Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr kultura
Poslední články
iLiGlosa: S prominutím feministická
Marie Voslářová - 20. 4. 2021
Schmidt, Norbert; Winzeler, Marius (ed.): Staří mistři ve Schwarzenberském...
Milan Valden - 6. 4. 2021
iLiGlosa: Aby jich nebylo moc
Barbora Grečnerová - 6. 4. 2021
Nejčtenější články
iLiGlosa: Aby jich nebylo moc
Barbora Grečnerová - 6. 4. 2021
Sleva u knih není zadarmo
Anna Štičková - 14. 2. 2021
iLiGlosa: Påskekrim – když Velikonoce, tak s detektivkou
Barbora Grečnerová - 30. 3. 2021
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Hájek, Václav: Jak rozpoznat odpadkový koš. Eseje o stereotypech...
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 7. 2012
recenze
70%
Celkově se autorovi daří dobře poukázat na staré kulturní vrstvy, které prosvítají prostřednictvím současných symbolů. Navíc to dělá se sympatickou sebeironií: „Co by zbylo z kafkovské legendy, kdyby Kafka nenařídil Brodovi, aby spisy spálil. Co by zbylo z van Gogha, kdyby své obrazy draho prodával. Co by zbylo ze mě, kdybych měl na zaplacení nájmu.“
Hanáková, Petra; Heczková, Libuše; Kalivodová, Eva; Svatoňová,...
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 25. 5. 2014
recenze
60%
Kniha Volání rodu je nejen učebnice či inspirativní čítanka možností genderového psaní, ale také podnětné shrnutí společné desetileté práce (2003–2013) čtyř uznávaných autorek věnujících se genderu pod záštitou Centra genderových studií. Eva Kalivodová, Petra Hanáková, Libuše Heczková a Kateřina Svatoňová rozmlouvají a reflektují umlčený ženský hlas, a to včetně toho svého, jelikož ve feminismu užívaná koncepce zní: „Mít hlas znamená být člověkem.“
Hánová, Markéta: Japonské dřevořezy a jejich sběratelé v českých...
Autor článku: Milan Valden - 3. 11. 2019
recenze
Vedle uměleckých výrobků keramiky a laku představují japonské malby a dřevořezy nejpočetnější sbírkové materiály japonského umění v Česku. Ilustracemi bohatě vybavená publikace Markéty Hánové podrobně mapuje české sbírky a představuje významné osobnosti, díky jejichž sběratelským zájmům se u nás řada japonských tisků dodnes zachovala ve velmi bohatém souboru.
Haring, Keith: Deníky
Autor článku: Martina Macáková - 20. 6. 2013
recenze
80%
Nepřetržitá čára stylizovaná do podoby ikony, jako je lezoucí dítě, štěkající pes, panáčci v pohybu, to je proslulý výrazně grafický styl amerického umělce Keithe Haringa, který si díky jeho srozumitelnosti podmanil celý svět. Jeho dílo se k lidem dostávalo z galerijních prostorů na potištěných tričkách a plackách, potkávali je na ulicích. Haringova osobnost a jeho umění tvoří jeden harmonický celek. Důkazem jsou také jeho Deníky.
Havelka, Jiří: Zmrazit čerstvé ovoce
Autor článku: Hana Strejčková - 1. 2. 2013
recenze
70%
Zmrazit čerstvé ovoce s podtitulem Útržky úvah o divadelní zkoušce je soubor esejů, citátů, praktických cvičení, mnoha otázek a následných odpovědí. Je to i osobní sonda do divadelních útrob – do divadelní zkoušky. A zamyšlení o pozici divadla v současném světě, o divadle autorském i o fenoménu hry a nenahraditelnosti diváka. Kniha v sobě svým zpracováním nese zároveň prvky učebnice, studie a rozpravy.
Hečková, Michaela: O městech a lidech (in Respekt)
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 4. 2017
recenze
80%
Ironickou polohu střídají patetické pasáže prodchnuté vírou představených osobností v nadosobní význam jejich snah. Jakýchsi až paranáboženských rovin publikace dosahuje tam, kde jsou těžce zkoušení hrdinové náhle vysvobozeni zásahem shůry, „náhodou“, jež radikálně vyřeší potíže s nevstřícnými úřady či majiteli pozemků.
Hečková, Michaela; Chabera, Matěj: 20000: O místech a lidech
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 5. 2019
recenze
60%
Kniha vypráví příběhy konkrétních staveb a projektů i s peripetiemi při jejich realizaci. A v souvislosti s tím si všímá, co to přineslo místní komunitě a jaká je v souvislosti s představenými projekty role „lokálních hrdinů“.
Hejlskov, Andrea
Autor článku: Markéta Kliková - 27. 12. 2019
rozhovor
„Vyrůstala jsem v přesvědčení, že všechno musí být nalinkované jako podle pravítka, probíhat hladce, stabilně a předvídatelně. Během našeho extrémně primitivního způsobu života jsem pochopila, že výkyvy jsou přirozené, ať už co se týče počasí, nebo zdaru či neúspěchu,“ vysvětluje své životní krédo dánská spisovatelka a blogerka Andrea Hejlskov.
Hejlskov, Andrea: Náš velký útěk
Autor článku: Barbora Grečnerová - 30. 12. 2018
recenze
60%
Dánsko není pro každého ideální místo k životu, jak ukazuje psycholožka Andrea Hejlskov, která se rozhodne spolu se svými čtyřmi dětmi odstěhovat mimo civilizaci. V otevřené zpovědi se svěřuje s mnoha bolestmi i malými vítězstvími, které jí nový začátek uprostřed lesů přinesl.
Herec, Ondrej: Netvor – Od Frankensteina po Terminátora
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 6. 2015
recenze
80%
Příběhy o netvorech, na kterých si vyjasňujeme temné sklony nás samotných a jejichž prostřednictvím se s nimi vyrovnáváme, budou vznikat i nadále. Literární vědci a kulturní teoretikové, kteří se zabývají jejich interpretací, tak jistě nepřijdou o přísun nového materiálu k analýze. Způsob, jakým ji provádí Herec, se dá označit za poučený, vynalézavý a intelektuálně podnětný.
Hicks, Alistair: Průvodce světem současného umění
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 6. 3. 2018
recenze
70%
Chce-li člověk pozorovat, jak se svět točí, musí se sám hýbat. Londýnský kurátor a historik umění pozoruje především umělce a místa pro ně důležitá. Třebaže se geografický přístup jeví v globalizovaném světě jako ošidný pomocník, Alistair Hicks z něj jisté osvěživé úhly pohledu vytěžil.
Hicks, Alistair: Průvodce světem současného umění
Autor článku: Adéla Janíčková - 29. 5. 2018
recenze
60%
Alistair Hicks, donedávna kurátor Deutsche Bank, se pohybuje mezi zákulisím a periferními zákoutími světa umění, díky čemuž vytváří pestrý přehled mezinárodní tvorby. Jeho globální pohled je postavený na základech komerčních veletrhů a světových výstav. Zároveň odkrývá svou zkušenost přímého kontaktu s tvůrci a jejich kulturním kontextem. Z české scény zahrnul Dominika Langa. Hicksův průvodce světem umění slibuje nové směry 21. století, jaké aktuální myšlenky tedy nabízí?
Hilburn, Robert: Johnny Cash – Život
Autor článku: Matěj Matela - 9. 10. 2016
recenze
80%
„Hello, I am Johnny Cash.“ Jen málokterá sentence v dějinách moderní hudební tvorby vyvolávala takové mrazení a emoční pnutí jako právě tato jednoduchá věta. O životě, díle a názorech legendy americké country a zároveň jedné z nejvýznamnějších postav americké společnosti, jejíž odkaz je dodnes nevyčerpatelnou studnicí inspirace pro statisíce lidí, zasvěceně pojednává neobyčejně poutavý životopis odkrývající o „Muži v černém“ i celou řadu neznámých skutečností.
Hilling, Anja: Spolu/Sami
Autor článku: Jitka Gabašová - 4. 2. 2016
recenze
70%
Záměr ztvárnit několik variant nezdařených pokusů o bližší kontakt vede v inscenaci dramatu A. Hillingové Spolu/Sami, složeného ze tří zcela odlišných, avšak mrazivě podobných mikropříběhů, k symbolickému odcizení scény a publika. O to víc vyniká, jak často jsme svědky podobných osudů a jak se pravidelně tváříme, že se nás netýkají.
Hlavačka, Milan; Raška, Jakub (ed.): Symboly doby
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 12. 2019
recenze
70%
Od hloupého Honzy a fanzinů přes beton k píchacím hodinám. Soubor studií zkoumajících symbolickou dimenzi jevů a předmětů jen zdánlivě plochých a nezajímavých.
Hodge, Susie: Proč je v umění tolik nahých lidí?
Autor článku: Kristýna Žáková - 29. 5. 2017
recenze
70%
Nebát se ptát a snažit se v obrazech číst příběhy – takové věci chce především mladé čtenáře naučit britská populárizátorka výtvarného umění. Knihu lze využít jako impuls k utváření vlastního názoru nejen na jednotlivá díla.
Hojda, Zdeněk; Ottlová, Marta; Prahl, Roman (eds.): Světlo,...
Autor článku: Jan Lukavec - 29. 3. 2018
recenze
60%
Jaké symbolické a metaforické konotace vzbuzovaly světlo a tma (a škála jejich proměn) u našich předků a jak inspirují dnešní odborníky na dané období, osvětluje sborník z dalšího plzeňského sympozia ke kultuře 19. století.
Hook, Philip: Snídaně u Sothebyho
Autor článku: Jan Lukavec - 14. 9. 2015
recenze
70%
Kniha je vzdálena obecným filozofickým úvahám o objektivní estetické hodnotě, ale je zakotvena v tvrdé realitě aukčních síní. Charakterizuje ji čtivý, svěží a místy až prostořeký styl. Doporučit se tak dá právě těm, kteří se bojí občas těžko srozumitelného kunsthistorického a uměnovědného ptydepe.
Horáček, Ladislav; Placák, Petr: Přece tady nebudeme sedět na...
Autor článku: Jan Lukavec - 22. 5. 2015
recenze
80%
Kniha vypráví o životě člověka, který na první pohled působí dojmem nonkonformního flamendra. Za touto maskou ale odhaluje pracovitého „dělníka knihy“, který se nebrání svému označení za „obrozence“ ani patetickým prohlášením o vlastenectví jako motivaci své činnosti. Kéž by láska k vlasti u jiných Čechů, kteří se k ní tak hrdě hlásí, přinášela tolik bohatých plodů jako v případě Ladislava Horáčka…
Horáková, Daňa: O Pavlovi
Autor článku: Jan Jaroš - 12. 7. 2020
recenze
80%
Filmový režisér Pavel Juráček se ve vlastním Deníku (dosud vyšly tři části) stylizoval do role zásadového Umělce, ovšem Daňa Horáková, jedna z jeho manželek, zpřítomňuje jeho skutečnou tvář – sebestředného člověka, v němž háraly běsy pramenící z nenaplněné seberealizace a alkoholismu.
Hostomská, Anna a kol.: Opera
Autor článku: Milan Valden - 6. 2. 2018
recenze
80%
Známý a oblíbený průvodce operou Anny Hostomské se dočkal podstatně přepracovaného a rozšířeného vydání. V takovém rozsahu u nás dosud žádný průvodce s obsahy operních děl nevyšel. Kniha podává komplexní přehled čtyřsetletého vývoje operního žánru, který se přes mnohé krize a černé scénáře stále těší značné popularitě.
Hošek, Pavel: Je to náš příběh
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 19. 11. 2018
recenze
90%
Téma národa a vlastenectví se v posledních letech stalo hojně diskutovaným v odborné obci, v politice i v běžných hovorech občanů. Co národ a češství vlastně jsou a jak o jejich duchovních a kulturních tradicích smýšlet v roce 2018?
Hrdina, Martin; Piorecká, Kateřina (eds.): Historické fikce...
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 4. 2014
recenze
Někteří z přispěvatelů sami projevili jistou formu hravosti a smyslu pro humor, které jsou tématu adekvátní, jiní bohužel méně; jako jistý vědec, který vyplísnil M. Urbana za titul jeho knihy Poslední tečka za Rukopisy. Celá kniha jistě sama o sobě nepředstavuje poslední tečku za bádáním o fikcích a mystifikacích, nabízí ale spoustu materiálu k dalšímu promýšlení, k poučení i čistě k pobavení.
Hubatová-Vacková, Lada: Tiché revoluce uvnitř ornamentu
Autor článku: Jiří G. Růžička - 5. 11. 2012
recenze
80%
Tiché revoluce uvnitř ornamentu Lady Hubatové-Vackové jsou jednou z těch knih, k nimž se i po přečtení můžete vracet a s potěšením jimi listovat, a v tomto případě můžete i občas nějaký ten ornament využít.
Hudec, Karel: Ptáci v českém životě a kultuře
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 8. 2017
recenze
70%
Ptáci toho mají z pohledu lidské kultury odjakživa hodně na práci. Letem věští budoucnost, nosí poštu bohům, symbolizují volnost, Ducha svatého, přivolávají smrt, znesvěcují náhrobky, učí lidi tančit, dávají jim jména a terorizují spáče. Objemný katalog jejich ne zcela vědomé umělecké činnosti vytvořil brněnský zoolog zaměřený na ornitologii.
Hvížďala, Karel: Jak myslet……umění
Autor článku: Hana Strejčková - 23. 10. 2013
recenze
80%
Vnímavý tazatel se ptal básníka, typografa, dvou fotografů, malíře a sochaře, kteří současně jsou i pedagogy, emigranty, ale i jednou generací hybatelů české kultury – součástí kulturní identity národa, a především lidmi se svými osudy a názory.
Chaloupka, Jan: Závod míru aneb Tour Východu
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 19. 4. 2018
recenze
70%
Dospělí, děti i mládež Závod míru milovali. Projížděl jejich městy, četli o něm v časopisech, snažili se napodobovat své idoly. Poutavé vylíčení dějin významné sportovní události kromě úžasných výkonů zmiňuje také nepěkné činy socialistických sportovních svazů a činovníků či podnikatelů raného kapitalismu.
Charney, Noah: Umění falzifikace: myšlení, motivy a metody padělatelských...
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 1. 2016
recenze
60%
Podle autora je potírání padělatelství důležité pro zachování skutečné historické paměti. Avšak metody znalců, majitelů galerií a aukčních síní líčí jako značně odstrašující. Jeho výprava do světa obchodování s uměním je tedy napínavá, čtivá a poučná, ale i nemálo deziluzivní.
Christov, Petr (ed.): České drama dnes
Autor článku: Petr Nagy - 13. 12. 2012
recenze
80%
Univerzitní nakladatelství Karolinum před časem vydalo publikaci s názvem České drama dnes, obsahující – jak napovídá její podtitul Rozhovory s českými dramatiky – celkem devět rozhovorů s významnými představiteli našeho současného divadelního světa.
Chroust, Adam: Miloslav Stingl
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 14. 3. 2017
recenze
90%
Obsáhlá monografie Adama Chrousta o doyenovi českého cestovatelství Miloslavu Stinglovi je daleko víc než jen obyčejný životopis. Kniha plná fotografií, dokumentů, autentických výpovědí, úvah, map a vzpomínek potěší každého čtenáře, který kdy měl v rukou některou ze Stinglových knih.
předchozí strana
další strana
Strana 5 / 16:
1
2
3
4
5
6
7
8
9