Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr filozofie
Poslední články
80%
Plzák, Michal: Pro smrt uděláno
Elizaveta Getta - 30. 6. 2022
30%
Hogenová, Anna: Filosofie a dějiny
Jiří Šabek - 19. 6. 2022
80%
Safranski, Rüdiger: Nietzsche
Jan Lukavec - 11. 2. 2022
Nejčtenější články
30%
Hogenová, Anna: Filosofie a dějiny
Jiří Šabek - 19. 6. 2022
80%
Plzák, Michal: Pro smrt uděláno
Elizaveta Getta - 30. 6. 2022
80%
Safranski, Rüdiger: Nietzsche
Jan Lukavec - 11. 2. 2022
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Plzák, Michal: Pro smrt uděláno
Autor článku: Elizaveta Getta - 30. 6. 2022
recenze
80%
26 lidí, 26 příběhů a 26 názorů na jedno z nejtemnějších, ale zároveň nejtajemnějších témat, o kterém je možné donekonečna mluvit a přemýšlet.
Hogenová, Anna: Filosofie a dějiny
Autor článku: Jiří Šabek - 19. 6. 2022
recenze
30%
Jak se otevírá dějinnost a jak se liší dějiny od historie? To jsou jedny z průvodních tázání Anny Hogenové v knize Filosofie a dějiny. Nabídnou texty filozofů a filozofek Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy nové podněty pro filozofickou reflexi dějin?
Safranski, Rüdiger: Nietzsche
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 2. 2022
recenze
80%
Německy důkladný rozbor se snaží postihnout co nejvíce protikladných fazet díla proslulého filozofa, ale také psychologa, na kterého je dodnes neprávem svalována zodpovědnost za největší zločiny 20. století.
Šimečka, Martin M.: Tělesná výchova
Autor článku: Elizaveta Getta - 7. 11. 2021
recenze
80%
Dlouhá cesta od touhy po výkonu až k hluboké podstatě sportu. Kniha plná nadšení, odhodlanosti, naštvání a smíření dělá z tématu jako stvořeného pro vševědoucí příručky existenciální fenomén, který bude po dočtení scházet i jeho nejzarytějším odpůrcům.
Stibral, Karel: Estetika přírody
Autor článku: Marek Jančík - 3. 10. 2021
recenze
80%
Ambiciózní mezioborové dílo zabývající se estetikou přírody v neobvyklém celku spojuje rozmanitost poznatků a teoretických náhledů. Stibral zkoumá do značné míry umělou hranici mezi světem přírody a tvůrčí lidskou činností. Svým dílem ji ani tak nesmazává, jako spíš střídavě nahlíží vždy z jednoho kategorizačního břehu na ten protikladný. Estetický i environmentalistický kontext tím přitom zajímavě obohacuje.
Hvížďala, Karel; Přibáň, Jiří: Hledání odpovědnosti
Autor článku: Elizaveta Getta - 15. 8. 2021
recenze
90%
V dynamice otázek a odpovědí se po dvou letech koronakrize představuje jedna z nejdůležitějších, nejdiskutovanějších a nejhůře uchopitelných hodnot.
Hříbek, Tomáš: Obrana asistované smrti
Autor článku: Filip Zrno - 18. 6. 2021
recenze
70%
Do českého prostředí zmítaného často vágními a tendenčními argumenty přináší monografie Tomáše Hříbka s názvem Obrana asistované smrti morální obhajobu eutanazie a sebeusmrcení pacienta za pomoci lékaře. Kontroverzní téma nás ale vede k hlubší úvaze o dobré kultuře smrti.
Bowles, Cennydd: Etika budoucnosti
Autor článku: Jan Lukavec - 14. 5. 2021
recenze
80%
Naše soužití s chytrými stroji často přináší nečekaná dilemata. Londýnský designér a spisovatel čtenáře upozorňuje na lidské předsudky nevyhnutelně obsažené v digitálních algoritmech a konfrontuje je třeba s otázkou, zda by měli roboti získat práva „elektronické osoby“.
Thoreau, Henry David: Deník
Autor článku: Elizaveta Getta - 9. 5. 2021
recenze
70%
Více než dva miliony slov slavného amerického filozofa zachycují jeho pokrokové myšlenky v té nejautentičtější podobě. Z deníku se stalo plnohodnotné literární dílo, které nyní, po 160 letech od svého vzniku, poprvé vychází i v češtině.
Nicolescu, Basarab: Co je realita?
Autor článku: Jarmila Horáková - 9. 4. 2021
recenze
80%
Zdánlivě nic nezní podivněji než postavit vedle sebe pojmy jako kvantová fyzika a umění. Díky dílu Stéphana Lupasca, filozofa vzdělaného v přírodních vědách, měla kvantová fyzika ve 20. století nezanedbatelný vliv na humanitní vědy a umění, včetně absurdního dramatu, jehož „nelogičnost“ je z tohoto úhlu pohledu najednou zcela „logická“.
Jastrzembská, Zdeňka et al.: Jen mít dosti sil!
Autor článku: Elizaveta Getta - 16. 3. 2021
recenze
60%
Některé obohacovaly knihovny, pohybovaly se v těch nejvzdělanějších kruzích a přednášely na univerzitách, jiné byly perzekvovány během čarodějnických procesů či totalitních režimů a celý život v sobě musely potlačovat touhu po osobním rozvoji. České vědkyně se nyní představují v prvním moderním přehledu, jenž čtenářům ukazuje jejich akademickou i osobní tvář.
Janoščík, Václav: Napínat současnost
Autor článku: Filip Zrno - 6. 3. 2021
recenze
70%
Lze vyjádřit náš vztah ke světu prostřednictvím divácky atraktivních pořadů vznikajících na HBO a na Netflixu? Autor se v nové publikaci zabývá sdíleným světem, jehož kontury odkrývá prostřednictvím poststrukturalismu a seriálových příběhů takzvané Quality TV.
Brach-Czaina, Jolanta: Škvíry existence
Autor článku: Filip Zrno - 26. 4. 2020
recenze
60%
Českému čtenáři se do ruky dostává kniha polské filosofky Jolanty Brach-Czainy, ověnčená cenou Polské společnosti vydavatelů knih. Máte-li zálibu v potápění se do hloubek lidské existence a hledáte-li nové možnosti vztahování se k věcem kolem sebe a ke světu jako takovému, pak byste mohli Škvíry existence vřele uvítat. Zásadním předpokladem pro četbu je však bezmezná otevřenost.
Bakewell, Sarah: V existencialistické kavárně
Autor článku: Marie Rákosníková - 12. 1. 2020
recenze
70%
Zkušená autorka biografií nás seznamuje s několika nejslavnějšími filozofy dvacátého století, kteří nám zanechali vzácný odkaz v podobě filozofického směru existencialismu.
Krob, Josef: Co je to čas?
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 27. 10. 2018
recenze
70%
Soubor sympatických minilekcí z filozofie vychází v nápaditém grafickém zpracování a je sto oslovit i mladší čtenáře.
Kroupa, Daniel: Masaryk – Patočka – Havel
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 12. 10. 2018
recenze
80%
Soubor článků a studií filozofa Daniela Kroupy je zdařilý pokus, jak čtenáři bez soustavného filozofického vzdělání ozřejmit a vysvětlit stěžejní filozofické koncepce tří českých ikonických autorů, jimž se podařilo ovlivnit i svět za hranicemi své země.
Josl, Jan: Umění a péče o duši u Jana Patočky
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 24. 9. 2018
recenze
80%
Velkého českého filozofa a jeho celoživotní zájem o kulturu, umění, jazyk a řeč pozoruhodně přibližuje kniha, jež na první pohled vypadá jako bibliofilie.
Kautman, František: Nemožnost člověka
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 4. 2018
recenze
60%
Na pozadí tradičních náboženských a filozofických antropologických koncepcí i myšlenek soudobých autorů František Kautman promýšlel soudobou ekologickou krizi. Odpovědi, jež nacházel u klasiků, jsou sice neúplné a sporné, ale nikdy nevíme, kdy se nám ještě mohou hodit.
Janata, Michal: Léthé a Mnémosyné
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 30. 12. 2017
recenze
70%
Titulní dvě protikladné bájné řeky, Mnémosyné a Léthé, zastupují paměť a zapomnění, jež s pomocí mnoha vědních oborů ohledává kniha Michala Janaty. Kromě dějin poznání o paměti nabízí úvahy o jejích jednotlivých vrstvách či o paměti kolektivní a představí i pohled neurologický včetně novodobých poznatků o neurodegenerativních chorobách mozku.
Marx, Reinhard: Kapitál: Plaidoyer pro člověka...
Autor článku: Jakub Komárek - 8. 9. 2017
recenze
Biskup Marx, jmenovec slavného autora Kapitálu (poprvé vytištěného před sto padesáti lety), vydal v roce 2008 stejnojmennou knihu. Nešlo však pouze o marketingový trik. I Reinhard Marx píše o neřízeném kapitalismu a samoúčelné akumulaci kapitálu. Jeho pohled je historicky aktuálnější a tím, že vychází z křesťanských pozic, také o dost širší.
Kohák, Erazim: Oheň a hvězdy: Filosofická zamýšlení nad morálním...
Autor článku: Tomáš Matras - 7. 8. 2017
recenze
V roce 1984 vydal Erazim Kohák, filozof zaměřený mimo jiné na ekologickou etiku, v americkém exilu knihu The Embers and the Stars. Nyní, po mnoha letech a zkušenostech, ji sám volně přeložil a doplnil pro českého čtenáře.
Patočka, Jan: První skica k podobizně
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 3. 8. 2017
recenze
90%
Faksimile samizdatové knihy textů Jana Patočky o Chartě 77 a vzpomínek jeho přátel je skvělá příležitost seznámit se s filozofickými a občanskými postoji jednoho z nejvýznačnějších českých myslitelů dvacátého století.
Jaspers, Karl: Atomová bomba a budoucnost lidstva
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 23. 6. 2017
recenze
80%
Jedna z nejucelenějších a nejrozsáhlejších prací na téma hrozby jaderné války vznikla původně jako rozhlasová přednáška. I po šedesáti letech je tento soubor úvah nad možností zkázy celého světa jedinečný.
Čumba, Ladislav: Wittgensteinova kniha faktů
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 15. 6. 2017
recenze
90%
Pozoruhodný knižní experiment přibližuje dílo i život Ludwiga Wittgensteina způsobem, který se u nás doposud neobjevil. Nechybí mu vtip, ironie ani hluboký vhled do autorova opus magnum.
McGuire, William; Hull, R. F. C. (eds.): Rozhovory s C. G. Jungem
Autor článku: Marie Frolíková - 10. 12. 2016
studie
90%
Kniha rozmluv s Carlem Gustavem Jungem prezentuje jeden ze zásadních přístupů ke studiu zákonitostí fungování lidské psychiky. Konfrontace s jinými psychologickými školami, o niž se pokouší náš článek, má naznačit jeho možnosti a meze a poukázat na bohatství psychologických teorií, k němuž významně přispěl německojazyčný prostor.
Puett, Michael; Gross-Loh, Christine: Cesta: Co nás mohou čínští...
Autor článku: Jan Lukavec - 30. 10. 2016
recenze
60%
Čínské velikány kniha nasvěcuje z netradiční perspektivy, a v tomto smyslu jde o nekonvenční popularizaci filozofie jako takové. I když někdy možná mudrce až příliš přizpůsobuje soudobému vkusu nebo alespoň stylu nenáročných populárně naučných příruček. Otázkou také je, zda k poučení o tom, že neškodí vycítit, co aktuálně potřebuje moje manželka, potřebuji znát právě Konfucia.
Platón: Zákony
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 4. 9. 2016
recenze
80%
Platónův dialog Zákony stojí tak trochu ve stínu jeho Ústavy. Zákony jsou pozdní autorovo dílo a představují domyšlení úvah o podobě a správě obce-polis. Nejde v nich však o hledání dokonalé vlády, nýbrž o realističtější formu lidského spolužití. Kromě vážných úvah o podstatě společenského života obsahují i množství velice konkrétních idejí a nápadů, jak ustavit bezvadně fungující společnost.
Voegelin, Eric: Zkušenost a symbol. Texty z let 1960–1977
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 4. 7. 2016
recenze
80%
Tak jako ve svých dřívějších spisech se německo-americký politický filozof i v tomto výboru ze svých pozdních úvah zaobírá tématem symbolů, jazyka, pravdy, zkušenosti, kultury a reflexí filozofických a náboženských textů. Jde o reprezentativní soubor jeho originálního filozofického myšlení, které ovlivnilo celou řadu myslitelů napříč různými obory.
Kohák, Erazim: Domov a dálava
Autor článku: Tomáš Matras - 15. 6. 2016
recenze
Kniha o více než 400 stran je monumentálně myšlenkově vystavěna: od počátků českého myšlení o české národní identitě až po vstup ČR do EU. O tomto všem je pojednáno s přihlédnutím k historii různých církevních konfesí v naší zemi a k méně známým osobnostem české historie a filozofie. Autorským záměrem je ucelený obraz hledání smyslu národní totožnosti a filozofické definování slova „národ“.
Sokol, Jan: Člověk jako osoba
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 6. 2016
recenze
70%
Sokol zasazuje myšlenky antropologů či etologů 20. století do kontextu uvažování antických myslitelů i soudobé filozofie. Daří se mu přitom syntetizovat a popularizovat poznatky z mnoha různých oborů, přičemž je obohacuje o svoje životní zkušenosti, vycházející z praxe i v rukodělných profesích. Od obecného teoretizování se tak dostává i ke konkrétním a názorným detailům.
další strana
Strana 1 / 3:
1
2
3