Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr beletrie zahraniční
Poslední články
50%
Cook, Diane: Nová divočina
Daniel Mukner - 4. 7. 2022
80%
Guay-Poliquin, Christian: Tíha sněhu
Eliška Šidíková - 1. 7. 2022
Wähä, Nina: O životě na hranici dvou světů
Dominika Rýparová - 30. 6. 2022
Nejčtenější články
90%
Rejmer, Małgorzata: Bláto sladší než med
Přemysl Krejčík - 17. 6. 2022
90%
Jeffers, Robinson: The Loving Shepherdess / Pastýřka putující...
Ondřej Pavlík - 6. 6. 2022
90%
Herling-Grudziński, Gustaw: Jiný svět
Petr Poslední - 10. 6. 2022
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Ackroyd, Peter
Autor článku: Johana Labanczová - 3. 11. 2009
portrét
Může-li si někdo dělat nárok na titul skutečné „velkého“ autora současné anglické literatury, pak je to Peter Ackroyd. V prvé řadě proto, že jeho tvorba stojí na základech neobyčejně uceleného originálního uvažování.
Ackroyd, Peter: Fiktivní deník Oscara Wildea
Autor článku: Markéta Musilová - 11. 12. 2006
recenze
Ackroyd vždy kladl důraz na autonomii jazyka a literatury jako takové, tedy na něco, co již na konci minulého století propagoval Wilde svým voláním po „umění pro umění“. I proto přistupoval k biografii Oscara Wildea po svém.
Ackroyd, Peter: Golem z londýnských doků
Autor článku: Eva Veselá - 4. 6. 2003
studie
Podrobný rozbor díla Petera Ackroyda.
Ackroyd, Peter: Hawksmoor
Autor článku: Johana Labanczová - 3. 11. 2009
recenze
90%
Jako většina Ackroydových knih se i Hawksmoor vyznačuje neobyčejnou komplexností. Z jednoho úhlu pohledu se román zdá být fascinujícím tělesem složeným ze zrcadel, v jehož středu se prolínají odrazy minulosti, přítomnosti a snad i budoucnosti.
Ackroyd, Peter: Hawksmoor
Autor článku: Petra Johana Poncarová - 29. 7. 2016
recenze
90%
V českém překladu vyšel Hawksmoor, jeden z nejlepších románů britského prozaika Petera Ackroyda. Jazykově i intelektuálně pozoruhodná kniha, odehrávající se ve dvou různých staletích, připomíná středověkou katedrálu, vystavěnou na principu vypouklého zrcadla.
Adıvar, Halide Edip
Autor článku: Petr Kučera - 25. 1. 2006
portrét
Halide Edip Adıvar (1882-1964) byla jednou z nejvýraznějších postav kulturního a politického života pozdní osmanské říše a rodící se Turecké republiky.
Adam, Olivier: Des vents contraires
Autor článku: Jovanka Šotolová - 29. 5. 2009
recenze
Paul Anderen je spisovatel, má dvě děti. Dosud vedl bohémský život, na nikoho nebral velké ohledy, podléhal svým náladám, nepřemýšlel o tom, jak se jeho nejbližším žije s ním. Až když mu teď zmizela žena, začal zpytovat svědomí: co všechno dělá špatně?
Adamek, André-Marcel: La Grande Nuit
Autor článku: Jovanka Šotolová - 18. 9. 2003
recenze
Román Velká noc vypráví o potenciální katastrofě: atomový výbuch by mohl zničit pěkný kus naší planety.
Adamek, André-Marcel: Největší ponorka na světě
Autor článku: Barbora Klementová - 15. 12. 2012
recenze
Belgický spisovatel A.-M. Adamek a jeho román Největší ponorka na světě čtenáře láká na „báječnou detektivku, do které je snadno se ponořit“ nebo třeba na alkohol, kurvy a velkou ruskou ponorku. Dílo je však především oním „hrabalovským pábením, odehrávajícím se na dně moře i společnosti“, jak avizuje obálka.
Adameşteanu, Gabriela...
8. 3. 2012
portrét
V letech 1991–2004 byla šéfredaktorkou časopisu 22, vydávaného nezávislou Skupinou pro společenský dialog, a od května 2005 řídí kulturní přílohu Bucureştiul Cultural tohoto týdeníku. Za své romány, které se těšily značnému úspěchu u veřejnosti, získala řadu literárních cen.
Adameşteanu, Gabriela: Întâlnirea
Autor článku: Dora Plíšková - 8. 3. 2012
ukázka
Traian se narovná v sedadle, rozepne si bezpečnostní pás, nakloní se ztěžka pro lahev té freddo u nohou, několikrát si lokne, pás opět zapne, párkrát pootočí ztuhlým krkem a mlčí. Chvíli mlčí i Christa: opět se ponořila do studnice vzpomínek nebo je zmatena tím, že se nepostavil do protiútoku.
Adebayo, Ayobami: Zůstaň se mnou
Autor článku: Johana Horálková - 11. 2. 2019
recenze
80%
Nigérie je země, kde mít děti znamená všechno. Od svatby Akina a Yejide však uplynuly už čtyři roky a potomek se ne a ne objevit. Nepomáhají bylinky ani šamani a druhá manželka už vůbec ne. Román Zůstaň se mnou nabízí intimní portrét jednoho manželství a silný příběh o rodičovství, společenských tlacích a nepřízni osudu.
Adichie, Chimamanda Ngozi: Půl žlutého slunce
Autor článku: Markéta Musilová - 5. 3. 2009
recenze
Když se řekne současná africká próza, většině čtenářů se nevybaví téměř nic, a pokud přece jen něco, budou to pravděpodobně díla dvou „afričanek“ bílé pleti, Nadine Gordimerové a Doris Lessingové. Jestliže bude dotyčný dotazovaný čtenář ještě o něco sečtělejší, možná si vzpomene na známá jména jako Chinua Achebe nebo Wole Soyinka.
Adichie, Chimamanda Ngozi: Půl žlutého slunce
Autor článku: Martina Šímová - 28. 5. 2021
recenze
70%
Ambiciózní historický román z pera oceňované autorky Chimamandy Ngozi Adichieové o formování současné Nigérie je zasazen do období nigerijské občanské války v 60. letech minulého století. Drásavá historická fakta se v něm kombinují se silným příběhem a nezapomenutelnými postavami.
Adichie, Chimamanda Ngozi: Purpurový ibišek
Autor článku: Martina Šímová - 8. 2. 2021
recenze
90%
Sebevědomý debut slavné nigerijské autorky nabízí intimní vhled do duše citlivé dívky, jejímuž světu dominuje postava despotického otce. Exotická Afrika se stává dějištěm dramatického příběhu o trnité cestě dospívající ženy za nalezením vlastního hlasu v prostředí, které ženské emancipaci nepřeje.
Adichie, Chimanda Ngozi: Amerikána
Autor článku: Martina Šímová - 17. 7. 2017
recenze
90%
V románu Amerikána nacházíme dva zcela odlišné příklady, jak může vypadat osud imigranta. Ifemelu odjíždí do Filadelfie studovat vysokou školu, zatímco její bývalý přítel Obinze se ocitá jako nelegální imigrant v Londýně. Román zároveň přesahuje klasické líčení dojmů a nesnází čerstvě přišedšího do nové země a přináší i brilantní analýzu současného vnímání rasy a „černošství“.
Adonis
Autor článku: Jitka Jeníková - 4. 11. 2017
portrét
Adonis, básník, modernizátor a osvobozovatel arabského básnictví a propagátor volného verše, sžíravě kritický glosátor současné arabské nejen poezie, ale i kultury a společnosti. Dlouholetý nominant na Nobelovu cenu za literaturu, který nominaci nikdy neproměnil. Pro svůj neobvyklý pseudonym se rozhodl už jako náctiletý, poté co jisté noviny odmítly uveřejnit jeho verše. V Praze vystoupí jako host Pražského festivalu spisovatelů.
Adorno, Theodor W.
Autor článku: Ladislav Nagy - 4. 6. 2003
portrét
Kromě již zmíněné Dialektiky osvícenství publikoval mnohé další knihy svědčící o šíři jeho kritického záběru - pozornost si získaly například několikasvazkové Poznámky k literatuře, soubor kritických esejů; dále pak četné knihy o hudbě: Filosofie nové hudby, knihy o Wagnerovi, Mahlerovi a Bergovi, ale také práce výsostně filosofické jako Metakritika teorie poznání, Prizmata, Negativní dialektika. Posledním jeho dílem, ne zcela dokončeným, byla Estetická teorie.
Adorno, Theodor W.: Estetická teorie
Autor článku: Ladislav Nagy - 4. 6. 2003
recenze
Estetickou teorii lze v mnoha ohledech považovat za Adornovo zásadní dílo, kterým nejenom navázal na své předchozí filosofické práce, ale v němž zároveň shrnul svůj celoživotní zájem o moderní umění.
Aféra kolem ruského divadla U mostu (2006)
Autor článku: Bára Gregorová - 9. 10. 2006
aktualita
Hladovka před budovou divadla, hesla jako: „bez našeho divadla – ani ránu!“ Co se to děje v zapadlém, milionovém „gorodku“, v „hlavním kulturním městě Povolží“? Celá kauza začala už v únoru letošního roku, kdy bylo Divadlu U mostu přislíbeno 2,5 mil. rublů na „přestavbu 1. patra“.
Africká čítanka
Autor článku: Jovanka Šotolová - 27. 8. 2003
recenze
Sbírka je pozoruhodná tím, že zahrnuje překlady z deseti jazyků, z toho šesti afrických. Tím nabízí trochu jiný pohled na africkou literaturu...
Africké legendy
Autor článku: Anna Hergetová a Erik Lukavský - 23. 5. 2003
ukázka
Legenda o ještěrkách Je to už hodně dávno, co se jednomu starému muži zdálo o princeznách, obludách, mluvících zvířatech a chodících stromech...
Afrika ve Francii 2002
Autor článku: Jovanka Šotolová - 17. 4. 2003
přehled
Přehled knižní prtodukce autorů pocházejících z Afriky.
Aga z Temešváru, Osman: Ve stínu kříže
Autor článku: Matěj Turek - 29. 8. 2003
recenze
Knihu Ve stínu kříže, která vznikla v roce 1724 v Istanbulu, by bylo možno zařadit mezi cestopisy a memoáry tureckých vyslanců na evropských dvorech. Osman Aga v ní popisuje své putování po válečném Srbsku a Rakousku...
Agapitos, Panagiotis: Μεδούσα...
Autor článku: Markéta Kulhánková - 27. 1. 2010
recenze
Začátkem loňských prázdnin se na pultech řeckých knihkupectví objevila třetí z byzantských detektivek – nebo „příběhů s tajemstvím“, jak je nazývá sám autor – Panagiotise Agapitose.
Agnon, Šmuel Josef
Autor článku: Pnina Rubešová - 21. 11. 2005
portrét
Šmuel Josef Agnon (1888-1970) se proslavil románem Uvedení nevěsty (Hachnasat kala, 1931). Za své celoživotní dílo byl odměněn v roce 1966 Nobelovou cenou za literaturu. Šmuel Josef Agnon zemřel v Jeruzalémě roku 1970.
Agnon, Šmuel Josef: Šátek a jiné povídky
Autor článku: Pnina Rubešová - 21. 11. 2005
recenze
Šmuel Josef Agnon patří k největším postavám moderní izraelské literatury. Přesto bylo v češtině, doufejme jen prozatím, vydáno pouze třináct jeho povídek v souboru nazvaném Šátek a jiné povídky (1999).
Agualusa, José Eduardo
Autor článku: Lada Weissová - 5. 10. 2020
portrét
Potulný Angolan, kterému je rodná Angola věčnou inspirací, ačkoliv tvrdí, že občas musí přistřihnout skutečnosti křídla, aby ji fikce vůbec byla schopna pojmout. Jeden z nejvýraznějších a také nejpřekládanějších portugalsky píšících autorů současnosti.
Agualusa, José Eduardo: O Vendedor de Passados
Autor článku: Lada Weissová - 23. 3. 2006
recenze
Román současného angolského spisovatele o absurditě současné Angoly a vyrovnávání se s vlastní minulostí.
Agualusa, José Eduardo: Obecná teorie zapomínání
Autor článku: Klára Trsková - 13. 12. 2021
recenze
80%
Je život sled podivných, občas komických, jindy magických či tragických nahodilostí? Nebo můžeme jeho podobu zásadně ovlivnit, když se poddáme obavám, nebo naopak dokážeme té nepředvídatelnosti čelit s láskou, nadhledem a humorem? Román o strachu z jinakosti, ale i o lidské schopnosti odpouštět a mít naději. Příběh platný nejen ve vzdálené a těžce zkoušené Angole.
předchozí strana
další strana
Strana 2 / 302:
1
2
3
4
5
6