Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr sociologie
Poslední články
60%
Polouček, Oto: Babičky na bigbítu
Jan Lukavec - 26. 2. 2021
60%
Fang, Fang: Deník z Wu-chanu
Martin Liška - 24. 2. 2021
60%
Nikl, Miroslav; Polák, Jiří: Příběh žvýkací gumy
Jan Lukavec - 7. 2. 2021
Nejčtenější články
80%
Greer, Germaine: Eunuška
Veronika Krajíčková - 3. 2. 2021
70%
Špitálníková, Nina: Svědectví o životě v KLDR
Elizaveta Getta - 27. 1. 2021
70%
Kernighan, Brian W.: Jak porozumět digitálnímu světu
Marek Jančík - 31. 1. 2021
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Bonnett, Alastair: Ztracená místa, tajná města a jiné záhady...
Autor článku: Jan Sládek - 4. 7. 2015
ukázka
Děti si vytvářejí svá vlastní místa uvnitř a kolem světa dospělých. Jako malí kluci jsme si s bratrem budovali různé skrýše ve slepé uličce Stacey’s Lane pojmenované po rodině, jež bydlela na jejím konci. Za domem Staceyových se rozkládalo rumiště s několika skupinkami buků a bříz. Tam jsme s Paulem zakládali celá ležení.
Bonnett, Alastair: Ztracená místa, tajná města a jiné záhady...
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 7. 2015
recenze
80%
V knize o místech na pomezí: ležících na hranicích jednotlivých států, na rozhraní souše a moře, přírody a civilizace, živých a mrtvých, existence a neexistence – se autorovi podařilo vyhmátnout a vyslovit téma, které jaksi „visí ve vzduchu“. A navíc čtivě, a nikoli povrchním či přehnaně zjednodušujícím způsobem.
Bostrom, Nick: Superinteligence
Autor článku: Jan Lukavec - 6. 5. 2017
recenze
70%
Na základě poznatků z neurologie, kognitivní vědy, filozofie i výpočetní techniky autor předkládá některé možné scénáře budoucnosti a varuje před těmi dystopickými. I u těch, které zřejmě mají být pozitivní alternativou, se však můžeme ptát, zdali si skutečně přejeme jejich uskutečnění.
Botton, Alain de: Náboženství pro ateisty (in MfD)
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 2. 2012
recenze
80%
Náboženství je příliš užitečné, vlivné a inteligentní, než aby se mohlo zcela přenechat věřícím – to je asi ústřední teze nové česky vydané publikace Alaina De Botton (1969), původem švýcarského novináře, televizního producenta a spisovatele žijícího v Británii.
Botton, Alain de: Umění cestovat...
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 5. 2012
recenze
80%
De Botton se v knize zaměřil na různé aspekty psychologie cestování; klade otázky, co vede člověka k tomu, aby opustil známé prostředí, co při tom prožívá a jak by mohl být na svých cestách šťastnější a více z nich získat. Neříká přitom nic nového, ale co před ním napsali jiní, umí autor převyprávět poutavě a sdělně. I po přečtení této knihy ale turista zůstává turistou…
Bourdieu, Pierre: Sociologické hledání sebe sama
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 9. 2012
recenze
60%
Mnoho pozornosti autor věnuje svým rodičům, vzpomíná i na krušné zážitky ze školního internátu, z nichž prý pramenilo jeho předsevzetí, že nebude mít nikdy děti. V tomto směru knihu musíme doplnit: autor se oženil a měl tři děti. I když se ale tento údaj z textu knihy nedozvíme, pro poznání sociologa a jeho osobnosti přináší leccos nového, ač je spíše určena pokročilým čtenářům, kteří už předchozí Bourdieuovy česky vydané knihy znají.
boyd, danah: Je to složitější
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 11. 2017
recenze
70%
Používají různé etnické skupiny Američanů odlišné digitální komunikační platformy? Jak mladí lidé mlží a šifrují vzkazy na Facebooku? Jak se vyrovnat s internetovou slávou? Socioložka boydová (své jméno píše malými písmeny), vycházejíc z vlastních i cizích výzkumů, se snaží o odpovědi co nejplastičtější.
Brockman, John (ed.): Čeho bychom se měli obávat?
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 10. 2018
recenze
80%
Jaké jsou skutečné rizikové faktory války? Proč hasiči, nasazující životy, rozumějí rizikům lépe než finančníci? Hrozí nám „nízkopopulační bomba“ či úpadek vzdělanosti? I na to odpovídá fascinující kniha poskytující přehled o tom, čím se zabývají přední soudobí vědci a myslitelé.
Brodská, Hana: Dánské štěstí
Autor článku: Markéta Kliková - 7. 4. 2017
recenze
50%
Z pojmu dánské štěstí se v posledních letech stal vývozní artikl. Mírně krkolomný a těžko přeložitelný výraz hygge, který se v dánštině objevuje v mnoha slovních druzích, znamená mít se příjemně a pohodově. Jenže samo hygge k obecnému tvrzení o spokojenosti národa nestačí. Štěstí je dnes měřitelnou veličinou opírající se o řadu kritérií, z nichž vycházejí i analýzy OSN, podle kterých Dánsko boří žebříčky statistik o občanské spokojenosti už od 70. let.
Bruckner, Pascal: Pokušení nevinnosti
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 7. 3. 2018
recenze
70%
Není to odpočinkové čtení. Spíše jedna velká obžaloba současné společnosti, že téměř vše převrátila naruby a kdysi posvátným pojmům, například svoboda, štěstí, rodina, vnutila úplně jiný smysl. Eseje francouzského myslitele naléhavě vyzývají k nastoupení nové, útěšnější cesty.
Brynjolfsson, Erik; McAfee, Andrew: Druhý věk strojů
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 8. 2015
recenze
70%
Autoři svoje analýzy podkládají množstvím průzkumů a odborných studií, jejich kniha proto působí seriózně. Jejich pohled není černobílý, dokáží vidět klady i zápory možného budoucího civilizačního vývoje. Nesnaží se malovat katastrofické scénáře ani nezaujímají extrémní myšlenkové pozice. Některá jejich závěrečná doporučení, například rozdávání poukazů na nezbytnosti, jako jsou potraviny, oblečení a přístřeší, se ale dají označit jako utopická.
Bryson, Bill: Nová cesta po malém ostrově: Znovuobjevení Velké...
Autor článku: Jan Lukavec - 29. 6. 2016
recenze
Čtenář se v knize dozví velké množství věcí značně odlišné důležitosti: od Brysonova soukromí přes jeho subjektivní zážitky z cest a střípky z historie navštívených míst až po krátké úvahy o britské národní povaze. To vše autor propojuje jemnou sebeironií, hranou naivitou a lehkým stylem.
Buber, Martin: Řeči o výchově
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 21. 11. 2017
recenze
90%
Tři Buberovy přednášky o výchově jsou i dnes, nebo právě dnes, v záplavě pedagogických systémů, příruček a praxe občerstvující čtení. Učitel, rodič nebo student pedagogické fakulty má možnost seznámit se stěžejními motivy autorových myšlenek o vzdělávání, navazujících na jeho ikonické práce o filozofii dialogu mezi Já a Ty.
Budilová, Lenka: Od krevní msty k postsocialismu
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 10. 2020
recenze
70%
Co to byla „zádruha“ či „kumstvo“? Které balkánské země se skutečně identifikují se svým „balkánstvím“ a co dalšího může tento pojem – kromě asociací jako pověrčivost, iracionalita a venkovská zaostalost – symbolizovat? Přehledná kniha o antropologickém objevování prostoru, kam podle některých interpretů dokonce sami přináležíme.
Burdick, Anne: Digital_Humanities
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 10. 2019
recenze
70%
I v éře počítačů mohou humanitní vědy vzkvétat… jen se přitom radikálně změní jejich podoba: autorství bude spíše kolektivní. A univerzitní katedry se možná budou remixovat „jako digitální hudební samply“.
Burke, Peter: Společnost a vědění: od Gutenberga k Diderotovi
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 2. 2008
recenze
Burkeho záběr je i v této knize široký: píše o obchodu s informacemi i o špionáži, o vztahu vzdělanostních center a periferie, o vlivu knihtisku a o proměnách způsobu čtení, ale i o lasturách, mincích či vycpaných aligátorech z kabinetů kuriozit a muzeí, o kumulaci poznání i o jeho fragmentarizaci, o rozmachu empirismu a poznatků o nových zemích, ale i o cenzuře a o státem podporovaném slídilství.
Buruma, Ian: Vražda v Amsterodamu
Autor článku: Ján Blažovský - 7. 11. 2011
recenze
90%
Násilné skutky niektorých jednotlivcov v krajinách západnej Európy naliehavo kladú otázky o povahe multikulturalizmu. Je nevyhnutné považovať multikulturalizmus za utopický koncept vzhľadom k ľuďom ako Mohammed Bouyeri a naposledy Anders Breivik? Publicista, profesor demokracie a ľudských práv, Ian Buruma, v knihe Vražda v Amsterodamu, podrobne skúma stav, v akom sa ocitol multikulturalizmus a s ním aj holandská spoločnosť.
Buss, David M.: Evoluce touhy. Strategie sexuálního chování
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 1. 2015
recenze
80%
Lidé jsou v knize líčeni jako chladně kalkulující tvorové, kteří se v oblasti intimních vztahů chovají krajně vypočítavě. Navzdory jistému cynismu a skepticismu je ale její vyvrcholení možná až překvapivě nadějeplné až romantické.
Buzan, Tony: Myšlenkové mapy pro děti: Efektivní učení
Autor článku: Bohumil Kartous, Jáchym Kartous - 8. 3. 2015
recenze
Učení by děti mělo bavit. Osvojení techniky myšlenkových map může některé nadchnout nebo alespoň rozšířit jejich obzory. Prostřednictvím srozumitelné a didakticky dobře zpracované knihy Tonyho Buzana se mohou o mentálních mapách dozvědět vše podstatné a získat spoustu nápadů na využití. Jak soudí Jáchym Kartous (11 let), v některých místech je kniha až přehnaně polopatická, celkově ale oceňuje autora za dobrou práci.
Cain, Susan: Ticho. Síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává...
Autor článku: Daniel Hlas - 5. 9. 2013
recenze
80%
Vydáním knihy Ticho: Síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit započala malá revoluce introvertů. Susan Cainová ve své publikaci vysvětluje, jak jsou introvertní jedinci vlastně důležití.
Caplan, Bryan: Mýtus racionálního voliče
Autor článku: Veronika Cosculluela - 12. 5. 2013
recenze
Na rozdiel od svojich kolegov si Caplan nemyslí, že ťažkosti demokracii spôsobuje nevedomosť voličov. Tragédiu demokratickej voľby vidí v tom, že súčet nesprávnych presvedčení zle informovaných občanov vedie k výberu politík, ktoré škodia celej spoločnosti.
Carr, Nicholas: Nebezpečná mělčina: Jak internet mění náš mozek
Autor článku: Jan Lukavec - 6. 8. 2017
recenze
70%
Své vlastní „upadnutí“ do stavu blížícího se počítačové závislosti autor analyzuje elegantním stylem, s vhledem, erudovaností i sympatickou sebeironií. Vliv informačních technologií na lidský mozek nepopisuje ani nehodnotí jednostranně, obavám o „lidskou přirozenost“ se však nevyhne. Otázka je, co tím má přesně na mysli.
Carr, Nicholas: Skleněná klec: automatizace a my
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 10. 2015
recenze
70%
Skleněná klec sice líčí vliv počítačů trochu jednostranně a černobíle, upozorňuje však na významné a aktuální téma a je nutné její vydání přivítat. Přináší výrazný a cenný podnět k tomu, abychom obezřetně promýšleli, ve kterých oblastech a v jakých situacích je pomoc počítače nutná, kdy žádoucí, a kdy naopak potenciálně škodlivá.
Ciglerová, Jana: Americký deník
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 11. 2019
recenze
70%
Světla i stíny Ameriky pohledem matky ze středu Evropy. Zpráva o ženě, která přišla do jiného prostředí a postupně se učí oceňovat jeho hodnoty, ale v něčem si i více vážit sama sebe.
Cichá, Martina a kol.: Integrální antropologie...
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 3. 2015
recenze
60%
Kniha se rozpadá na dvě části. Tu jednu tvoří kapitoly o filozofické a teologické antropologii. Do druhé spadají texty o klinické antropologii a příspěvky o sportu či genetice. Navzájem spolu nejsou nijak výrazně propojeny a vynechána jsou právě ta pomezní témata, kde by mohlo docházet k průniku oněch izolovaných přístupů, jako otázky sebeuvědomování vlastního těla, problematika sexuálního studu nebo vztah mystiky a erotiky.
Cílek, Václav (ed.): Něco se muselo stát. Nová kniha proměn
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 12. 2014
recenze
70%
Publikace Něco se muselo stát podává jakousi mnohohlasou zprávu o stavu současného světa. Má formu abecedně řazených hesel, takže vzbuzuje dojem aktuální, živě podané a tematicky velmi pestré encyklopedie současnosti. Doporučit se dá každému, kdo chce číst o proměnách, jimiž procházíme. A pak snad ještě manželkám sexuálně frustrovaných mužů.
Cílek, Václav (ed.): Něco se muselo stát. Nová kniha proměn
Autor článku: Václav Cílek - 1. 12. 2014
ukázka
Za posledních dvacet let se obraz vesmíru a touha po jeho dobývání změnily k nepoznání. Ještě do osmdesátých let 20. století přežíval původní náhled na vesmír jako na dobrodružství, tajemství, zdroj surovin a energií, katalyzátor technologických inovací a možná i činitel vedoucí k budoucímu sjednocení znesvářených geopolitických bloků.
Cílek, Václav (ed.): Tři svíce za budoucnost
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 2. 2013
recenze
70%
Jsou Tři svíce za budoucnost knihou jen pro bohaté alternativce? Nebo nezbytným průvodcem pro všechny, protože budoucí krize nikoho nemine? Možná ještě lepším interpretačním vodítkem jsou Cílkova slova ze samotného závěru celé publikace, totiž že tvůrci textů postupovali „kutilským způsobem ,filosofického receptáře‘ podobajícího se zasloužilým pořadům Přemka Podlahy“.
Cílek, Václav: Co se děje se světem?
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 10. 2016
recenze
60%
Nová Cílkova kniha celkově představuje variace na jeho už dobře známá témata. Snoubí se v ní podnětné úvahy se zjednodušeními, poutavé lyrické pasáže s nepříliš podloženými útoky. Inspirativní by mohla být v poukazu na to, že s nápravou světa by měl každý začít sám u sebe.
Cojean, Annick: Kořistí v Kaddáfího harému
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 10. 2014
recenze
60%
Knihu francouzské novinářky je možné číst i jako smutné svědectví o tom, že pokud je někdo v nesprávný čas na špatném místě, jeho životní šance se rapidně snižují. A že po několika společně strávených letech se každý muž mění ve „zrůdu, která se považuje za boha, smrdí potem a nemyslí na nic jiného než na sex“…
předchozí strana
další strana
Strana 2 / 14:
1
2
3
4
5
6