Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr náboženství
Poslední články
70%
Wolf, Hubert: Celibát
Jan Lukavec - 28. 12. 2020
70%
Jančařík, Zdeněk: Ty jsi kněz navěky
Martina Siwek Macáková - 27. 12. 2020
70%
Čapek, Karel; Putna, Martin C. (ed.): Skoro modlitby
Jan Lukavec - 24. 12. 2020
Nejčtenější články
90%
Küng, Hans: Židovství
Zdeněk A. Eminger - 15. 1. 2017
60%
Czendlik, Zbigniew; Zahradníková, Markéta: Postel hospoda kostel
Jan Lukavec - 13. 10. 2016
80%
Vácha, Marek: Nevyžádané rady mládeži
Zdeněk A. Eminger - 22. 8. 2017
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Wolf, Hubert: Celibát
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 12. 2020
recenze
70%
Existují názory, že se celibát v podobě, jakou prosazuje římskokatolická církev, už de facto sám zrušil, protože jej porušuje až polovina kněží. Znamená to ale, že by neměl budoucnost v žádné formě?
Jančařík, Zdeněk: Ty jsi kněz navěky
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 27. 12. 2020
recenze
70%
Ludmila Javorová byla v sedmdesátých letech biskupem Felixem M. Davídkem tajně vysvěcena na kněze. Čtenáři se s její osobností mohou seznámit díky emotivnímu a autentickému rozhovoru o kněžství jako poslání, o situaci žen v maskulinní katolické církvi i o bouřlivém zákulisí skryté církve.
Čapek, Karel; Putna, Martin C. (ed.): Skoro modlitby
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 12. 2020
recenze
70%
Modlitba k městu, pobožná zvířata, skrytá mystika, postavy podobající se Kristu a přejímající jeho roli, to vše M. C. Putna nachází v tvorbě Karla Čapka. Vykládá ji v kontextu pozdějšího vývoje křesťanské teologie i s ohledem na to, v čem může být Čapkova „plachá zbožnost“ a jeho důraz na obecnější antropologické konstanty aktuální dnes.
Stein, Edita: Láskou za lásku
Autor článku: Tomáš Nejeschleba - 27. 11. 2020
recenze
80%
Terezie z Avily patří mezi nejvýznamnější a nejzajímavější reformátorky a autorky duchovních děl vůbec. A když její životopis napíše původem židovská filozofka zavražděná v Osvětimi, je pak taková kniha nejen zdrojem poznání života barokní světice, ale i myšlení slavné světice století dvacátého.
Ryšková, Mireia (ed.): Hledání Boží tváře
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 4. 2020
recenze
70%
Psána z křesťanských pozic, ale celkem otevřena sekulárnímu světu je kniha o hledání transcendence napříč evropskými dějinami. K provokativním akcím soudobých umělců, kteří například s krucifixem zacházejí velmi originálními způsoby, přistupuje spíše se snahou o pochopení nežli s karatelsky zdviženým prstem. Podnětné čtení zvláště na Velký pátek, o němž autoři netvrdí, že to musí být státní svátek…
Horvilleur, Delphine: Jak rabíni dělají děti
Autor článku: Alžběta Glancová - 19. 12. 2019
recenze
80%
Snad až příliš senzacechtivý titul Jak rabíni dělají děti v nenápadném paperbacku skrývá duchaplný pohled pařížské liberální rabínky Delphine Horvilleurové na takřka odvěkou otázku židovské identity.
Dingir 3/2019: Nenáboženská spiritualita
Autor článku: Jan Lukavec - 30. 10. 2019
recenze
70%
Nové číslo časopisu Dingir hledá odpovědi hned na několik otázek: Lze meditovat a nebýt buddhistou? Proč dnes mnozí chápou slovo „náboženství“ jako urážku? Dovedou se soudobí religionisté shodnout nad pojmem „spiritualita“? A jak si představit „funkční proevropský mýtus“?
Benoist, Alain de: Být pohanem
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 10. 2019
recenze
50%
Co nám dnes může dát návrat k pohanství? Názorů je celá řada. Odpověď, kterou na tuto otázku dává francouzský politický filozof de Benoist, patří k těm problematičtějším.
Aslan, Reza: Bůh a jeho lidské dějiny...
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 6. 2019
recenze
70%
Autor přichází s další evolucionistickou teorií o vzniku představy boha. Přívržence prvotního „prvobytného monoteismu“ asi jeho čtivá kniha přiměje k rozhořčené polemice, ale u čtenáře ideologicky nevyprofilovaného by mohla vzbudit touhu vytvořit si svoji vlastní teorii vzniku náboženství, tak říkajíc sobě na tělo.
Kostićová, Zuzana Marie: Náboženství Mayů
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 3. 2019
recenze
70%
Autorka poutavě reflektuje, jak se proměňoval obraz, který si Evropané o náboženství Mayů tvořili, ať už byl základní rámec promítaných stereotypů křesťanský, osvícenský, esoterický, či vycházel z myšlenkového okruhu new age.
Dingir 4/2018: Náboženství a zvířata
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 1. 2019
recenze
70%
Článek představuje vydařené číslo časopisu Dingir, kde jsou zvířata pojednána v transkulturní a transdisciplinární perspektivě.
Beránek, Josef; Heryán, Ladislav: U Božího mlýna
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 5. 12. 2018
recenze
Obsáhlý rozhovor s katolickým knězem, pedagogem a hudebníkem Ladislavem Heryánem dalece překonává vše, co u nás v daném žánru s osobnostmi církevního života za poslední léta vyšlo. Na české knižní pulty se dostala kniha, o které se bude mluvit.
Kropáček, Luboš: Na cestě k porozumění Orientu a Africe
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 6. 10. 2018
recenze
90%
Luboš Kropáček se ani v současné tíživé situaci islámu a jeho vyznavačů nevzdal role zprostředkovatele dialogu mezi křesťanstvím a islámem.
Rovenský, Jan a kol.: Mezi mýty a minarety
Autor článku: Bronislav Ostřanský - 4. 10. 2018
recenze
80%
Kniha má za cíl vnášet do záplavy všeobecně přijímaných nesmyslů a polopravd důraz na předsudky nezatíženou věcnost a erudici. A daří se jí to.
Beck, Ulrich: Vlastní Bůh
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 9. 2018
recenze
70%
O tom, jak tradiční náboženství zareagují na individualizaci a kosmopolitizaci víry, uvažuje slavný německý sociolog Beck. Hledá přitom cestu ke smírnému řešení střetu „absolutismů pravdy“.
Buber, Martin: Příběhy rabiho Nachmana
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 15. 9. 2018
recenze
80%
Kniha rabiho příběhů, výroků a pohádek převyprávěných filozofem ukazuje všednodenní složitost a pestrost života, který se ještě nevzdal náboženské zkušenosti, snů a tajemna.
Rupnik, Marko Ivan: Hledám své bratry
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 1. 9. 2018
recenze
80%
Rupnikova kniha o lidských vztazích staví na motivech známého biblického příběhu o Josefu Egyptském. Mohou tisíce let staré texty vůbec oslovit současného čtenáře, a to zvlášť v tématu, kterým se dnes zabývá kdekdo? Studie slovinského teologa a výtvarníka se o to pokouší.
Kabát, Jindřich: Václav Malý: Rozhovory
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 11. 8. 2018
recenze
80%
Rozhovory s pražským katolickým biskupem a jedním z účastníků tzv. sametové revoluce nabízejí pozoruhodné svědectví o muži, který se v církvi vymyká zažitým představám o prelátech.
Wolf, Hubert: Konkláve
Autor článku: Martin Liška - 29. 6. 2018
recenze
70%
Co předchází okamžiku, kdy ze Sixtinské kaple stoupá k nebi bílý kouř zvěstující, že opět „habemus papam“ neboli že byl zvolen nový papež? Zákulisí a pravidla snad vůbec nejtajnější volby světa objasňuje nová práce německého církevního historika – a upozorňuje i na mezery, s jejichž pomocí by dostatečně bezskrupulózní mocenští hráči mohli dění v katolické církvi téměř paralyzovat.
Linzey, Andrew: Teologie zvířat (in Respekt)
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 6. 2018
recenze
70%
Mezi teology, kteří se zabývají vztahem lidí ke zvířatům, zaujímá významné místo anglikánský kněz Andrew Linzey. Jeho kniha Teologie zvířat je sice například v oblasti genetického inženýrství sporná, celkově však ukazuje přívětivější, otevřenější a soucitnější tvář soudobého křesťanství.
Budil, Ivo T.: Spiritualismus a odvrácená strana přírody
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 5. 2018
recenze
60%
„Duchařské“ téma této knihy je typicky interdisciplinární: víra v nábytek, jež na dotazy adresované mrtvým odpovídal ukláněním a údery nohou do podlahy, zasáhla zejména v druhé polovině 19. století do politiky, přírodních věd, náboženství i kultury. To autor nevyužil bezezbytku, ale i tak vznikl nevšední a pestrý průvodce po významné kapitole duchovních dějin, jež bývá vědci opomíjena či vysmívána.
Jindra, Martin: Sáhnout si do ran tohoto světa
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 13. 4. 2018
recenze
80%
Obsáhlá monografie o Církvi československé husitské v období nacistické okupace představuje část našich dějin, která byla po roce 1948 zlovolně ideologicky interpretována. Duchovní i laické osobnosti této církve po dlouhé době, a někdy vůbec poprvé vystupují jako přední hybatelé naší historie. Kniha o skutečných elitách a statečných lidech.
Opočenský, Matěj (ed.): Jak funguje moc
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 18. 3. 2018
recenze
80%
Sborník příspěvků o různých valérech pozemské a duchovní moci je po delší době jeden ze zdařilých pokusů, jak čtenářům představit křesťanské pojetí moci, svobody a spravedlnosti. Kniha nevelká rozsahem překvapí svou hloubkou i angažovaností jednotlivých přispěvatelů.
Kučera, Rudolf: Islám a politika
Autor článku: Bronislav Ostřanský - 25. 2. 2018
recenze
40%
O islámu lze psát opravdu všelijak a aktuální nabídka na zdejších knihkupeckých pultech to názorně dokladuje. U titulu vydaného univerzitním nakladatelstvím však má čtenář přece jen právo očekávat fakta a erudici, ovšem ukazuje se, že jde-li o islám a islamismus, i zde se musíme připravit na ledacos.
Havlíček, Tomáš; Klingorová, Kamila; Lysák, Jakub et al.: Atlas...
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 2. 2018
recenze
70%
Současné náboženské rozvrstvení naší země je pestré: nechybí v něm jediismus, pohanství ani neinstitucionalizovaní katolíci. Klišé o zcela ateistických Češích nebo o urputném boji mezi křesťanstvím, jež má být zdejším obyvatelům od pradávna vlastní, a rychle se vzmáhajícím islámem, berou díky tomuto atlasu za své. Tedy mohly by.
Suchý, Jiří: Klaun si povídá s Bohem
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 2. 2018
recenze
60%
Jen zlehka „nakousnutá“ témata, o kterých byly napsány obsáhlé učené knihy, mají, jak autor tvrdí, oslovit publikum, pro něž jindy vstupuje na jeviště s úmyslem jej rozesmát. Fundamentalisty náboženské i ateistické víry ovšem publikace příliš nerozesměje.
Veselovský, Martin; Holub, Tomáš: Biskup na snowboardu
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 1. 2018
recenze
60%
Kdysi hlavní kaplan české armády, účastník balkánských misí, později generální sekretář České biskupské konference, vyjednavač o navrácení církevního majetku… a nyní plzeňský biskup poskytl otevřený a poměrně neformální knižní rozhovor „člověku necírkevnímu“. Nabízí v něm i praktické návrhy pro zlepšení práce a života duchovních.
Fasora, Lukáš; Hanuš, Jiří; Pavlíček, Tomáš W. a kol.: Kněžské...
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 1. 2018
recenze
60%
Kněží jsou v této knize pojímáni jako lidé, kteří se bolestně snažili v nových podmínkách dostát závazkům svého poslání. Museli přitom reagovat na upadající veřejnou autoritu kněze. Aby pestrá škála zařazených osobností byla soudržná, autoři člení své kapitoly podle předem dané, ale dostatečně pružné tematické osnovy. To je nutí vynalézavě hledat nové, nevšední odpovědi.
Vojtíšek, Zdeněk: Nová náboženství a násilí
Autor článku: Jan Lukavec - 31. 12. 2017
recenze
70%
Zastrašování kritiků, únosy, vraždy; hromadné rozšiřování jedů či svážení bezdomovců za účelem ovlivnění voleb. I to najdeme v knize, která pojednává o náboženských hnutích hlásajících lásku a mír, ale místy se čte spíš jako zpráva o bojích mezi znesvářenými gangy. Že na ně pak společnost někdy reaguje panikou, se nelze příliš divit.
Harris, Sam: Spiritualita bez náboženství
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 12. 2017
recenze
80%
Tak jako ve svých jiných knihách i v této autor příkře kritizuje tradiční náboženství. Více než dříve se ale Harris tentokrát snaží nalézt, co přinášejí lidem pozitivního a jak tyto „benefity“ získat, aniž by člověk musel současně přijímat příslušná věroučná dogmata.
další strana
Strana 1 / 6:
1
2
3
4
5