Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr kultura
Poslední články
iLiGlosa: Ze života knihkupců
Barbora Grečnerová - 19. 1. 2021
Černík, Zbyněk: Cesty na sever
Jitka Jindřišková - 13. 1. 2021
iLiGlosa: Účtování s čtenářskými deníky
Kamila Drahoňovská - 31. 12. 2020
Nejčtenější články
iLiGlosa: Karanténní CELA
Tadeáš Dohňanský - 22. 12. 2020
Bednářová, Marta: Ukrajina (kde se zastavil čas)
Rita Kindlerová - 9. 4. 2003
iLiGlosa: Účtování s čtenářskými deníky
Kamila Drahoňovská - 31. 12. 2020
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Kopáč, Radim; Schwarz, Josef: Praha erotická
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 12. 2017
recenze
60%
Pestrý a lehce chaotický soubor obsahuje texty převážně o spisovatelích a umělcích, kteří v našem hlavním městě žili nebo se v něm alespoň mihli a v jejichž díle se zároveň vyskytuje něco, čemu je možno přiřadit adjektivum „erotický“. O dané lokality, převážně místa bydliště, v textu většinou nejde.
Kopáč, Radim; Schwarz, Josef; Šofar, Jakub: Ve sladké tísni...
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 9. 2016
recenze
60%
I když kniha neopakuje překonané předsudky o „temném středověku“, místy nemá daleko k tomu, vytvářet schematická klišé nová, totiž o „temném“ 19. století. Vždyť literární erotika má mnoho podob a je škoda preferovat jen její jednu variantu. Publikaci ale nemůžeme upřít to, že zachycuje širokou škálu podob sexu. Některé z obsažených výjevů bych ale jako základ ke snění asi nedoporučoval.
Kosatík, Pavel: Sběrná kniha
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 10. 2017
recenze
70%
Proslulá česká dokumentaristka, citlivě a houževnatě mapující proměny doby i lidí v ní, si vyzkoušela, jaké to je, stát se objektem. Kromě vzpomínek a převážně konsenzuální debaty se v knize vyskytne i nařčení, že občas vytvořila sociální porno, nebo názor, že některé její filmy raději vůbec neměly vzniknout.
Kosek, Jan: Právo (n)a předsudek. Historické, filozofické, sociálně...
Autor článku: Jan Lukavec - 6. 5. 2012
recenze
70%
O kulturních a historických kořenech předsudků, a to v jejich významu negativním i pozitivním. Autor zdůrazňuje, že stereotypy a předsudky jsou „integrální součást našeho já a našeho my“, a mnohé smutné historické příklady jejich ničivé a vraždedné síly podle něj neznamenají, že bychom se v životě bez nich zcela obešli. Je ale škoda, že opomněl domácí českou tradici, na niž (nevědomě?) navazuje.
Kouba, Doris: Recepce české literatury v Německu – polemika
Autor článku: Doris Kouba - 8. 1. 2019
článek
Čím česká literatura oslovuje čtenáře v Německu a ve světě? A oslovuje je vůbec? Zamýšlí se nad tím překladatelka Doris Kouba u příležitosti Lipského knižního veletrhu 2019, jehož bude Česká republika hlavním hostem. Rozsudek je to nemilosrdný, ale o to upřímnější.
Koubská, Vlasta a kol.: Divadelní kostým / Theatre Costume
Autor článku: Hana Strejčková - 7. 4. 2014
recenze
60%
Na první pohled titul nové publikace Divadelní kostým může evokovat encyklopedicky laděný přehled či výpravnou publikaci, jejichž cílem je obsáhnout problematiku divadelního kostýmu v celé šíři. Podtitul Absolventi „Tröstrovy katedry“ scénografie DAMU první domněnku vyvrací a téma zužuje. I přesto až první řádky Vlasty Koubské čtenáři nastíní, že jde o zajímavě, byť stručně pojatý pohled na vývoj určitého typu divadelního kostýmu.
Koudela, Juraj; Ostrowski, Filip: Zájem čtenářů o fakta předávaná...
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 10. 2020
rozhovor
Pozoruhodné nakladatelství, kterému se daří připoutávat pozornost k reportážní literatuře, zprostředkovat tu zahraniční českému a slovenskému publiku i podněcovat vznik děl původních. To vše je Absynt.
Kozák, Jan A.: Óðinn: Mýtus, oběť a iniciace
Autor článku: Markéta Ivánková - 10. 5. 2018
recenze
70%
Iniciace, sebeoběť a vlastní podstata nejvyššího staroseverského boha Óðina – to jsou ústřední témata tohoto komentáře k vybraným skandinávským mýtům. Knihy, která může sloužit k orientaci v problematice a k osvětlení základních rysů staroseverské mytologie a pramenů jejího studia.
Králík, Jan: Za ohradou snů: Motorové opojení Kamila Lhotáka
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 11. 11. 2016
recenze
90%
Kniha novináře Jana Králíka přináší rozhovor s výtvarníkem Kamilem Lhotákem, který se týká jeho lásky k motocyklům, jízdním kolům a automobilům. Rukopis, považovaný za ztracený, kdysi vycházel ve zkrácené verzi časopisecky. Lhotákovo vyprávění o jeho „motorovém opojení“ nadchne milovníky starých časů a ty, kteří se zabývají historií přelomu 19. a 20. století.
Krámský, David (ed.): Kognitivní věda dnes a zítra
Autor článku: Irena Vaňková - 30. 8. 2009
ukázka
Označení „kognitivní lingvistika“ se v našem myšlenkovém kontextu nechápe jednoznačně a jednotně. Bez předchozí zkušenosti lze ovšem předpokládat východisko ve vztahu jazyka a lidské mysli, soustředění na poznávací dimenzi jazyka...
Kris, Ernst; Kurz, Otto: Legenda o umělci
Autor článku: nakladatelství Arbor vitae a VŠUP - 9. 12. 2009
anotace
Svým tématem naprosto ojedinělá kniha představitelů mezinárodně proslulé vídeňské školy dějin umění Ernsta Krise (1900-1957) a Otto Kurze (19081975) si už v době svého vzniku (1934) kladla za cíl zpracovat určitá životaschopná klišé, schémata a strategie...
Kroutvor, Josef: Chvály, pocty i rozpaky (in Respekt)
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 11. 2015
recenze
80%
Mnozí vědci dnes rozvíjejí koncept „vtělené kognice“. Kroutvor sice příslušné autory necituje, ale většina jeho úvah vychází z podobných premis. Medituje tedy například nad fyzickým kontaktem člověka s obyčejnou lopatou. Ta je pro něj nikoli pouhým neosobním předmětem k vykonání nějakého úkolu, ale organickou součástí vnitřního světa či partnerem k tichému dialogu.
Kroutvor, Josef: Nové cesty na jih
Autor článku: Petr Čehovský - 11. 2. 2013
recenze
80%
Kroutvorův „cestopis“ není turistická příručka: autor si památek vybírá méně než běžný průvodce a záměrně se jim věnuje obšírněji. Jeho důvěrná znalost zkoumaných objektů je základním přínosem knihy, podobně jako schopnost vcítit se do doby, ve které vznikly. Stejně cenné je doplnění kontextu o řadu zajímavých postřehů o vlivu starých evropských kulturních krajin na české umění (zejména na moderní české umění).
Kroutvor, Josef: Poletování jednoho ptáčka
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 9. 2019
recenze
80%
Chrostík, který kolem sebe buduje schránku z úlomků a smetí, obaluje se textem. Takto charakterizuje kunsthistorik Kroutvor ve skvělé bilanční knize sám sebe. Vzpomíná neokázale a civilně, ale poutavě a s hlubokým ponorem.
Krušynska, Olena: Zakarpatí: Průvodce bývalou Podkarpatskou...
Autor článku: Matěj Matela - 27. 6. 2017
recenze
70%
Průvodce představuje ty největší kulturní i přírodní skvosty, které Podkarpatská Rus nabízí. Olena Krušynska nás vezme na cestu po městech i malebných horských vesničkách s úchvatnou lidovou architekturou, navštívíme s ní zříceniny hradů, technické památky, ale také místa spojená s první Československou republikou. Vysoce odbornou stránku autorka umně mísí s důrazem na atmosféru daných míst, a na jedinečnou zemi pod Karpaty a její obyvatele tak turistům překládá komplexní a zasvěcený pohled.
Krušynska, Olena: Zakarpatí: Průvodce bývalou Podkarpatskou...
Autor článku: Ivan Jackanin - 27. 6. 2017
recenze
70%
Letná turistická sezóna je už tu. Neviete sa rozhodnúť, kam sa vybrať? A čo tak nasadnúť napríklad v Prešove do autobusu, ktorý vás zavezie do oblastného centra Zakarpatskej oblasti Ukrajiny Užhorodu? V autobuse zistíte, že je plný českých turistov. Mladí ľudia s plecniakmi sa vybrali za poznaním a krásou práve do tohto čarovného kúta Ukrajiny.
Křivánek, Vladimír: Svědomí slova: Český PEN klub v proměnách...
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 19. 9. 2017
recenze
90%
Retrospektivní monografie Vladimíra Křivánka o českém PEN klubu je zdařilá sonda do života českých i evropských literárních tvůrců. Kniha s bohatou obrazovou přílohou zaujme každého čtenáře, pro něhož je literatura a obecně umění důležitou součástí života.
Křivánková, Anna; Tesař, Antonín; Veselý, Karel: Planeta Nippon
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 11. 2017
recenze
70%
Bílý pes Goro, včelka Mája, kyberpunk, narozeninová přáníčka, Tamagoči, Pokémoni a mnohé další japonské a západní popkulturní jevy v přitažlivé a proměnlivé symbióze popisuje sehraná trojice autorů. V knize s bohatým obrazovým doprovodem se také dozvíme, jak vybraná díla či jevy odrážejí celkové směřování různorodé japonské společnosti.
Kuča, Karel: Dřevěné a polodřevěné kostely a zvonice České republiky
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 9. 2015
recenze
70%
Je velkou autorovou zásluhou, že k těmto stavbám, dýchajícím zvláštní atmosférou, přitahuje zaslouženou pozornost čtenářů a že je současně rehabilituje. Do knihy jsou přitom zahrnuty nejen tradiční stavby české a moravské, ale rovněž některé více či méně cizokrajné. Ti, kteří touží po exotice a nechtějí či nemohou cestovat příliš daleko, v ní tak naleznou i tipy, jak i u nás poznat a prožít malý kousek Balkánu či Skandinávie.
Külzer, Andreas: Byzanc: dějiny – společnost – kultura
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 11. 2016
recenze
70%
Autor je k Byzanci vstřícný. Tuto dávnou civilizaci líčí tak, aby v ní současný západní čtenář našel podobnosti s civilizací vlastní, méně lichotivé aspekty nezdůrazňuje. Stranou nechává i problematické politické aktualizace byzantského odkazu. Kniha je užitečná zvláště pro mýcení negativních stereotypů.
Kuna, Martin a kol.: Archeologický atlas Čech
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 3. 2016
recenze
70%
Na knize je sympatické to, že archeologii neuzavírá jen do určitého skončeného období. Naopak ukazuje, že za pozornost stojí i stavby opuštěné relativně nedávno. Autoři si přitom neuzurpují dědictví minulosti jen pro sebe, ale snaží se čtenářům vštípit myšlenku, že „číst“ z krajiny to, co vypovídá o minulosti, se může naučit každý.
Kushner, Marc: Budoucnost architektury ve 100 budovách
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 10. 2016
recenze
80%
Nápadité nejsou jen stavby, které publikace prezentuje, ale i způsob, jímž to dělá. Nenajdeme v ní geometrické nákresy ani technické parametry, pouze barevné vizualizace s krátkým textem. Komentář vždy hutně, stručně, ale i hravě a poeticky shrnuje, v čem spočívá význam daného objektu.
Kušnir, O. V.: Presa Ukrajinciv Slovaččyny: Literaturno-mysteckyj...
Autor článku: Ivan Jackanin - 2. 9. 2017
recenze
70%
Od roku 1953 až dosud vychází na Slovensku ukrajinský dvouměsíčník Duklja zaměřený na literaturu a umění. Na Ukrajině o něm vyšla celá monografie.
Kyncl, Robert; Peyvan, Maany: Streampunkeři
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 10. 2018
recenze
60%
Představitelé YouTube svou firmu v knize očekávatelně nehaní, vykreslují ji ve velmi světlých barvách. Ovšem po knihách plných nekritické sebeprezentace slavných youtuberů a návodech, jak točit skvělá videa, jde snad o první serióznější knihu v češtině, která téma představuje v širším a hlubším kontextu.
La Grange, Henry-Louis de: Gustav Mahler
Autor článku: Milan Valden - 17. 2. 2019
recenze
90%
Přední francouzský znalec Mahlerova díla vytvořil záslužnou biografii jednoho z největších skladatelů, kteří se narodili na našem území. Jediný svazek, mapující pestrý, byť nedlouhý Mahlerův život plný takřka románových peripetií, obohacuje jinak nepříliš početnou česky vydávanou literaturu o klasické hudbě a opeře. Tradičně pojatá biografie, nezahlcená odbornými hudebními termíny či notovými zápisy, má navíc ambice oslovit i širší publikum.
Labyrint revue 27–28
Autor článku: Markéta Kittlová - 12. 6. 2011
recenze
60%
Letošní revue Labyrint obsahuje texty, v nichž je téma dekadence ohledáváno ze všech stran a podrobně rozebíráno, ale i texty, které s ním nakládají velmi volně až svévolně. Takto široké téma, jímž dekadence ve svém prvotním významu je, ovšem k jisté svévoli svádí.
Lakčević, Zvonko: Varešky pre partizánov
Autor článku: Veronika Cosculluela - 27. 1. 2014
recenze
Kuchárska kniha s kresbami a maľbami slovenských výtvarníkov je celá zvláštna a tým tak trochu aj zaujímavá. Lakšević k veľmi jednoduchým, základným receptom kuchyne bývalej Juhoslávie pridáva svoje roztrúsené spomienky, ktoré sa s varením a s jeho rodnou krajinou spájajú.
Lan; Tuan: Vietnamská: Kuchařka s rodinným příběhem
Autor článku: Petra Pospěchová - 27. 6. 2018
recenze
80%
Vietnamská kuchařka dvojice Lan a Tuan je zjevení ve zdejší kulinární knižní produkci. Je to komplexní obraz vietnamské kuchyně v její známé i méně známé podobě od autorů, kteří každé z popsaných jídel vařili nastokrát.
Lévi-Strauss, Claude: Smutné tropy
Autor článku: Marek Jančík - 30. 4. 2012
recenze
90%
Nakladatelství Rybka Publishers vydalo patrně nejznámější text antropologa Clauda Lévi-Strausse Smutné tropy, jenž je cestopisem, autobiografií a filozofickou esejistikou dohromady. Kniha tvoří jakýsi vstup do života a myšlení tohoto slavného vědce. Přes její nezanedbatelný rozsah se ovšem nejedná o nudný traktát, nýbrž o jedinečné dílo s vysokou literárně-stylistickou úrovní.
Líman, Antonín: Tři země, tři domovy
Autor článku: Veronika Abbasová - 25. 6. 2017
recenze
80%
Jak vnímá český japanolog kulturní a literární rozdíly mezi Japonskem, Kanadou a Českem, zeměmi, do nichž ho zanesl osud? V úvahách se nevyhýbá ani tématu náboženství, migrace, držení zbraní v USA či kritice multikulturalismu, který dle jeho názoru ničí svébytnost národů.
předchozí strana
další strana
Strana 8 / 15:
4
5
6
7
8
9
10
11
12