Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr sociologie
Poslední články
60%
Polouček, Oto: Babičky na bigbítu
Jan Lukavec - 26. 2. 2021
60%
Fang, Fang: Deník z Wu-chanu
Martin Liška - 24. 2. 2021
60%
Nikl, Miroslav; Polák, Jiří: Příběh žvýkací gumy
Jan Lukavec - 7. 2. 2021
Nejčtenější články
80%
Greer, Germaine: Eunuška
Veronika Krajíčková - 3. 2. 2021
70%
Špitálníková, Nina: Svědectví o životě v KLDR
Elizaveta Getta - 27. 1. 2021
70%
Kernighan, Brian W.: Jak porozumět digitálnímu světu
Marek Jančík - 31. 1. 2021
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Eriksen, Thomas Hylland: Sociální a kulturní antropologie
Autor článku: Hana Loupová - 4. 5. 2009
ukázka
Co je hlavním tématem sociální antropologie? Člověk ji samozřejmě může využít k získání akademických hodností a nakonec i zaměstnání. Na druhou stranu...
Eriksen, Thomas Hylland: Syndrom velkého vlka
Autor článku: Barbora Grečnerová - 31. 3. 2010
recenze
60%
Dnešní Norové jsou méně šťastní než jejich předkové před padesáti lety, říká průzkum v zemi s jednou z nejvyšších životních úrovní v Evropě. Podobně by pravděpodobně dopadlo mnoho jiných evropských zemí, kdybychom se ptali náhodně kolemjdoucích v ulicích Paříže nebo Berlína. Věděli jste, že lidé v Bangladéši jsou mnohem spokojenější než lidé ve „vyspělé“ části světa?
Eriksen, Thomas Hylland: Syndrom velkého vlka 2 (in Host)
Autor článku: Karolína Stehlíková - 25. 9. 2010
recenze
Norský antropolog Thomas Hylland Eriksen je ve své zemi milován a ceněn. Jeho přístupně napsané knihy si rychle získaly oblibu i v zahraničí a byly zatím přeloženy do více než dvaceti jazyků.
Etzler, Tomáš; Šídlo, Jindřich: Kdo ví, kde budu zítra
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 1. 2020
recenze
70%
Knižní rozhovor s neklidným člověkem, ve kterém se střetávají různé vášně, mezi nimiž se bolestně snaží hledat rovnováhu, přináší pohled na novinářství v současném rozbouřeném světě.
Fafejta, Martin: Sexualita a sexuální identita
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 5. 2016
recenze
80%
Autor apeluje na rozšiřování hranic naší fantazie a na to, abychom dokázali připustit existenci bytosti vypadající jako žena, jež je však současně biologickým otcem. Konkrétní lidé a jejich tělesné tužby by měli mít přednost před abstraktními kategoriemi. Pléduje za otevřenou společnost, která bude uznávat množství genderových identit a na ně navázaných partnerských scénářů, do nichž nebude nikdo nucen.
Fang, Fang: Deník z Wu-chanu
Autor článku: Martin Liška - 24. 2. 2021
recenze
60%
Každodenní záznamy spisovatelky uzavřené do karantény prozrazují pozornému čtenáři mnoho informací nejen o autorčině soukromí, ale i o každodenním životě Číňanů a o jejich myšlení.
Fatland, Erika: Grensen
Autor článku: Jarka Vrbová - 23. 7. 2019
recenze
Mají země sousedící s Ruskem kromě velkého souseda něco společného? Na tuto otázku se snaží ve své objemné knize odpovědět norská autorka Erika Fatlandová, která neváhala věnovat dva roky života objíždění ruských hranic a povídání s lidmi, kteří v blízkosti tohoto impéria žijí.
Feri, Dominik: Tak jsme lajkovali
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 12. 2016
recenze
70%
Užitečné a v jistém smyslu nehodnotící zrcadlo nastavené sociálním sítím, jejich lesku i bídě. Díky tomu, že byl výběr oslovených široký, je výsledek poměrně pestrý a plastický. Výpovědi sahají od osobních vyznání až k obecnějším pohledům na danou odbornou oblast.
Feřtek, Tomáš: Co je nového ve vzdělávání
Autor článku: Barbora Grečnerová - 19. 12. 2015
recenze
80%
Kniha Tomáše Feřteka Co je nového ve vzdělávání se zabývá základním významem a rolí školy, hledá širší souvislosti mezi strukturou a vývojem společnosti a vzdělávacího systému. Sedmdesátistránková publikace představuje esej na téma dnešního stavu školství, ale také společnosti a jejích proměňujících se hodnot.
Floridi, Luciano: Čtvrtá revoluce
Autor článku: Marek Jančík - 29. 9. 2019
recenze
80%
Termínem „čtvrtá revoluce“ oxfordský filozof Luciano Floridi vysvětluje další krok na cestě, která opouští člověka coby suverénní střed veškerého dění. Jeho knihu by si měl přečíst každý, kdo rád přemýšlí nad dopadem informačních technologií v širokém a vrstevnatém společenském kontextu.
Foer, Jonathan Safran: Jíst zvířata (in Respekt)
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 10. 2015
recenze
60%
Autor se rozhodně nesnaží o chladnou objektivitu – pokud něco takového v hojně diskutované otázce pojídání zvířat existuje. Naopak: v zájmu věci, kterou pokládá za morálně správnou, do boje zapojuje své nemalé verbální umění. Jeho naléhavost, senzuální konkrétnost a osobní nasazení by někdo možná označil až za lehkou formu citového vydírání.
Forró, Tomáš: Donbas
Autor článku: Jan Lukavec - 13. 12. 2020
recenze
70%
Jedno místo, jeden čas, postavy mluvící často stejným jazykem, ale rozdělené prudkou nenávistí. Všechny je uvádí na scénu své knihy reportér Forró a sám zastává roli aktéra, který se úporně snaží pochopit obě strany. A daří se mu to.
Frankfurtský knižní veletrh 2019: klima, hloupost, svazování...
Autor článku: Jan Lukavec - 22. 10. 2019
aktualita
Novinky z veletrhu ve Frankfurtu: více interaktivity, audiovizuálna a tělesných prožitků. Ale také výzvy k obraně klimatu, lidských práv či „zdravého rozumu“.
Freud, Sigmund: Totem a tabu
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 10. 2017
recenze
60%
Spis Totem a tabu byl sice mnoha učenci odmítnut, najdeme však také nemálo literátů a myslitelů, které okouzlil a kteří se k jeho vlivu hrdě hlásili. Freud v něm před více než sto lety mimo jiné ohlašoval „návrat totemismu“, což může dnes působit dokonce značně aktuálně.
Fry, Hannah: Matematika lásky
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 9. 2016
recenze
70%
Problematika lásky tu není postižena v celé komplikovanosti. Místo toho autorka stručně seznamuje se zákonitostmi, které se v současnosti uplatňují v partnerském životě obyvatel západního světa, jakkoli se mnozí z nich domnívají, že se chovají nonkonformně a individualisticky. Některá ze zjištění, která předkládá, mohou působit překvapivě, jiná potvrzují staré pravdy.
Furet, François: Minulost jedné iluze
Autor článku: Jan Jaroš - 31. 1. 2019
recenze
70%
Idea komunismu byla mimořádně svůdná. Oslovovala prosté dělníky i vzdělané vrstvy, její stoupenci horovali pro rovnost všech lidí, chtěli odstranit vykořisťování člověka člověkem, hlásali, že nastolí sociální rovnost a zamezí válkám. Mnozí zahraniční intelektuálové a umělci ji svým věhlasem zaštiťovali a dodávali jí zdání hodnověrnosti. Jen někteří však ze svého poblouznění procitli, tak jako autor knihy François Furet.
Galimberti, Umberto: Znepokojivý host: Nihilismus a mládež
Autor článku: Jan Lukavec - 14. 11. 2013
recenze
50%
Autorův text je plný metafor a silných přirovnání, charakterizovat by se dal jako zlobný monolog básníka, který dští oheň a síru na dobu, kterou nemůže vystát. Jako projev člověka se silnou imaginací, který se nechává unášet patosem svých vlastních slov a silou obrazů zkázy, které před čtenáře vrší jeden za druhým.
Gasteiger, Nepomuk: Konzument. Obrazy spotřebitele v reklamě,...
Autor článku: Milan Váňa - 1. 5. 2015
ukázka
3. května 2006 Süddeutsche Zeitung informovaly, že nyní se podařilo podprahově ovlivnit konzumenta. Nizozemský psycholog Johan Karreman k tomu nechal pracovat na počítači dvě skupiny figurantů.
Gaudry, François-Régis: On va déguster
Autor článku: Veronika Cosculluela - 19. 2. 2016
recenze
70%
Jde se hodovat, rozhlasový pořad, v němž už pět let každou neděli zasedne tým gurmánů ke stolu a před posluchači v přímém přenosu debužíruje, dal vzniknout stejně zajímavé publikaci. V informačně bohaté, překvapivě přehledné a nápaditě pojaté knize se dozvíme leccos o tom, z čeho jídlo vzniká, kdo všechno se podílí na jeho přípravě, ale třeba i takové kuriozity, jako kdy může pokrm zabíjet.
Geiselberger, Heinrich (ed.): Velký regres
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 5. 2017
recenze
60%
Pro ty, které zajímají sociologické a psychologické teorie vysvětlující soudobé krizové dění, mohou být některé pasáže sborníku užitečné. Většinou však autoři recyklují starší diagnózy, někdy přehlížejí snahy o reformu či šmahem zavrhují celý dnešní systém, aniž by jasněji a věrohodněji vysvětlili, čím jej chtějí nahradit.
Georgieva, Rumyana: Bulhaři v Čechách
Autor článku: Marek Jakoubek - 7. 7. 2013
recenze
Prací, jako je publikace Rumyany Georgievy Bulhaři v Čechách – kulturní charakteristiky, imigrační proces a společenská integrace v současné době, u nás není mnoho. Hlavním tématem díla jsou Bulhaři v Čechách, přičemž jeho autorka je sama jednou z nich. Nejedná se však o „obrázky ze života Bulharů v Čechách“, ani o knihu memoárově-biografickou, jde o prvotřídní vědeckou publikaci, která – ač psána Bulharkou o Bulharech – říká právě díky autorčině nezastupitelné perspektivě cosi podstatného také
Gerhardinger, Alexander: Bordel jako byznys (in LtN)
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 12. 2012
recenze
40%
Autor tvrdí, že v jeho podniku jsou dívky svobodné a mají k němu zcela jiný vztah než tradiční prostitutky ke svým pasákům. Přitom ale způsob, kterým se o nich vyjadřuje, je hrubý až rasistický. Svůj model erotického podniku vychvaluje jako ten nejlepší, zatímco všechny ostatní jsou podle něj založeny jen na kuplířství, což je ovšem evidentně falešná dichotomie.
Ghodsee, Kristen R.: Proč mají ženy za socialismu lepší sex
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 19. 7. 2020
recenze
80%
Sex může posloužit jako lakmusový papírek stavu společnosti. Americká etnografka Kristen R. Ghodseeová ho metaforicky noří do „roztoků“ kapitalismu a socialismu a hledá prvky socialistického zřízení využitelné pro zmenšení nerovností, které vytváří kapitalismus. Ekonomická nezávislost žen se přitom ukazuje jako jedna z odpovědí na otázku: proč mají ženy za socialismu lepší sex?
Gibas, Petr: Kutilství
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 5. 2020
recenze
70%
Podomácku vyrobený traktor nebo sekačka sestavená podle návodu z časopisu Urob si sám, vybavená kolečky z dětského kočárku; Přemek Podlaha i soudobí „tvořílkové“. První česká kniha o proměnách českého kutilství, které ovšem není tak úplně původní, protože jeho kořeny autoři odhalují v Americe.
Giddens, Anthony: Proměna intimity: sexualita, láska a erotika...
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 1. 2013
recenze
70%
Kniha je v jistém smyslu zastaralá: nezabývá se třeba dnešním střetáváním euroamerických modelů soužití s těmi konzervativnějšími (intimitou v globalizujícím se světě se ale autor později zabýval třeba v knize Unikající svět). I dvacet let po prvním anglickém vydání ale přesto zůstává Giddensův text aktuální.
Giles, David: Psychologie médií
Autor článku: Martina Macáková - 21. 12. 2012
recenze
70%
Po psychologii sportu nebo mezilidských vztahů vydalo nakladatelství Grada v ediční řadě Z pohledu psychologie knihu Psychologie médií Davida Gilese. U nás se zabydlel obor mediální studia, mezi nímž a psychologií panuje spíše napjatý vztah, který skřípe už v samotném zaměření psychologie na jedince a poté v upřednostňované metodologii výzkumu. Média nahlížená psychologickou perspektivou jsou tak příjemným zpestřením nabídky knih zabývajících se studiem médií na českém trhu.
Gintel, Allan (ed.): Zahrady pozemských radostí
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 7. 2019
recenze
70%
Nápaditě sestavená kniha o seberozvoji v přírodě může přispět k poznání dějin pedagogiky v Čechách, ale třeba také k úvahám, jestli mládí některých čtenářů nebylo až příliš usedlé, a o něco podstatného tak náhodou nepřišli.
Gladwell, Malcolm: David a Goliáš
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 5. 2014
recenze
60%
Autor v knize trochu libovolně spojuje příklady z různých oblastí lidské činnosti, události „profláknuté“ s těmi málo známými, důležité s nedůležitými. Celá kniha by se dala popsat jako variace na nesmírně slavnou myšlenku Friedricha Nietzscheho „Co mě nezabije, to mě posílí“, kterou Gladwell rozvedl na téměř třech stovkách stran, aniž by ji zmínil…
Glanc, Tomáš: Souostroví Rusko: ikony postsovětské kultury
Autor článku: Tomáš Glanc - 14. 3. 2012
ukázka
Kulturní situace v Rusku se po zániku cenzury kromě jiných příznaků nové epochy také radikalizovala. Řada autorů začala zkoumat hraniční zóny, v nichž se umělecká činnost dotýká lidského těla, veřejného prostoru, nebo dokonce kriminality. Část publika takové počínání vůbec nepovažuje za umění, nýbrž za primitivní provokaci, pokusy upozornit na sebe za každou cenu, doklad ztráty duchovnosti nebo projev generální krize umění, kdy lze za dílo prohlásit každou hromádku fekálií.
Gleick, James: Informace – Historie. Teorie. Záplava
Autor článku: Jan Kašpar - 24. 4. 2014
ukázka
Vyčerpání, přesycení i tlak informací poznal člověk již dřív. Marshallu McLuhanovi patří uznání za jeho nejdůležitější postřeh z roku 1962: Dnes jsme tak daleko ve věku elektřiny, jako byli lidé za vlády Alžběty I. ve věku tisku a mechaniky. A pociťujeme stejný zmatek a nerozhodnost jako oni, když současně zažívali dvě protikladné podoby společnosti a zkušenosti.
předchozí strana
další strana
Strana 4 / 14:
1
2
3
4
5
6
7
8