Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr sociologie
Poslední články
80%
Pepe, Dita: Hranice lásky
Jan Lukavec - 17. 7. 2022
70%
Bartošová, Linda: Novinářky
Jan Lukavec - 26. 6. 2022
60%
Boghossian, Peter: Jak vést (zdánlivě) nemožné rozhovory
Martin Liška - 22. 5. 2022
Nejčtenější články
80%
Pepe, Dita: Hranice lásky
Jan Lukavec - 17. 7. 2022
80%
Damsgård, Puk: Rukojmí ISIS: Třináct měsíců v zajetí teroristů
Radka Slouková - 6. 1. 2017
70%
Bartošová, Linda: Novinářky
Jan Lukavec - 26. 6. 2022
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
„Romlit“ na síti (in Host)
Autor článku: Karolína Ryvolová - 29. 7. 2013
článek
Milena Hübschmannová vyprávěla, že její drahá přítelkyně Tera Fabiánová, první romská básnířka v bývalém Československu, občas z radosti či z žalu začala zničehonic básnit. Prostě to z ní vytrysklo v obrovském přetlaku, přesně v duchu požadavku Samuela Coleridge a Williama Wordsworthe na „spontánní překypení silných citů“ v romantické poezii.
Adichie, Chimamanda Ngozi: Feminismus je pro každého
Autor článku: Martina Šímová - 31. 12. 2018
recenze
70%
Eseje Chimamandy Ngozi Adichieové si kladou za cíl najít definici feminismu hodnou 21. století, která by z něj nedělala strašáka. Spočívá v tom, že by si měl k této problematice každý najít vlastní cestu. Autorka nevnucuje ani neútočí: jednoduše nabízí svůj názor a především osobní zkušenost.
Adichie, Chimamanda Ngozi: Milá Ijeawele
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 22. 8. 2018
recenze
70%
Autorka románu Amerikána píše také čtivé eseje o feminismu, prostoupené pro ni typickým vtipem a nadhledem. Úvahy plné jednoduchých, ale ne hloupých závěrů jsou založeny na vlastní zkušenosti, pocházejí přímo ze života. A tam také naleznou uplatnění.
Agrawal, Roma: Stavět
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 1. 2020
recenze
70%
V netradičním úvodu do stavitelského řemesla, který problematiku přibližuje i pomocí analogií k vaření, nechybí přemítání starověkých filosofů o tom, z které látky je náš svět vybudován, ani autorčino soukromé vyznání lásky k betonu.
al-Aswání, Alá: On the State of Egypt. What Made the Revolution...
Autor článku: Jitka Jeníková - 8. 4. 2012
recenze
Od svržení egyptského prezidenta Hosního Mubáraka uběhl už víc než rok. Dost dlouhá doba na to, aby se dramatická a zcela nečekaná změna u moci promítla do literatury. Čtyři knihy přímých účastníků egyptského jara skládají plastický obraz revolučního dění, reflektují předrevoluční nálady, vykreslují obraz samotné revoluce z jejího epicentra i z policejní cely a vše doplňují emotivní, autentické zprávy v reálném čase.
Allison, Graham: Osudová past
Autor článku: Martin Liška - 15. 8. 2018
recenze
70%
Současné vztahy mezi Čínou a Spojenými státy připomínají dle amerického politologa situaci, ke které již v historii mnohokrát došlo a která mnohokrát skončila válkou. Máme se tedy v blízké budoucnosti obávat nového ničivého konfliktu?
Alvarová, Alexandra: Průmysl lži
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 3. 2018
recenze
70%
Autorka se zabývá marketingem už dvacet let a nyní si předsevzala širokým vrstvám čtenářů rázně vysvětlit, jak jsou jeho propracované přesvědčovací metody využívány k politickým či skrytě vojenským účelům.
Aro, Jessikka: Putinovi trollové
Autor článku: Martin Liška - 26. 5. 2021
recenze
70%
Původní myšlenka vzniku sociálních sítí byla usnadnit navazování mezilidských kontaktů. Jak ale ukazuje kniha finské novinářky, mohou se sociální sítě stát i prostředkem k novodobé ostrakizaci nepohodlného jedince, přičemž řada uživatelů ani nepostřehne, že k něčemu takovému dochází – v měřítku, nad jakým už nelze jen tak mávnout rukou.
Babiak, Paul; Hare, Robert D.: Hadi v oblecích aneb Psychopat...
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 7. 2014
recenze
60%
Je sice chvályhodné, že autoři opakovaně varují před tím, abychom hned každého nepříjemného kolegu automaticky označovali za psychopata, celkově ale minimálně některé z jejich rad působí trochu naivně nebo příliš obecně.
Bagarová, Simona: Hořím
Autor článku: Elizaveta Getta - 16. 2. 2022
recenze
80%
Rozhovory s lidmi, kteří každý den bojují za lidskou důstojnost, boří zažité představy o přístupu k dlouhodobě nemocným a jsou odhodláni zkusit doslova nemožné, aby proměnili beznaděj v zázrak. Jak je možné, že práce, která jednoho zdrtí, dává jinému dlouho hledanou životní náplň?
Baker, Paul: Fenomén slyšení hlasů
Autor článku: Elizaveta Getta - 16. 1. 2022
recenze
70%
Přátelské, nápomocné, inspirativní, nezřídka ale také děsivé, zlé a odrazující. Reálně neexistující, v myšlenkách slyšitelů hlasů zcela opravdové. Nadšenec pro péči o duševní zdraví Paul Baker píše příručku, jejímž cílem není předepisovat, ale naslouchat.
Balandier, Georges: Karneval zdání
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 3. 2017
recenze
60%
Kdo má zájem o inteligentního, rétoricky suverénního, i když nemálo nostalgického průvodce civilizačními vyhlídkami, toho by tento antropolog, etnolog a sociolog neměl minout. Vyjadřuje pocity člověka narozeného těsně po první světové válce ze světa, jehož se dožil na počátku 21. století. Svoje názory formuluje brilantně a nelze mu upřít ani upřímnou snahu o pochopení všech převratných novot, i když některé jeho námitky, třeba o internetu, mohou působit zastarale.
Bandit, Rad: Naděje je na druhém břehu: Životy pražských žen...
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 24. 5. 2017
recenze
70%
Jak se to stane, že se žena ocitne na ulici? Jak prožívá jeden den? Proč ženy bez domova často nevyužívají dostupné služby? Co je nejvíce ohrožuje? Rad Bandit si nedomýšlel barvité předsudečné historie, ale zeptal se pražských žen bez domova. A jejich vyprávění podrobil analýze.
Baronová, Barbora; Pepe, Dita: Intimita
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 8. 4. 2016
recenze
90%
Stylizovaný literárně-fotografický dokument otevírá osobní a společenská témata a situace, na které ještě stále neumíme reagovat bez předsudků, když se s nimi setkáme. Když se zaškatulkují, znějí prvoplánově. Ale v konkrétních případech zachycených bez zaslepeného sentimentu nabývají na ryzosti.
Baronová, Barbora; Pepe, Dita: Slečny
Autor článku: Martina Macáková - 30. 9. 2012
recenze
90%
Tématem knihy Slečny je fenomén neprovdaných žen v Česku a Československu ve 20. a 21. století. Autorka projektu Bára Baronová v jednom z rozhovorů prozrazuje, že „chtěla zachytit ještě ten ‚starý svět‘, který dnes náhradně reprezentují ženy, pro něž to, že se neprovdaly, není nectností.“
Bárta, Miroslav; Cílek, Václav; Komárek, Stanislav; Petráček,...
Autor článku: Jan Lukavec - 31. 12. 2015
recenze
70%
Směs tolika disparátních předpovědí může na čtenáře působit současně chaoticky i osvěživě, záleží na jeho povaze. Já hodnotím tuto konfrontaci jednotlivých velmi odlišných pohledů jako podnětnou.
Bárta, Miroslav; Foltýn, Otakar; Kovář, Martin: Na rozhraní:...
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 2. 2017
recenze
60%
Kniha obsahuje množství argumentačně solidně podložených studií. Místy však je přehnaně mentorská a přináší i tvrzení, jež si zaslouží vážnou diskusi, či přímo polemiku.
Barták, Roman: Co je nového v umělé inteligenci
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 3. 2018
recenze
60%
Budou-li superchytré stroje užitečné, či nebezpečné, záleží na lidech. Některé jsou třeba rasistické už teď. Hutná a stručná příručka o jevu, který zřejmě bude v našich životech stále frekventovanější, nelíčí fantasmagorická umělá rizika, ale upozorňuje na ty už existující.
Barthes, Roland: Mytologie
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 9. 2018
recenze
70%
Slavná Barthesova kniha má setrvalý úspěch i v našich krajích. Jistou čtenářskou únavu snad mohou způsobit její časté a stereotypní útoky na buržoazii, avšak díky lehkosti, nápaditosti a hloubce ponoru u takové šíře kulturních témat zůstává dílo uhrančivé.
Bartlová, Milena (ed.): Ř! Česká národní identita v současném...
Autor článku: Hana Strejčková - 16. 7. 2013
recenze
70%
Výstava Ř! Česká národní identita v současném výtvarném umění, organizovaná v době dvacátého výročí vzniku samostatné České republiky, byla výsledkem týmového projektu semináře studentů dějin a teorie designu a nových médií na pražské VŠUP a zároveň byla součástí výzkumného úkolu Katedry teorie a dějin umění. Trvalou stopou tohoto výrazně kurátorského projektu je tato knížka.
Bartošová, Linda: Novinářky
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 6. 2022
recenze
70%
Intriky, posměch i podceňování. S tím vším se musí novinářky vyrovnávat. Některé se ale přesto prosadily a v žurnalistice našly svoje poslání. Kniha Novinářky poutavě shrnuje osudy některých z nich. Konkrétní návody ale nedává, nutné je každopádně odhodlání a vytrvalost.
Bauman, Zygmunt: Tekutá láska: o křehkosti lidských pout...
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 8. 2013
recenze
60%
Zvláště sarkasticky autor líčí dopad mobilů na běžnou mezilidskou komunikaci. S údivem konstatuje, že to, co sociologové chtěli pokládat za předehru k závažnější konverzaci, je většinou ve skutečnosti její náhražkou, protože po rychlém rozhovoru přes mobily pak už žádná další komunikace často vůbec nenásleduje.
Bauman, Zygmunt: Tohle není deník
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 5. 2015
recenze
60%
Kolik smysluplných vztahů dokáže člověk během života udržovat? Jaký vliv má společenská nerovnost na makaky a jaký na lidi? A kdy přijde doba, v níž nebude možné vést sociální život jinak než elektronicky? Tyto otázky řeší Zygmunt Bauman ve své knize Tohle není deník. Nejednou si v ní zoufá nad nespravedlností a nerovností, které ale po světě „distribuuje“ dost svévolně. Jeho smutek přitom vyvažuje vtip a sarkasmus.
Bauman, Zygmunt: Umění života
Autor článku: Ján Blažovský - 18. 10. 2010
recenze
Šťastie nie je práve najobľúbenejšia sociologická kategória. Empiricky založení sociológovia môžu byť dokonca pohoršení používaním tohto, takmer nedefinovateľného, pojmu. Namiesto toho radšej hovoria o kvalite života vyjadrenej ukazovateľmi príjmu, vzdelania, dostupnej zdravotnej starostlivosti a pod.
Bauman, Zygmunt; Donskis, Leonidas: Tekuté zlo
Autor článku: Jan Lukavec - 13. 2. 2019
recenze
60%
Kniha slavného sociologa a litevského filozofa je napsána brilantní, esejisticko-dialogickou formou a obsahuje řadu podnětných postřehů. Některé její soudy jsou však možná příliš paušalizující či přehnaně alarmistické.
Bawden, David; Robinson, Lyn: Úvod do informační vědy
Autor článku: Jan Lukavec - 30. 7. 2017
recenze
70%
Do roku 2000 zanikne informační profese. To prorokoval v 70. letech jistý manažer chemického průmyslu. Předpovídal, že koncoví uživatelé si budou sami plně schopní vyhledat potřebné informace. Od té doby ovšem množství dat narostlo závratným tempem a význam informačních pracovníků a knihovníků rozhodně neklesá, možná spíše naopak.
Beck, Ulrich; Beck-Gernshein, Elizabeth: Dálková láska
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 5. 2015
recenze
80%
Se vzájemnými rozdíly se musí vyrovnávat každý, kdo se rozhodne vstoupit v manželský svazek: vždycky zde totiž bude základní diference mezi mužem a ženou, která se i u lidí téže kultury někdy ukazuje být pro vzájemné soužití zničující. Natož pak když se přidají ještě rozdíly v řeči, náboženství, civilizačních zvycích. Úskalí i potenciální přínosy takových svazků oba němečtí autoři osvětlují srozumitelně, nečernobíle a velmi záslužně.
Beránek, Ondřej; Ostřanský, Bronislav (eds.): Islámský stát
Autor článku: Jitka Jeníková - 25. 10. 2017
recenze
80%
Hned několik pozoruhodných úhlů pohledu na organizaci, jejíž znovuzrození, byť nejspíš v trochu odlišné podobě, lze podle všeho očekávat, nabízí kniha předních českých arabistů.
Berger, Peter L.: Dobrodružství náhodného sociologa: jak vysvětlit...
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 4. 2013
recenze
90%
Peter L. Berger, jeden z nejznámějších amerických sociologů, podává strhující svědectví nejen o životě pozoruhodného vědce, ale i o době, v níž spolu s ním žijeme.
Berger, Peter L.: Dobrodružství náhodného sociologa: jak vysvětlit...
Autor článku: Jiří Ogrocký - 7. 4. 2013
ukázka
Během posledního desetiletí realizoval CURA tři projekty, které jsem řídil sám a jež se týkaly problematiky v popředí mých vlastních zájmů – kulturních aspektů globalizace, náboženských rozdílů mezi Evropou a Amerikou a dialektiky relativismu a fundamentalismu.
další strana
Strana 1 / 15:
1
2
3
4
5