Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr náboženství
Poslední články
70%
Wolf, Hubert: Celibát
Jan Lukavec - 28. 12. 2020
70%
Jančařík, Zdeněk: Ty jsi kněz navěky
Martina Siwek Macáková - 27. 12. 2020
70%
Čapek, Karel; Putna, Martin C. (ed.): Skoro modlitby
Jan Lukavec - 24. 12. 2020
Nejčtenější články
70%
Čapek, Karel; Putna, Martin C. (ed.): Skoro modlitby
Jan Lukavec - 24. 12. 2020
70%
Wolf, Hubert: Celibát
Jan Lukavec - 28. 12. 2020
90%
Küng, Hans: Židovství
Zdeněk A. Eminger - 15. 1. 2017
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Luther, Martin: Bůh je rozpálená pec plná lásky
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 21. 6. 2017
recenze
80%
Výbor kratších textů, myšlenek a tezí protestantského teologa a církevního reformátora Martina Luthera je dobrá příležitost, jak nahlédnout do jeho jinak velmi obsáhlého díla. V abecedně řazeném lexikonu najdeme úvahy, které by mohly zaujmout i čtenáře bez zvláštního vztahu ke křesťanství.
Luther, Martin: Dopisy blízkým
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 15. 10. 2017
recenze
90%
Výbor z ohromného množství dopisů reformátora Martina Luthera přináší nezvyklý pohled na člověka, kterého jsme náchylní chápat spíš jako instituci, a tak trochu i jako modlu. Listy plné empatie, pochopení, emocí a vášně mnohé čtenáře nepochybně překvapí.
Maier, Hans: Svět bez křesťanství – co by bylo jinak?
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 3. 2014
recenze
50%
Kniha klade velmi podstatné otázky, ale odpovědi, které autor dává, jsou někdy dost jednostranné a pohybují se v prostoru přehnaných a přepjatých extrémů, které Maier uměle a účelově konstruuje.
Malura, Jan: Meditace a modlitba v literatuře raného novověku...
Autor článku: Hedvika Kuchařová - 10. 8. 2016
recenze
Náboženská literatura v národním jazyku, jeden z nejběžnějších tiskařských produktů 17. a ještě více 18. století, nesla v českém badatelském prostředí dlouhá léta punc literatury určené spíše pro lidové vrstvy. Do jisté míry, zvláště pro pozdní 18. století, není toto zařazení neopodstatněné.
Mendel, Miloš: Muslimové a jejich svět. O víře, zvyklostech...
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 1. 2016
recenze
70%
Kniha čtivým způsobem seznamující s teorií a praxí islámu má svůj takřka nedocenitelný význam. Právě na současném vztahu většiny Čechů k muslimům se totiž vyjevuje pravdivost výroku, že nejvíce se bojíme toho, o čem nic nevíme. A na to, aby si Češi začali osvojovat solidnější znalosti o islámu, je nejvyšší čas.
Micklethwait, John; Wooldridge, Adrian: Bůh se vrací: o tom,...
Autor článku: Václav Petr - 22. 4. 2014
ukázka
Duchovní síla ovlivňuje i americká pracoviště. Některé společnosti přijaly otevřeně křesťanské principy, stále nové korporace uvolňují prostor pro náboženství během pracovní doby a korporátní Amerika se obecně pokouší vypořádat s rostoucí touhou lidí po práci, která by jim nenabízela jen finanční zajištění, ale i uspokojivý „smysl“.
Micklethwait, John; Wooldridge, Adrian: Bůh se vrací: o tom,...
Autor článku: Jan Lukavec - 22. 4. 2014
recenze
80%
Současnou globalizovanou náboženskou scénu autoři popisují čtivě, a dokonce s humorem, a hlavně nezjednodušeně, plasticky, bez snahy náboženství a priori obhajovat nebo zavrhovat.
Moore, Thomas: Osobní náboženství. Průvodce na cestě rozvoje...
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 1. 2015
recenze
50%
Kniha až příliš snadno slibuje život v harmonii. Zato konfliktní otázky plynoucí z jeho afinity k náboženskému synkretismu přechází Moore mlčením. Ani se nepokouší vyrovnat s faktem, že třeba i současní muslimští teroristé si do jisté míry vytvářejí individuální, zároveň však komplexní náboženství, v němž tradiční islám obohacují prvky převzatými ze západního světa.
Opočenský, Matěj (ed.): Jak funguje moc
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 18. 3. 2018
recenze
80%
Sborník příspěvků o různých valérech pozemské a duchovní moci je po delší době jeden ze zdařilých pokusů, jak čtenářům představit křesťanské pojetí moci, svobody a spravedlnosti. Kniha nevelká rozsahem překvapí svou hloubkou i angažovaností jednotlivých přispěvatelů.
Page, Nick: The Longest Week
Autor článku: Jan M. Heller - 7. 1. 2010
recenze
„Nejdelší týden“, o kterém je řeč v této knize, je poslední týden života Ježíše Krista: od vjezdu do Jeruzaléma po ukřižování, nalezení prázdného hrobu a zjevení na cestě do Emauz. Kromě toho zahrnuje Pageova kniha kontext minulosti i přítomnosti: začíná u kořenů ježíšovského hnutí v Jeruzalémě o svátcích posvěcení Chrámu jeden rok před událostmi „nejdelšího týdne“ (J 10,22–30) a dospívá až k prvním vlnám šíření křesťanství během prvního století.
Pals, Daniel L.: Osm teorií náboženství
Autor článku: Jan Lukavec - 29. 4. 2015
recenze
60%
Palsova kniha poskytuje, zvláště studentům, solidní základ pro studium některých výrazných představ o tom, co je to náboženství. Autor neuvádí jen klasiky, ale rovněž čerstvé teorie vycházející z neurofyziologických a genetických výzkumů náboženství. Těch se paradoxně dovolává při obraně univerzálnosti náboženské víry a její bazální nevykořenitelnosti.
Pals, Daniel L.: Osm teorií náboženství (1)
Autor článku: Lucie Valentinová - 29. 4. 2015
ukázka
Dlužno říci, že dnes se žádná teorie netěší vlivu srovnatelnému s vlivem hlavních teoretických pozic v době před půl stoletím. Místo toho nacházíme nejrůznější konkurující si interpretační modely, které sice staví na klasických teoriích, jež jsme v této knize zkoumali, avšak vylepšují je a aplikují odlišnými způsoby.
Pals, Daniel L.: Osm teorií náboženství (2)
Autor článku: Lucie Valentinová - 29. 4. 2015
ukázka
Deistická představa původního přirozeného náboženství lidstva kromě chvályhodného prosazování tolerance otevřela rovněž dveře novému způsobu výkladu různosti náboženských forem a jejich vzájemných konfliktů a nedorozumění.
Papež František: Laudato si’: encyklika o péči o společný domov...
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 9. 2015
recenze
Encyklika začíná jako mystická meditace, při četbě dalších stránek se ale některý čtenář možná bude ptát, jestli nejde o program strany zelených. Najdeme v ní rovněž místa připomínající futuristický manifest či učebnici biologie. Přitom ale text drží pohromadě, autorův pohled na svět je celostní. Na mysli má František především osudy všech trpících tvorů, lidí i ostatních živočichů. Kvůli nim statečně „nese svoji kůži na trh“ a obrací se i na nekřesťany. Jeho odvážná slova si zaslouží pozornost
Paulas, Jan; Zikmund, Martin T.; Kropáček, Luboš: Po cestách...
Autor článku: Eva Fínková - 15. 12. 2013
recenze
80%
Autoři knihy rozhovorů s Lubošem Kropáčkem doufají, že publikace přispěje k jinému pohledu na islám, k jeho detabuizaci, a bude prvním krůčkem na dlouhé cestě „za porozuměním a poklidným soužitím mezi světem islámu a sekularizovaného Západu“. Kropáčkovy odpovědi připomínají krátké přednášky či glosy a jsou rozhodně přinejmenším podnětem pro zamyšlení, spíše však inspirací k hluboké reflexi historického vztahu mezi náboženstvími a budoucnosti křesťansko-muslimského dialogu.
Pelikan, Jaroslav: Ježíš v proměnách staletí: jeho vliv na dějiny,...
Autor článku: Tomáš Jajtner - 12. 4. 2009
ukázka
Ať už si o něm osobně myslí kdokoli cokoli, Ježíš z Nazareta je po dvacet století klíčovou postavou dějin západní kultury. Kdyby bylo možné vytáhnout z nich jakýmsi supermagnetem každou částečku, která nese alespoň stopu jeho jména, kolik by zbylo toho ostatního?
Pelikan, Jaroslav: Ježíš v proměnách staletí: jeho vliv na dějiny,...
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 4. 2009
studie
„Křesťanství odejde. Vyprchá a zmizí. Nepotřebuji to dokazovat. Momentálně jsme slavnější než Ježíš.“ Pronesením těchto slov vyvolal John Lennon před více než čtyřiceti lety bouři nevole.
Petrák, Milan: Skrytá autorita. Iracionalita a dav v člověku
Autor článku: Milan Petrák - 18. 3. 2012
ukázka
„Dámy a pánové, všichni jsme onanovali, a kdo tvrdí, že ne, onanuje dosud!“ těmito slavnými slovy zahájil Sigmund Freud ve Vídni v roce 1889 svou přednášku. Možná se již nestydíme za to, že se v osamění sami pohlavně ukájíme, velký stud ovšem pociťujeme a sami sobě ani koutkem mysli nepřiznáváme, že jsme propadlí iracionalitě a s nadšením, důvěrou a oddaností hledíme k chiméře.
Petrák, Milan: Skrytá autorita. Iracionalita a dav v člověku...
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 3. 2012
recenze
60%
Autor v knize podává svoji diskutabilní evolucionistickou verzi vzniku náboženské víry (prý je produktem „vnitrodruhové agrese“ a „hiearchické struktury lidských společností“), dále rozebírá vztah tradičních náboženství ke spiritualitě, sexualitě, umění a vědě. Největší část knihy je pak věnována projevům iracionální víry v současnosti, původní víra se „nedávno přetransformovala ve víru v národ, svobodu, lidského ducha“.
Picard, Max: Člověk na útěku
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 18. 12. 2016
recenze
80%
Picardovi se podařilo promluvit hlasem těch, kteří se nechtěli vzdát vědomí souvislosti mezi vnitřním a vnějším. Stal se prorokem světa, v němž není třeba utíkat ani před sebou, ani před druhými.
Pokorný, Petr; Heckel, Ulrich: Úvod do Nového zákona. Přehled...
Autor článku: Jiří Žůrek - 14. 3. 2015
recenze
Nutno složit autorovi i jeho sekundantovi hlubokou poklonu. Výsledný text je totiž do značné míry opravdu kompendiem novozákonní vědy. Poslouží proto nejen studentům jako úvod do problematiky, ale také odborníkům třebas z jiných oborů, kteří se musí v rámci své vlastní činnosti s Novým zákonem potýkat.
Pospíšil, Ctirad Václav: Husovská dilemata
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 7. 2015
recenze
60%
Významný katolický teolog se v této publikaci snaží – na rovině teologické i osobně autobiografické – vyrovnat s tématem, které pro jeho církev dlouho představovalo ožehavý problém. Kniha může vzbudit debaty o tom, jestli existuje jen jediná, více či méně obecně sdílená racionalita a nakolik je současný člověk schopný vůbec pochopit upáleného středověkého kněze.
Pospíšil, Ctirad Václav: Zápolení o pravdu, naději a lidskou...
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 31. 3. 2017
recenze
80%
Z hlediska historického ponoru a teologické systematičnosti je u nás tato monografie o vztahu teologie a přírodních věd jedinečná. Nabízí mimořádný rozsah pramenů a autorských reflexí a zaujme nejen čtenáře křesťanské orientace.
Possamai, Adam (ed.): Handbook of hyper-real religions
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 11. 2014
recenze
90%
Co je jádrem kultu zvaného matrixismus? Které náboženství vyznává, že „King Kong zemřel za naše hříchy“, a oslavuje místo řádu chaos a svár? Jaká církev pravidelně slaví výročí toho, že k určitému datu nepřišli mimozemšťané, aby věřící odnesli pryč, jak očekávali? A nebyl náhodou Tolkien „podvrženec“? O tom všem pojednává kniha Handbook of hyper-real religions.
Purjajeva, Natalija: Slovník církevní terminologie
Autor článku: Rita Kindlerová - 23. 3. 2004
anotace
Slovník pomáhající komukoliv, kdo se zabývá ukrajinistikou, východokřesťanskou církevní problematikou, historií či ukrajinským jazykem.
Putna, Martin C.: Křesťanství a homosexualita. Pokusy o integraci...
Autor článku: Jan Lukavec - 14. 10. 2012
recenze
70%
V českém prostředí, které je vůči homosexuálům relativně tolerantní, se může zdát, že kniha řeší problém, který u nás zajímá jen málokoho. Putna ale předvídá, že v příštích letech bude kulturní válka mezi křesťanstvím a homosexualitou ovlivňovat české země „více, než tomu bylo dosud“. Těžko říct, jak tomu bude doopravdy.
Putna, Martin C.: Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity
Autor článku: Jan Lukavec - 6. 2. 2015
recenze
70%
Z jakého důvodu se kníže Vladimír, jehož lákalo mnohoženství, nakonec nepřiklonil k islámu? A co mají společného „jurodiví“ a skupina Pussy Riot? Odpovědi na tyto otázky čtenář najde v nové Putnově knize. Jednotlivé významné události se v ní opakovaně vracejí, vždy nově nasvíceny. Jeho líčení kulturně-náboženských dějin Ruska je mnohovrstevnaté, ale rovněž vášnivé a osobně zaujaté.
Putna, Martin C.: Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity
Autor článku: Martin C. Putna - 6. 2. 2015
ukázka
S rozkladem komunistického režimu na sklonku osmdesátých let začíná v Rusku, na Ukrajině, v Bělorusku a na celém území bývalého impéria současnost.
Putna, Martin C.: Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity...
Autor článku: Martin M. Šimečka - 31. 3. 2015
recenze
Chcete pochopit Rusko? Přemýšlejte o Čingischánově Mongolsku. Mongolové přeťali spojení Ruska s Evropou právě v době, kdy se začala mohutně vyvíjet evropská kultura a vzdělanost. Fatální důsledky tohoto dávného rozštěpení nás pronásledují dodnes a jsou jedním z důvodů současného otevřeného střetu mezi Ruskem a Západem. Ale pokud by čtenáře geopolitika a poněkud krvavá přítomnost nezajímala, užije si tuto knihu jako fascinující přehlídku ruských dějin, jež jsou s kulturou a náboženstvím propojeny
Putna, Martin C.: Spiritualita Václava Havla. České a americké...
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 1. 2010
recenze
Jako katolík Putna nemůže nezmínit Havlův vztah ke katolictví, podle něj Havel nechová vůči katolicismu onen typ „bazálního“ odporu, který byl typický pro jeho předchůdce. Sympatické je, že si autor zároveň je vědomý vzájemných odlišností a že se nesnaží Havla si duchovně „přivlastnit“. A i když bylo jeho téma obtížně uchopitelné, to, co se na něm vůbec dá pojmenovat, pojmenoval citlivě a s velkou erudicí.
předchozí strana
další strana
Strana 4 / 6:
1
2
3
4
5
6