
recenze
60%
Problematika různých teoretických přístupů k lidskému tělu a jeho tematizace ve výtvarném umění je aktuální a živelně proměnlivá, kniha ji však zpracovává fragmentárně a diskutabilně. Podnětnější jsou v ní možná texty týkající se konkrétních výtvarníků a také připojené rozhovory.
Strauss, Neil; Manson, Marilyn: Dlouhá trnitá cesta z pekla
Autor článku: Ján Blažovský - 22. 7. 2009
recenze
Ohyzdnosť a obscénnosť sa stali pracovnou metódou mnohých hudobných skupín a umelcov. Niektorým z nich sa dostali tak pod kožu, až sa s nimi úplne identifikovali. História mena Marilyn Manson, opísaná v knihe Dlouhá trnitá cesta z pekla sa začala v dedkovej pivnici. Malý červ Brian Warner bol svedkom tajomstva a jeho odhalenie mu, podľa vlastných slov, vyčítala neskôr celá rodina.
Stroh, Wilfried Rudolf: Latina je mrtvá, ať žije latina!
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 12. 2016
recenze
70%
O slavných klasicích píše autor vtipně a rozhodně ne s přehnanou úctou. Přitom nechce jejich význam snižovat, naopak. Pouze se snaží setřít z nich staletími navršený prach, vykreslit je jako bytosti z masa a kostí s dramatickými osudy a vnitřními protiklady, osobnosti, které o svoje prosazení mezi velikány musely tvrdě bojovat.
Sudjic, Deyan: B jako Bauhaus
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 8. 7. 2016
recenze
60%
Kritik designu a architektury Deyan Sudjic vytvořil vlastní abecedu moderního světa pod názvem B jako Bauhaus. Eseje věnuje uvažování nad věcmi každodenní spotřeby, designérům a uměleckým veličinám typu nejslavnější umělecké a návrhářské školy dvacátého století Bauhausu, ale i obecným pojmům jako móda nebo nedokonalost. Přitom nezastírá, že volba hesel je ryze subjektivní.
Suchý, Jiří; Suchý, Ondřej: Pan Voskovec z Manhattanu
Autor článku: Matěj Matela - 18. 12. 2016
recenze
40%
V krátkém dílku bratří Suchých je čtenáři, byť ne zcela šťastně zvolenou formou, představena umělecká osobnost, jež svým významem zdaleka přesáhla hranice naší země. Jiří Voskovec, herec, komik, dramatik, spisovatel, zpěvák a osobitý myslitel, je zde zachycen v útržkovitých vzpomínkách svých kolegů, příbuzných či přátel, a kniha tak i přes řadu nedostatků potěší nejednoho fanouška zlaté éry Osvobozeného divadla.
Svensen, Henrik: Uhranuti výšinami: Dějiny hor a proč nás přitahují
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 5. 2017
recenze
80%
Autorovi nešlo o výrobu kompletního kompendia ani učebnice, nabízí subjektivně zabarvený výběr, který kulturní dějiny hor a historii jejich výzkumu a dobývání úspěšně přibližuje na mnoha odlišných rovinách.
Svěrák, Zdeněk a kol.: Půlstoletí s Cimrmanem
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 12. 2016
recenze
60%
Divadlo spojované s laskavým humorem je připomínáno nostalgicky, místy až pochmurně. Ovšem nostalgie byla přítomna už v postavě titulního hrdiny, jde tedy o nostalgii na druhou. V každém případě jde o text, v němž jediný z dosud žijících hlavních tvůrců cimrmanovských her bilancuje a loučí se. Fakt konečnosti šaškovsky nezastírá, naopak jej upřímně tematizuje.
Sviták, Roman
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 5. 2020
rozhovor
Heslem „aby to gradovalo“ se řídí jedno z největších českých nakladatelství odborné literatury.
Svobodová, Markéta: Bauhaus a Československo 1919–1938
Autor článku: Tadeáš Říha - 10. 9. 2017
recenze
80%
Německá škola Bauhaus byla (a dodnes svým způsobem je) s Československem propojena různými způsoby. Kniha Markéty Svobodové popisuje jednotlivé obory, které byly na Bauhausu vyučovány, každou z disciplín pro ilustraci doprovázejí výpravné reprodukce. Kromě toho nás historií Bauhausu a jeho vztahu k československé avantgardě provádí také více než dvacet studentů z celého Československa.
Swinnen, Johan; Deconinck, Koen: The Economics of Beer
Autor článku: Veronika Cosculluela - 13. 11. 2013
recenze
Svet sa dlho delil na oblasti, kde sa pilo víno a na tie, kde spotrebe alkoholických nápojov kraľovalo pivo. Zdá sa, že v poslednom desaťročí prevzal jantárový nápoj úplnú moc na trhu.
Šanda, Michal: Špacírkou přes čenich!
Autor článku: Petr Nagy - 22. 9. 2013
recenze
80%
Nejnovější kniha spisovatele Michala Šandy je antologie úryvků z celkem osmadvaceti knižních a časopiseckých titulů z autorovy osobní knihovny. Jak podotýká ve své krátké předmluvě, zcela záměrně dal přednost textům nebeletristickým, jež podle jeho názoru obecně lépe odolávají zubům času a dnes poskytují bezprostřední svědectví o době svého vzniku.
Šavrda, Jan; Šavrdová, Šárka
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 7. 2020
rozhovor
Nakladatelští manželé vydávající náročné populárně naučné texty o nenáboženské spiritualitě, morálce či problematice svobodné vůle, ale též erotické či skatologické antologie s provokativními názvy a dosti nekonvenčními obálkami. Jak to jde všechno dohromady? K jaké spiritualitě sami tíhnou? Rozhovor doporučujeme dočíst až do konce.
Šedá, Kateřina et al.: Brnox: Průvodce brněnským Bronxem
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 20. 3. 2017
recenze
90%
V objemném průvodci po brněnské čtvrti Cejl, někdy zvané též brněnský Bronx, najdete číslo na vyhlášenou romskou čarodějku, rozhovor s deratizérem nebo hojnou inspiraci pro omluvenky do školy.
Ševčík, Jiří et alii: České umění 1980-2010. Texty a dokumenty
Autor článku: Martina Macáková - 19. 7. 2012
recenze
80%
Nelehkého úkolu postihnout vývoj českého umění za posledních třicet let se zhostilo Vědecko-výzkumné pracoviště Akademie výtvarného umění. Výsledkem snažení je skoro tisícistránková antologie České umění 1980–2010. Texty a dokumenty, zásadní příspěvek k diskusi o současné české vizuální scéně.
Ševeljov, Jurij
Autor článku: Rita Kindlerová - 18. 10. 2013
portrét
Osobnost Jurije Ševeljova bohužel dodnes nepatří nejen na jeho rodné Ukrajině k obecněji známým. Jeho dílo zůstává převážně za hradbami akademických institucí. Přitom Ševeljov nebyl „jen“ vědcem, ale i člověkem, na nějž by měli být Ukrajinci pyšní a řadit jej ke špičkám své inteligence 20. století.
Ševeljov, Jurij
Autor článku: Ivan Jackanin - 18. 10. 2013
aktualita
V Charkově byla 3. září 2013 (ulice Sumska 17) odhalena pamětní deska Juriji Ševeljovovi, jednomu z nejvýznamnějších světových ukrajinistů. Deska, která vznikla díky místní občanské iniciativě, však byla záhy brutálně zničena. Charkovská radnice ex post přijala usnesení o demontáži této desky. Vášně se rozhořely na obou stranách a jen tak neutichnou.
Šiklová, Lucie: Poslední obrazy
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 19. 5. 2016
recenze
60%
Historička umění Lucie Šiklová zkoumá obrazy, které výtvarníci vytvořili jako poslední ve svém životě, citlivě a s úctou, nikoliv jako výstřelek stárnoucí mysli a chřadnoucího těla, a zařazuje je do kontextu celého umělcova díla s přihlédnutím k životním okolnostem jejich vzniku.
Šimková, Anežka; Zemánková, Terezie (eds.): Anna Zemánková
Autor článku: Adéla Janíčková - 4. 3. 2018
recenze
80%
Detailní prezentace kreseb a plastických výtvorů přední představitelky českého art brut je doplněna řadou teoretických textů. Z mnoha úhlů pohledu na tvorbu Anny Zemánkové je patrné, že dílo není lehce uchopitelné a jeho odborné zpracování je v počátcích. Volnost nabízených interpretací činí z publikace relativně průkopnickou práci.
Škaloudová, Renata; Koutský, Pavel: Ohrožený břichomluvec
Autor článku: Bohumil Kartous - 8. 10. 2015
recenze
50%
Logopedické vady by bylo možné v ideálním stavu téměř vymýtit. Že se to nedaří, to je problém zejména rodičů. Systém pro odstranění tohoto handicapu sice není ideální, ale logopedové zatím jsou k mání. Mít pomůcku, která pomůže, je určitě k dobru věci. Ohrožený břichomluvec takovým pokusem je. I když jako čtenáře předpokládá dítě, velmi pravděpodobně bude nutné ke každému vydání přibalit jednoho logopeda…
Šlajchrt, Viktor: Bonvivánova kulinária. Drobné eseje o jídle...
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 12. 2015
recenze
70%
V rámci krátkých kapitol dokázal autor udržet vyvážený poměr mezi informativností, sžíravou kritičností a vtipnou čtivostí, posilovanou důmyslnými pointami. I když jde jen o soubor recenzí a příležitostných textů, poskytuje kniha poučný vhled do dané problematiky, stejně jako místy až delikatesní čtenářský zážitek.
Štaif, Jiří...
Autor článku: Lukáš Borovička - 14. 10. 2011
rozhovor
Domnívám se, že vývoj lidské civilizace je založen na tom, že se v ní dosud vždy vyskytli lidé, kteří se snažili mnohdy i „nevědomky“ překonat tato i jiná „uvěznění“.
Štampach, Ivan O.
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 10. 2011
rozhovor
Světový názor pokládám za subjektivní nahlédnutí skutečnosti s výhledem na její celistvost. V tomto smyslu je světových názorů tolik, co je jednotlivých lidí. Je však zřejmé, že se lidé na základě svých pohledů na skutečnost seskupují. Mám na mysli filozofické školy, náboženské společnosti, politické strany apod. To, co formulují, bych však nenazval společným světovým názorem, nýbrž filozofickou interpretací skutečnosti, mýtem, věroukou či politickou doktrínou.
Štefková, Zuzana (ed.): Svědectví. Ženským hlasem
Autor článku: Hana Strejčková - 29. 7. 2013
recenze
70%
Kniha je koncipována jako dvanáct rozhovorů se třinácti ženami a vyšla ve dvou jazykových verzích.
Tanizaki, Džuničiró: Chvála stínů
Autor článku: Adéla Janíčková - 27. 9. 2018
recenze
90%
Literární titán Džuničiró Tanizaki pozoruje, jak je japonská kultura zahalena do tajemného šera, a objevuje zdroj, jenž utvářel tradiční estetické principy japonské tvorby i každodenního života. Věci zdánlivě nenápadné se v eseji Chvála stínů náhle stávají silným vjemem.
Tarkovskij, Andrej Arseňjevič: Krása je symbolem pravdy
Autor článku: Tomáš Matras - 1. 3. 2013
recenze
90%
Pokud jsme se již s nějakým filmovým dílem Andreje Tarkovského seznámili dříve, asi nás zarazila neobvyklost a jedinečnost takového setkání. Tarkovského filmy nejsou „hotovkou“, která by se na první pokus snadno „konzumovala“. Již na první pohled je třeba uznat, že tento autor není klasickým a učebnicovým filmovým režisérem. K filmu se Tarkovskij v knize vyjadřuje nejvíce, jak skrze eseje či přednášky, tak ukázky scénářů a filmových záměrů.
Tarkovskij, Andrej Arseňjevič: Zapečetěný čas
Autor článku: Tomáš Matras - 19. 8. 2014
recenze
80%
Jediné autorské knižní dílo Andreje Tarkovského spatřilo světlo světa poprvé v německém překladu v roce 1985. V souvislosti se složitou situací ohledně autorských práv a z toho plynoucích soudních tahanic tato kniha dodnes v ruštině, jazyce originálu, nevyšla v kompletní podobě. Zapečetěný čas žije vlastním životem v mnoha jazycích, ale můžeme s jistou hrdostí říci, že ze všech dosavadních světových vydání je české vydání nejúplnější.
Těsnohlídek, Rudolf: Liška Bystrouška
Autor článku: Jan Lukavec - 29. 4. 2017
studie
„Jsouc švarnější co do oděvu a postavy než její příbuzní, jemnější, opatrnější, rozumnější, obezřetnější, pružnější, veliké paměti místné, vynalézava, trpěliva, spojuje v sobě všecky vlastnosti dokonalé zákeřnice a činí na nás, připočítáme-li k tomu její duchaplný humor, dojem dokonalé virtuosky.“ Takto velebil rezavého tvora spisovatel von Tschudi, a zoolog Brehm dokonce napsal, že liška „jest ve své způsobě zvířetem dokonalým“. Kdy Evropané získali k liškám takový postoj? A mají ho dodnes?
předchozí strana
další strana
Strana 13 / 15:
9
10
11
12
13
14
15