Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr historie
Poslední články
70%
Kadečková, Helena: Život s Islandem
Martin Liška - 11. 5. 2022
70%
Traub, James: Liberalismus
Martin Liška - 17. 4. 2022
80%
Bregman, Rutger: Lidstvo
Jan Lukavec - 10. 3. 2022
Nejčtenější články
60%
Ohler, Norman: Totální rauš
Martin Liška - 15. 1. 2017
70%
Ohler, Norman: Totální rauš (in Respekt)
Jan Lukavec - 15. 1. 2017
Ohler, Norman
Martin Liška - 15. 1. 2017
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Kosman, Marceli: Henryk Sienkiewicz ve světě politiky
Autor článku: Petr Vavřík - 12. 5. 2020
recenze
90%
Zřejmě světově nejproslulejší polský spisovatel a první zdejší držitel Nobelovy ceny za literaturu se zapsal do povědomí čtenářů mnoha generací zejména svými historickými romány. Talentovaný vypravěč dokázal zaujmout zpracováním klíčových dějinných témat, která dodávala v dobách rozděleného a okupovaného státu domácímu publiku odvahu a sebevědomí, cizincům pomáhala pochopit polský národní naturel. Henryk Sienkiewicz byl však také bystrým komentátorem politických událostí na stránkách novin.
Kossert, Andreas: Chladná vlast. Historie odsunutých Němců po...
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 10. 2011
recenze
80%
Hlavní tezí knihy Chladná vlast: historie odsunutých Němců po roce 1945 od německého historika Andrease Kosserta je to, že ti, kteří odsun přežili, „přicházeli do nové vlasti jako nevítaní cizinci“. Až neuvěřitelně působí to, s jakými předsudky, nepochopením i neznalostí se prý uprchlíci v Německu setkávali.
Koura, Petr: Swingaři a potápky v protektorátní noci
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 1. 2017
recenze
80%
Kniha je v nejlepším slova smyslu multioborová. Její základní téma, totiž různorodost vzpour proti staré či příliš dospělé společnosti a opětného začlenění se do jejích struktur, je antropologicky univerzální. V tomto smyslu se dá potápkovství chápat jako velký přechodový rituál, který na iniciované – navzdory dobovému pobouření – neměl žádný negativní vliv, možná dokonce naopak.
Kovačková, Kateřina: Böhmisches. Allzu Böhmisches?
Autor článku: Elizaveta Getta - 10. 5. 2020
recenze
70%
Vyprávění dvaceti pamětníků, Němců, kteří byli po druhé světové válce vyhnáni ze svých domovů v českém příhraničí, převedla plzeňská germanistka do knižní podoby, jež přináší na rozdíl od faktografických učebnic dějepisu osobní svědectví o životě v Sudetech, ztrátě domova, ale také následném hledání nových nadějí na jihozápadě Německa. Autorka tak využila jedné z posledních příležitostí zachovat vzpomínky těch, kteří odsun sami zažili.
Kovačková, Kateřina: Mai 1945 in der Tschechoslowakei
Autor článku: Martin Liška - 5. 5. 2021
recenze
60%
Vzpomínky deseti pamětníků umožňují čtenáři nahlédnout na konec druhé světové války z perspektivy tehdejších dětí, jejichž jediným proviněním bylo užívání němčiny jako mateřského jazyka. V nejednom případě překvapí, co jim v paměti utkvělo a co se dospělým naopak podařilo před nimi utajit.
Kovář, Martin: Město a hry. Příběh londýnských olympiád
Autor článku: Martin Kovář - 31. 5. 2012
ukázka
Skutečnost, že Mezinárodní olympijský výbor v čele s Pierrem de Coubertinem po potížích s kandidaturou Říma, o nichž bude řeč v následující kapitole, svěřil pořadatelství her v roce 1908 Londýnu, se navzdory všem problémům ukázala jako velmi šťastná.
Kovář, Martin: Město a hry. Příběh londýnských olympiád
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 7. 2012
recenze
70%
Autorovi se povedlo napsat pečlivě připravenou a celkem čtivou knihu, kterou bude možné s prospěchem číst i potom, co vášně rozbouřené olympijským kláním opadnou.
Kovář, Martin; Rychlík, Martin: Noc v Mariboru. Nejen o dějinách...
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 2. 2016
recenze
70%
Kniha odráží autorovu vášeň poznávat, chuť do života i pozitivní energii, kterých si tak váží na amerických studentech. Zachycuje jeho obdivuhodný kulturní a také literární přehled. Publikace tak díky tomu místy obsahuje i jakési hutné knižní minirecenze.
Kramerius, Karel: Putování po českých hradech (1814–1818)
Autor článku: Kateřina Smyčková - 21. 9. 2010
recenze
Při četbě deníků Karla Krameria se již po přečtení několika stránek začneme potýkat s nerudovskou otázkou: „Kam s ním?“ Jméno Kramerius má své nezpochybnitelné místo v dějinách české literatury.
Krapfl, James: Revoluce s lidskou tváří
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 10. 2016
recenze
70%
Autorovy závěry se dají interpretovat různě. Přívrženci spikleneckých teorií je zavrhnou s tím, že revoluci zinscenovaly skryté síly manipulující masami. Jiní v knize hledají potvrzení toho, že odkaz disentu si svévolně přivlastnila česká pravice. Zrovna tak ovšem během její četby můžeme prožít nostalgický návrat do doby, kdy slova „pravda a láska“ nebyla užívána jako nadávky.
Kratochvil, Alexander (ed.): Paměť a trauma pohledem humanitních...
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 3. 2016
recenze
70%
Pečlivě připravená publikace může do místních polemik o naší vlastní identitě přinést nové impulsy, i když je otázka, kolik recipientů si u nás nakonec najde. Metoda, s níž kniha přistupuje k problematice dějinných traumat, totiž bez přehnaných emocí, zato ale v jejich složitosti a nejednoznačnosti, je přitom statkem, kterého se nám v české kotlině nedostává.
Krejčí, Ludvík: Já se generálem nenarodil
Autor článku: Matěj Matela - 15. 11. 2018
recenze
70%
Legie, Mnichov, Terezín… V osudech armádního generála Ludvíka Krejčího se nápadně prolínají velké a malé dějiny: fragmenty generálovy korespondence a jeho nedokončené paměti provedou čtenáře od roku 1917 až do sedmdesátých let. Poučné a napínavé čtení ocení nejen laické publikum, ale i historici.
Křesťan, Jiří: Případ Václava Talicha. K problému národní očisty...
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 1. 2015
recenze
60%
Autor ukazuje, že i hrdinové mají své stinné stránky, a že se naopak „i v nejbídnějším tvoru občas zatřepetá jiskra lidství“. Je to přístup žádoucí, který by si zasloužili všichni hrdinové i antihrdinové českých dějin. I když by se kvůli němu nemusela nutně stírat – často velmi tenká – hranice mezi oběma skupinami.
Křesťan, Jiří: Zdeněk Nejedlý
Autor článku: Jiří Křesťan - 21. 4. 2013
ukázka
V zahraniční literatuře zaměřené obecněji na výzkum komunismu se jméno Zdeňka Nejedlého mihne jen výjimečně. Tuzemská literatura, jež reflektuje jeho osobnost, je naopak velmi početná. Její podrobné zhodnocení by vydalo na celou novou publikaci. Vedle reálného života Zdeňka Nejedlého se odvíjel jeho „druhý život“, vytvářený jeho stoupenci a oponenty, a postupně pak i historiky a zájemci o dějiny. Vypovídá často spíše o nich a o době, v níž žili, než o něm.
Křesťan, Jiří: Zdeněk Nejedlý (in MfD)
Autor článku: Jan Lukavec - 29. 4. 2013
recenze
90%
Podle autora má ona temná zákoutí, která vylíčil u Z. Nejedlého, i každý z nás. Ale v jistém smyslu citlivými a zranitelnými bytostmi byli i ti největší světoví diktátoři. Nakolik má pravdu Karel Čapek, že všechno pochopit znamená všechno odpustit? Asi zbytečná otázka, ale určitě má cenu se o to alespoň pokoušet, i když to nemůže umenšit míru utrpení, které způsobili. Může to ovšem sloužit pro výstrahu a snad i jako podnět k meditaci nad spletitostmi a hlubinami lidské povahy.
Křížová, Markéta: Otroctví v Novém světě od 15. do 19. století
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 9. 2013
recenze
70%
Hlavním paradoxem, na který Křížová ve své záslužné knize poukazuje, je to, že právě v době, kdy se v některých evropských státech objevují myšlenky svobody a lidských práv, dochází v koloniích týchž států k „té nejhorší formě znesvobodnění“. V podobném duchu autorka ironicky tvrdí, že obchodníci s otroky patřili k předním humanistům své doby a že rovnosti všech lidí se dovolávali i američtí prezidenti, kteří sami vlastnili otroky.
Kubů, Eduard; Šouša, Jiří; Zářický, Aleš (eds.): Český a německý...
Autor článku: Eduard Kubů - 27. 4. 2015
ukázka
Není sporu o tom, že německý Grenzlandroman, všeobecně uznávaný jako literární kategorie, nalezl svou analogii i v české literatuře, analogii tak hlubokou reáliemi, způsoby boje, cíli i dějovým paradigmatem, že lze právem hovořit o českém hraničářském románu.
Kučera, Vladimír; Rychlík, Jan: Historie, mýty, jízdní řády
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 5. 12. 2015
recenze
90%
Kniha rozhovorů Vladimíra Kučery a Jana Rychlíka je zajímavým vhledem do života předního českého historika. Kromě mnoha osobitých interpretací dějinných událostí v ní objevíme člověka, kterému se historie stala vášní. Hledáte-li nové pohledy na dávné legendy, mýty a různá historická klišé, jste na správné cestě.
Kučera, Vladimír; Rychlík, Jan: Historie, mýty, jízdní řády
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 12. 2015
recenze
Rychlík nehlásá žádné abstraktní teorie a kritizuje všechny, kteří se snaží násilně připodobnit skutečnost ideji, jíž věří, ať už to byli jakobíni, či komunisté. Počítá s geopolitickými danostmi, které například limitují stoprocentní suverenitu současného Česka. Celkově se autorův přístup k dějinám vyznačuje moudrou realističností a poučenou střízlivostí.
Kučera, Vladimír; Rychlík, Jan: Historie, mýty, jízdní řády
Autor článku: Vladimír Kučera, Jan Rychlík - 5. 12. 2015
ukázka
Já si myslím, jak jednou poznamenal profesor Tomáš Halík, že to, co nazýváme „typickým českým ateismem“, ve skutečnosti ateismus není. Halík říkal, že ateismus byl módní směr u francouzské aristokracie v době Ludvíka XVI. Tvrdit, že jsem ateista, znamená, že jsem přesvědčen, že neexistuje žádný vyšší duchovní princip určující běh našeho vesmíru. Spousta lidí u nás ti ale na otázku, zda věří v něco vyššího, v něco, takříkajíc „mezi nebem a zemí“, odpoví: „No, já v Boha nevěřím, ale něco nad námi
Kulhánek, Ivan: Klopýtání přes budoucnost
Autor článku: Nakladatelství Academia - 5. 11. 2009
anotace
Kniha se soustředí na mocenské systémy dané geopolitickou strukturou, jež určovaly podobu Evropy po Vídeňském kongresu 1815, v roce 1848, po vzniku Itálie a Německa a Versailleském míru 1919.
Kulhánek, Ivan: Klopýtání přes budoucnost
Autor článku: Robert Kvaček - 5. 11. 2009
studie
Neodbytnými, vtíravými otázkami jsou naplněny novodobé dějiny – jak se to mohlo stát?, je z nich nejnaléhavější.
Kundra, Ondřej: Putinovi agenti: Jak ruští špioni kradou naše...
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 4. 2016
recenze
70%
Některým čtenářům mohou četné pasáže připomenout komunistickou hysterii namířenou proti údajným americkým špionům. Kundra ale pouze střízlivě a navýsost poučeně varuje. Za situace, kdy se český prezident možná stává „loutkou“ Ruska a Číny, je takový varovný hlas nanejvýš potřebný.
Kundra, Ondřej: Putinovi agenti: Jak ruští špioni kradou naše...
Autor článku: Ondřej Kundra - 20. 4. 2016
ukázka
Díky šťastné náhodě, která mu přihrála v době nástupu do funkce vysoké ceny plynu a ropy, zvedl Putin ruskou ekonomiku z prachu a anarchii rozpadající se federace dostal pod kontrolu.
Kurlander, Eric: Hitlerova monstra
Autor článku: Martin Liška - 25. 7. 2021
recenze
60%
Kde ležela pravlast Árijců? Jak vznikla Sluneční soustava a jaký byl původ lidstva? Co měli dle nacistů společného Němci, samurajové a Buddha? Jakou roli hráli v nacistických představách vlkodlaci a jakou upíři? Americké hodnotitele zaujala kniha amerického badatele už samotným názvem.
Květina, Jan: Mýtus republiky
Autor článku: Jiří Šabek - 7. 7. 2020
recenze
80%
Republika obou národů je často spojena s představou o šlechtické svévoli, politickém úpadku a tmářství, jež logicky měly přivést tuto podivnou směsici království a republiky k jejímu zániku. Historik a politolog Jan Květina odkrývá odlišný a v Česku dlouhodobě nedoceněný obraz polského raného novověku s jeho originálním republikánským a parlamentaristickým étosem.
Květina, Petr a kol.: Minulost, kterou nikdo nezapsal
Autor článku: Jan Lukavec - 30. 6. 2016
recenze
70%
V hledáčku archeologů a antropologů se ocitly společnosti bez vlastních psaných záznamů, a to jak ty z dávné minulosti, tak i takové, které existovaly ještě relativně nedávno. V mnoha ohledech jsme si velmi podobní či téměř stejní a v lecčems pro nás může být jejich styl života inspirativní.
Květina, Petr a kol.: Minulost, kterou nikdo nezapsal
Autor článku: Petr Květina - 30. 6. 2016
ukázka
Jak se ale na archaického člověka, na skutečně existující vzdálené lidské bytosti dívali běžní lidé Západu? Tím „běžní“ máme na mysli ty, kteří nepatřili k cestovatelům, objevitelům, kolonizátorům ani učencům – ti si mimochodem teprve v této době začínali takzvané divochy uvědomovat. I člověk, který necestoval za hranice své všednosti, musel existenci těch druhých vzít na vědomí.
Labba, Elin Anna: Herrarna satte oss hit
Autor článku: Martin Liška - 12. 3. 2021
recenze
70%
Přezíravý postoj vůči technicky méně vyspělým etnickým skupinám nebyl vlastní jen mimoevropským koloniím. Loni oceněná prvotina sámské novinářky odkrývá pozapomenutou epizodu moderních švédských dějin, výmluvně dokládající dobový pohled oficiálních míst na sámské obyvatelstvo.
Ladurie, Emmanuel Le Roy: Masopust v Romansu
Autor článku: Tomáš Borovský, Pavel Mandys - 30. 4. 2002
recenze
Francouzský badatel se ponořil do studia kratičkého úseku historie svého rodného města Romans, kde v průběhu masopustu v roce 1580 vyvrcholily spory mezi místními sedláky a drobnými řemeslníky na jedné straně a šlechtou, královskými úředníky a nejbohatšími měšťany na straně druhé.
předchozí strana
další strana
Strana 11 / 20:
7
8
9
10
11
12
13
14
15