Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr beletrie zahraniční
Poslední články
50%
Cook, Diane: Nová divočina
Daniel Mukner - 4. 7. 2022
80%
Guay-Poliquin, Christian: Tíha sněhu
Eliška Šidíková - 1. 7. 2022
Wähä, Nina: O životě na hranici dvou světů
Dominika Rýparová - 30. 6. 2022
Nejčtenější články
90%
Rejmer, Małgorzata: Bláto sladší než med
Přemysl Krejčík - 17. 6. 2022
90%
Jeffers, Robinson: The Loving Shepherdess / Pastýřka putující...
Ondřej Pavlík - 6. 6. 2022
90%
Herling-Grudziński, Gustaw: Jiný svět
Petr Poslední - 10. 6. 2022
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Agualusa, José Eduardo: Prodavač minulostí
Autor článku: Pavla Korpaczewski - 5. 10. 2020
recenze
Zajistěte svým dětem lepší minulost, láká Félix Ventura své zákazníky. Ti se sami dokázali zajistit na budoucnost a teď už jim chybí jen ta správná minulost, původ, životní příběh. Jenže pak se ve Félixově velkém luandském domě objeví klient, kterému jen příběh nestačí. Tenhle člověk chce svou minulost odčinit a pomstít. Plete si minulost s přítomností. Jenže minulost, budoucnost a přítomnost splývají jen ve snech. Leda byste náhodou byli ještěrka.
Aguilera, Carlos A.: Teorie o čínské duši
Autor článku: nakladatelství Agite/Fra - 1. 9. 2010
anotace
Kniha Carlose A. Aguilery (Havana, 1970) je popisem cesty po komunistické Číně a jedinečnou mystifikací, která se bohužel v mnohém blíží pravdě.
Aguilera, Carlos A.: Teorie o čínské duši
Autor článku: Petr Zavadil - 1. 9. 2010
ukázka
Pokaždé, když myslím na ten film, vybavím si, jak Němec vypadal. Vysoký, kaštanové vlasy, našedivělý šátek kolem krku a obličej spíš hranatý, s tvrdými rysy.
Aguinis, Marcos: Sám proti inkvizici
Autor článku: Martin Liška - 8. 7. 2019
recenze
80%
Jak název knihy naznačuje, hlavní hrdina vede předem ztracený boj. Rozsáhlý román argentinského spisovatele ale nepojednává v první řadě o antisemitismu ani o antiklerikalismu, ale o mnohem hlubších vrstvách lidské mysli.
Agus, Milena: Kameny bolesti
Autor článku: Lucie Nováková - 9. 9. 2012
recenze
80%
Záhadná, údajně bláznivá temperamentní žena touží rozdat svou lásku mužům, kteří se o ni ale vždy po krátké známosti přestanou zajímat. Protože pochází z dobré rodiny, při první příležitosti bude provdána. O mnoho let později se od její vnučky pomalu dozvídáme životní příběh s utajenými podrobnostmi. Přes mrazivé vyústění knížka příjemně překvapí, a to nejen dokonalým zachycením atmosféry hřejivého jihoitalského slunce.
Agustín, José
Autor článku: Anna Tkáčová - 9. 12. 2006
rozhovor
José Augustín (1944) zapáleně rozebírá problémy, jimiž dnes prochází nejen Mexiko. Mnohé vyplývají ze sousedského napětí mezi kulturně odlišnými útvary, jakými jsou Hispánská Amerika a Spojené státy americké
Agustín, José
Autor článku: Anna Tkáčová - 9. 12. 2006
portrét
Mexický spisovatel, dramatik, filmový scenárista, žurnalista a hudební kritik José Agustín Ramírez svá díla podepisuje pouze křestními jmény, která mu rodiče dali po strýci José Agustínovi Ramírezovi, proslulém skladateli mexické populární hudby.
Ahae: Větší lásku nikdo nezná
Autor článku: Miriam Löwensteinová - 10. 8. 2018
recenze
30%
Kniha jihokorejského podnikatele a umělce Ahea má charakter osobního čtení Bible či kázání. Pro evropské teology představuje kuriózní seznámení se způsobem argumentace v zemi nám geograficky i kulturně vzdálené.
Ahava, Selja: Co padá z nebe
Autor článku: Lenka Fárová - 13. 4. 2020
recenze
70%
Román popisuje osudy rodiny, jíž do druhdy poklidného a nikterak výjimečného života začne vstupovat až příliš mnoho nepravděpodobných událostí. A každá z nich všechny neodvolatelně zasáhne a obrátí jejich životy naruby, byť nemusí udeřit přímo jako blesk z čistého nebe.
Ahndoril, Alexander: Regissören
Autor článku: Anežka Kuzmičová - 13. 11. 2006
anotace
„Nechtěl jsem, aby můj román o Bergmanovi připomínal Bergmanovy filmy,“ prohlásil o své nejnovější próze Alexander Ahndoril (1967). Režisér Ingmar Bergman (1918) rozvířil kolem Ahndorilova „indiskrétního“ Režiséra vlnu ostré kontroverze...
Ahndoril, Alexander: Režisér
Autor článku: Helena Stiessová - 21. 7. 2010
recenze
Švédský spisovatel Alexander Ahndoril (1967) pojmenoval svůj román z roku 2006 Režisér. Jinou možnost vlastně neměl, vždyť se rozhodl psát o jedné z největších filmařských legend. Jeho románovou postavou se stal Ingmar Bergman (1918 – 2007).
Achleitner, Friedrich
Autor článku: Dana Pfeiferová - 28. 3. 2019
studie
Smutná zpráva přišla z Vídně: 27. března zemřel Friedrich Achleitner. Klasik rakouské neoavantgardy, člen legendární Vídeňské skupiny, zakladatel teorie architektury, autor šesti svazků průvodce moderní rakouskou architekturou. Velká osobnost rakouské poválečné kultury, zároveň člověk neobyčejně skromný. Gentleman a přítel.
Achleitner, Friedrich: historky před spaním
Autor článku: Jana Dušek Pražáková - 23. 2. 2018
recenze
80%
Rakouský architekt, teoretik architektury a spisovatel Friedrich Achleitner patří k čelním představitelům Vídeňské skupiny, která na přelomu padesátých a šedesátých let dvacátého století pomocí provokativních literárních experimentů a performancí revidovala zaprášené formy vyjadřování. Rozšiřování akustických a vizuálních možností jazyka, absurdní víceznačnost a zesměšňování stereotypů se odráží i v jeho miniaturách vzniklých po přelomu tisíciletí.
Achmeťjev, Ivan
Autor článku: Radka Bzonková - 21. 9. 2003
portrét
Ivan Achmeťjev (nar. 1950) je básník, který svou poetiku zformoval v prostředí undergroundu a do rozpadu Sovětského svazu publikoval jen jednou a to v německém sborníku Miniatury (Mnichov, 1990). Jeho básně rozvíjejí konkretistickou tradici a minimalismus – prvky rozvíjené v Lianozovu především Vsevolodem Někrasovem, Janem Satunovským, Igorem Cholinem či Genrichem Sapgirem.
Achmeťjev, Ivan: Básně
Autor článku: Radka Bzonková - 21. 9. 2003
ukázka
poštěkali se / a ztrapnili se...
Aidt, Marie Naja
Autor článku: Markéta Kliková - 1. 1. 2011
portrét
Naja Marie Aidt se narodila 24. prosince 1963 dánským rodičům na západním pobřeží Grónska ve městě Aasiaat. Když jí bylo sedm let, odstěhovala se rodina zpět do Dánska a usadila se v hlavním městě Kodani.
Aidt, Marie Naja: Pavián
Autor článku: Markéta Kliková - 10. 1. 2011
recenze
90%
Povídková sbírka Naji Marie Aidt je o lidech s duchem paviána v těle a o pocitech, které druzí v jejich přítomnosti prožívají. O strachu, smrti, nevěře, násilí, nemoci a pudech. Ale i o lásce. Za sbírku Pavián dostala autorka v roce 2006 nejhodnotnější dánskou cenu za literaturu Cenu kritiky a v roce 2008 Cenu Severské rady za literaturu.
Aidt, Naja Marie: Har døden taget noget fra dig, så...
Autor článku: Anežka Matěnová - 20. 9. 2018
recenze
70%
Jak překonat smrt vlastního dítěte? To je otázka, kolem které krouží nová kniha dánské spisovatelky Naji Marie Aidt „Pokud ti smrt něco vzala, vrať to: Carlova kniha“. Co pro nás znamená smrt a jak se s ní vyrovnáváme? Existuje nějaká útěcha, a pokud ano, kde ji hledat? Román nabízí niterné svědectví o prožité ztrátě a o procesu, jímž si prochází pozůstalý.
Aichinger, Ilse
Autor článku: Jakub Ehrenberger - 13. 11. 2016
aktualita
V pátek 11. listopadu 2016 zemřela ve Vídni prozaička, básnířka a autorka rozhlasových her Ilse Aichingerová. Významné představitelce rakouské poválečné literatury bylo 95 let.
Aichinger, Ilse: Vrabec v hrsti
Autor článku: Michaela Jacobsenová - 13. 11. 2016
ukázka
Druhý česky vydaný výbor z lyrické a prozaické tvorby rakouské solitérky Ilse Aichingerové (1921–2016) nazvaný Vrabec v hrsti (2010) vyšel takřka po půl století od vydání prvého českého souboru Kde bydlím (1966). Připravila jej (s použitím několika překladů z pozůstalosti Jitky Bodlákové) germanistka a překladatelka Michaela Jacobsenová, která je rovněž autorkou českého znění níže publikované ukázky.
Aínsa, Fernando...
Autor článku: Anna Tkáčová - 13. 4. 2007
portrét
Aínsa je autorem románů, povídek i sbírky poezie. Podstatnou část jeho díla tvoří esejistická tvorba. Ústředním tématem Aínsových esejů je téma utopie a kulturní identity Iberoameriky.
Aínsa, Fernando: Vzkříšení utopie
Autor článku: Anna Tkáčová - 13. 4. 2007
recenze
Esej Vzkříšení utopie představuje první setkání českých čtenářů s dílem uruguayského spisovatele a esejisty Fernanda Aínsy.
Aischylos: Oresteia
Autor článku: Eva Stehlíková - 28. 9. 2016
recenze
Hrát Oresteiu v podobně hnusném prostředí, jako je na pražské Štvanici, může napadnout opravdu jen mladé avantgardní tvůrce. Bohužel jim zcela ušlo, že hru je třeba taky interpretovat, takže ani přátelskému publiku složenému z kamarádů se nepodaří pochopit, oč tu běží.
Ajgi, Gennadij
Autor článku: Alena Machoninová - 24. 2. 2006
portrét
V úterý 21. února zemřel ve věku nedožitých dvaasedmdesáti let ruský básník a překladatel čuvašského původu Gennadij Ajgi.
Ajgi, Gennadij: Razgovor na rosstojanii
Autor článku: Alena Vinterová - 24. 5. 2003
recenze
Rozhovor na dálku je název knihy statí, esejů, rozhovorů a básní ruského spisovatele čuvašského původu Gennadije Ajgiho - svého druhu pomník Ajgimu, jen s jednou zvláštností a totiž, že si ho básník vystavěl sám. Tato výpravná publikace s řadou ilustrací a fotografií je především osobitým komentářem samotného Ajgiho k jeho vlastní tvorbě a životu, zobecněním myšlenek o poezii a umění za období delší než čtyřicet let.
Ajtmatov, Čingiz
Autor článku: Bára Gregorová - 17. 5. 2007
portrét
Čingiz Ajtmatov (1928) – kyrgyzský spisovatel, od roku 1994 velvyslanec Kyrgyzské republiky ve státech Beneluxu. Podle údajů UNESCO z roku 1998 je Ajtmatov jedním z nejvydávanějších klasiků současné iteratury nejvydávanějších klasiků současné literatury.
Ajtmatov, Čingiz
Autor článku: Bára Gregorová - 11. 10. 2007
studie
Každá z bývalých zemí SSSR si programově zakládala na alespoň jednom národním umělci v oblasti hudby, kinematografie, výtvarného umění či literatury. Bez nadsázky lze říci, že jedinou výraznou osobností z pětice „ –stánů!“ Střední Asie, jediným tamním žijícím literárním klasikem, kterého dodnes čtou čtenáři po celém světě, je kyrgyzský rodák, a nynější diplomat v Belgii, Čingiz Ajtmatov (1928). Jeho knihy byly přeloženy do 165 jazyků a objevily se v 67, 5 milionech exemplářů.
Ajtmatov, Čingiz: Když padají hory (Věčná nevěsta)
Autor článku: Bára Gregorová - 17. 5. 2007
ukázka
Existuje jedna jediná odvěká pravda, která platí pro všechny živé bytosti za všech okolností – nikomu není umožněno dopředu znát svůj osud, čili to, co mu bylo dáno do vínku. Pouze život sám ukáže, co je komu souzeno, jinak by totiž osud jako takový postrádal smysl...
Ajzenberg, Michail: Opravdannoje prisutstvije
Autor článku: Alena Machoninová - 14. 10. 2005
recenze
Nejpravděpodobnějším českým názvem této knihy je spojení Opodstatněná přítomnost.
Akadijská literatura
Autor článku: Kristina Labohá - 4. 4. 2003
přehled
Jde o literaturu frankofonní kultury několika set tisíc obyvatel z různých oblastí Nového Skotska, Nového Brunšviku a ostrova Prince Eduarda.
předchozí strana
další strana
Strana 3 / 302:
1
2
3
4
5
6
7