Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr filozofie
Poslední články
60%
Brach-Czaina, Jolanta: Škvíry existence
Filip Zrno - 26. 4. 2020
70%
Bakewell, Sarah: V existencialistické kavárně
Marie Rákosníková - 12. 1. 2020
70%
Krob, Josef: Co je to čas?
Zdeněk A. Eminger - 27. 10. 2018
Nejčtenější články
Platón: Symposion
Katarina Václavková-Petrovićová - 19. 10. 2004
80%
Platón: Zákony
Zdeněk A. Eminger - 4. 9. 2016
60%
Harris, Sam: Svobodná vůle
Jan Lukavec - 19. 1. 2016
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Brach-Czaina, Jolanta: Škvíry existence
Autor článku: Filip Zrno - 26. 4. 2020
recenze
60%
Českému čtenáři se do ruky dostává kniha polské filosofky Jolanty Brach-Czainy, ověnčená cenou Polské společnosti vydavatelů knih. Máte-li zálibu v potápění se do hloubek lidské existence a hledáte-li nové možnosti vztahování se k věcem kolem sebe a ke světu jako takovému, pak byste mohli Škvíry existence vřele uvítat. Zásadním předpokladem pro četbu je však bezmezná otevřenost.
Bakewell, Sarah: V existencialistické kavárně
Autor článku: Marie Rákosníková - 12. 1. 2020
recenze
70%
Zkušená autorka biografií nás seznamuje s několika nejslavnějšími filozofy dvacátého století, kteří nám zanechali vzácný odkaz v podobě filozofického směru existencialismu.
Krob, Josef: Co je to čas?
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 27. 10. 2018
recenze
70%
Soubor sympatických minilekcí z filozofie vychází v nápaditém grafickém zpracování a je sto oslovit i mladší čtenáře.
Kroupa, Daniel: Masaryk – Patočka – Havel
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 12. 10. 2018
recenze
80%
Soubor článků a studií filozofa Daniela Kroupy je zdařilý pokus, jak čtenáři bez soustavného filozofického vzdělání ozřejmit a vysvětlit stěžejní filozofické koncepce tří českých ikonických autorů, jimž se podařilo ovlivnit i svět za hranicemi své země.
Josl, Jan: Umění a péče o duši u Jana Patočky
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 24. 9. 2018
recenze
80%
Velkého českého filozofa a jeho celoživotní zájem o kulturu, umění, jazyk a řeč pozoruhodně přibližuje kniha, jež na první pohled vypadá jako bibliofilie.
Kautman, František: Nemožnost člověka
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 4. 2018
recenze
60%
Na pozadí tradičních náboženských a filozofických antropologických koncepcí i myšlenek soudobých autorů František Kautman promýšlel soudobou ekologickou krizi. Odpovědi, jež nacházel u klasiků, jsou sice neúplné a sporné, ale nikdy nevíme, kdy se nám ještě mohou hodit.
Janata, Michal: Léthé a Mnémosyné
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 30. 12. 2017
recenze
70%
Titulní dvě protikladné bájné řeky, Mnémosyné a Léthé, zastupují paměť a zapomnění, jež s pomocí mnoha vědních oborů ohledává kniha Michala Janaty. Kromě dějin poznání o paměti nabízí úvahy o jejích jednotlivých vrstvách či o paměti kolektivní a představí i pohled neurologický včetně novodobých poznatků o neurodegenerativních chorobách mozku.
Marx, Reinhard: Kapitál: Plaidoyer pro člověka...
Autor článku: Jakub Komárek - 8. 9. 2017
recenze
Biskup Marx, jmenovec slavného autora Kapitálu (poprvé vytištěného před sto padesáti lety), vydal v roce 2008 stejnojmennou knihu. Nešlo však pouze o marketingový trik. I Reinhard Marx píše o neřízeném kapitalismu a samoúčelné akumulaci kapitálu. Jeho pohled je historicky aktuálnější a tím, že vychází z křesťanských pozic, také o dost širší.
Kohák, Erazim: Oheň a hvězdy: Filosofická zamýšlení nad morálním...
Autor článku: Tomáš Matras - 7. 8. 2017
recenze
V roce 1984 vydal Erazim Kohák, filozof zaměřený mimo jiné na ekologickou etiku, v americkém exilu knihu The Embers and the Stars. Nyní, po mnoha letech a zkušenostech, ji sám volně přeložil a doplnil pro českého čtenáře.
Patočka, Jan: První skica k podobizně
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 3. 8. 2017
recenze
90%
Faksimile samizdatové knihy textů Jana Patočky o Chartě 77 a vzpomínek jeho přátel je skvělá příležitost seznámit se s filozofickými a občanskými postoji jednoho z nejvýznačnějších českých myslitelů dvacátého století.
Jaspers, Karl: Atomová bomba a budoucnost lidstva
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 23. 6. 2017
recenze
80%
Jedna z nejucelenějších a nejrozsáhlejších prací na téma hrozby jaderné války vznikla původně jako rozhlasová přednáška. I po šedesáti letech je tento soubor úvah nad možností zkázy celého světa jedinečný.
Čumba, Ladislav: Wittgensteinova kniha faktů
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 15. 6. 2017
recenze
90%
Pozoruhodný knižní experiment přibližuje dílo i život Ludwiga Wittgensteina způsobem, který se u nás doposud neobjevil. Nechybí mu vtip, ironie ani hluboký vhled do autorova opus magnum.
McGuire, William; Hull, R. F. C. (eds.): Rozhovory s C. G. Jungem
Autor článku: Marie Frolíková - 10. 12. 2016
studie
90%
Kniha rozmluv s Carlem Gustavem Jungem prezentuje jeden ze zásadních přístupů ke studiu zákonitostí fungování lidské psychiky. Konfrontace s jinými psychologickými školami, o niž se pokouší náš článek, má naznačit jeho možnosti a meze a poukázat na bohatství psychologických teorií, k němuž významně přispěl německojazyčný prostor.
Puett, Michael; Gross-Loh, Christine: Cesta: Co nás mohou čínští...
Autor článku: Jan Lukavec - 30. 10. 2016
recenze
60%
Čínské velikány kniha nasvěcuje z netradiční perspektivy, a v tomto smyslu jde o nekonvenční popularizaci filozofie jako takové. I když někdy možná mudrce až příliš přizpůsobuje soudobému vkusu nebo alespoň stylu nenáročných populárně naučných příruček. Otázkou také je, zda k poučení o tom, že neškodí vycítit, co aktuálně potřebuje moje manželka, potřebuji znát právě Konfucia.
Platón: Zákony
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 4. 9. 2016
recenze
80%
Platónův dialog Zákony stojí tak trochu ve stínu jeho Ústavy. Zákony jsou pozdní autorovo dílo a představují domyšlení úvah o podobě a správě obce-polis. Nejde v nich však o hledání dokonalé vlády, nýbrž o realističtější formu lidského spolužití. Kromě vážných úvah o podstatě společenského života obsahují i množství velice konkrétních idejí a nápadů, jak ustavit bezvadně fungující společnost.
Voegelin, Eric: Zkušenost a symbol. Texty z let 1960–1977
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 4. 7. 2016
recenze
80%
Tak jako ve svých dřívějších spisech se německo-americký politický filozof i v tomto výboru ze svých pozdních úvah zaobírá tématem symbolů, jazyka, pravdy, zkušenosti, kultury a reflexí filozofických a náboženských textů. Jde o reprezentativní soubor jeho originálního filozofického myšlení, které ovlivnilo celou řadu myslitelů napříč různými obory.
Kohák, Erazim: Domov a dálava
Autor článku: Tomáš Matras - 15. 6. 2016
recenze
Kniha o více než 400 stran je monumentálně myšlenkově vystavěna: od počátků českého myšlení o české národní identitě až po vstup ČR do EU. O tomto všem je pojednáno s přihlédnutím k historii různých církevních konfesí v naší zemi a k méně známým osobnostem české historie a filozofie. Autorským záměrem je ucelený obraz hledání smyslu národní totožnosti a filozofické definování slova „národ“.
Sokol, Jan: Člověk jako osoba
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 6. 2016
recenze
70%
Sokol zasazuje myšlenky antropologů či etologů 20. století do kontextu uvažování antických myslitelů i soudobé filozofie. Daří se mu přitom syntetizovat a popularizovat poznatky z mnoha různých oborů, přičemž je obohacuje o svoje životní zkušenosti, vycházející z praxe i v rukodělných profesích. Od obecného teoretizování se tak dostává i ke konkrétním a názorným detailům.
Karfíková, Lenka: Filosofie Augustinova mládí
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 30. 5. 2016
recenze
90%
Kniha dokáže oslovit odborníky i poučené čtenáře, kteří se chtějí seznámit s důležitou částí Augustinova myšlení a jeho moderní interpretací. Je psána civilním, živým jazykem, který postavy, události a myšlenky dávné minulosti činí přitažlivými i pro čtenáře 21. století.
Blažková, Tereza; Červinková, Petra (ed.): Krajina jako antropologická...
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 5. 2016
recenze
60%
Kolektivní monografie, která chápe krajinu jako kulturní konstrukt, nabízí pestrou směs příspěvků od etnologů, urbanistů i historiků. Dosti nevyrovnaných, což ale nemusí být nutně na škodu: téměř každý čtenář si v souboru najde kapitolu, která jej osloví.
Shanahan, Daniel: O zrodu a vývoji individualismu
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 4. 2016
recenze
70%
I když v knize leccos schází, tuto v češtině průkopnickou práci je nutno přivítat. Upozorňuje na „výdobytky“, s nimiž je „vynález“ individualismu spojen a jichž bychom se neradi vzdávali. Zároveň ale poukazuje na to, že v čase prudkých ekologických změn vypjatý individualismus rozhodně není doporučeníhodná strategie.
Harris, Sam: Svobodná vůle
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 1. 2016
recenze
60%
Ve většině toho, co Harris píše, s ním můžeme souhlasit: naše jednání skutečně ovlivňuje řada faktorů, o kterých často nevíme. Nicméně i když Harris přiznává, že o fungování naší mysli ještě zdaleka nevíme všechno, přesto o údajné neexistenci našeho vědomého rozhodování vynáší až příliš kategorické soudy.
Sharr, Adam: Heideggerova chata
Autor článku: Matěj Matela - 11. 1. 2016
recenze
80%
Profesor architektury Adam Sharr přistupuje k osobnosti a filozofii Martina Heideggera (1889–1976) z poměrně netradičních pozic: ve své filozoficko-architektonické úvaze tematizuje Heideggerovu známou horskou chatu v pohoří Schwarzwald a zamýšlí se, do jaké míry tato dřevěná stavba, k níž Heideggera pojil hluboký citový vztah, ovlivnila jeho filozofické myšlení. Dílo, v němž se hlavní postavou stává sama stavba, otevírá zcela nové možnosti bádání nad touto výraznou postavou světové filozofie.
Pavlas, Petr: Trinus liber Dei: Komenského místo v dějinách...
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 1. 2016
recenze
70%
Kniha přináší mnohem více, než slibuje její skromný a nenápadný název. Přibližuje mnohovrstevnaté dějiny vlivné metafory, jejíž aktuální význam díky nedávným přírodovědeckým objevům nejenže významně stoupl, ale dokonce díky němu přestala být pouhou metaforou.
Watzlawick, Paul: Všechno dobré je k něčemu zlé aneb řešení...
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 7. 2015
recenze
60%
Je pravda, že extrémní postoj nevede k odstranění protikladu, ale spíše ho vyhrotí? Že usilovat o dokonalost je „jedna z nejnebezpečnějších nemocí, která se může zmocnit lidského ducha“? Tím vším se zabývá Watzlawickova knížka. Na dnešním knižním trhu sice není příliš originální, některým čtenářům však může ukázat cestu „ven z labyrintu“. Navíc je srozumitelnější než autorovy odbornější knihy.
Dreyfus, Hubert L.; Rabinow, Paul: Michel Foucault. Za hranicemi...
Autor článku: Tomáš Matras - 3. 2. 2015
recenze
Dreyfusova a Rabinowova práce je všeobecně považována za nejucelenější a pravděpodobně dosud nepřekonanou práci o díle Michela Foucaulta. Ve své analýze Foucaultova díla se autoři nevyhýbají žádnému z podstatných či problematických témat a pečlivě zkoumají hlavní rysy jeho různorodého, inspirativního, ale mnohdy obtížně pochopitelného zkoumání.
Kohák, Erazim; Trnka, Jakub (eds.): Hledání české filosofie
Autor článku: Tomáš Matras - 3. 4. 2014
recenze
90%
Taková filozofická práce nemá v novodobé české historii obdoby. Výkladní skříň české filozofie i českého jazyka.
Liessmann, Konrad Paul: Chvála hranic. Kritika politické rozlišovací...
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 2. 2014
recenze
80%
Leccos z toho, o čem Liessmann píše, čtenáři mohli číst už v jeho předchozích textech. A zároveň v některých rovinách u něj téma „hranice“ zůstalo nedostatečně rozvinuto. Očekávat ovšem od Liesmannovy knihy multidisciplinární příručku by bylo bláhové. Jde o filozofovo zamyšlení nad potenciálně mnohem výživnějším tématem, které může podnítit k dalšímu studiu, potěšit, ale jen málokoho překvapí.
Vattimo, Gianni: Transparentní společnost
Autor článku: Míša Řezáčová - 4. 12. 2013
recenze
Úloha, kterou v postmoderní společnosti sehrává globální komunikace prostřednictvím masmédií, je základním kamenem spisu italského filozofa Gianni Vattima Transparentní společnost, v Itálii poprvé vydaného roku 1989. Český překlad vychází z vydání z roku 2000, které autor přepracoval ve světle aktuálnějších politických a technologických inovací.
Šmajs, Josef: Aby Země nebyla jen hrobem
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 8. 2013
recenze
60%
Podle J. Šmajse sice "svobodnou sféru krásné literatury nelze řídit, a dokonce ani záměrně usměrňovat, nedostatečné zaměření literatury na existenciální konflikt kultury s přírodou je ale důkazem selhání role vzdělání, role filozofie a vědy... v kultuře.“ Odvážím se ovšem tvrdit, že by se mělo nechat na básnících či obecně spisovatelích samotných, o čem píší a jaké „existenciální konflikty“ chtějí řešit.
další strana
Strana 1 / 3:
1
2
3