Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr sociologie
Poslední články
70%
Pomerantsev, Peter: Tohle není propaganda
Martin Liška - 11. 4. 2021
60%
Szántó, Jakub: Z Izrastiny s láskou
Jitka Jeníková - 4. 4. 2021
70%
Glenny, Misha: Nemesis
Daniel Mukner - 31. 3. 2021
Nejčtenější články
70%
Glenny, Misha: Nemesis
Daniel Mukner - 31. 3. 2021
60%
Szántó, Jakub: Z Izrastiny s láskou
Jitka Jeníková - 4. 4. 2021
70%
Pomerantsev, Peter: Tohle není propaganda
Martin Liška - 11. 4. 2021
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Pomerantsev, Peter: Tohle není propaganda
Autor článku: Martin Liška - 11. 4. 2021
recenze
70%
Na sociálních sítích se stírá rozdíl nejen mezi virtuálním a skutečným světem, ale také mezi prostým sdílením zajímavostí a dezinformační kampaní. Kniha britsko-ruského novináře mapuje tuto odvrácenou stránku sdílení, lajkování a komentování, ale způsob, jak takovýmto kampaním čelit, zůstává na čtenáři samotném.
Szántó, Jakub: Z Izrastiny s láskou
Autor článku: Jitka Jeníková - 4. 4. 2021
recenze
60%
Když píše o Svaté zemi dlouholetý zpravodaj veřejnoprávní televize a knížka se jmenuje Z Izrastiny s láskou, možná byste čekali, že se autor pokusí dějiny a současnost nekonečného konfliktu vyložit alespoň trochu nestranně. Z Izrastiny s láskou je namísto toho osobním a vlastně zcela logickým vyznáním Jakuba Szánta z lásky k Izraeli a shovívavým pokrčením rameny nad Palestinci.
Glenny, Misha: Nemesis
Autor článku: Daniel Mukner - 31. 3. 2021
recenze
70%
Poutavá sonda do zákulisí brazilského narkobyznysu ukazuje nejen to, jak se z obyčejného člověka stane obávaný narkobaron, ale pokládá si také otázku, zda může být svému okolí něčím skutečně prospěšný.
Haluzík, Radan (ed.): Město naruby
Autor článku: Elizaveta Getta - 21. 3. 2021
recenze
80%
Je všude kolem nás, zdánlivě čeká na využití, ale ve skutečnosti si žije vlastním plnohodnotným životem – vágní terén. V knize se stává hlavním tématem, které je možné objevovat nejen z historického, botanického, psychologického, filozofického či uměleckého pohledu, ale především z perspektivy zvídavého městského obyvatele, jejž už nebaví chodit po vyšlapaných cestách.
Rath, Tom: Jak plný je tvůj kbelík?
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 3. 2021
recenze
70%
„Nedělej druhým, co nechceš, aby dělali tobě,“ radili staří mudrci. Dva američtí psychologové se snaží představit tuto zásadu v modernizovanější verzi. Ta ale není plně aplikovatelná ve složité realitě plné nejednoznačných situací.
Jü, Chua: Čína v deseti slovech
Autor článku: Zuzana Li - 7. 3. 2021
recenze
90%
Dostat Čínu do deseti slov jistě nebyl lehký úkol. A dostat se v deseti slovech pod povrch současné Číny muselo být ještě těžší. Jü Chua to však dokázal, a navíc se mu do deseti slov vešla spousta postřehů a zdánlivě nedůležitých zajímavostí s vysokou výpovědní hodnotou. Věděli jste například, že historicky první přenos mistrovství světa ve fotbale dávali v čínské televizi v roce 1978?
Budilová, Lenka (et al.): Etnické skupiny, hranice a identity
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 3. 2021
recenze
70%
V podnětné publikaci česko-norského autorského kolektivu se ukazuje, jak se jednotlivá etnika při vzájemném setkávání navzájem vyhraňují a sebedefinují. Trochu podobně se v ní čeští spoluautoři vymezují vůči svým předchůdcům.
Nová, Edna: Ženy z Bohnic
Autor článku: Elizaveta Getta - 3. 3. 2021
recenze
30%
S jedenácti ženami, hrdinkami vlastní prózy, spojuje autorku společná zkušenost s léčbou v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Dvanáct příběhů zrcadlí bezprostřední dojmy z hospitalizace s cílem zvrátit předsudky o lidech s duševním onemocněním. Boj proti stigmatu však probíhá rozpačitou formou.
Polouček, Oto: Babičky na bigbítu
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 2. 2021
recenze
60%
Ideologický zápal, nebo poživatiny zdarma? Co bylo pravým důvodem účasti lidí na oficiálních akcích minulého režimu? Mladý etnolog nabízí i jinou odpověď.
Fang, Fang: Deník z Wu-chanu
Autor článku: Martin Liška - 24. 2. 2021
recenze
60%
Každodenní záznamy spisovatelky uzavřené do karantény prozrazují pozornému čtenáři mnoho informací nejen o autorčině soukromí, ale i o každodenním životě Číňanů a o jejich myšlení.
Nikl, Miroslav; Polák, Jiří: Příběh žvýkací gumy
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 2. 2021
recenze
60%
„Ani sladké, ani kyselé a nikdo se toho nemůže zbavit.“ I to byla jedna z charakteristik sladkosti, která se u nás stala výrazným symbolem amerického životního stylu a jako taková byla uctívána i hanobena. Právě vyšla první česká kniha mapující její dějiny.
Greer, Germaine: Eunuška
Autor článku: Veronika Krajíčková - 3. 2. 2021
recenze
80%
Radikální feministka Germaine Greerová svých dílech dekonstruuje stereotypní rozdíly mezi ženskou a mužskou identitou. Rozsáhlá esej Eunuška provokativně poukazuje na tradiční role ženy ve společnosti a detailně rozebírá proces, kterým je žena od narození zbavována své přirozené identity. Ačkoli se od doby vydání eseje mnohé výrazně změnilo k lepšímu, některé pasáže rezonují dodnes.
Kernighan, Brian W.: Jak porozumět digitálnímu světu
Autor článku: Marek Jančík - 31. 1. 2021
recenze
70%
Kniha čtenářům v ucelené formě poskytuje relativně aktuální informace ze světa informačních technologií, přičemž se zaměřuje spíše na praktickou stránku toho, co může běžný uživatel osobního počítače, mobilního telefonu či jiného přístroje opatřeného procesorem potřebovat vědět.
Špitálníková, Nina: Svědectví o životě v KLDR
Autor článku: Elizaveta Getta - 27. 1. 2021
recenze
70%
Koreanistce Nině Špitálníkové se jako první a zatím jediné podařilo hned dvakrát navštívit Korejskou lidově demokratickou republiku. Ve své nejnovější knize popisuje tamější život pohledem lidí, kteří dokázali uprchnout a nyní jsou ochotni podělit se o to, co mělo být světové veřejnosti navždy skryto.
Westover, Tara: Vzdělaná
Autor článku: Jan Lukavec - 22. 1. 2021
recenze
80%
Příběhů o vítězství člověka nad předsudky díky síle vzdělání známe tolik, že to zkušenému čtenáři může připadat jako příliš obehraná a nudná písnička. Tara Westoverová nicméně dokazuje, že tímto bolestivým procesem, který mnohdy znamená rozchod s nejbližším okolím, si někteří musejí procházet i dnes. A navíc o tom umí napsat i poutavou knihu.
Vybíral, Zbyněk: Literární psychologie
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 1. 2021
recenze
70%
Klasické literární psychologii je recenzovaný titul velmi vzdálen. Beletrie jako by autorovi spíše sloužila jako prostředek, jak si vyrovnat osobní účty s některými směry psychologie – tedy jeho vlastního oboru.
Snyder, Timothy: Nemocná Amerika
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 1. 2021
recenze
70%
Pandemie více než cokoli jiného obnažila chronické problémy americké společnosti. I když v některých přirovnáních současných Spojených států k hitlerovskému Německu historik Snyder jistě přehání, v lecčems má jeho diagnóza obecnější platnost.
Lomová, Olga (ed.): Ex oriente lux
Autor článku: Bronislav Ostřanský - 3. 1. 2021
recenze
90%
Jaké byly počátky české univerzitní orientalistiky a jak souvisejí s emancipačními snahami Čechů druhé polovině 19. století? Klíčovou roli zdejšího „otce zakladatele“ hned několika orientalistických oborů sehrál profesor Rudolf Dvořák, jehož jméno je však víceméně zapomenuto. Zdařilá monografie o Rudolfu Dvořákovi přibližuje nejen jeho životní osudy a vědecký odkaz, ale svými přesahy podává výmluvné svědectví o době, která ještě neznala orientalistickou hyperspecializaci dneška.
Soukup, Martin: Mýty Margaret Mead
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 12. 2020
recenze
70%
Margaret Mead je jednou z nejkontroverznějších osobností kulturní antropologie. V jejím portrétu z pera českého badatele se čtenáři dočkají férového přístupu i popisu toho, jak se u ní mísil profesní a intimní život. Koneckonců i antropologové jsou jenom lidé.
Forró, Tomáš: Donbas
Autor článku: Jan Lukavec - 13. 12. 2020
recenze
70%
Jedno místo, jeden čas, postavy mluvící často stejným jazykem, ale rozdělené prudkou nenávistí. Všechny je uvádí na scénu své knihy reportér Forró a sám zastává roli aktéra, který se úporně snaží pochopit obě strany. A daří se mu to.
Třešňák, Petr; Třešňáková, Petra: Zvuky probouzení
Autor článku: Johana Horálková - 2. 12. 2020
recenze
90%
Vaše dítě se normálně vyvíjí, říká první slova. Motoricky je na tom dobře, začíná třeba navlékat korálky. Kolem dvou let se v něm ale něco zlomí. Vývoj se zadrhne, slova se vytratí a přidá se stále silnější, stravující neklid. Neklid přeroste v záchvaty a agresi, namířenou nejčastěji vůči dítěti samotnému. Noční můra každého rodiče. Petr a Petra Třešňákovi v knize Zvuky probouzení popisují, jak se s takovou situací už třináct let vyrovnávají.
Janeček, Petr: Černá sanitka: Znovu v akci
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 11. 2020
recenze
70%
Populární etnolog se tentokrát představuje v roli dekonspirátora. V nejnovější knize prezentuje folkloristiku jako vědu, která dokáže velmi pružně reagovat na aktuální společenskou situaci, což zároveň vede k otázce, co vše se dá ještě považovat za „folklor“.
Honzák, Radkin: Emoce od A do P
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 10. 2020
recenze
70%
Ač může působit žoviálně, představuje nejnovější publikace známého psychiatra fundovaný úvod do fascinujícího a komplikovaného světa emocí. Kniha plná interdisciplinárních přesahů čtenáři nabízí poznatky současné vědy o strachu, pýše, bezmoci, údivu, závisti, radosti nebo lásce.
Budilová, Lenka: Od krevní msty k postsocialismu
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 10. 2020
recenze
70%
Co to byla „zádruha“ či „kumstvo“? Které balkánské země se skutečně identifikují se svým „balkánstvím“ a co dalšího může tento pojem – kromě asociací jako pověrčivost, iracionalita a venkovská zaostalost – symbolizovat? Přehledná kniha o antropologickém objevování prostoru, kam podle některých interpretů dokonce sami přináležíme.
Topol, Jáchym: Výstup jižní věží
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 9. 2020
recenze
80%
Ohrožené krajiny, zvířata i lidé. Na důkaz toho, že reportérství je „ta nejlepší práce“, publikoval známý spisovatel soubor skvělých reportáží, které podávají poutavé svědectví o dynamické české realitě posledního půlstoletí.
Řezníček, Martin: Rozpojené státy
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 8. 2020
recenze
70%
Bývalý zahraniční zpravodaj České televize předkládá mnohostranný obraz Spojených států. Zamýšlí se mimo jiné nad tím, zda se ještě v USA dá prožít „americký sen“ nebo zda je možné tamní polarizovanou společnost ještě sjednotit.
Lowrey, Annie: Dejte lidem peníze
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 8. 2020
recenze
70%
Čtivě sepsaná kniha o tématu, které se jeví jako stále aktuálnější. I když za životů současníků asi zatím nerealizovatelné.
Ghodsee, Kristen R.: Proč mají ženy za socialismu lepší sex
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 19. 7. 2020
recenze
80%
Sex může posloužit jako lakmusový papírek stavu společnosti. Americká etnografka Kristen R. Ghodseeová ho metaforicky noří do „roztoků“ kapitalismu a socialismu a hledá prvky socialistického zřízení využitelné pro zmenšení nerovností, které vytváří kapitalismus. Ekonomická nezávislost žen se přitom ukazuje jako jedna z odpovědí na otázku: proč mají ženy za socialismu lepší sex?
Melková, Pavla (ed.): Ke stolu!
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 7. 2020
recenze
70%
Pestrá a inspirativní kniha o možnostech rozvoje našeho hlavního města se zamýšlí nad tím, jak se v současné Praze odrážejí základní geografické danosti, které ideologické vrstvy jsou v ní dnes čitelné nebo který přístup k městské zeleni je skutečně ekologický, a který se tak jen tváří.
Meyer, Erin: The Culture Map
Autor článku: Elizaveta Getta - 17. 6. 2020
recenze
70%
Profesorka jedné z nejprestižnějších škol mezikulturního managementu pomáhá rozklíčovat, jak lidé přemýšlejí, pracují a jednají v různých koutech světa. Zároveň přitom radí, co můžeme v době sílící globalizace udělat pro úspěšnou komunikaci se svými kolegy a přáteli z odlišných kultur.
další strana
Strana 1 / 14:
1
2
3
4
5