Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr náboženství
Poslední články
70%
Wolf, Hubert: Celibát
Jan Lukavec - 28. 12. 2020
70%
Jančařík, Zdeněk: Ty jsi kněz navěky
Martina Siwek Macáková - 27. 12. 2020
70%
Čapek, Karel; Putna, Martin C. (ed.): Skoro modlitby
Jan Lukavec - 24. 12. 2020
Nejčtenější články
90%
Küng, Hans: Židovství
Zdeněk A. Eminger - 15. 1. 2017
70%
Wolf, Hubert: Celibát
Jan Lukavec - 28. 12. 2020
50%
Young, William Paul: Chatrč...
Jan Lukavec - 13. 7. 2011
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Andělé mezi námi (in LN)
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 12. 2010
studie
Již slavný B. Pascal napsal, že člověk nemá věřit, že je roven zvířatům nebo andělům, ani mu nemá být jedno či druhé utajeno, ale má si být vědom obojího. Ještě citovanější je pak jeho výrok, že člověk není ani anděl, ani zvíře, a bohužel kdykoli chce dělat anděla, stává se zvířetem.
Antiratzinger: protipapežský pamflet
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 9. 2009
recenze
Dávno pryč jsou ty doby, kdy u nás hojně vycházely ohnivé proticírkevní a protináboženské polemiky a pamflety: jestliže do roku 1938 vydala Volná myšlenka 363 publikací, v celém období následujícím roce 1989 už to byly jen knihy dvě...
Armstrong, Karen: Historie Bible
Autor článku: Nakladatelství Slovart - 20. 12. 2010
anotace
Bible je nejrozšířenější kniha na světě. Byla přeložena do více než dvou tisíc jazyků a odhaduje se, že jen v posledních dvou stoletích se prodalo šest miliard biblí. Autorka v tomto klíčovém pojednání sleduje proces utváření Bible a odhaluje, jak složité a vnitřně rozporuplné literární a teologické dílo...
Armstrong, Karen: The Bible. The Biography
Autor článku: Jan M. Heller - 31. 5. 2009
recenze
Karen Armstrongová, britská popularizátorka různých témat souvisejících s náboženstvím, svůj „životopis Bible“ pojala jako zachycení obou velkých etap života této knihy: neomezila se na více než více než tisíciletou historii vzniku kánonu biblické literatury, který dnes tvoří křesťanské Písmo svaté, ale věnuje přibližně stejně velký prostor i zhruba dvojnásobně dlouhému životu Bible od uzavření kánonu do současnosti, jak se odehrával a odehrává v jeho čtení a čtenářích.
Armstrong, Karen: Velká transformace
Autor článku: Ondřej Novák - 11. 1. 2013
ukázka
Když jsou v nějaké společnosti válka a teror na denním pořádku, ovlivňuje to veškeré lidské konání. Nenávist a hrůza prosakují lidem do jejich snů, vztahů, tužeb a ambicí. Mudrci doby osové viděli, jak se to stává jejich současníkům, a vytvořili duchovní cvičení zakotvené v hlubších, mnohem vědomějších úrovních vlastního Já, aby to vůbec dokázali překonat.
Ashbrook Harvey, Susan; Hunter, David G. (eds.): The Oxford...
Autor článku: Petr Kitzler - 18. 1. 2010
recenze
Publikace o více než tisícistránkovém rozsahu a s váhou přes dva kilogramy v 46 kapitolách představuje rané křesťanství od jeho počátků, s výjimkou problematiky Nového zákona.
Aslan, Reza: Bůh a jeho lidské dějiny...
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 6. 2019
recenze
70%
Autor přichází s další evolucionistickou teorií o vzniku představy boha. Přívržence prvotního „prvobytného monoteismu“ asi jeho čtivá kniha přiměje k rozhořčené polemice, ale u čtenáře ideologicky nevyprofilovaného by mohla vzbudit touhu vytvořit si svoji vlastní teorii vzniku náboženství, tak říkajíc sobě na tělo.
Balík, Stanislav; Fasora, Lukáš; Hanuš, Jiří; Vlha, Marek: Český...
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 12. 2015
recenze
70%
Nejde o práci polemickou či apologetickou, která by se snažila některému z táborů dobových sporů nějak výrazněji stranit. Spíše se pokouší pochopit, v jakém kontextu antiklerikalismus vznikal a čím jej etablované církve někdy samy vyvolávaly a živily.
Bandini, Ditte; Bandini, Giovanni: Kniha andělů
Autor článku: Dagmar Hoangová - 9. 12. 2010
ukázka
Autor jedné knihy o andělech, která nedávno vyšla, dává na otázku „Odkud pocházejí andělé“ odpověď, že si naši předkové v období hladu, utrpení a smrti a také při zvláště radostných příležitostech „vymysleli“ svět tam nahoře, „v němž dlí neviditelné síly, od nichž pochází vše nevysvětlitelné.“
Beck, Ulrich: Vlastní Bůh
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 9. 2018
recenze
70%
O tom, jak tradiční náboženství zareagují na individualizaci a kosmopolitizaci víry, uvažuje slavný německý sociolog Beck. Hledá přitom cestu ke smírnému řešení střetu „absolutismů pravdy“.
Bennoune, Karima: Tady vaše fatwa neplatí
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 6. 6. 2016
recenze
70%
Kniha Karimy Bennoune je souhrn příběhů lidí bojujících proti různým podobám islámského fundamentalismu. Zaznamenává osudy těch, kteří se od Alžírska po Senegal vzepřeli zvůli zločinců a jejich vulgarizovanému výkladu islámu. Jde o mimořádně silné čtení, které může sloužit jako varování, že totalita dokáže zneužít všechny velké náboženské, filozofické a politické ideje.
Benoist, Alain de: Být pohanem
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 10. 2019
recenze
50%
Co nám dnes může dát návrat k pohanství? Názorů je celá řada. Odpověď, kterou na tuto otázku dává francouzský politický filozof de Benoist, patří k těm problematičtějším.
Beránek, Josef; Heryán, Ladislav: U Božího mlýna
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 5. 12. 2018
recenze
Obsáhlý rozhovor s katolickým knězem, pedagogem a hudebníkem Ladislavem Heryánem dalece překonává vše, co u nás v daném žánru s osobnostmi církevního života za poslední léta vyšlo. Na české knižní pulty se dostala kniha, o které se bude mluvit.
Bowie, Fiona: Antropologie náboženství
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 8. 2008
recenze
I motiv setkání Evropana, jehož duševní obzor je omezen do úzce chápaného vědeckého pohledu na svět, se světem přírodních národů plných magických a nadpřirozených sil, je jedním z námětů skvělé knihy Antropologie náboženství od britské antropoložky Fiony Bowie.
Buber, Martin: Extatická vyznání: mystická svědectví různých...
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 10. 2016
recenze
70%
Tato kniha může poskytnout materiál k lacinému vtipkování na adresu Buberových vizionářů a jejich někdy až naivně formulovaných vidění, stejně jako k vážným meditacím nad pozoruhodnými dobrodružstvími lidské duše a úskalími lidské řeči. Ta se někdy marně pokouší vypovědět to, nač lidská slova nestačí.
Buber, Martin: Já a Ty
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 10. 2016
recenze
80%
Podle jedné Buberovy následovnice nás k prvnímu vydání knihy Já a Ty „musela existenciálně přimět teprve totalita“. Dnes už je totalita za námi a další zatím nepřišla, avšak Buberova moudrá kniha, jakkoli s ní můžeme v jednotlivostech polemizovat, zůstává stále podnětná i aktuální.
Buber, Martin: Příběhy rabiho Nachmana
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 15. 9. 2018
recenze
80%
Kniha rabiho příběhů, výroků a pohádek převyprávěných filozofem ukazuje všednodenní složitost a pestrost života, který se ještě nevzdal náboženské zkušenosti, snů a tajemna.
Budil, Ivo T.: Jitro Árijců. Život a dílo Arthura Gobineaua,...
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 12. 2009
recenze
Kniha líčí barvitý Gobineauův životní příběh v širším kontextu dramatických historických proměn francouzské společnosti v průběhu devatenáctého století a čtenář se v ní setká s četnými osobnostmi francouzského veřejného života tohoto období.
Budil, Ivo T.: Spiritualismus a odvrácená strana přírody
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 5. 2018
recenze
60%
„Duchařské“ téma této knihy je typicky interdisciplinární: víra v nábytek, jež na dotazy adresované mrtvým odpovídal ukláněním a údery nohou do podlahy, zasáhla zejména v druhé polovině 19. století do politiky, přírodních věd, náboženství i kultury. To autor nevyužil bezezbytku, ale i tak vznikl nevšední a pestrý průvodce po významné kapitole duchovních dějin, jež bývá vědci opomíjena či vysmívána.
Burleigh, Michael: Pozemské mocnosti
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 5. 2016
recenze
80%
Autor nezůstává jen u akademického zkoumání minulosti, ale snaží se z něj vyvodit podněty pro současnost. Jeho pohled není černobílý, nedívá se nostalgicky do idealizované zářné minulosti, ale realisticky ukazuje, kam mohou snahy po zničení tradičních náboženství vést. V tom jeho kniha představuje stále platné varování.
Buruma, Ian: Krocení bohů. Náboženství a demokracie na třech...
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 4. 2012
recenze
80%
Ian Buruma přispívá v této knize do diskuse o místu organizovaného náboženství ve veřejné sféře politickými a kulturními analýzami ze Spojených států, Evropy a Asie. Radí v ní: nechme duchy stranou, dokud nebudeme vědět, jak nejlépe sloužit lidem.
Butler-Bowdon, Tom: Nic není nemožné: 50 klíčových knih motivační...
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 12. 2011
studie
O těch beletristických knihách, které mají za cíl „být útěchou“ – nejen fiktivnímu románovému lidstvu, ale i lidstvu skutečnému, tedy o knihách, kolem nichž se vytváří okruh zasvěcenců a cosi na způsob proto- či pseudonáboženského kultu, ať už z recese či doopravdy.
Czendlik, Zbigniew; Zahradníková, Markéta: Postel hospoda kostel
Autor článku: Jan Lukavec - 13. 10. 2016
recenze
60%
Knihu můžeme vnímat jako svědectví o člověku, který osobní štěstí obětoval službě ostatním, ale i freudisticky, jako zpověď muže, jehož pokusy o sblížení s ženami dopadly katastrofálně, a proto zvolil únik do celibátu. Jistě ale jde o svědectví o člověku, v němž se vnitřní rozpory poskládaly velmi originálním způsobem.
Čapek, Filip: Kazatel (in Křesťanská revue)
Autor článku: Petr Sláma - 13. 6. 2017
recenze
„Bez komentáře“, slyšíme někdy z úst politika, který se nechce zamotat do složitého vysvětlování, které by ho mohlo stát politické body. Dává tím najevo, že své už řekl a veřejnost se s tím má spokojit. Ale tam, kde nejde jen o suverénní gesta, ale o záležitosti, které nás doopravdy zajímají, tam se bez komentáře neobejdeme. Svět, ve kterém žijeme, není prostě jen tak. Spíše je kolbištěm různých výkladů toho, jaký věci okolo nás mohou mít pro nás význam.
Čapek, Karel; Putna, Martin C. (ed.): Skoro modlitby
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 12. 2020
recenze
70%
Modlitba k městu, pobožná zvířata, skrytá mystika, postavy podobající se Kristu a přejímající jeho roli, to vše M. C. Putna nachází v tvorbě Karla Čapka. Vykládá ji v kontextu pozdějšího vývoje křesťanské teologie i s ohledem na to, v čem může být Čapkova „plachá zbožnost“ a jeho důraz na obecnější antropologické konstanty aktuální dnes.
Černý, Karel (ed.): Nad Evropou půlměsíc I
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 10. 2015
recenze
70%
Kniha přináší optimistickou zprávu. I když měli Češi v druhé polovině 20. století méně příležitostí setkávat se s občany dálných exotických zemí než obyvatelé Západu (a mají takového prezidenta, jakého si zvolili), je Česká republika země, v níž integrace cizinců může za jistých okolností probíhat až překvapivě úspěšně.
DeMarco, Donald; Wiker, Benjamin: Architekti kultury smrti (in...
Autor článku: Jan Lukavec - 14. 11. 2011
recenze
50%
Když před dvěma lety vyšla v nakladatelství Res Claritatis kniha Jak katolická církev budovala západní civilizaci, její vydání jsem sice ocenil, ale litoval jsem, že autorův vyhrocený tón a jeho černobílé vidění světa diskreditují zapomínané skutečnosti, které je dnes potřebné připomínat. Něco podobného je možné napsat i o knize Architekti kultury smrti, kterou letos vydalo jako svoji teprve čtvrtou publikaci totéž nakladatelství.
Dingir 3/2019: Nenáboženská spiritualita
Autor článku: Jan Lukavec - 30. 10. 2019
recenze
70%
Nové číslo časopisu Dingir hledá odpovědi hned na několik otázek: Lze meditovat a nebýt buddhistou? Proč dnes mnozí chápou slovo „náboženství“ jako urážku? Dovedou se soudobí religionisté shodnout nad pojmem „spiritualita“? A jak si představit „funkční proevropský mýtus“?
Dingir 4/2018: Náboženství a zvířata
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 1. 2019
recenze
70%
Článek představuje vydařené číslo časopisu Dingir, kde jsou zvířata pojednána v transkulturní a transdisciplinární perspektivě.
Doležal, Miloš: Jako bychom dnes zemřít měli...
Autor článku: Josef Vojvodík - 5. 4. 2013
studie
Vysoké, lehce klenuté, a přesto markantní čelo, které tušíme pod patkou tmavých vlnitých vlasů, štíhlý rovný nos, naznačující senzibilitu stejně tak jako cílevědomost, soustředěný a upřený pohled očí, které se však nedívají do objektivu, nedívají se na nás, ale nad a mimo nás, a především výrazně krojené rty, jejichž dynamická křivka a zvláštně plný tvar prozrazuje odhodlanost i vášeň, ale snad ještě více touhu...
další strana
Strana 1 / 6:
1
2
3
4
5