Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr beletrie česká
Poslední články
Platzová, Magdalena: Na trní tušeném
Magdaléna Platzová - 22. 1. 2021
70%
Stöhr, Martin: Užitá lyrika
Vojtěch Kinter - 20. 1. 2021
Motýl, Petr: C-19ka, a co čtenář, čtenářka?...
Petr Motýl - 15. 1. 2021
Nejčtenější články
Nejlepší knihy roku 2020
iLiteratura - 29. 11. 2020
Borkovec, Petr: Bůh, Richard a hromada mrtvol
Petr Borkovec - 8. 1. 2021
Česká nakladatelství – odkazy na webové stránky
Rita Kindlerová - 7. 11. 2009
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
25 milníků 25 polistopadových let
Autor článku: Pavel Mandys - 20. 11. 2014
přehled
Literární život uplynulých pětadvaceti let se z odstupu nejeví tak chabý, jak se nám v té době v porovnání s lety minulými občas zdálo. Platí, že zatímco ještě v první polovině devadesátých let byly mimořádné knihy rozpoznány a oceněny hned, později už to bylo těžší a ten proces trval déle.
Adam, Robert a kol. (eds.): Karel Havlíček: Korespondence I....
Autor článku: Matěj Matela - 18. 10. 2017
recenze
80%
První titul z připravované šestisvazkové řady zahrnuje veškerou dochovanou korespondenci Karla Havlíčka Borovského od jeho filozofických studií v Praze až po začátek slavné pouti na Rus, a odkrývá tak ideje i zcela všední problémy legendárního novináře v době jeho dospívání, kdy stál na prahu důležitých životních rozhodnutí. Více než polovinu knihy tvoří odborný teoretický základ, který čtenáři pomáhá orientovat se v souvislostech rané tvorby jedné z nejvýznamnějších postav našich dějin.
Ajvaz, Michal: Cesta na jih
Autor článku: Jonáš Hájek - 12. 1. 2009
studie
Cesta na jih, nový román Michala Ajvaze, je knihou o šťastném prázdnu, z kterého se rodí příběhy, vyprávěním o vyprávění. Obsahuje množství sebevysvětlujících prvků, a tak je stejně příkladem tohoto šťastného prázdna jako jeho obhajobou.
Ajvaz, Michal: Cesta na jih
Autor článku: Michal Ajvaz - 12. 1. 2009
ukázka
„Za úsvitu se objevilo město ze světlého betonu, táhnoucí se do daleka po pobřeží; chtěl jsem jít vzbudit Kristýnu, ale objevila se sama. Usmála se na mne a začala se mě vyptávat, jak se dostaneme z Iraklionu do Chanie.
Ajvaz, Michal: Cesta na jih
Autor článku: Pavel Kořínek - 6. 3. 2009
recenze
Náhodné setkání dvou nikam nepospíchajících u stolku pobřežní restaurace v jedné malé krétské vesničce nabízí příležitost k vyprávění. Mladý muž, který si k vypravěči Cesty na jih přisedá, tak po dobu několika večerů zpřítomňuje zažité události, dojde ale i na příběhy, které psali či vykládali hrdinové jeho vyprávění.
Ajvaz, Michal: Lucemburská zahrada
Autor článku: Markéta Kittlová - 13. 11. 2011
recenze
60%
Michal Ajvaz i ve svém nejnovějším románu důmyslně a s neuvěřitelnou fantazií komponuje síť na sebe navazujících, křížících se a vzájemně se ovlivňujících příběhů. Opět vytváří intertextové vazby mezi jednotlivými fikčními rovinami textu a navíc včleňuje do knihy další autorský text, jehož dialogy jsou vedeny v yggurštině – neznámém a nesrozumitelném jazyce, který Ajvaz pro tento účel vytvořil.
Ajvaz, Michal: Města
Autor článku: Marek Lollok - 29. 1. 2020
recenze
60%
Autorovy příznivce jistě nepřekvapí, že ani v této knize nechybí Ajvazovy oblíbené motivy: města, putování a pátrání po nějaké záhadě. Protagonista na své románové misi zavítá hned do několika metropolí, do kterých ho zavádí snaha odhalit tajemství nenápadného a zároveň velmi podivuhodného předmětu.
Ajvaz, Michal: Zlatý věk
Autor článku: Bára Gregorová - 9. 4. 2003
recenze
Pražský prozaik, esejista a básník Michal Ajvaz je v české porevoluční próze jedním z nejpozurohodnějších autorů...
Amsterodam, město (české) knihy (2009)
Autor článku: Magda de Bruin-Hüblová - 26. 3. 2009
aktualita
Poslední měsíc roku, kdy se Amsterodam honosil titulem Světové město knihy (Wereldboekenstad – od 23. dubna 2008 do 22. dubna 2009), zahájila pestrá Noc knihy (Boekennacht).
Andjelkovski, Tašo: Mirny
Autor článku: Markéta Kittlová - 28. 3. 2011
recenze
60%
První stránky Andjelkovského sbírky jsou magické a strhující. Básně připomínají mumlání zaklínajícího šamana, který v různém, ale přesně stanoveném pořadí opakuje stále stejná, magická slova. Nutno ale říci, že toto kouzlo brzy vyprchá.
Andronikova, Hana
Autor článku: Olga Stehlíková - 19. 1. 2012
studie
Úmrtí Hany Andronikovy (* 1967) nedlouho před Vánoci bylo nepřekvapivě zastíněno těmi medializovanějšími. Přestože nepatřila k autorům, kteří otisknou během jednoho desetiletí sedm románů, zapsala se zlínská rodačka, cestovatelka a terapeutka, absolventka bohemistiky a anglistiky, do historie české literatury ne snad nápadně, ale důrazně. Andronikova navíc psala pokaždé zcela jinak, jako by se autorský rukopis dal změnit na přání. Přesto mají její prózy cosi společného.
Andronikova, Hana: Nebe nemá dno
Autor článku: Markéta Kittlová - 3. 11. 2010
recenze
Spisovatelka Hana Andronikova předkládá čtenářům novou knihu po dlouhé odmlce. Osmiletá pauza (poslední autorčinou knihou byl roku 2002 vydaný povídkový soubor Srdce na udici) dala vzniknout zajímavému a originálnímu, avšak místy trochu překombinovanému a nepřehlednému textu.
ANTIKVARIÁT na iliteratuře (2005)
Autor článku: iLiteratura - 15. 1. 2005
článek
Aubrechtová, Svatava: Návštěvy
Autor článku: Klára Soukupová - 20. 2. 2019
recenze
90%
Jako zjevení působí debut dvaasedmdesátileté básnířky Svatavy Aubrechtové. Suverénně a bez křečovitých experimentů nám předkládá ucelenou a usazenou sbírku poezie, jež by neměla uniknout pozornosti.
Audioknihy mají své ceny
Autor článku: Jiří W. Procházka - 25. 6. 2014
přehled
Mluvené slovo je v rámci knižního trhu zatím mimo hlavní proud. Cenami pro nejlepší audioknihy se to pokouší změnit nově založená Asociace vydavatelů audioknih: na letošním veletrhu Svět knihy vybrala nejlepší loňské nahrávky v celkem osmi kategoriích.
Babka, Michael: Krajničky
Autor článku: Marek Lollok - 15. 6. 2016
recenze
70%
Sbírka zhruba stovky nejzdařilejších textů, jež autor publikoval na serveru krajnicky.cz. Upoutá nejen vtipností, vytříbeným jazykem a stylem, ale i pozorností, s níž se věnuje některým aktuálním tématům naší doby.
Bajaja, Antonín: Na krásné modré Dřevnici
Autor článku: Olga Stehlíková - 11. 10. 2010
recenze
Rozsáhlý kolážový román Antonína Bajaji (1942) Na krásné modré Dřevnici (Host) tvoří střídavé party několika literárních útvarů: fabulované povídkové příběhy se překlápějí do autentických vzpomínek...
Bajaja, Antonín: Na krásné modré Dřevnici 1
Autor článku: Antonín Bajaja - 10. 11. 2010
ukázka
Marián nejenže umí plavat, je o něco starší, chce nám dělat instruktora. Já, mávaje mu před obličejem síťkou na motýly, nabídku odmítám. Odmítám ji hlasem objevitele Viktoriiných vodopádů: „Budu lovit hmyz a ryby.“
Bajaja, Antonín: Na krásné modré Dřevnici 2
Autor článku: Antonín Bajaja - 10. 11. 2010
ukázka
Nemohu se, drahá Jeanne, zbavit jedné vzpomínky. Doteď se mi ji nepodařilo úplně identifikovat. Má obrysy těkavých představ, jako by se bála sama sebe. Asi se při jejím zrodu zatmělo víc než jindy.
Balabán, Jan
Autor článku: Markéta Kittlová - 29. 4. 2010
portrét
Jan Balabán se narodil roku 1961 v Šumperku, ale již od raného dětství žil v Ostravě. Zemřel 23. 4. 2010.
Balabán, Jan: Jsme tady
Autor článku: Jan Balabán - 13. 2. 2007
ukázka
Rozsvítil si svíčku, jako by věděl, že umře. Ale spíš chtěl mít jen nějaké světlo v domě. Aspoň plamének v tom šeru, které v pozdním říjnu sestupuje z lesů do údolí už brzy odpoledne. Hleděl na hořící knot a říkal si, dokud ho vidím, jsem tu. Ale jeho pohled se rozdvojoval a on pořád viděl plaménky dva, jako dvě hvězdy hořící těsně vedle sebe.
Balabán, Jan: Jsme tady 1
Autor článku: Petr Nagy - 13. 2. 2007
recenze
Jak již podtitul nové knihy napovídá, navzdory vnější formě povídkového souboru se jedná o dílo v mnoha směrech sepjaté a celistvé – jednotlivé texty v něm obsažené sjednocuje nejen stránka tematická, jak bývá často zvykem, ale též rovina postav, procházejících obvykle hned několika povídkami.
Balabán, Jan: Jsme tady 2
Autor článku: Petr Vaněk - 13. 2. 2007
recenze
Balabán v novince potvrzuje především dvě věci. Jednak, že v předchozích knihách našel silné téma, které může dál rozvíjet, a jednak v ní opět proklamuje bytostné rozpoložení povídkáře. Toto tvrzení je ovšem nutné brát s rezervou, protože v knize Jsme tady se ryzí povídky spojují v načrtnutý, nikoli striktně koherentní příběh.
Balabán, Jan: Kudy šel anděl
Autor článku: Petr Vaněk - 13. 2. 2006
recenze
Na úspěch Balabánovy knihy Možná že odcházíme zareagovalo nakladatelství Host vydáním autorova předchozího románu Kudy šel anděl, který v roce 2003 vyšel v omezeném nákladu u Vetus Via. Kujme železo, dokud je žhavé, chtělo by se říct. Avšak tato próza, i když v některých ohledech skutečně „jenom“ předchází oceněné sbírce povídek, je důležitým mezistupněm v kontextu Balabánovy tvorby.
Balabán, Jan: Možná že odcházíme
Autor článku: Petr Vaněk - 11. 8. 2005
recenze
90%
Balabánovy postavy jsou alkoholici, intelektuálové, rodiče a jejich děti, lidé milující a rozcházející se. Každý z nich si nese nějaký svůj kříž, smutek či bol.
Balabán, Jan: Zeptej se táty
Autor článku: Jan Balabán - 26. 6. 2010
ukázka
Vstát časně. Za oknem modrý inkoust noci už zlomené v den. Stalo se to před malou chvílí. Jak rád bych zase někdy byl u toho, když naše zemská kra opouští pásmo noci.
Balabán, Jan: Zeptej se táty 1
Autor článku: Anna Vondřichová - 6. 9. 2010
recenze
80%
Poslední román Jana Balabána se na necelých dvou stech stranách dotýká toho, co nazýváme posledními věcmi člověka. Jde o ohledávání smrti a konečnosti, úporné, ale přesto ze své podstaty neúspěšné.
Balabán, Jan: Zeptej se táty 2 (in Týden)
Autor článku: Pavel Mandys - 9. 9. 2010
recenze
Zeptej se táty je patrně nejočekávanější knihou letošního roku: jde o poslední román Jana Balabána, dokončený krátce před jeho nečekanou smrtí letos v dubnu. Tato očekávání ještě zvýšilo téma knihy (snad spíše novely než románu), jímž je umírání.
Balbín, Bohuslav: Rozmanitosti z historie Království českého
Autor článku: Kateřina Smyčková - 4. 10. 2017
recenze
60%
Díky překladu Jiřího A. Čepeláka se nyní širší čtenářská veřejnost může seznámit s prvním svazkem Balbínovy vlastivědné encyklopedie Čech Miscellanea historica regni Bohemiae – Rozmanitosti z historie Království českého. Úctyhodný počin, který Balbína představuje jinak než jen jako autora Rozpravy na obranu jazyka slovanského, zvláště pak českého, však kvůli neobvyklému editorskému přístupu vyvolává řadu otázek.
Ballek, Ladislav: Pomocník
Autor článku: Irena Malec - 5. 4. 2005
recenze
Ballekov román Pomocník vyšiel v prvom vydaní v roku 1977. Odvtedy sa spolu s predchádzajúcou poviedkovou Južnou poštou (1974) a naň nadväzujúcimi románovými Agátmi (1981) stal nielen časťou Ballekovho tzv. palánskeho cyklu, ale tiež pevnou súčasťou súčasnej slovenskej literatúry.
další strana
Strana 1 / 46:
1
2
3
4
5