Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr náboženství
Poslední články
70%
Wolf, Hubert: Celibát
Jan Lukavec - 28. 12. 2020
70%
Jančařík, Zdeněk: Ty jsi kněz navěky
Martina Siwek Macáková - 27. 12. 2020
70%
Čapek, Karel; Putna, Martin C. (ed.): Skoro modlitby
Jan Lukavec - 24. 12. 2020
Nejčtenější články
70%
Čapek, Karel; Putna, Martin C. (ed.): Skoro modlitby
Jan Lukavec - 24. 12. 2020
70%
Wolf, Hubert: Celibát
Jan Lukavec - 28. 12. 2020
90%
Küng, Hans: Židovství
Zdeněk A. Eminger - 15. 1. 2017
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Doležal, Miloš: Jako bychom dnes zemřít měli (in LtN)
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 2. 2013
recenze
70%
Kniha vyznívá jako přesně zdokumentovaná hagiografie. Toufar je v ní vylíčen jako člověk bezchybný a vnitřně nelomený, jako bytost natolik bez poskvrny, až může působit trochu nereálně, i když se autor snaží zdůrazňovat jeho lidské stránky.
Doležal, Miloš: Krok do tmavé noci
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 4. 2016
recenze
70%
Autor seznamuje veřejnost s osudy komunisty zabitého kněze: chce, aby nebyly zapomenuto jeho utrpení, stejně jako zločiny jeho vrahů. Nevolá přitom po komunistické krvi, jde mu o spravedlnost. Vytváří profil jednoho mikrokosmu, v němž se střetnou kosmické síly dobra a zla.
Eliade, Mircea: Mýtus a skutečnost
Autor článku: Jan Lukavec - 31. 5. 2012
recenze
60%
Pro ty, kdo znají předchozí autorovy knihy, tato nejnověji přeložená nepřináší příliš velké překvapení. I když jsem patřil k těm, kteří při četbě prvních Eliadeho českých knih prožívali jisté okouzlení, nad stránkami této jsem musel konstatovat, že už (alespoň pro mne) silně vyvanulo.
Eliade, Mircea: Mýtus a skutečnost
Autor článku: Milan Lyčka - 31. 5. 2012
ukázka
Ještě dnes se vyskytují určitá „mytická chování“. Nejedná se však o „přežitky“ archaické mentality; jisté aspekty a funkce mytického myšlení jsou prostě pro lidskou bytost určující. Některé „mýty moderního světa“ jsme už probírali při jiné příležitosti. Je to složitý a zajímavý problém; na několika stranách nelze rozvinout látku celé knihy.
Englisch, Andreas: Bojovník ve Vatikánu
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 17. 4. 2017
recenze
80%
Napínavý příběh pontifikátu papeže Františka napsal německý spisovatel a korespondent ve Vatikánu. Kromě investigativní práce zaměřené na každodenní zápas papeže s konzervativním křídlem kurie nabízí pozoruhodnou výpověď o smutném, málomluvném, ba tvrdém muži, jenž se změnil v usměvavého Svatého otce.
Fárek, Martin: Indie očima Evropanů
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 9. 2015
recenze
60%
V lecčems je tato publikace snad až provokativní a autorův postoj k pojmu „hinduismus“ se zdá jako příliš radikální. Nemusíme také nutně přistupovat na autorovu negativistickou terminologii a mluvit o „deformacích“, k nimž nutně dochází při mezikulturním dialogu. Přesto v ní možná najdou jisté podněty i čtenáři, kteří se jinak o Indii nijak speciálně nezajímají.
Fasora, Lukáš; Hanuš, Jiří; Pavlíček, Tomáš W. a kol.: Kněžské...
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 1. 2018
recenze
60%
Kněží jsou v této knize pojímáni jako lidé, kteří se bolestně snažili v nových podmínkách dostát závazkům svého poslání. Museli přitom reagovat na upadající veřejnou autoritu kněze. Aby pestrá škála zařazených osobností byla soudržná, autoři člení své kapitoly podle předem dané, ale dostatečně pružné tematické osnovy. To je nutí vynalézavě hledat nové, nevšední odpovědi.
Florovskij, Georgij Vasiljevič: Cesty ruské teologie
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 11. 3. 2016
recenze
90%
Kniha exilového teologa a historika G. V. Florovského pojednává o nejdůležitějších aspektech ruské duchovní kultury. Je osobitou výpovědí nejen o christianizaci Rusi, ale též reflexí myšlenek nejznámějších ruských filozofů a spisovatelů. Florovského monografie se stala již ve svém prvním vydání událostí. A zůstává jí i dnes.
Fujda, Milan: Akulturace hinduismu a formování moderní religiozity
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 2. 2011
recenze
90%
Cílem knihy je objasnit povahu společenských a kulturních proměn, díky nimž se hledání inspirací ve "východní moudrosti" mohlo stát běžnou součástí životního stylu obyvatel českých měst.
Fujda, Milan: Akulturace hinduismu a formování moderní religiozity
Autor článku: Milan Fujda - 4. 2. 2011
ukázka
Proces, který je možné popsat jako „akulturaci hinduismu“, započal v českých zemích přibližně v 90. letech 19. století v rámci okultismu. Jistý zájem o Indii byl patrný již dříve.
Gebelt, Jiří a kol.: Ve stínu islámu
Autor článku: Martin Liška - 7. 5. 2017
recenze
70%
Příslušníci náboženských menšin obecně nemají snadný život. O jejich nelehkém postavení na současném Blízkém východě se nyní můžeme dozvědět v práci předních českých odborníků, o některých z těchto menšin máme možnost se dočíst v češtině vůbec poprvé.
Gibellini, Rosino: Teologické směry 20. století
Autor článku: Karmelitánské nakladatelství - 26. 2. 2011
anotace
Kniha Rosina Gibelliniho je první syntézou, která čtenáře do hloubky seznamuje s hlavními teologickými proudy 20. století, a to od jeho počátku až po pád totalitních režimů ve střední a východní Evropě.
Gibellini, Rosino: Teologické směry 20. století...
Autor článku: Pavel Reginald Větrovec, David Sanetrník - 26. 2. 2011
ukázka
Práce se pokouší o celkovou rekonstrukci dějin křesťanského myšlení ve 20. století: chce postihnout jeho klíčové momenty, nejčastěji probíraná témata a nejdůležitější texty, které v jeho průběhu vznikly.
Goodrick-Clarke, Nicholas: Západní esoterické tradice
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 12. 2011
recenze
60%
Od kořenů v tradicích hermetismu, novoplatonismu či gnosticismu přes renesanční magii, rosikruciány, svobodné zednáře a ilumináty se Goodrick-Clarke dostává až k moderním esoterickým proudům.
Goodrick-Clarke, Nicholas: Západní esoterické tradice
Autor článku: Zuzana Marie Kostićová - 27. 12. 2011
ukázka
Z renesanční souhry novoplatonismu, hermetismu a kabaly spolu s astrologií, alchymií a magií odvodil Antoine Faivre, který je v současnosti emeritním profesorem dějin esoterických a mystických proudů na École Pratique des Hautes Études na Sorboně, šest typických vlastností esoterické spirituality.
Halík, Tomáš: Úvahy na prahu tisíciletí
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 10. 2011
recenze
50%
Jako nejlepší ze svých knih připravených k vydání pro tento podzim vybralo nakladatelství Lidové noviny novou knihu Tomáše Halíka Úvahy na prahu tisíciletí. Jde o přetištěné rozhlasové fejetony, jimiž autor oslovoval v letech 2000–2002 posluchače v ranním vysílání stanice BBC.
Halík, Tomáš; Grün, Anselm: Svět bez Boha
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 13. 8. 2017
recenze
80%
Nová kniha Tomáše Halíka a Anselma Grüna je o lidském pochybování, z něhož se nakonec může zrodit silná a občerstvující víra a naděje a také radost a ochota dělat něco pro druhé. Jde ve stopách spekulativní a hledačské tradice, jež patří k samým základům židovské a křesťanské spirituality.
Hanyš, Milan; Árnason, Jóhann Páll (ed.): Mezi náboženstvím...
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 8. 2016
recenze
70%
Většina zařazených příspěvků vyznívá solidně a konsenzuálně. Autoři se snaží poukazovat spíše na konstruktivní stránky jednání věřících, případně rozumně konstatují obtížnou předpověditelnost toho, k čemu bude formálně tatáž víra různé jedince motivovat. V čemž se odlišují od tak mnohých soudobých politiků, kteří v tom mají až příliš jasno.
Harris, Sam: Spiritualita bez náboženství
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 12. 2017
recenze
80%
Tak jako ve svých jiných knihách i v této autor příkře kritizuje tradiční náboženství. Více než dříve se ale Harris tentokrát snaží nalézt, co přinášejí lidem pozitivního a jak tyto „benefity“ získat, aniž by člověk musel současně přijímat příslušná věroučná dogmata.
Havel, Matěj O.: František Reyl
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 9. 11. 2017
recenze
80%
Pečlivě zpracovaná biografie křesťanského intelektuála a kněze Františka Reyla je také svědectvím o době, v níž křesťanství a církve hledaly modely koexistence s moderním státem a způsoby, jak atraktivně hovořit k lidem a jak jim také účinně sloužit.
Havelka, Miloš a kol.: Víra, kultura a společnost: náboženské...
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 11. 2013
recenze
80%
Příklady z minulosti, které ukazují zcela odlišný svět, kdy většina obyvatelstva patřila k jedné církvi, se v knize mísí s případy, kdy naopak historická situace některých lokálních komunit anticipovala současnost (Češi v Americe), či s líčením aktuálního stavu. Tak se například M. Myslivcová táže, jestli je současný boom nových forem religiozity projevem „náboženskosti“ či spíše konzumerismu. V tomto směru kniha mnoho odpovědí nedává, ale minimálně klade podnětné otázky.
Havlíček, Tomáš; Klingorová, Kamila; Lysák, Jakub et al.: Atlas...
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 2. 2018
recenze
70%
Současné náboženské rozvrstvení naší země je pestré: nechybí v něm jediismus, pohanství ani neinstitucionalizovaní katolíci. Klišé o zcela ateistických Češích nebo o urputném boji mezi křesťanstvím, jež má být zdejším obyvatelům od pradávna vlastní, a rychle se vzmáhajícím islámem, berou díky tomuto atlasu za své. Tedy mohly by.
Hermann, Rainer: Konečná stanice – Islámský stát? Selhání státu...
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 11. 2016
recenze
70%
Tzv. Islámský stát již měsíce poutá pozornost médií a vzniklo o něm již také několik knih. Svojí stručností, realističností, ale také srozumitelností výkladu mezi nimi vyniká publikace Konečná stanice–- Islámský stát?.
Heryán, Ladislav: Exotem na této zemi
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 10. 2016
recenze
70%
Autor mluví zcela v duchu Ježíšova „Vaše řeč budiž: Ano, ano, ne, ne“. Bez servítků se vyjadřuje ohledně svých negativních názorů na Putina nebo církevního postavení homosexuálů. A velmi otevřený je ovšem i sám k sobě.
Heryán, Ladislav: Stopařem na této zemi
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 26. 10. 2017
recenze
70%
Nová kniha kněze a biblisty Ladislava Heryána není pro slabé povahy. Autor by rád ukázal, že i v nejtěžších chvílích lidského života se zjevuje boží velkorysost a milosrdenství. Je na čtenáři, zda s ním bude souhlasit.
Hillenbrand, Carole: Islám: Historie, současnost a perspektivy
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 23. 4. 2017
recenze
80%
Jedna z nejčtivějších publikací o historii a přítomnosti islámu přeložených do češtiny pochází od britské historičky. Titul míří k humanitně orientovanému čtenáři, který se sám o tematiku zajímá a rád by si rozšířil obzory. Součástí knihy jsou atraktivní fotografie z dějin islámského světa.
Hirsí Alí, Ayaan: Rebelka. Odvrácená strana islámu
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 5. 2008
recenze
Vlastní životopis Ayaan Hirsí Alí, dnes nizozemské občanky somálského původu, která se v roce 2005 ocitla na seznamu sta nejvlivnějších osobností světa, je další z politicky nekorektních publikací.
Horvilleur, Delphine: Jak rabíni dělají děti
Autor článku: Alžběta Glancová - 19. 12. 2019
recenze
80%
Snad až příliš senzacechtivý titul Jak rabíni dělají děti v nenápadném paperbacku skrývá duchaplný pohled pařížské liberální rabínky Delphine Horvilleurové na takřka odvěkou otázku židovské identity.
Hošek, Pavel: Evangelium podle Jaroslava Foglara
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 2. 7. 2017
recenze
80%
Dílo spisovatele a skauta Jaroslava Foglara čtené prizmatem religionistiky. Ze známých příběhů, které formovaly celé generace dětí a dospívajících, tak vystupuje i prvek náboženskosti, mýtu a posvátna. Pavlu Hoškovi se podařilo dešifrovat svět, který jsme u Jaroslava Foglara doposud jen tušili.
Chesterton, Gilbert Keith: František z Assisi
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 3. 2017
recenze
60%
Kniha může posloužit jako dokument k poznání myšlenkových základů, z nichž vycházejí autorovy detektivní příběhy. V menší míře může přispět i k pochopení středověkého světce. Ostatně před nedávnou dobou se opět začalo mluvit o možném spisovatelově blahořečení, takže v budoucnu by mohl být pomyslně vyzdvižen na tutéž rovinu jako jeho hrdina.
předchozí strana
další strana
Strana 2 / 6:
1
2
3
4
5
6