Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr sociologie
Poslední články
70%
Pomerantsev, Peter: Tohle není propaganda
Martin Liška - 11. 4. 2021
60%
Szántó, Jakub: Z Izrastiny s láskou
Jitka Jeníková - 4. 4. 2021
70%
Glenny, Misha: Nemesis
Daniel Mukner - 31. 3. 2021
Nejčtenější články
70%
Glenny, Misha: Nemesis
Daniel Mukner - 31. 3. 2021
60%
Szántó, Jakub: Z Izrastiny s láskou
Jitka Jeníková - 4. 4. 2021
70%
Pomerantsev, Peter: Tohle není propaganda
Martin Liška - 11. 4. 2021
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Kašparů, Max: O zemi bez studu
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 3. 2016
recenze
50%
Poučná exempla z naší současnosti, vyprávěná a vykládaná zkušeným praktikem, se střídají s přehnaně paušalizujícími výpady proti celé západní kultuře. Je v tom rozpor?
Keller, Jan: Nejistota a důvěra
Autor článku: Ján Blažovský - 13. 10. 2009
recenze
Svet sociologických teórií do určitej miery podlieha trendom, v rámci ktorých je módne venovať sa určitým pojmom a koncepciám. Avšak to, že je nejaký koncept obľúbenou témou skúmania, neznamená, že nie je dôležitý.
Keller, Jan: Odsouzeni k modernitě. Co hledá sociologie a našla...
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 2. 2016
recenze
60%
Nová kniha pana europoslance je jistě čtivá a odráží jeho přehled, intelektuální zvídavost i zápal pro věc. Nicméně kdyby autor alespoň občas odložil svoje ideologické brýle, byla by lepší.
Kernighan, Brian W.: Jak porozumět digitálnímu světu
Autor článku: Marek Jančík - 31. 1. 2021
recenze
70%
Kniha čtenářům v ucelené formě poskytuje relativně aktuální informace ze světa informačních technologií, přičemž se zaměřuje spíše na praktickou stránku toho, co může běžný uživatel osobního počítače, mobilního telefonu či jiného přístroje opatřeného procesorem potřebovat vědět.
Kilianová, Gabriela (ed.): My a tí druhí v modernej spoločnosti...
Autor článku: Marta Fülöpová - 4. 6. 2011
recenze
Existenciálne otázky identity preskúmané modernými metódami a multidisciplinárnym prístupom. Zborník My a tí druhí v modernej spoločnosti prináša výsledky plhoročného výskumu v oblasti rovín kolektívneho aj individuálneho vedomia.
Kindlerová, Rita; Lyons, Pat (eds.): 47 odstínů české společnosti
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 12. 2015
recenze
80%
Kniha poskytuje zasvěcený a srozumitelný přehled o některých aspektech současné české society. Jde o pohled založený na tvrdých datech, ale přitom nepřehlcený statistikami. Ač jsou názvy kapitol formulovány snad až provokativně, autoři se nesnaží o originalitu za každou cenu a ani nesahají k přehnaně silným vyjádřením, ale snaží se o přístup nanejvýš odstíněný.
Kirchick, James: Konec Evropy
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 9. 2018
recenze
80%
Jaká je budoucnost sjednocené Evropy? Jaké jsou její největší slabiny? Může ještě najít společnou řeč s Amerikou? A čeká ji „doba temna“? Podle knihy amerického novináře Kirchicka je EU možná nejhorší systém řízení Evropy, ale pořád lepší než ostatní možnosti.
Kirchner, Steffen: Motivační lži
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 11. 2016
recenze
60%
V kontextu ostré polemiky s těmi, které autor opovržlivě nazývá „motivačními klauny“, znějí jeho argumenty moudře, ale převedeny do prostého jazyka se ukazují být vlastně samozřejmými až banálními. Jádro jeho sdělení vyjádřil už před skoro třemi staletími teolog Friedrich Christoph Oetinger modlitbou za dar rozlišování.
Kirwan, Michael: René Girard. Uvedení do díla
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 6. 2008
recenze
Myšlenky Reného Girarda dráždí podle autora jeho monografie jezuity Michaela Kirwana akademické specialisty z oborů antropologie, psychologie, literární vědy i teologie, protože do všech těchto oblastí jeho koncepty zasahují.
Klimeš, Jeroným: Křesťanství, vztahy a sex. Na útěku od sebe...
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 7. 2016
recenze
70%
Autorovo spojování sociobiologie s teologií je příliš přímočaré a navíc v některých ohledech sporné. Pokud ale necháme stranou náboženský kontext, z kterého autor vychází, i člověk zcela sekulární v jeho knize najde četné rady, které může jednoduše vnímat jako užitečné návody, odvozené z klinické praxe.
Komárek, Stanislav: Evropa na rozcestí
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 1. 2016
recenze
60%
Kniha působí vyváženěji než jiné Komárkovy nedávné tituly, a to zejména díky vícehlasému závěru. Nabízí tu totiž nikoli jeden extrémní scénář vývoje Evropy, ale hned několik variant. Všechny jsou sice pesimistické, ale navzájem se relativizují. A autor je schopen připustit, že některé z jevů, které tak tepe u svých spoluobčanů, se týkají i jeho.
Komárek, Stanislav: Muž jako evoluční inovace? (in MfD)
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 11. 2012
recenze
50%
Obraz muže se autorovi rozkládá do uměle vytvořených protikladů, mezi nimiž podle něj zřejmě zeje vzduchoprázdno. Celkově je Komárkovo vnímání současného západního světa až překvapivě černobílé, jako by s tím, jak poznává stále nové a nové exotické kraje a obyčeje, pomalu ztrácel schopnost poznávat pestrost a mnohovrstevnatost životních stylů a forem „u nás doma“.
Kosatík, Pavel: Česká inteligence. Od Jaroslava Golla po Magora...
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 6. 2011
recenze
80%
Poté, co Pavel Kosatík vloni v Mladé Frontě vydal knihu Čeští demokraté. 50 nejvýznamnějších osobností veřejného života, přichází letos totéž nakladatelství s titulem Česká inteligence. Od Jaroslava Golla po Magora, který tvoří k předešlé jakýsi pandán. Cílem prý bylo „přiblížit významné Čechy, kteří získali společenský vliv, ačkoli nedisponovali politickou mocí."
Kosatík, Pavel: České snění (in MfD)
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 9. 2010
recenze
Většina národů nějaké ty sny má, a možná že čím je národ mladší, tím jich má více – to jsou slova, která napsal historik Zbyněk Zeman do předmluvy ke knize Pavla Kosatíka České snění.
Kozák, Kryštof: České probuzení z amerického snu
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 6. 2019
recenze
60%
Kniha přináší fundovaný a podnětný příspěvek k realističtějšímu poznání největší světové velmoci, přestože některé autorovy vývody jsou diskutabilní a jeho výběr dílčích aspektů tamního života trochu zaujatý.
Krátká, Lenka: Letos musíme být spokojenější než loni!
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 1. 2020
recenze
60%
Nakolik se musí člověk, který chce pracovat v korporaci, vzdát svobody? A může některé prvky firemní kultury ignorovat a přitom ve firmě dál smysluplně pracovat? Kniha o proměnách české firemní kultury je ke korporátnímu prostředí možná až příliš přísná, ale vzbuzuje podnětné otázky.
Kratochvil, Alexander (ed.): Paměť a trauma pohledem humanitních...
Autor článku: Václav Smyčka - 1. 3. 2016
ukázka
Jan Assmann jmenoval ve své knize Kultura a paměť (Das kulturelle Gedächtnis) z roku 1992 tři důvody, proč se staly „paměť a vzpomínání tak virulentním tématem“ (Assmann 2001: 15). Má to na svědomí revoluce probíhající v technice ukládání dat, konec starých evropských pořádků a konečně otázka toho, jak bude možné po smrti posledních očitých svědků udržovat památku na holokaust a další zločiny proti lidskosti, které přineslo dvacáté století.
Kriseová, Eda: Čísi svět
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 2. 2013
recenze
60%
K dlouhé řadě českých cestopisných pokusů o vyrovnání se s Orientem přidala Eda Kriseová pozoruhodný a čtivý text, v němž je namyšlenost jejích předchůdců kompenzována místy možná až přílišným nadšením.
Krugman, Paul: Skoncovat s krizí
Autor článku: Jakub Komárek - 16. 6. 2017
recenze
Ekonomická krize je nemoc a dá se léčit, vysvětluje Paul Krugman v publikaci určené široké veřejnosti.
Kuhn, Oliver: Dokonalý svůdce. Jak získat každou ženu, po které...
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 11. 2013
recenze
50%
Kuhn operuje s náročnějšími technikami jako psychotesty, sugesce či hypnóza, přičemž slibuje, že ten, kdo je dokáže ovládnout, může získat kteroukoli ženu si zamane. Sám Kuhn je přitom vybíravý a k ostatním mužům přezíravý a arogantní. Cituje přitom mimo jiné výrok filozofa S. Kiergekaarda, že „svést dívku není žádné umění. Zato musí mít člověk opravdové štěstí, aby potkal takovou, jež za to stojí.“
Kuras, Benjamin: Jak zabít civilizaci
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 2. 2016
recenze
50%
Pokud Kurasova svérázná kniha někoho podnítí k uvědomění si hodnoty vlastních evropských kořenů, může být i užitečná. Jestli ale čtenáře poznamená démonizujícím viděním muslimů, přispěje možná spíše k tomu, že se Evropa stane roztříštěným světadílem, zmítaným etnickým a náboženským násilím.
Laqueur, Thomas: Rozkoš mezi pohlavími
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 3. 2018
recenze
70%
Historie chápání lidské pohlavnosti je až nečekaně komplikovaná a fascinující. Různé dobové polemiky a pojednání, v nichž se prolínaly biologie, náboženství i politika a jež mohou být z dnešního hlediska obtížně srozumitelné, přehledně představuje dnes již klasické dílo Thomase Laqueura.
Lasch, Christopher: Kultura narcismu
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 7. 2016
recenze
60%
Lasch spojil narcismus s tak velkým množstvím jevů, až význam pojmu poněkud rozmělnil. Zároveň ale musíme konstatovat, že mnohé faktory diagnostikoval správně. I desítky let po svém první vydání tak jeho kniha stále platným způsobem upozorňuje na některá negativa, která přináší život v demokracii a sociálně tržním či „pečovatelském“ státu.
Lilienfeld, Scott O.; Lynn, Steven Jay; Ruscio, John; Beyerstein,...
Autor článku: Václav Mertin - 25. 10. 2011
recenze
90%
Publikace nám nabízí argumenty k popření 50 poměrně běžných mýtů nebo alespoň podněty k jejich kritickému přezkoumání. Vedle toho jsou uvedeny další desítky mýtů, které autoři vyvracejí jen velmi stručným protitvrzením.
Lipovetsky, Gilles: Paradoxní štěstí. Esej o hyperkonzumní společnosti
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 2. 2008
recenze
Knihy G. Lipovetského u nás slaví velký úspěch a některé vyšly již ve druhém vydání.
Lipovetsky, Gilles: Třetí žena
Autor článku: Ján Simkanič - 30. 4. 2002
recenze
Nejnovější kniha francouzského sociologa Gilla Lipovetského nabízí ucelené a systematické zasvěcení do problematiky ženství. V základních rysech mapuje vývoj, kterým prošlo postavení ženy ve společnosti, a především se pokouší definovat situaci ženy v dnešním světě.
Lipský knižní veletrh 2016: uprchlíci a česká reprezentace (in...
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 3. 2016
aktualita
Jen několik dní po ostře sledovaných zemských volbách v Bádensku-Württembersku, Porýní-Falci a v Sasku-Anhaltsku začal 17. března v sousedním Sasku Lipský knižní veletrh. Tedy druhý největší veletrh tohoto druhu v Německu a současně i největší evropský literární festival, v jehož rámci proběhlo na 3 200 akcí na 410 místech po celém městě. Do jeho konce 20. března jej v prostoru areálu navštívilo 195 000 lidí a dohromady (včetně čtení po městě) úctyhodných 260 000.
Loewenstein, Bedřich; Hlavačka, Milan; Šístek, František a kol.:...
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 9. 2017
recenze
60%
Násilí vlastenecké, podvratné i zvířecké. Destruktivní i potenciálně tvořivé. To vše rozebírá kniha, jež své téma zpracovává v předem vymezeném dějinném rámci, ale může být inspirativní nejen pro historiky.
Lomová, Olga (ed.): Ex oriente lux
Autor článku: Bronislav Ostřanský - 3. 1. 2021
recenze
90%
Jaké byly počátky české univerzitní orientalistiky a jak souvisejí s emancipačními snahami Čechů druhé polovině 19. století? Klíčovou roli zdejšího „otce zakladatele“ hned několika orientalistických oborů sehrál profesor Rudolf Dvořák, jehož jméno je však víceméně zapomenuto. Zdařilá monografie o Rudolfu Dvořákovi přibližuje nejen jeho životní osudy a vědecký odkaz, ale svými přesahy podává výmluvné svědectví o době, která ještě neznala orientalistickou hyperspecializaci dneška.
Loucká, Pavla; Trapková, Ludmila; Chvála, Vladislav: Žena a...
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 3. 2015
recenze
70%
Proč bychom neměli rozmazlovat babičky? Jak souvisí dominance žen s kvalitou a množstvím spermií jejich partnerů? Odpovědi hledejte v knize Žena a muž v rodině. Obsahuje sice některé kontroverzní hypotézy a nedokazatelná proroctví, přesto si zaslouží pozornost všech, které zajímá aktuální vývoj vztahů mezi pohlavími i mentální stav současného západního světa.
předchozí strana
další strana
Strana 7 / 14:
3
4
5
6
7
8
9
10
11