Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr historie
Poslední články
70%
Kadečková, Helena: Život s Islandem
Martin Liška - 11. 5. 2022
70%
Traub, James: Liberalismus
Martin Liška - 17. 4. 2022
80%
Bregman, Rutger: Lidstvo
Jan Lukavec - 10. 3. 2022
Nejčtenější články
60%
Ohler, Norman: Totální rauš
Martin Liška - 15. 1. 2017
70%
Ohler, Norman: Totální rauš (in Respekt)
Jan Lukavec - 15. 1. 2017
Ohler, Norman
Martin Liška - 15. 1. 2017
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Clausewitz, Carl von: O válce
Autor článku: Martin Liška - 19. 2. 2021
recenze
80%
Již čtvrtého českého vydání se dočkala kniha, kterou alespoň podle názvu zná každý zájemce o historii. Změnil se od doby vzniku díla pohled na válku a liší se nejnovější vydání od těch předchozích?
Cohen-Janca, Irène: Poslední cesta
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 28. 4. 2018
recenze
90%
Polský lékař, spisovatel, sociolog, vychovatel a ochránce dětských práv Janusz Korczak vytvořil sirotkům ve varšavském ghettu svět, kde v blížící se apokalypse ještě mohli být dětmi.
Corbett, Rachel: Musíš se proměnit
Autor článku: Milan Valden - 24. 6. 2018
recenze
80%
Těžištěm knihy od americké uměnovědkyně věnované vztahu Rilkeho a Rodina jsou Rilkeho Dopisy mladému básníkovi, které v USA mají dodnes živou odezvu jako zdroj citátů či „nejintelektuálnější svépomocná kniha všech dob“. Text Rachel Corbettové je strhující jako román, krom životních drah dvou vynikajících umělců působivě zachycuje dobu před první světovou válkou i těsně po ní.
Coudenhove-Kalergi, Barbara: Doma je všude
Autor článku: Martin Liška - 6. 12. 2019
recenze
70%
Příběh rakouské novinářky v žádném případě nespadá do známého amerického schématu o dítěti z chudých poměrů, které se prosadilo, naopak dokládá, jak pestré a mnohdy nečekané mohly být osudy Evropanů ve 20. století.
Crişan, Vasile: S Ceauşescem na lovu
Autor článku: Libuše Valentová - 22. 1. 2013
recenze
Rumunský diktátor Nicolae Ceauşescu, který byl v čele státu jako generální tajemník komunistické strany a posléze i jako prezident v letech 1965–1989, měl jednu velkou vášeň: lov zvěře. Nebyl však lovcem srovnatelným s jinými. Stejně jako byl posedlý touhou soustředit do svých rukou veškerou politickou moc, i při lovu se choval jako despotický vládce nad vším a nad všemi. Tuto jeho stránku poznal zblízka autor knihy Vasile Crişan.
Cruikshank, Paul; Lister, Paul a Storm, Morten: Agent Storm:...
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 8. 2015
recenze
60%
Publikace mimo jiné ukazuje, jaká je skrytá tvář některých významných islamistických vůdců, v jejichž osobním životě nescházejí prostitutky a televize, i když to je na veřejnosti například al-Káidou zavrhováno. Rozhodně ale nejde o objektivní zprávu o současném islámu, ale o deziluzivní text člověka, který během svého bouřlivého života mnoho ztratil a stihl se skoro se všemi svými bývalými přáteli či „bratry“ rozejít – ve zlém.
Custine, Astolphe de; Nora, Pierre (ed.): Dopisy z Ruska: Rusko...
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 1. 2016
recenze
80%
Podle A. I Gercena nejmoudřejší kniha, jakou zatím kdy cizinec napsal o Rusku. Několik úryvků u nás již dříve vyšlo, avšak první knižní vydání v češtině, vybavené navíc výbornou předmluvou, můžeme jen stěží docenit. Jde o zacelení velké mezery v naší kulturní paměti. Dílo nemůžeme přijímat nekriticky, ale měli bychom je ve svém vlastním zájmu pozorně číst.
Čechura, Jaroslav: Sex v době temna. Sexuální život na českém...
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 8. 2015
recenze
Kniha je zaplněná konkrétními příběhy a je psána takovým jazykem, že jí je schopný porozumět i běžný čtenář. Život člověka barokní doby je v ní vypodobněn tak, že se v lecčems podobá i životu současnému. Patřilo do něj klevetění i hádky manželů. Pokud se dnes něčím lišíme, pak v tom, že máme spolehlivější metody, jak zabránit nechtěnému těhotenství nebo určit otcovství. A možná i v tom, že se dnešní páry k sexu pravděpodobně nescházejí na kostelní zvonici.
Čechura, Jaroslav: Sex v době temna. Sexuální život na českém...
Autor článku: Jaroslav Čechura - 24. 8. 2015
ukázka
Studium sexuálních vztahů i deliktů v „době temna“, přesněji v letech 1660–1770, nabízí jedinečnou možnost postihnout v nové, často nečekané perspektivě nejeden segment života převážně venkovské společnosti raného novověku.
Činátl, Kamil: Naše české minulosti aneb Jak vzpomínáme
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 9. 2014
recenze
70%
Ke svému tématu autor přistupuje s nadhledem, s humorem a místy i s celkem bujnou fantazií. Obecně o fungování historické paměti nic nového neříká. Sám ovšem deklaruje, že jeho cílem byla popularizace zahraničních konceptů paměťových studií a to, aby je předvedl na českém materiálu. Tento cíl kniha splňuje více než uspokojivě.
Čornej, Petr: Jan Žižka
Autor článku: Martin Liška - 1. 3. 2020
recenze
80%
V pomyslném žebříčku nepravděpodobných příběhů české historie by jednooký a posléze úplně slepý šedovlasý muž, který je s pár stovkami sedláků a žen schopen opakovaně porazit desetitisíce rytířů, jistě získal jednu z předních příček. Jenže – byl opravdu úplně slepý? Měli jeho protivníci opravdu takovou přesilu? Skutečně se nikdy nedopustil žádné taktické chyby? A co vůbec dělal, než jeho vlasy zešedivěly?
Čvančara, Jaroslav: Pravomil Raichl
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 24. 3. 2018
recenze
80%
Atraktivně vyprávěný příběh jednoho z hrdinů dvacátého století by neinformovaný čtenář mohl považovat za román z válečného prostředí.
Čvančara, Jaroslav; Čvančara, Miroslav: Když u nás byl Buffalo...
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 6. 2017
recenze
70%
Utržil prý třiaosmdesát vážných zranění. V jeho těle uvízlo sedmnáct kulek a dva šípy, jedenkrát byl bodnut nožem, dvakrát podrápán pumou a jednou si vymkl lopatku pádem ze skály. O kom je řeč? Přeci o Buffalo Billovi neboli králi prérie.
Dagerman, Stig: Německý podzim
Autor článku: Marie Voslářová - 18. 12. 2013
recenze
Švédský autor vyrazil v roce 1946 do Německa, aby odtud napsal sérii reportáží pro noviny. Vznikl soubor stylisticky vybroušených textů, které se snaží komplexně zachytit apokalyptickou atmosféru válkou zničené země.
Dalmau, Antoni: Země zapomnění. Po stezkách katarů
Autor článku: Josef Prokop - 21. 5. 2003
recenze
Během zhruba třiceti let byla Okcitánie (jih dnešní Francie) přinucena ohněm a železem vydat všechny zastánce heretického křesťanského hnutí. A nejen to, na konci všeho byla sňatkovým manévrem včleněna do celku domén francouzského krále. Ztratila tím svou svébytnost, oddělila se od své tradice trubadúrské poezie a odsoudila svůj jazyk k živoření na několik staletí.
Darnton, Robert: Velký masakr koček a další epizody z francouzské...
Autor článku: Jan Lukavec - 29. 9. 2013
recenze
80%
I dnes jsou mnozí čtenáři schopni strávit celou noc před knihkupectvím a čekat na oficiální vydání dalšího dílu svých oblíbených opusů, takže v tomto smyslu jsme dědici Rousseauových čtenářů. A i když se v současné době běžně nezabíjejí hromadně kočky, televize překypují horory i akčními filmy plnými násilí. Můžeme se dohadovat, zda k Francouzům 18. století tak, jak je vykresluje Darntonova kniha, nemáme blíže, než by autor byl ochotný připustit, každopádně ale jeho „průzor do duchovního světa“
Darnton, Robert: Velký masakr koček a další epizody z francouzské...
Autor článku: Markéta Křížová - 29. 9. 2013
ukázka
Když se filozofové vydali dobýt svět tak, že jej zmapovali, závisel jejich úspěch na tom, zda dokáží vtisknout svůj obraz světa do myslí svých čtenářů. Ale jak se to mělo stát?
David, Jaroslav; Davidová Glogarová, Jana: Obrazy z cest do...
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 1. 2018
recenze
60%
Jakkoli v zárodku Obrazů z cest do země Sovětů stála nevinná kratochvíle dvou akademiků, jde o významnou knihu, jelikož české vztahování se k Rusku a tamní realitě je dnes celospolečensky závažné téma. I dnes tam někteří podnikají jakousi iniciační cestu jako do novodobé země zaslíbené, která se údajně dokázala ubránit chaosu panujícímu v západní Evropě a střeží pravé křesťanské hodnoty.
Delumeau, Jean: Tisíc let štěstí
Autor článku: nakladatelství Argo - 6. 8. 2010
anotace
Kniha Tisíc let štěstí světoznámého francouzského historika Jeana Delumeau programově navazuje na jeho monografi Dějiny ráje.
Diamond, Jared: Rozvrat
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 6. 2020
recenze
80%
Krizové momenty mohou jednotlivce i národy potkat náhle a neočekávaně. Dají se pro jejich řešení najít nějaké obecné rady? Podle polyhistora Diamonda ano. Kniha, kterou na toto téma sepsal, rozhodně stojí za přečtení.
Dionýsios z Halikarnássu: O starých řečnících (in Listy filologické)
Autor článku: Matěj Novotný - 18. 3. 2015
recenze
Přes drobné nedostatky se recenzovaná kniha bezesporu řadí mezi publikace solidní a přínosné. Její přínos přitom neneí jen čistě odborný. Dionýsiovy výklady představují stále aktuální zdroj inspirace a poučení ohledně toho, jak psát a nepsat. S výukou psaní a stylistiky to u nás dodnes vypadá poměrně špatně, a to nejen na středních školách, ale i na univerzitách.
Dobytí Lisabonu a reconquista Portugalska
Autor článku: Lada Weissová - 16. 6. 2008
recenze
Poutavá zpráva z křižáckých výprav na západ Evropy očima přímého účastníka.
Doležal, Bohumil: Události
Autor článku: Adam Drda, Terezie Pokorná - 24. 11. 2014
ukázka
Před pětadvaceti lety se Češi zbavili komunistické diktatury, přestali být ruskou gubernií, získali svobodu. Moc se o to nepřičinili, autor této knihy by řekl, že jim svoboda „spadla do klína“. Byla to situace, jaká v národním společenství nastane výjimečně, a skrývala se v ní příležitost, naděje, ale i značné riziko: svoboda, kterou nebylo třeba vybojovat, se snadno zase vytratí, je-li považovaná za samozřejmost.
Doležal, Bohumil: Události
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 3. 2015
recenze
60%
Doležalovy Události jsou kniha břitce ironická, vtipná, iritující, sveřepá, ale kvůli časté návratnosti některých motivů i únavná a vyčerpávající. Ať už s autorem souhlasíme, či nikoli, představují intelektuálně bohatou a hutnou kroniku naší doby. Je to přitom kronika se silným názorem, která jen málokoho nechá chladným.
Doležalová, Jarmila; Doležal, Štěpán: Osud jménem Ležáky
Autor článku: Martin Liška - 21. 3. 2017
recenze
80%
Ležáky nejsou jen pojem z dějin druhé světové války, jsou to především tragicky zakončené jednotlivé lidské osudy. Číst o nich je mimořádně silný zážitek, zvláště s vědomím, že autoři mají k Ležákům snad nejhlubší možný osobní vztah.
Doležalová, Markéta (ed.): Církev za totality – lidé a místa
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 14. 7. 2017
recenze
70%
Mezi tituly o komunistické diktatuře je kolektivní monografie věnovaná církvi za totality, již vydal Ústav pro studium totalitních režimů, výjimečná. Osudy pronásledovaných a vězněných mužů a žen totiž sleduje nejen z pohledu historie, archivních pramenů, ale i prizmatem složitosti lidských vztahů.
Drábik, Jakub: Mýtus o znovuzrození. Britská unie fašistů a...
Autor článku: Jan Lukavec - 22. 12. 2014
recenze
60%
Drábikova kniha je založena na solidní znalosti velkého množství pramenů. Pro toho, kdo se zajímá o vnitřní svět Britské unie fašistů, je neocenitelná. Naopak čtenáři toužící poznat širší dobový kontext budou možná trochu zklamáni.
Drábik, Jakub: Mýtus o znovuzrození. Britská unie fašistů a...
Autor článku: Jakub Drábik - 22. 12. 2014
ukázka
Britskou unii fašistů založil v roce 1932 Oswald Mosley. Jeho hnutí zaznamenalo jistý počáteční úspěch, zejména díky podpoře tiskového magnáta lorda Rothermerea; v létě 1934 dosáhlo počtu 50 000 členů.
Drahoš, Jiří; Padevět, Jiří: Věda života: Rozhovory s profesorem...
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 7. 2017
recenze
60%
Seriózní, uměřený, věcný. Tímto dojmem při veřejném vystupování působí profesor Jiří Drahoš, bývalý předseda Akademie věd České republiky a toho času kandidát na prezidenta České republiky. Nakolik tuto pověst mění jeho vzpomínková kniha?
Drakulić, Slavenka: Ani mouše by neublížili
Autor článku: Rita Kindlerová - 19. 10. 2006
recenze
Nová kniha esejů chorvatské autorky žijící ve Švédsku. Autorka rozebírá vybrané válečné zločince souzené v Haagu za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti.
předchozí strana
další strana
Strana 4 / 20:
1
2
3
4
5
6
7
8