Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr filozofie
Poslední články
80%
Plzák, Michal: Pro smrt uděláno
Elizaveta Getta - 30. 6. 2022
30%
Hogenová, Anna: Filosofie a dějiny
Jiří Šabek - 19. 6. 2022
80%
Safranski, Rüdiger: Nietzsche
Jan Lukavec - 11. 2. 2022
Nejčtenější články
30%
Hogenová, Anna: Filosofie a dějiny
Jiří Šabek - 19. 6. 2022
80%
Plzák, Michal: Pro smrt uděláno
Elizaveta Getta - 30. 6. 2022
80%
Safranski, Rüdiger: Nietzsche
Jan Lukavec - 11. 2. 2022
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Bakewell, Sarah: V existencialistické kavárně
Autor článku: Marie Rákosníková - 12. 1. 2020
recenze
70%
Zkušená autorka biografií nás seznamuje s několika nejslavnějšími filozofy dvacátého století, kteří nám zanechali vzácný odkaz v podobě filozofického směru existencialismu.
Bataille, Georges: Svrchovanost
Autor článku: Herrmann & synové - 30. 4. 2002
anotace
G. Bataille (1897-1962) má v rámci francouzské kultury zvláštní postavení: je nejen autorem skandálních literárních textů, ale s vědecko-poetickou důkladností také promýšlí základní předpoklady a možnosti lidského vědomí, odhaluje skryté zákonitosti ekonomického fungování velkých společenských systémů, zamýšlí se nad podstatou náboženství...
Blažková, Tereza; Červinková, Petra (ed.): Krajina jako antropologická...
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 5. 2016
recenze
60%
Kolektivní monografie, která chápe krajinu jako kulturní konstrukt, nabízí pestrou směs příspěvků od etnologů, urbanistů i historiků. Dosti nevyrovnaných, což ale nemusí být nutně na škodu: téměř každý čtenář si v souboru najde kapitolu, která jej osloví.
Borges, Jorge Luis: Další pátrání; Dějiny věčnosti
Autor článku: Jan Lukavec - 14. 3. 2012
recenze
80%
Více než půl století po vydání tyto eseje neztratily nic ze své hloubky, alespoň pro ty, jež zajímají metafyzické otázky, ale mají zároveň i smysl pro ironii a myslí si jako autor, že metafyzika je „odnoží fantastické literatury“.
Bouretz, Pierre: Svědkové budoucího času
Autor článku: Martin Pokorný - 25. 6. 2009
ukázka
Dvacáté století bylo stíháno přízraky nesčetných mrtvých, pokryto stínem o to temnějším, nebo se rozestíral nad světem zaslíbeným světlu rozumu a plným snů, které dějiny rozbily na kusy a učinily z této epochy hřbitov budoucnosti. Na jejím počátku si válka – vedená stále ještě klasickými prostředky, avšak nevídaného dosahu – vyžádala mobilizaci celých společností a uchvátila pro sebe technické prostředky původně určené pro jiné cíle.
Bouretz, Pierre: Svědkové budoucího času...
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 6. 2009
recenze
Autor v sérii devíti rozsáhlých esejů interpretuje myšlenkový vývoj významných židovských myslitelů 20. století s důrazem na otázky týkající se židovské identity: zjevení a zákon, naděje a spása, úcta k jinakosti a zákaz zobrazování.
Bowles, Cennydd: Etika budoucnosti
Autor článku: Jan Lukavec - 14. 5. 2021
recenze
80%
Naše soužití s chytrými stroji často přináší nečekaná dilemata. Londýnský designér a spisovatel čtenáře upozorňuje na lidské předsudky nevyhnutelně obsažené v digitálních algoritmech a konfrontuje je třeba s otázkou, zda by měli roboti získat práva „elektronické osoby“.
Brach-Czaina, Jolanta: Škvíry existence
Autor článku: Filip Zrno - 26. 4. 2020
recenze
60%
Českému čtenáři se do ruky dostává kniha polské filosofky Jolanty Brach-Czainy, ověnčená cenou Polské společnosti vydavatelů knih. Máte-li zálibu v potápění se do hloubek lidské existence a hledáte-li nové možnosti vztahování se k věcem kolem sebe a ke světu jako takovému, pak byste mohli Škvíry existence vřele uvítat. Zásadním předpokladem pro četbu je však bezmezná otevřenost.
Cohen, Martin: Filozofické příběhy
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 11. 2010
recenze
Esejistický styl autora příliš často svádí k nepodloženým tvrzením, laciným efektním vtípkům a zbrklým soudům. Čtenář, kterého zajímají podrobnosti ze života filozofů, v knize najde nespočet historek a podrobností. Hlubší pokus o pochopení životů i charakterů vybraných filozofů a toho, jak to souviselo s jejich dílem, ale v Cohenově knize nehledejme.
Čumba, Ladislav: Wittgensteinova kniha faktů
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 15. 6. 2017
recenze
90%
Pozoruhodný knižní experiment přibližuje dílo i život Ludwiga Wittgensteina způsobem, který se u nás doposud neobjevil. Nechybí mu vtip, ironie ani hluboký vhled do autorova opus magnum.
Dreyfus, Hubert L.; Rabinow, Paul: Michel Foucault. Za hranicemi...
Autor článku: Tomáš Matras - 3. 2. 2015
recenze
Dreyfusova a Rabinowova práce je všeobecně považována za nejucelenější a pravděpodobně dosud nepřekonanou práci o díle Michela Foucaulta. Ve své analýze Foucaultova díla se autoři nevyhýbají žádnému z podstatných či problematických témat a pečlivě zkoumají hlavní rysy jeho různorodého, inspirativního, ale mnohdy obtížně pochopitelného zkoumání.
Drulák, Petr: Metafory studené války
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 11. 2009
recenze
Čas od času nějaký filozof rozvíjí úvahy o tom, že stejně každý z jeho oboru pouze hledá aspoň trochu racionální vysvětlení pro věci, které jsou ovšem u každého myslitele dány už předem a převážně mimoracionálně, nebo vědec pronese bonmot o tom, že nejprve přednese teorie, na kterých se zakládají jeho fakta.
Eco, Umberto: Vytváření nepřítele a jiné příležitostné texty
Autor článku: Jan Lukavec - 30. 6. 2013
recenze
60%
Eco se v knize vrací ke svým oblíbeným románovým autorům a medituje o kategorii absolutna, o šumu a tichu nebo o živlu ohně. V narážce na globální oteplování Eco kapitolu uzavírá s tím, že zřejmě kráčíme vstříc smrti ohněm. Navzdory pesimistickému závěru ovšem publikace vyznívá díky autorově vynalézavosti a intelektuální hravosti povzbudivě a čtenáře může nabádat k tomu, že než ona smrt přijde, nebylo by marné si od Eka v mezičase ještě něco dalšího přečíst…
Eco, Umberto: Vytváření nepřítele a jiné příležitostné texty
Autor článku: Kateřina Vinšová, Zora Obstová, Helena Lergetporer - 30. 6. 2013
ukázka
Před lety jsem jel v New Yorku s taxikářem obtížně rozluštitelného jména, který říkal, že je Pákistánec. Zeptal se mě, odkud jsem já, a já odpověděl, že z Itálie. Chtěl vědět, kolik nás je, a byl ohromen, že tak málo a že naším jazykem není angličtina.
Fulka, Josef; Novotný, Jaroslav: Fascinace neviditelností
Autor článku: Josef Fulka - 13. 3. 2010
ukázka
Celý tento příběh je možná jedinečný, ale snad si může činit nárok, aby se signifikant helimadoe stal emblémem uplynulého času jako takového, aby evokoval jiná dětská dramata, jiné světy a jiné příběhy, zasuté v minulosti každého z nás.
Fulka, Josef; Novotný, Jaroslav: Fascinace neviditelností
Autor článku: Togga - 15. 3. 2010
anotace
Jaroslav Havlíček je čtenářské veřejnosti znám především díky románům Petrolejové lampy a Neviditelný, které se staly i předlohami filmového zpracování.
Grimaldi, Nicolas: Nelidskost (in LtN)
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 6. 2013
recenze
60%
Je jisté, že existují situace, za kterých je skoro každý člověk schopný chovat se k druhému jako k podřadné bytosti, a dokonce se dají až překvapivě snadno navodit, jak názorně ukázaly experimenty S. Milgrama a P. Zimbarda.
Halík, Tomáš et al.: K čemu dnes humanitní vědy?
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 1. 2009
recenze
Žijeme zřejmě ve světě, v němž má šanci stát se českým prezidentem - zdá se - pouze člověk s profesí ekonoma, a aktuální životní trendy mladé generace určují stále více nové výdobytky výpočetní techniky.
Halík, Tomáš: Stromu zbývá naděje. Krize jako šance
Autor článku: Alena Scheinostová - 22. 3. 2010
recenze
Se železnou pravidelností přineslo Nakladatelství Lidové noviny také v závěru loňského roku další knihu duchovního správce pražské Akademické farnosti Tomáše Halíka, tentokrát s názvem Stromu zbývá naděje.
Harris, Sam: Svobodná vůle
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 1. 2016
recenze
60%
Ve většině toho, co Harris píše, s ním můžeme souhlasit: naše jednání skutečně ovlivňuje řada faktorů, o kterých často nevíme. Nicméně i když Harris přiznává, že o fungování naší mysli ještě zdaleka nevíme všechno, přesto o údajné neexistenci našeho vědomého rozhodování vynáší až příliš kategorické soudy.
Heffernanová, Jana
Autor článku: Pavel Hlavatý - 1. 12. 2009
rozhovor
I když nejsem zapřisáhlý jungián, opírala jsem se o Jungovu psychologii. Jeho teorii ani terminologii jsem však nepoužívala nijak důsledně. V době práce na knize jsem byla zcela okouzlena Jungovými objevy, přestože to pro mne nebyla žádná novinka...
Hofstadter, Douglas R.: Gödel, Escher, Bach. Existenciální gordická...
Autor článku: Marek Jančík - 28. 11. 2012
recenze
100%
Jakým způsobem lze propojit dílo rakouského logika Kurta Gödela, které zásadně ovlivnilo současnou logiku a matematiku, umění Bachovy fugy a prostorové obrazové hříčky M. C. Eschera? Obtížně zařaditelné dílo amerického kognitivního vědce, odborníka na umělou inteligenci a překladatele Douglase R. Hofstadtera s podivným názvem Gödel, Escher, Bach: Existenciální gordická balada lze charakterizovat mnoha způsoby.
Hogenová, Anna: Filosofie a dějiny
Autor článku: Jiří Šabek - 19. 6. 2022
recenze
30%
Jak se otevírá dějinnost a jak se liší dějiny od historie? To jsou jedny z průvodních tázání Anny Hogenové v knize Filosofie a dějiny. Nabídnou texty filozofů a filozofek Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy nové podněty pro filozofickou reflexi dějin?
Hříbek, Tomáš: Obrana asistované smrti
Autor článku: Filip Zrno - 18. 6. 2021
recenze
70%
Do českého prostředí zmítaného často vágními a tendenčními argumenty přináší monografie Tomáše Hříbka s názvem Obrana asistované smrti morální obhajobu eutanazie a sebeusmrcení pacienta za pomoci lékaře. Kontroverzní téma nás ale vede k hlubší úvaze o dobré kultuře smrti.
Hvížďala, Karel; Přibáň, Jiří: Hledání odpovědnosti
Autor článku: Elizaveta Getta - 15. 8. 2021
recenze
90%
V dynamice otázek a odpovědí se po dvou letech koronakrize představuje jedna z nejdůležitějších, nejdiskutovanějších a nejhůře uchopitelných hodnot.
Janata, Michal: Léthé a Mnémosyné
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 30. 12. 2017
recenze
70%
Titulní dvě protikladné bájné řeky, Mnémosyné a Léthé, zastupují paměť a zapomnění, jež s pomocí mnoha vědních oborů ohledává kniha Michala Janaty. Kromě dějin poznání o paměti nabízí úvahy o jejích jednotlivých vrstvách či o paměti kolektivní a představí i pohled neurologický včetně novodobých poznatků o neurodegenerativních chorobách mozku.
Janoščík, Václav: Napínat současnost
Autor článku: Filip Zrno - 6. 3. 2021
recenze
70%
Lze vyjádřit náš vztah ke světu prostřednictvím divácky atraktivních pořadů vznikajících na HBO a na Netflixu? Autor se v nové publikaci zabývá sdíleným světem, jehož kontury odkrývá prostřednictvím poststrukturalismu a seriálových příběhů takzvané Quality TV.
Jaspers, Karl: Atomová bomba a budoucnost lidstva
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 23. 6. 2017
recenze
80%
Jedna z nejucelenějších a nejrozsáhlejších prací na téma hrozby jaderné války vznikla původně jako rozhlasová přednáška. I po šedesáti letech je tento soubor úvah nad možností zkázy celého světa jedinečný.
Jastrzembská, Zdeňka et al.: Jen mít dosti sil!
Autor článku: Elizaveta Getta - 16. 3. 2021
recenze
60%
Některé obohacovaly knihovny, pohybovaly se v těch nejvzdělanějších kruzích a přednášely na univerzitách, jiné byly perzekvovány během čarodějnických procesů či totalitních režimů a celý život v sobě musely potlačovat touhu po osobním rozvoji. České vědkyně se nyní představují v prvním moderním přehledu, jenž čtenářům ukazuje jejich akademickou i osobní tvář.
Josl, Jan: Umění a péče o duši u Jana Patočky
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 24. 9. 2018
recenze
80%
Velkého českého filozofa a jeho celoživotní zájem o kulturu, umění, jazyk a řeč pozoruhodně přibližuje kniha, jež na první pohled vypadá jako bibliofilie.
další strana
Strana 1 / 3:
1
2
3