Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr kultura
Poslední články
iLiGlosa: Ze života knihkupců
Barbora Grečnerová - 19. 1. 2021
Černík, Zbyněk: Cesty na sever
Jitka Jindřišková - 13. 1. 2021
iLiGlosa: Účtování s čtenářskými deníky
Kamila Drahoňovská - 31. 12. 2020
Nejčtenější články
iLiGlosa: Karanténní CELA
Tadeáš Dohňanský - 22. 12. 2020
Bednářová, Marta: Ukrajina (kde se zastavil čas)
Rita Kindlerová - 9. 4. 2003
iLiGlosa: Účtování s čtenářskými deníky
Kamila Drahoňovská - 31. 12. 2020
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Jiroušková, Jana (ed.): Svatební rituály u nás a ve světě
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 7. 2012
recenze
70%
Autoři v závěrečné Ediční poznámce jednostranně kritizují současnou „unifikaci“: dívky podle nich touží jen po mužích, kteří se podobají akčním hrdinům, muži zase hledají ženy snů z pánských časopisů. Současně ale L. Petráňová ve stati o českých svatbách právem uvádí, že svatba v tisíciletém vývoji ztrácela význam jako spojení dvou rodin a stala se „výlučnou záležitostí dvou individuí a prostředkem k realizaci jejich bytí“. Platí samozřejmě obojí.
Jobertová, Daniela (ed.): V hlavní roli text. Podoby a proměny...
Autor článku: Hana Strejčková - 17. 9. 2014
recenze
Odborná publikace V hlavní roli text: Podoby a proměny scénického čtení nahlíží z mnoha úhlů na fenomén scénického čtení. Autoři příspěvků, jak teoretici, dramaturgové, režiséři, divadelní tvůrci a aktéři, tak příznivci či odpůrci scénického čtení, ve svých studiích nastínili jeho vývoj po roce 1989 do současnosti, pojmenovali jeho přínosy i úskalí, shrnuli zkušenosti z praxe.
Johns, Adrian: Pirátství. Boje o duševní vlastnictví od Gutenberga...
Autor článku: Ondřej Hanus; Lucie Chlumská - 13. 2. 2014
ukázka
Návrh společnosti Google spočíval v tom, že v on-line vyhledávání bude z digitálních kopií zobrazovat pouze malé úryvky. Avšak i k tomu potřeboval naskenovat celé knihy a uchovávat vlastní digitální kopie. To by bylo v pořádku u děl, která už nechránilo autorské právo, a v Oxfordu a v New Yorku měla být naskenována pouze volná díla.
Johns, Adrian: Pirátství. Boje o duševní vlastnictví od Gutenberga...
Autor článku: Jan Lukavec - 13. 2. 2014
recenze
80%
„Je začátek nového století a hudební průmysl čelí krizi. Nové technologie, nová média a nové obchodní praktiky představují těžkou zkoušku pro principy copyrightu. ,Piráti‘, kteří využívají revolučního postupu, jenž jim umožňuje přesné kopírování, rozmnožují hudební skladby jako na běžícím pásu.“ Tato slova uvozují jednu z kapitol knihy Pirátství. Boje o duševní vlastnictví od Gutenberga po Gatese od britského historika Adriana Johnse.
Johnstone, Keith: IMPRO: Improvizace a divadlo
Autor článku: Hana Strejčková - 1. 5. 2014
recenze
90%
Johnstonova kniha je vhodná pro adepty herectví a divadelních studií, studenty uměleckých oborů, pedagogy, a zejména nadšence „divadelního sportu“ – improvizace.
July, Serge: Dictionnaire amoureux du journalisme
Autor článku: Veronika Cosculluela - 15. 4. 2015
recenze
V řadě „zamilovaných slovníků“ nakladatelství Plon dostal novinář Serge July příležitost shrnout ve stručných heslech základ svého řemesla. Mezi důležitými pojmy uvádí praktické termíny, postupy a dovednosti, do svého výběrového popisu žurnalistiky zařadil i jednotlivá média, zásadní události, známé osobnosti. Jeho selekce je jistě subjektivní, ale řídí ji dlouholetá zkušenost: July byl přes třicet let šéfredaktorem francouzského deníku Libération.
Juríková, Erika; Kepartová, Jana; Kitzler, Petr: Latina v církevním...
Autor článku: Petr Kitzler - 19. 2. 2010
anotace
V roce 2008 se v Trnavě konala již 16. Letní škola klasických studií, která představuje možnost setkání pedagogů, badatelů a studentů oborů souvisejících s klasickým starověkem i širší veřejnosti se zájmem o dané téma.
Kalina, Pavel: Umění a mystika
Autor článku: Pavel Kalina - 7. 1. 2014
ukázka
Osmnácté století bývá obvykle označováno za věk osvícenství, věk rozumu, přičemž se s velkou dávkou zjednodušení předpokládá, že tento rozum měl stát v protikladu k tradičnímu náboženství. Je zřejmé, že se zde – tak jako i v jiných případech – francouzské či přinejmenším západoevropské dějiny tak trochu zaměňují za dějiny Evropy, případně celého světa.
Kalina, Pavel: Umění a mystika (1)
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 12. 2013
recenze
80%
I když by se k mnoha tématům v knize naznačeným dalo uvést i leccos dalšího, celkově si autor zaslouží ocenění za svoji odvahu pokusit se – byť nedokonale – vypovědět i to, co „nelze vyslovit“.
Kalina, Pavel: Umění a mystika (2)
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 4. 1. 2014
recenze
80%
Podle Gershoma Scholema, prvního profesora židovského mysticismu na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, „neexistuje nějaká mystika vůbec, ale jen různé mystiky.“ Český kunhistorik Pavel Kalina se v novátorské knize Umění a mystika zaměřil vesměs na katolickou mystiku, a co je důležité, s ní spjaté umění. Zachycuje vizualizaci mystické zkušenosti, zejména vizí, do podoby iluminací v rukopisech (vybírá ty, které nejsou pouhou ilustrací, ale prostředkem k prohloubení mystického prožitku), malířských
Kalista, Zdeněk: Setkání se snem aneb Finlandia
Autor článku: Michal Švec - 25. 2. 2014
recenze
80%
Snový kulturní cestopis českého historika, spisovatele a literárního kritika Zdeňka Kalisty (1900–1982) představuje velmi netradiční a umělecky hodnotný popis autorovy cesty do daleké severní země na Mezinárodní kongres překladatelů v roce 1962.
Kamen, Jiří: Češi patří k Vídni aneb třicet dva výprav do Vídně...
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 12. 2014
recenze
70%
Kniha mísí vysoké s nízkým a fikci s realitou. Jestliže u vznešených věcí autor nachází i jejich velmi hmotné zakotvení, dokáže na druhou stranu u předmětů na první pohled obyčejných nacházet cosi jako spiritualitu. Napsána je velmi komprimovaným stylem a je stejně tak poučná jako zábavná. Kdo si zvykne na její hutnost a chuť silně kořeněnou erotikou, ten Kamenovu vídeňskou směs jistě rád zkonzumuje i stráví.
Kankimäki, Mia: Ženy, které mi nedají spát
Autor článku: Ema Stašová - 16. 8. 2020
recenze
60%
„Co si může čtyřicetiletá bezdětná ženská počít se životem?“ ptá se Mia Kankimäki a vydává se po stopách inspirativních žen napříč historií a kontinenty. Cestovatelské zápisky, které se vezou na vlně feministicky laděné odpočinkové literatury, pozvedává z průměru autorčin sebeironický humor.
Kapitoly z minulosti česko-bulharských kulturních vztahů I,...
Autor článku: Ivana Srbková - 7. 2. 2008
recenze
Kulturní přátelství obou našich národů, které se může pochlubit dlouhověkou a bohatou tradicí, si pozornost bezesporu zaslouží. Autorky shromáždily výběr některých čtenářsky zajímavých textů - ukázky jsou propojeny fundovanými komentáři, a tak lze knížky číst jako poutavou literaturu faktu, komentovanou čítanku či populárně naučnou publikaci.
Karlová, Jana: Domov, identita a světonázor jako součást transkulturní...
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 6. 2015
recenze
Jakými způsoby si lidé vytyčují bezpečné a srozumitelné místo ve světě, který obývají? Jaké symbolické významy vtiskovali a vtiskují do prostředí, které obydlují? A jak mohla například obyčejná jurta reprezentovat celý kosmos? Těmito otázkami se zabývá útlá kniha Jany Karlové. Autorce se v ní podařilo na poměrně malém prostoru vystihnout danou problematiku koncizně i podnětně.
Kárník, Zdeněk; Pečenka, Marek (Dokořán)
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 9. 2020
rozhovor
Díla novodobých klasiků, jejichž překlady jsou tvrdým oříškem, ale také provokativní knihy reprezentující alternativní myšlenkové proudy zvláště v otázce klimatu – tak široký je rozsah nabídky titulů nakladatelství Dokořán. Co jejich zakladatelé považují za příznak mozkové smrti? Co jsou podle nich knihy napsané chytráky speciálně pro hlupáky? A který překlad je stejně obtížný jako překlad Joyceova Odyssea?
Kesner, Ladislav (ed.): Aby Warburg
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 6. 2018
recenze
70%
Telegram a telefon ničí kosmos: mytické myšlení vytváří v zápase o zduchovnění vztahu mezi člověkem a okolím posvátný prostor, který pod náporem chvilkových elektrických spojů hyne. Kniha představuje mimořádně inspirativního, světově proslulého, a v českém prostředí dosud spíše opomíjeného německého kunsthistorika, jednoho z géniů rané modernity.
Khidayer, Emíre: Arabský svět – jiná planeta? (in MfD)
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 4. 2012
recenze
30%
„Bez pozlátka, bez závoje, obnaženou s dobrým srdcem“ – tak si dala Emíre Khidayer za cíl představit arabskou kulturu a společnost. Kniha je ale bohužel plná přehnaných generalizací, které v mnohém opakují tradiční evropské předsudky vůči Orientu. Nebo autorka Arabům připisuje vlastnosti, které se dají najít i leckde jinde.
Khidayer, Emíre: Život po arabsku
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 10. 2013
recenze
60%
Rok po úspěchu své první knihy vydala slovenská arabistka a diplomatka Emíre Khidayer i druhou českou knihu s názvem Život po arabsku. Jestliže jsem první knize leccos vytkl, s uznáním můžu konstatovat, že její nová publikace je už většiny nedostatků, na které jsem poukázal, prostá.
Klein, Zach: Cabin Porn: Chaty na konci světa
Autor článku: Matěj Matela - 1. 8. 2018
recenze
90%
Kdo z nás občas nepocítí nutkavou touhu postavit si v hloubi divočiny, někde daleko od lidí svůj vlastní skromný příbytek, mezi jehož hrubě tesanými stěnami bychom slyšeli jen ševelení listů, stékající kapky vody a své myšlenky? Cílem obrazové publikace, představující nejpozoruhodnější chaty, chýše a boudy celého světa, je ukázat, že tento sen si může splnit každý, jen je k tomu zapotřebí pevná vůle, pozitivní vztah k fyzické práci a láska k přírodě.
Kleon, Austin: Kraď jako umělec: 10 věcí, které ti nikdo neřekl...
Autor článku: Daniel Hlas - 8. 11. 2014
recenze
60%
Vystoupit z davu a vyniknout se podaří jen tomu, kdo je originální. Austin Kleon prozrazuje bezmála deset triků, jak na to.
Klimeš, Ivan: Kinematografie a stát v českých zemích 1895-1945
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 3. 2017
recenze
60%
O kontinuitě mezi protektorátem a poúnorovým obdobím dnes píší četní badatelé, Klimešova kniha je cenná v tom, že danou tezi dokládá na konkrétním oboru. Navíc jasně vyjevuje kompaktnost středoevropského regionu.
Klimeš, Ondřej a kol.: Kulturní diplomacie Číny a její regionální...
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 5. 2019
recenze
60%
Kniha v několika dílčích sondách sleduje oficiální čínskou propagandu prováděnou pod pláštíkem prezentace údajně svobodné umělecké tvorby. Je otázka, jestli je toto úsilí tak neúspěšné, jak autoři tvrdí. Každopádně je nutné tuto činnost kriticky sledovat a snažit se rozeznávat její skryté cíle.
Knobloch, Iva; Vondráček, Radim (eds.): Design v českých zemích...
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 4. 2017
recenze
70%
Vlivný sjednocovatel moderní i postmoderní kultury; zprostředkovatel mezi materiální každodenností a uměním; magnet na bezpečné vzpomínky; zdánlivě nezáludný jev. Design.
Knotková-Čapková, Blanka a kol.: Obrazy ženství v náboženských...
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 4. 2009
recenze
„Ty, Bože, jsi nám otcem i matkou v nebi“ – takto zní moderní překlad či parafráze modlitby Otčenáš, jak ji můžeme najít v anglické a německé verzi „politicky korektního“ překladu bible.
Kokešová, Helena (ed.): Politici, umělci a vědci ve veřejném...
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 5. 2016
recenze
70%
Kniha záslužně připomíná jméno spisovatele, jehož některé knihy stále stojí za přečtení a působí velmi „moderně“. Poskytuje nejen analýzy prostředí politiků, umělců a vědců ve veřejném prostoru na přelomu 19. a 20. století, ale přináší i vhled do osobních sporů a emočních dramat, které byly mnohdy jejich skrytými hybateli.
Kokešová, Helena (ed.): Politici, umělci a vědci ve veřejném...
Autor článku: Zuzana Augustová - 7. 5. 2016
ukázka
Hofmannsthalův zájem o Čechy stoupal společně s tím, jak se vzájemný vztah mezi oběma stranami vyhrocoval.
Konečný, Lubomír; Rollová, Anna; Švácha, Rostislav (eds.): Od...
Autor článku: Hana Strejčková - 23. 3. 2014
recenze
90%
Kolektivní publikace Od kabaly k Titaniku prezentuje různorodost a rozmanitost zájmů dnešních dějin umění. Nabízí deset odlišných studií od deseti autorů různých generací na velmi rozlišná témata.
Konference Do černého 2016
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 2. 2016
aktualita
Kdo naučí čtenáře číst, když se to rodině a škole nepovede? Komu nejvíce vadí skvrny umělé krve u knihovnických polic s detektivkami? Může být knihovník i vypravěčem? Má smysl hrát v knihovnách Dračí doupě? A jak obecně zvyšovat kreativitu v knihovnách? Na tyto otázky se snažil hledat odpovědi druhý ročník konference Do černého 2016.
Konference Do černého 2017
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 1. 2017
aktualita
Jak využívat přirozenou lidskou touhu po zážitcích, dobrodružství a vlastní činnosti v prostředí knih a především v prostorách knihoven? Jak do propagace čtení zapojovat sociální sítě a zvláště youtubery? I to řešil třetí ročník konference Do černého.
předchozí strana
další strana
Strana 7 / 15:
3
4
5
6
7
8
9
10
11