Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr náboženství
Poslední články
70%
Wolf, Hubert: Celibát
Jan Lukavec - 28. 12. 2020
70%
Jančařík, Zdeněk: Ty jsi kněz navěky
Martina Siwek Macáková - 27. 12. 2020
70%
Čapek, Karel; Putna, Martin C. (ed.): Skoro modlitby
Jan Lukavec - 24. 12. 2020
Nejčtenější články
70%
Čapek, Karel; Putna, Martin C. (ed.): Skoro modlitby
Jan Lukavec - 24. 12. 2020
70%
Wolf, Hubert: Celibát
Jan Lukavec - 28. 12. 2020
90%
Küng, Hans: Židovství
Zdeněk A. Eminger - 15. 1. 2017
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Chlup, Radek: Corpus Hermeticum (in Religio)
Autor článku: Matyáš Havrda - 21. 12. 2011
recenze
Baronius na jednom místě svých Annales ecclesiastici podává výčet „pohanských proroků“ Kristova příchodu, mezi nimiž zmiňuje též Herma Trismegista. Opírá se o zprávu křesťanského autora 4. století Lactantia, ozdobenou citacemi z knih, ve kterých prastarý mudrc Hermés, původce egyptských zákonů a písma, podle Lactantia „jakýmsi záhadným způsobem vyzkoumal téměř univerzální pravdu“.
Ivanov, Sergej A.: Blázni pro Krista. Kulturní dějiny jurodství
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 7. 2015
recenze
70%
Autor přesvědčivě dokládá, že „jurodství“ nikdy neviselo ve vzduchoprázdnu, ale naopak reagovalo na aktuální společenskou situaci a stupeň civilizačního rozvoje. Vydavatel touto knihou obohatil český knižní trh o dílo, které u nás hloubkou zpracování zatím nemá obdobu, a pro zájemce o toto téma i o duchovní, kulturní a politické dějiny Ruska je neopominutelné.
Ivanov, Sergej A.: Blázni pro Krista. Kulturní dějiny jurodství
Autor článku: Michal Řoutil, Jitka Komendová - 10. 7. 2015
ukázka
V předkládané knize bude jurodivým nazýván člověk, který na veřejnosti předstírá šílenství, dělá ze sebe hlupáka nebo kolemjdoucí šokuje předstíranou nevázaností. Tuto definici však musíme ještě zúžit: jakouko li extravagantnost lze nazvat jurodstvím jen tehdy, když za ní její svědkové vidí nejen duševní zdraví, ale i zvláštní mravnost a jakousi zvláštní motivaci, odkaz k jiné realitě.
Jančařík, Zdeněk: Ty jsi kněz navěky
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 27. 12. 2020
recenze
70%
Ludmila Javorová byla v sedmdesátých letech biskupem Felixem M. Davídkem tajně vysvěcena na kněze. Čtenáři se s její osobností mohou seznámit díky emotivnímu a autentickému rozhovoru o kněžství jako poslání, o situaci žen v maskulinní katolické církvi i o bouřlivém zákulisí skryté církve.
Ježková, Alena: Tichá srdce: kláštery a jejich lidé
Autor článku: Alena Ježková - 16. 9. 2013
ukázka
Bylo 23. října 2007, něco po osmé hodině večer. Stála jsem na temném nádvoří pražského Klementina a skrz zamřížované okno jsem sledovala ruch v zákristii kostela svatého Salvátora. Uvnitř bylo světlo, které modelovalo štukové ornamenty na stropě, a v něm hemžení mladých lidí, kteří se chystali na jednu z neformálních rozprav s profesorem Tomášem Halíkem. Jako každé úterý po večerní studentské mši, která salvátorský kostel zaplnila do posledního místa.
Jindra, Martin: Sáhnout si do ran tohoto světa
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 13. 4. 2018
recenze
80%
Obsáhlá monografie o Církvi československé husitské v období nacistické okupace představuje část našich dějin, která byla po roce 1948 zlovolně ideologicky interpretována. Duchovní i laické osobnosti této církve po dlouhé době, a někdy vůbec poprvé vystupují jako přední hybatelé naší historie. Kniha o skutečných elitách a statečných lidech.
Jonová, Jitka: Theodor Kohn (1845–1915): kníže-arcibiskup olomoucký,...
Autor článku: Jan Lukavec - 30. 3. 2016
recenze
70%
Autorka precizně popsala složitý osud prvního olomouckého arcibiskupa českého (a zároveň židovského) původu, do nějž se promítaly dobové národnostní boje, antisemitismus, rozepře ohledně šlechtických privilegií a proticírkevní polemiky. Navíc podala i jeho nejednoznačný psychologický portrét. Ukázala přitom, jak se vystupňované potenciálně kladné vlastnosti mohou zvrhnout v rysy negativní.
Jüptner, Jan: Civilní náboženství: nový pohled na to, na čem...
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 4. 2014
recenze
60%
Je zřejmé, že naši prezidenti ještě dlouho nebudou ve svých projevech mluvit o tom, jakou smlouvu Bůh uzavřel se svým vyvoleným národem, Čechy. Je ale velkou autorovou zásluhou, že se snaží k nám pojem „civilního náboženství“, jakkoli nejasný a proměnlivý, vnášet a poskytovat tak nový kontext třeba k debatám o tom, co Tomáš Halík nazývá českým „něcismem“.
Kabát, Jindřich: Václav Malý: Rozhovory
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 11. 8. 2018
recenze
80%
Rozhovory s pražským katolickým biskupem a jedním z účastníků tzv. sametové revoluce nabízejí pozoruhodné svědectví o muži, který se v církvi vymyká zažitým představám o prelátech.
Kitzler, Petr (ed.), Příběhy raně křesťanských mučedníků 3 (in...
Autor článku: Pavel Spunar - 27. 6. 2010
recenze
Pozoruhodným průhledem do mentality raného křesťanství je nenápadný výbor z nejstarší řecké a latinské martyrologické literatury Příběhy raně křesťanských mučedníků, uspořádaný klasickým filologem Petrem Kitzlerem, který se postaral i o stručnou předmluvu, v níž připomněl význam křesťanského mučednictví pro Evropu...
Kitzler, Petr (ed.): Příběhy raně křesťanských mučedníků
Autor článku: Petr Kitzler - 22. 10. 2009
anotace
Nakladatelství Vyšehrad vydalo v těchto dnech ve spolupráci s Centrem pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty při Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci nový svazek zaměřený na literaturu staré církve.
Kitzler, Petr (ed.): Příběhy raně křesťanských mučedníků 1
Autor článku: Eva Stehlíková - 6. 1. 2010
recenze
První reprezentativní výbor z nejstarší latinské a řecké martyrologie zaplňuje dobře mezeru, která vznikla díky půlstoletí nadvlády ideologie, která bádání týkajícímu se dědictví evropského křesťanství nikterak nepřála.
Kitzler, Petr (ed.): Příběhy raně křesťanských mučedníků 2
Autor článku: Jiří Žůrek - 11. 1. 2010
recenze
Je třeba opakovaně zdůraznit, že české překlady zařazených antických textů jsou nejen kvalitní, ale i esteticky hodnotné a uspokojí dobrý vkus českých čtenářů – četba recenzované knihy je zkrátka skutečným požitkem.
Klapetek, Martin: Muslimské organizace v Německu, Rakousku a...
Autor článku: Martin Klapetek - 5. 4. 2012
ukázka
Z pohledu hodnocení významu integračních procesů v německy mluvících zemích nastala klíčová změna, která je spojená s počátkem sedmdesátých let 20. století. Základní předěl se tedy týká první a druhé generace přistěhovalců. Prvotní vlna ekonomických imigrantů ze zemí s většinovou muslimskou populací do Německa, Rakouska a Švýcarska je jasně výsledkem poptávky po pracovních silách.
Komárek, Martin: Bůh nezná budoucnost: esej o víře
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 3. 2009
recenze
V loňském roce vyšly hned dvě knihy českých, mediálně velmi zdatných autorů, které se velmi kriticky vyjadřují k současné katolické církvi a křesťanům a které mají vydávat jakési osobní svědectví jejich autorů o Bohu a o Kristu.
Konvertité všech zemí, spojte se!
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 3. 2010
studie
Když se dnes vysloví slovo „konverze“, mnoha lidem se vybaví proměna průmyslových staveb či změna zápisu dat nebo si vzpomenou na oblíbené spojení „konverze zbrojního průmyslu“. Po stovky let se však tomuto pojmu dával jiný, především náboženský význam.
Kostićová, Zuzana Marie: 2012: Mayský kalendář, transformace...
Autor článku: Zuzana Marie Kostićová - 14. 3. 2012
ukázka
V rozhovorech s chrámovým knězem, s prodavači na místním tržišti i s dalšími postavami této části hry se April postupně dozvídá, že svět, který znala, je ve skutečnosti pouze jedním z dvojice světů, nazývá se Stark (anglické slovo „stark“ znamená „drsný“, „extrémní“, „tvrdý“) a jde o svět logiky, vědy, techniky a racionálního uvažování. Tento nový svět, kam ji Cortez poslal, je jeho protikladem, nazývá se Arcadia (název je reminiscencí na řeckou Arkádii a má rurálně utopický kontext).
Kostićová, Zuzana Marie: 2012: Mayský kalendář, transformace...
Autor článku: Jan Lukavec - 14. 3. 2012
recenze
70%
Autorka v knize objasňuje, jak vlastně vznikala velmi idealizovaná představa o staré mayské civilizaci coby hlubině moudrosti a proč je dnes údajně obecně pociťována potřeba „transformace vědomí“.
Kostićová, Zuzana Marie: Náboženství Mayů
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 3. 2019
recenze
70%
Autorka poutavě reflektuje, jak se proměňoval obraz, který si Evropané o náboženství Mayů tvořili, ať už byl základní rámec promítaných stereotypů křesťanský, osvícenský, esoterický, či vycházel z myšlenkového okruhu new age.
Koudelková, Petra (ed.): Příležitosti a výzvy v komunikaci církve...
Autor článku: Jan Lukavec - 22. 3. 2015
recenze
60%
Kniha má za cíl odpovědět na to, jak se katolická církev umí vyrovnávat s výzvami internetového věku. Obsahuje příspěvky velmi nevyrovnané kvality a úrovně, jak už to u děl podobného typu bývá. Některé texty v ní za pozornost stojí a doporučit se dají i těm, kteří stojí mimo církevní struktury a o institucionalizované náboženství se vůbec nezajímají. Alespoň jedna z kapitol by právě je mohla podnítit ke kýženému zamyšlení, jaká slova vypouštějí z úst a co původně znamenala.
Kožiak, Rastislav; Nemeš, Jaroslav (ed.): Svätec a jeho funkcie...
Autor článku: Pavel Spunar - 22. 6. 2009
recenze
Předností sborníku je jeho tematická určitost. Pořadatelé se snažili v souboru otištěných příspěvků hledat odpověď na otázku, co znamenal a co znamená pro dnešní společnost světec. Potřebujeme se vůbec k tomuto pojmu vracet? Co nám říká pohled do minulosti?
Kropáček, Luboš: Na cestě k porozumění Orientu a Africe
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 6. 10. 2018
recenze
90%
Luboš Kropáček se ani v současné tíživé situaci islámu a jeho vyznavačů nevzdal role zprostředkovatele dialogu mezi křesťanstvím a islámem.
Kropáček, Luboš: Súfismus: dějiny islámské mystiky
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 8. 2008
recenze
Luboš Kropáček vytrvale a jistě záslužně o islámu přednáší a píše z umírněně křesťanské perspektivy, v níž zdůrazňuje vše pozitivní, co křesťanství a islám spojuje, a při svých interpretacích islámu také upřednostňuje ty tendence, které jsou ke křesťanství stejně vstřícné.
Kučera, Rudolf: Islám a politika
Autor článku: Bronislav Ostřanský - 25. 2. 2018
recenze
40%
O islámu lze psát opravdu všelijak a aktuální nabídka na zdejších knihkupeckých pultech to názorně dokladuje. U titulu vydaného univerzitním nakladatelstvím však má čtenář přece jen právo očekávat fakta a erudici, ovšem ukazuje se, že jde-li o islám a islamismus, i zde se musíme připravit na ledacos.
Küng, Hans: Vybojovaná svoboda: vzpomínky
Autor článku: Šárka Blažková; Jiří Blažek - 30. 1. 2012
ukázka
První svazek pamětí, nazvaný Vybojovaná svoboda, zachycuje období prvních čtyřiceti let života Hanse Künga. Vzpomíná v nich na teologická studia v Římě, svou kariéru kněze a profesora a na události a osobnosti, které formovaly jeho postoj k náboženství, církvi a ekumenismu. Velkou část knihy pak zabírá Küngův strhující popis zákulisního dění, machinací a intrik během 2. vatikánského koncilu, včetně setkání a spolupráce s tehdy mladým a reformně naladěným teologem Josephem Ratzingerem.
Küng, Hans: Žena v dějinách křesťanství
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 11. 6. 2017
recenze
90%
Jedna z nejprogresivnějších prací o postavení ženy v katolické církvi. Obsahuje teologické úvahy o proměně vztahu k ženám napříč staletími, nechybí ani kritika současného stavu a formulace konkrétních reformních cílů.
Küng, Hans: Židovství
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 15. 1. 2017
recenze
90%
Kniha švýcarského teologa, duchovního a polyhistora Hanse Künga představuje jeden z nejucelenějších pohledů na dějiny židovství, od jejich počátku do dnešních dní. I proto, že kniha je součástí série čítající dva další tituly, o křesťanství a islámu, patří do kánonu religionistické literatury. I přes velký rozsah je Küngova studie čtivá a atraktivní.
Kutil, Tomáš; Paulas, Jan: Padá mi to z nebe
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 20. 12. 2017
recenze
70%
Podobně laděné interview s řeholnicí, chcete-li jeptiškou, která má úsměv od ucha k uchu a hned tak něco ji nerozhodí, najdete v české literatuře jen stěží. Kniha představuje zajímavou sondu do té lepší části české katolické církve.
Landa, Ivan; Mervart, Jan a kol.: Proměny marxisticko-křesťanského...
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 1. 10. 2017
recenze
70%
Marxisticko-křesťanský dialog, který vedly význačné československé osobnosti v druhé půli dvacátého století, je dodnes zdrojem mnoha zajímavých myšlenek, tezí a antitezí. Autoři rozsáhlé kolektivní monografie se snaží reflektovat základní filozofické a mravní směrovky, z nichž vycházeli marxisté a z nichž snad i dnes vycházejí občansky angažovaní křesťané.
Linzey, Andrew: Teologie zvířat (in Respekt)
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 6. 2018
recenze
70%
Mezi teology, kteří se zabývají vztahem lidí ke zvířatům, zaujímá významné místo anglikánský kněz Andrew Linzey. Jeho kniha Teologie zvířat je sice například v oblasti genetického inženýrství sporná, celkově však ukazuje přívětivější, otevřenější a soucitnější tvář soudobého křesťanství.
předchozí strana
další strana
Strana 3 / 6:
1
2
3
4
5
6