Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr beletrie zahraniční
Poslední články
70%
Balla, Vladimír: Balla je mrtvý
Magda Melichová - 23. 5. 2022
70%
Hughes, Ted: Dopisy k narozeninám
Klára Soukupová - 20. 5. 2022
Brouwers, Jeroen
Magda de Bruin Hüblová - 17. 5. 2022
Nejčtenější články
90%
Ťia, Pching-wa: Otevřít za dvacet let
Martin Bedřich - 29. 4. 2022
80%
Delabroy-Allard, Pauline: Taková je Sarah
Anna Fremrová - 25. 4. 2022
70%
Keret, Etgar: Tak už leť
Lenka Uličná - 9. 5. 2022
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Åkervall, Jenny: På ditt samvete
Autor článku: Martin Liška - 9. 7. 2015
recenze
40%
Oživit debatu o právu na potrat – to si klade za cíl nový román švédské autorky Jenny Åkervall. Nabízí však k tématu nové myšlenky a podněty, nebo spíše jen přesvědčuje o své pravdě?
Ørstavik, Hanne...
Autor článku: Barbora Závodská - 24. 9. 2006
portrét
Ørstaviková, která debutovala v devadesátých letech, je jednou z nejuznávanějších současných norských autorek, tuto pozici dosvědčuje i řada literárních ocenění.
Ørstavik, Hanne: Farářka
Autor článku: Jitka Jindřišková - 16. 3. 2014
recenze
70%
V románu Hanne Ørstavik Farářka si na své přijdou čtenáři, kteří mají v literatuře rádi poklidné tempo, minimum děje a důkladný vhled do nitra ženských postav, zájemci o dějiny Sámů a koneckonců všichni, kteří se zaobírají otázkou, proč a jak žít.
Ørstavik, Hanne: Láska
Autor článku: Marta Bartošková - 7. 2. 2004
recenze
Kniha nadějné norské prozaičky Hanne Ørstavikové (nar. 1969), která vydala už celkem sedm románů. Autorku zajímají společenské problémy, především moderní fenomén nefunkční rodiny.
Ørstavik, Hanne: Ve skutečnosti 1
Autor článku: Barbora Závodská - 27. 1. 2008
recenze
60%
Román Ve skutečnosti vykresluje v poněkud extrémní podobě problém neúplné a nefunkční rodiny, který denně řeší mnoho rodičů a jejich dospívající dětí.
Ørstavik, Hanne: Ve skutečnosti 2
Autor článku: Helena Březinová - 4. 5. 2008
recenze
Útlý román Norky Hanne Ørstavikové Ve skutečnosti (1999)se v originále jmenuje Stejně pravdivé, jak já jsem skutečná. Řádka připomínající lyrický verš dává tušit, že půjde o hledání pravdy, životní cesty, autentické existence. To se potvrdí hned na prvních stranách. Stejně jako nadpis působí existenciálně i výchozí situace. Vypravěčka Johana, studentka psychologie, nemůže ven ze svého pokoje. Je v něm zamčená.
İlhan, Çiler: Exil
Autor článku: Jitka Jeníková - 14. 8. 2015
recenze
70%
V několika rozsahem nevelkých povídkách v útlé sbírce nechává autorka promluvit aktéry nejožehavějších problémů současné turecké společnosti. Sluch popřává násilníkům, obětem, svědkům – a psům.
İlhan, Çiler: Sürgün
Autor článku: Petr Kučera - 2. 11. 2011
anotace
Mezi 12 mladými spisovateli z různých evropských zemí, kteří získali letošní Cenu Evropské unie za literaturu, se objevila i turecká autorka Çiler İlhanová (nar. 1972).
Țuțuianu, Floarea
Autor článku: Rumunský kulturní institut - 11. 9. 2011
portrét
Floarea Țuțuianu vystudovala bukurešťskou akademii výtvarných umění, od roku 1994 pracuje jako grafička v Rumunském kulturním institutu v Bukurešti. Poezii začala publikovat po roce 1989.
(A)literárnost romské slovesnosti (in Romea.cz)
Autor článku: Karolína Ryvolová - 1. 12. 2010
přehled
Slovo je pomocník i zbraň, umí pohladit, ale i zranit; slova vyřčená ve správnou chvíli dovedou rozkurážit dav a rozpoutat vzdor proti nespravedlnosti, stejně jako lynč. Slovo je mocné a je si toho vědoma celá naše informační společnost. Věděli to ovšem už staří Romové, když obrazným jazykem varovali: Nepodceňujte sílu slova.
’t Hart, Maarten
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 29. 3. 2019
portrét
Maarten ’t Hart píše klasické, realistické příběhy, v nichž se odráží jeho profese biologa se specializací na etologii (obor, který studuje chování živočichů), ale i láska k literatuře a hudbě. Celoživotně se vyrovnává s následky přísné kalvinistické výchovy, vrací se k dětství a mládí v městečku Maassluis, zajímá ho však také nejednoznačná sexuální identita.
’t Hart, Maarten: Osud tažných ptáků
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 29. 3. 2019
recenze
70%
Literárně hodnotný bestseller… Příběh samotáře, který ztratil matku… Součást literárního kánonu… Anekdotický realismus… Citlivá analýza samoty… Oblíbenější u čtenářů než u kritiky… Hledání svobody – z dosahu rodiny a náboženství… Tvorba Maartena ’t Harta má nadšené příznivce i zavilé odpůrce. Svým nejúspěšnějším románem Osud tažných ptáků zkouší autor štěstí u českých čtenářů už podruhé. Podaří se mu tentokrát uspět?
„Čí Bůh je lepší?“ Kanonizace hodnot v obrozenské literatuře
Autor článku: Alena Scheinostová - 8. 1. 2009
studie
Tato studie chce na materiále současné literární tvorby Romů v Česku nahlédnout otázky účelovosti v obrozenském paradigmatu, dotknout se možností literatury v procesu formování národní identity a konkretizovat některé obecné postřehy o povaze obrozenských kultur.
„Knihy sousedů“ – nizozemská literatura v Praze
Autor článku: Vlámské zastoupení v Praze - 7. 3. 2013
aktualita
Od tohoto týdne bude v Goethe Institutu v Praze otevřeno nové oddělení reprezentující nizozemsky psanou literaturu. „Knihy sousedů“ je název knihovny a čtenářského sálu s literaturou vlámských a nizozemských spisovatelů a zároveň českých autorů přeložených do nizozemštiny.
„Pravda“ o romském psaní (in Romano voďi)
Autor článku: Karolína Ryvolová - 17. 2. 2012
studie
V poslední době se mezi romisty a novináři rozhořela debata o kvalitě romských literárních děl. Romisté je vesměs oslavují, publicisté nezřídka zatracují. Tuto při není možné rozsoudit, aniž by obě strany měly stejný přístup k informacím o východiskách romské literární činnosti. Zde další příspěvek do sporu, proč Horváth není – a nemůže být – Havlíček.
100 nejvýznamějších románů podle The Observer
Autor článku: Jan Kapoun - 20. 10. 2003
přehled
Žebříček nejvýznamějších románů světové literatury, jak jej sestavil britský deník The Observer.
12. fórum vydavatelů ve Lvově (2005)
Autor článku: Rita Kindlerová - 22. 9. 2005
aktualita
Zpráva z největšího ukrajinského knižního veletrhu, letos již 12. ročníku tzv. Fóra vydavatelů ve Lvově.
14. kongres ugrofinských spisovatelů
Autor článku: Michal Kovář - 7. 9. 2017
aktualita
Letošní Kongres ugrofinských spisovatelů se odehrál v předposledním týdnu měsíce srpna v prostorách Estonského etnografického muzea v Tartu. Tematické zaměření kongresu bylo „Dějiny ugrofinských národů v literatuře“.
28. dny německé literatury
Autor článku: Eva Vondálová - 1. 7. 2004
aktualita
Dny německé literatury 2004 v Klagenfurtu, udělení Ceny Ingeborg Bachmannové (Uwe Tellkamp).
32. Solothurnské literární dny
Autor článku: Michaela Kuklová - 27. 5. 2010
aktualita
Počátkem svátku Nanebevstoupení Páně až do neděle (14.–16. května 2010 – pozn. red.) se jako tradičně konal 32. ročník nejstaršího literárního festivalu ve Švýcarsku. Jedinečný se stal i tím, že se tu na pódiích vystřídají autoři všech čtyř jazykových oblastí Švýcarska...
38 C.I.T.: Ne parlez jamais avec des inconnus
Autor článku: Hana Strejčková - 28. 11. 2012
recenze
Divadelní společnost 38 C.I.T. (Compagnie Internationale de Théâtre) uvedla premiérově volnou adaptaci Bulgakovova románu Mistr a Markétka. Dílo ruského spisovatele herci převedli nejen na jeviště, ale i do foyer, kavárny, na nejrůznější schodiště a do dalších prostor rozlehlé a členité divadelní budovy Theatre du Soleil v pařížské Cartoucherie. Jde o první společnou práci divadla 38 C.I.T. Inscenace vyzdvihuje téma strachu panujícího mezi lidmi.
3x3 Norén Fosse Saalbachová. Antologie skandinávského dramatu
Autor článku: Barbora Grečnerová - 18. 8. 2008
recenze
70%
Brněnské nakladatelství Elg, jehož prvním vydavatelským počinem byl sborník ibsenovských studií Ipse, Ipsa, Ibsen (2006), se i v roce 2008 vrátilo do skandinávského divadelního světa. Třísvazkový titul 3x3 Norén Fosse Saalbachová představuje českému čtenáři současné skandinávské drama v podobě jeho tří nejznámějších dramatiků.
3x3 Norén Fosse Saalbachová. Antologie skandinávského dramatu
Autor článku: Helena Březinová - 16. 9. 2008
recenze
O čem píší současní skandinávští dramatici? Vlastně o tomtéž jako Ibsen a Strindberg. O účtování po sebevraždě, o úzkosti, o krizi středního věku, rodičovském egoismu, šosáctví, o manželském pekle, o démonech v naší duši a znovu a znovu o smrti. Všichni do jednoho si navíc volí středostavovské hrdiny. Přitom dokazují, že „lidé si zaslouží politování“ i nyní, a že i měšťanovi dneška je akutně zapotřebí nastavovat zrcadlo – a bez milosti ho dráždit.
3x3 Norén Fosse Saalbachová. Antologie skandinávského dramatu
Autor článku: Anežka Kuzmičová - 30. 10. 2008
recenze
Jak je trojsvazková antologie současného skandinávského dramatu, již pod názvem 3x3 Norén Fosse Saalbachová vydal Elg, zvláštní coby nakladatelský počin a knihkupecký artikl, tak je z hlediska čtenářského zážitku skvělá: dynamická, různorodá, dobře přeložená.
Abad, Mercedes
Autor článku: Institut Cervantes - 17. 3. 2006
portrét
Mercedes Abadová (nar. 1961), španělská spisovatelka, působí i jako novinářka v různých médiích a aktivně se podílí na kulturním životě, zejména v oblasti divadla, filmu a rozhlasu.,
Abdolah, Kader
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 9. 5. 2011
portrét
Kader Abdolah (nar. 1954) je pseudonym íránského exulanta Hosseina Sadjadiho Ghaemmaghamiho Farahani. Narodil se v Araku, v nábožensky přísné oblasti Farahani. Už jako chlapec snil o tom, že půjde ve stopách svého prapraděda Qhaema Meghama Ferahniho a stane se velkým spisovatelem. Od dvanácti let začal tajně číst západní literaturu a poslouchat zahraniční rozhlasové vysílání.
Abdolah, Kader: Dům u mešity
Autor článku: Martina Vitáčková - 8. 5. 2011
recenze
80%
Alif Lám Mín. Těmito písmeny začínají některé súry v Koránu. Stejná písmena uvozují také první ze čtyřiceti kapitol románu Dům u mešity, v originálu Het huis van de moskee (2005), který vyšel v českém překladu v první třetině tohoto roku. Jeho autor, nizozemský spisovatel íránského původu Kader Abdolah, úryvky ze súr a tradiční i moderní íránské poezie vkládá i do textu, a dotváří tak snivou, poetickou atmosféru vyprávění.
Abdolah, Kader: Dům u mešity
Autor článku: Lucie Smolka Fruhwirtová - 9. 5. 2011
ukázka
„Asthgforellah, asthgforellah asthgforellah asthgforellah asthgforellah asthgforellah asthgforellah asthgforellah asthgforellah asthgforellah asthgforellah asthgforellah asthgforellah,“ drmolil Chalchal, když šel k Chomejnímu do pracovny. Asthgforellah se říká, když někdo spáchá hřích nebo má strach, že ho spáchá, nebo se chce něčemu vyhnout, ale nakonec se tomu nevyhne.
Abécassis, Eliette: Mère et fille, un roman
Autor článku: Irena Zbiejczuková - 22. 11. 2008
recenze
Eliette Abécassisová ve své poslední knize Mère et fille, un roman vypráví o známé francouzské návrhářce židovského původu Sonii Rykiel a její dceři Nathalie. Snaží se vykreslit vztah dvou silných žen, které žijí vedle sebe, milují se i nenávidí.
Abraham, Jean-Pierre: Ar-men
Autor článku: Jovanka Šotolová - 6. 1. 2015
recenze
70%
Kniha neurčitého tvaru a prchavého obsahu, a přesto považovaná za vrcholné autorovo dílo. Vznikla z deníku Jeana-Pierra Abrahama, který si vedl na začátku šedesátých let. Pracoval na majáku Armen, snad nejztracenějším postu svého druhu, vzdáleném třicet kilometrů od bretaňského pobřeží. V kamenné věži, bez ustání bičované větry a rozbouřeným mořem, se dvojice hlídačů mohly vystřídat, jen když bylo klidnější moře.
další strana
Strana 1 / 301:
1
2
3
4
5