Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr náboženství
Poslední články
70%
Wolf, Hubert: Celibát
Jan Lukavec - 28. 12. 2020
70%
Jančařík, Zdeněk: Ty jsi kněz navěky
Martina Siwek Macáková - 27. 12. 2020
70%
Čapek, Karel; Putna, Martin C. (ed.): Skoro modlitby
Jan Lukavec - 24. 12. 2020
Nejčtenější články
90%
Küng, Hans: Židovství
Zdeněk A. Eminger - 15. 1. 2017
70%
Wolf, Hubert: Celibát
Jan Lukavec - 28. 12. 2020
50%
Young, William Paul: Chatrč...
Jan Lukavec - 13. 7. 2011
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Stein, Edith: Žena: Otázky a reflexe
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 21. 2. 2017
recenze
90%
Kniha statí filozofky a pozdější karmelitánské řeholnice Edity Steinové, zaměřených na roli ženy ve společnosti, církvi či při vzdělávání, je inspirujícím čtením i dnes – pro ty, koho zajímají nejen křesťanská východiska takzvané ženské otázky.
Suchý, Jiří: Klaun si povídá s Bohem
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 2. 2018
recenze
60%
Jen zlehka „nakousnutá“ témata, o kterých byly napsány obsáhlé učené knihy, mají, jak autor tvrdí, oslovit publikum, pro něž jindy vstupuje na jeviště s úmyslem jej rozesmát. Fundamentalisty náboženské i ateistické víry ovšem publikace příliš nerozesměje.
Sv. Augustin: Vyznání – Slavná duchovní autobiografie v překladu...
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 16. 2. 2016
recenze
Životní osud a peripetie proslulého křesťanského konvertity souzní s prožitky moderního člověka. Augustin, jenž zanechal podstatný otisk ve filozofickém tázání, a ovlivnil tak na celá staletí nejen evropskou kulturu, má co říct i dnešnímu čtenáři, studentovi, badateli či člověku hledajícímu.
Swedenborg, Emanuel: Snář
Autor článku: Zbyněk Černík - 22. 2. 2015
ukázka
21. dne měsíce července 1743 jsem odcestoval ze Stockholmu a 27. jsem dorazil do Ystadu, poté co jsem projel městy Södertälje, Nyköping, Norrköping, Linköping, Gränna a Jönköping. V Ystadu jsem se setkal s hraběnkou de la Gardie, s jejími dvěma dcerami a dvěma hraběcími syny, s hrabětem Fersenem, s majorem Landtingshausenem a magistrem Klingenbergem.
Swedenborg, Emanuel: Snář
Autor článku: Zbyněk Černík - 22. 2. 2015
studie
Snář mapuje klíčový úsek Swedenborgova života od července 1743 do října 1744 – dobu, kterou strávil v Holandsku a Anglii. Cesta zcela změnila jeho život. Pětapadesátiletý učenec totiž v jejím průběhu prodělal duchovní krizi, při níž se z přesvědčeného racionalisty stal zanícený náboženský myslitel a horlivý propagátor víry.
Šalev, Meir: Rešit. Pe‘amim rišonot ba-Tanach
Autor článku: Jan M. Heller - 12. 12. 2010
recenze
60%
Ve své knize nazvané Na počátku, stojící na pomezí mezi beletrií a nejistou a nepřehlednou půdou literatury zvané „non-fiction“, shromáždil izraelský prozaik Meir Šalev jedenáct podrobných výkladových kapitol, z nichž každá je věnovaná prvnímu výskytu určitého motivu v Bibli.
Ševčuk, Svjatoslav: Majdan a řeckokatolíci na Ukrajině
Autor článku: Ivan Jackanin - 21. 12. 2016
recenze
80%
Český preklad vystúpení, kázaní, výziev a prehlásení arcibiskupa Svjatoslava Ševčuka, hlavy ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi.
Toman, Rolf; Warland, Rainer (eds.): Ars sacra. Křesťanské umění...
Autor článku: Rolf Toman - 12. 3. 2012
ukázka
Kniha o křesťanském umění a architektuře Západu od počátků po dnešek vychází z přesvědčení, že jeho studiem se zabýváme nejdůležitějším příspěvkem Evropy světovému umění. Z kulturního a uměleckého dědictví křesťanské minulosti čerpáme dodnes. Naše kniha se snaží být v každém ohledu na výši významu a kráse svého komplexního předmětu: svým velkým formátem i vybavením, kvalitou ilustrací i textu.
Underhill, Evelyn: Podstata mystiky a jiné eseje
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 7. 2009
recenze
Britská spisovatelka a básnířka Evelyn Underhill je vskutku nevšední zjev: v Británii se tato vlivná a hojně čtená autorka anglo-katolické orientace velmi zasloužila o uvádění pozapomenutých středověkých i neznámých východních autorů zabývajících se spiritualitou a mystikou do obecného povědomí.
Vacek, Václav; Beránek, Josef (ed.): Měl jsem štěstí na lidi
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 2. 2015
recenze
60%
V mírně provokativní knize katolického kněze Václava Vacka se úzce propojuje duchovní rovina se světem fyzické každodennosti a hluboký vhled do lidského utrpení se prolíná s civilností a nesentimentální věcností.
Vácha, Marek Orko: Věda, víra, Darwinova teorie a stvoření podle...
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 12. 2014
recenze
60%
Váchova kniha rozhodně není první na českém trhu, která by vztah vědy a víry pojednala ve smířlivém duchu. Žijeme však v zemi, v níž mnozí vidí v každém křesťanovi bigotního primitiva. Za takové situace je nutné být vděčný už jen za to, že existuje český duchovní, který má povědomí o současných přírodních vědách a dokáže srozumitelně vysvětlovat svoje postoje. Při interpretaci tradičních dogmat a hledání souvislostí se současnými vědeckými přístupy by snad ale přece jen mohl být i odvážnější.
Vácha, Marek: Nevyžádané rady mládeži
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 22. 8. 2017
recenze
80%
Sbírka nevyžádaných rad dospívající mládeži je zčásti soubor motivačních vět, zčásti – a to té větší – svědectví o samotném autorovi a jeho volání k druhým. Knihu s užitkem otevřou všichni, kdo by ve svém životě chtěli něco změnit a nejen v duchovním ohledu se hnout z místa.
Veselovský, Martin; Holub, Tomáš: Biskup na snowboardu
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 1. 2018
recenze
60%
Kdysi hlavní kaplan české armády, účastník balkánských misí, později generální sekretář České biskupské konference, vyjednavač o navrácení církevního majetku… a nyní plzeňský biskup poskytl otevřený a poměrně neformální knižní rozhovor „člověku necírkevnímu“. Nabízí v něm i praktické návrhy pro zlepšení práce a života duchovních.
Vítek, Tomáš: Řád a chaos v archaických kulturách
Autor článku: Vítek, Tomáš; Starý, Jiří - 15. 7. 2011
ukázka
Kolektivní studie Řád a chaos v archaických kulturách přináší sedm statí předních českých badatelů, kteří analyzují pojmy řádu a chaosu ve vybraných archaických kulturách. Všechny studie spojuje snaha neomezovat analýzu řádu a chaosu na jeden z jejich konkrétních projevů (mytologie, náboženství, společenské poměry, právo), ale uchopit je v jejich celku.
Vojtíšek, Zdeněk: Nová náboženství a násilí
Autor článku: Jan Lukavec - 31. 12. 2017
recenze
70%
Zastrašování kritiků, únosy, vraždy; hromadné rozšiřování jedů či svážení bezdomovců za účelem ovlivnění voleb. I to najdeme v knize, která pojednává o náboženských hnutích hlásajících lásku a mír, ale místy se čte spíš jako zpráva o bojích mezi znesvářenými gangy. Že na ně pak společnost někdy reaguje panikou, se nelze příliš divit.
Wheatcroft, Andrew: Nevěřící
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 10. 2008
recenze
Už samotný název díla v sobě zahrnuje určitou dvousměrnost: výrazem „nevěřící“ označovali křesťané muslimy, stejně jako muslimové křesťany; byli to prostě ti, kdo nepoznali světlo pravé víry: islámské na straně jedné a křesťanské na straně druhé.
Wolf, Hubert: Celibát
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 12. 2020
recenze
70%
Existují názory, že se celibát v podobě, jakou prosazuje římskokatolická církev, už de facto sám zrušil, protože jej porušuje až polovina kněží. Znamená to ale, že by neměl budoucnost v žádné formě?
Wolf, Hubert: Konkláve
Autor článku: Martin Liška - 29. 6. 2018
recenze
70%
Co předchází okamžiku, kdy ze Sixtinské kaple stoupá k nebi bílý kouř zvěstující, že opět „habemus papam“ neboli že byl zvolen nový papež? Zákulisí a pravidla snad vůbec nejtajnější volby světa objasňuje nová práce německého církevního historika – a upozorňuje i na mezery, s jejichž pomocí by dostatečně bezskrupulózní mocenští hráči mohli dění v katolické církvi téměř paralyzovat.
Wolf, Hubert: Případ SantʼAmbrogio
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 4. 2017
recenze
80%
Sexuální perverze odehrávající se v polovině devatenáctého století v jednom italském klášteře nejsou jediným tématem napínavé historické studie; autor líčí z neobvyklého úhlu pohledu i tehdejší boje o směřování katolické církve.
Woods, Thomas E.: Jak katolická církev budovala západní civilizaci
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 3. 2009
recenze
Zásadní problém knihy spočívá v perspektivě, z níž byla napsána. Woods, který konvertoval ke katolictví krajně tradicionalistického směru, totiž historii vnímá černobíle, vybírá z ní jen to, co podporuje jeho základní tezi, že vše katolické je dobré a ostatní zlé.
Young, William Paul: Chatrč...
Autor článku: Jan Lukavec - 13. 7. 2011
recenze
50%
Slovník, jímž se Youngův trojjediný Bůh vyjadřuje, sahá od výraziva firemních personalistů (jako když Taťka o sobě prohlašuje: "být Bohem má určité výhody; po celou svou existenci zažívám naplnění..., jedna ze zaměstnaneckých výhod toho, že Já jsem Mnou") až k příručkám pozitivního myšlení. Celkově na mne autorovo líčení ideálního, božského "společenství lásky" působí místy rozpačitě až trapně.
předchozí strana
Strana 6 / 6:
2
3
4
5
6