Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr beletrie česká
Poslední články
70%
Stöhr, Martin: Užitá lyrika
Vojtěch Kinter - 20. 1. 2021
Motýl, Petr: C-19ka, a co čtenář, čtenářka?...
Petr Motýl - 15. 1. 2021
60%
Csicsely, Lukáš: Nejkrásnější pohřeb Jana Huga
Daniel Mukner - 13. 1. 2021
Nejčtenější články
Nejlepší knihy roku 2020
iLiteratura - 29. 11. 2020
Borkovec, Petr: Bůh, Richard a hromada mrtvol
Petr Borkovec - 8. 1. 2021
Česká nakladatelství – odkazy na webové stránky
Rita Kindlerová - 7. 11. 2009
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Stöhr, Martin: Užitá lyrika
Autor článku: Vojtěch Kinter - 20. 1. 2021
recenze
70%
V nové sbírce Martina Stöhra (*1970) vydané v jeho domovském nakladatelství Host se čtenáři dostává do rukou kniha prověřeného básníka – už jen zběžná četba to potvrzuje. Básník, který oslavil významné jubileum, se ohlíží zpět za svým dosavadním životem. Hraje tedy na reflexivní strunu a hraje na ni umně a vůbec čerpá z pestré palety svých talentů. Kde by tedy měl být jakýkoliv problém?
Motýl, Petr: C-19ka, a co čtenář, čtenářka?...
Autor článku: Petr Motýl - 15. 1. 2021
sloupek
Na první pohled ten člověk vypadá inteligentně a má dvě vysoké školy. Vždycky mi říkal: „Kdybych já měl čas, jak já bych si rád něco přečetl.“ A teď? „Za toho covidu jsem měl konečně čas zrekonstruovat si byt a dát si do pořádku zuby. Můstky!“ vypadlo z něj, když jsme se o Vánocích potkali.
Csicsely, Lukáš: Nejkrásnější pohřeb Jana Huga
Autor článku: Daniel Mukner - 13. 1. 2021
recenze
60%
Oblíbený autor knih pro děti Lukáš Csicsely publikoval druhou knihu určenou dospělým čtenářům. Román, jejž vypráví dandy a fintil Jan Hugo, však svého autora nezapře. Nejkrásnější pohřeb Jana Huga stejně jako Csicselyovy dětské knihy srší nápady, a představuje tak typ literatury, který je na poli české prózy v posledních letech vzácný.
Nakladatelství Portál: Ediční plán na 1. pololetí 2021
Autor článku: Portál - 11. 1. 2021
aktualita
Borkovec, Petr: Bůh, Richard a hromada mrtvol
Autor článku: Petr Borkovec - 8. 1. 2021
sloupek
Karel Gott a Richard Krajčo se před časem dohodli, že si zažertují se Smrtí, a na Vánoce nám ji přilepenou lepidlem k sesli (i s kosou) přivezli ukázat. Vánoční hit s názvem, o němž se nepochybuje, jsme slyšeli a viděli skoro všichni.
Katalpa, Jakuba: Zuzanin dech
Autor článku: Olga Słowik - 6. 1. 2021
recenze
80%
Ve svém nejnovějším románu se Jakuba Katalpa, podobně jako v tom předchozím – Němcích, vrací ke druhé světové válce, především holocaustu. Zde se děj však odehrává v průběhu několika desítek let a najdeme zde i další motivy a témata, které se u této autorky objevovaly již v předchozích dílech, kupříkladu rodičovství a silně prožívanou tělesnost. Nejvíce v románu vyniká právě originální pojetí tělesnosti a násilí, které je s ní spojené.
Kaprálová, Dora: Z balkonu čtvrtého patra
Autor článku: Dora Kaprálová - 1. 1. 2021
sloupek
Večer před vánočním odjezdem z Berlína do Strmilova jsem dlouze postála na našem balkoně. Jako obyčejně jsem pozorovala sousedy z protějšího domu. Na ulici se tváříme, že se neznáme.
Hesová, Petra (ed.); Vaněk, Václav (ed.): Horo Bílá – horo kletá!
Autor článku: Jakub Fráňa - 23. 12. 2020
recenze
90%
Bílá kniha povídek zasazených do bělohorské doby přináší fascinující příběh o třech tématech: o postupujících dějinách, o proměňujících se prostředcích, stylech, výrazivu a vyznění povídkového žánru a o budujícím se národním mýtu.
Liehm, Antonín J.
Autor článku: Martin Petráš - 21. 12. 2020
aktualita
„Literárky v Evropě chyběly,“ popisoval A. J. Liehm (1924–2020) v jednom z rozhovorů pro Paměť národa počátky velkolepého projektu Lettre Internationale. Martin Petráš, který v letech 1973–2012 působil na Université Charles de Gaulle v severofrancouzském městě Lille, v krátké vzpomínce uvádí, jak se s AJL seznámili, přibližuje detaily a dosah Lettre a přidává osobní ohlédnutí za postavou zajímavého člověka, jehož dnes lapidárně označujeme za „komunistického a reformního novináře“.
Borkovec, Petr: Štědrý den pana kapitána
Autor článku: Petr Borkovec - 18. 12. 2020
sloupek
Pět měsíců civilní vojenské služby v polovině devadesátých let (víc to nebylo, protože pak jsem onemocněl), které jsem prožil jako ošetřovatel v jednom pražském domově důchodců, jsem skoro beze zbytku vytěsnil z paměti.
Faulerová, Lucie: Smrtholka
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 16. 12. 2020
recenze
70%
Obraz dívky, jež sestoupila k ústí tunelu metra a položila hlavu na koleje, vyvolá u mladé hrdinky zdánlivě nepřehledný sled vzpomínek a úvah o vlastním osudu a sourozeneckých vazbách. Próza rámovaná a rytmizovaná zvukovými kulisami jedoucího vlaku vyniká stejně osobitým vypravěčstvím jako autorčina prvotina.
Bolavá, Anna: Jsme doma
Autor článku: Anna Bolavá - 11. 12. 2020
sloupek
Jsme doma. Já, čtyřnásobná distanční výuka a mých devětapadesát pokojových rostlin. Děti se učí na dálku, manžel na dálku vyučuje.
Hořava, Matěj: Mezipřistání
Autor článku: Nikola Bečanová - 9. 12. 2020
recenze
80%
Po šestiletém odmlčení vydává Matěj Hořava svou druhou knihu Mezipřistání. Po nadšeně přijatém, Magnesií Literou korunovaném, debutu Pálenka: Prózy z Banátu se autor vrací se svou specifickou poetikou rytmizovaného vyprávění. Rukopis zůstal, ale kulisy se proměnily, a tak prostředí rumunského venkova vystřídala gruzínská metropole.
Lednická, Karin: Šikmý kostel
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 6. 12. 2020
recenze
80%
Interpretka románové kroniky o ztraceném městě odhodlaně vytěžuje svůj herecký repertoár a díky citlivé práci s textem dotváří atmosféru, kterou román přirozeně vládne.
Hakl, Emil: Kámen, dřevo, papír
Autor článku: Emil Hakl - 4. 12. 2020
sloupek
Mihl jsem se onehdy Nymburkem, což byla naprostá výjimka, jinak sedím doma a ťukám. A na náměstí Přemyslovců, kus od Mariánského sloupu, který si Nymburští nestrhli, takže ho nemusejí znovu stavět, mě málem porazila dřevěná socha Bohumila Hrabala.
Střihavková, Eva: Vzácná návštěva
Autor článku: Alice Škrlantová - 2. 12. 2020
recenze
60%
Redaktorka, publicistka a scenáristka Eva Střihavková tento rok debutovala novelou Vzácná návštěva. Kniha odkazuje ke Staré dámě od Friedricha Dürrenmatta a vypráví o životě několika obyčejných maloměšťáků, kteří nám jsou v mnohém velmi podobní. Možná až příliš podobní. A možná jsou až příliš obyčejní.
Nejlepší knihy roku 2020
Autor článku: iLiteratura - 29. 11. 2020
přehled
Probrat se nabídkou knižního trhu není jen tak, zvlášť když se návštěva knihkupectví stala takřka svátkem... I letos proto chceme v předvánočním čase upozornit na tituly, které jistě potěší jak naše čtenáře, tak jejich blízké.
Kubů, Milena: Držme při sobě
Autor článku: Milena Kubů - 27. 11. 2020
sloupek
Máloco mě dnes v tíživých časech pandemie vyvede z míry, ale kariérní přestup nejmenovaného pisálka do nejmenovaného bulvárního časopisu o výtvarném umění se touto soukromou událostí stal.
Luňáčková, Alžběta: Pravý úhel
Autor článku: Libor Staněk - 25. 11. 2020
recenze
70%
Knižní debut básnířky Alžběty Luňáčkové (1995) česká literární veřejnost očekávala s velikou netrpělivostí. Autorka ji navíc přiživovala jednotlivě vydávanými básněmi z aktuální sbírky, které kritika velice dobře přijímala. Knihu Pravý úhel lze číst jako její poetické vypořádání se s vizí niterné dokonalosti i jako nabourávání „pravého“ úhlu pohledu jejích čtenářů.
Borkovec, Petr: V Největších malířích
Autor článku: Petr Borkovec - 20. 11. 2020
sloupek
Jsem spisovatel na volné noze a kvůli wuchanské pandemii jsem se ocitl ve finančních potížích.
Lednická, Karin: Šikmý kostel
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 18. 11. 2020
recenze
80%
Působivý debut zpracovává život několika postav, ovlivněný historickými událostmi přelomu 19. a 20. století v kraji bytostně spjatém s hornictvím. Kromě toho, že kniha do literárního prostoru vnáší téma československo-polského sporu o Těšínsko, neustále vrací do hry i schopnost člověka převzít zodpovědnost a rozhodovat o vlastním životě.
Kopáč, Radim
Autor článku: Petr Nagy - 15. 11. 2020
rozhovor
„Snažím se nemrhat časem,“ říká Radim Kopáč, který vedle práce na plný úvazek stihne každoročně napsat, uspořádat nebo zredigovat několik knižních titulů a na spoustu dalších napsat recenzi.
Platzová, Magdaléna: Když se vám vzbouří postava
Autor článku: Magdaléna Platzová - 13. 11. 2020
sloupek
Představte si to takhle: jste velmi ambiciózní spisovatel a vydal jste novou knihu. Svou největší. Překonal jste v ní sebe sama, překročil dosavadní limity. Jste dost kritický na to, abyste to sám poznal, nikdo vám nemusí říkat, co jste dokázal. Navíc jen vy sám víte, jak ohromnou cenu jste za napsání knihy zaplatil.
Švankmajer, Jan: Jednotný proud myšlení aneb život se rodí v...
Autor článku: Marek Lollok - 11. 11. 2020
recenze
80%
Jan Švankmajer je stále věrný surrealismu. Čtenáře tedy jistě nepřekvapí, že se textový i obrazový obsah jeho knihy nese na vlnách asociací, že si s ním autor neustále pohrává a mnohé zůstane nedořečeno. Příběh tohoto „románu“ je roztříštěný natolik, že je těžké ho postihnout; přesto, nebo možná právě proto na nás autorova imaginace působí tak osvobodivě.
Zábranský, David: Výstřední pandemie
Autor článku: David Zábranský - 6. 11. 2020
sloupek
Nová nemoc do naší společnosti přinesla ohromné množství utrpení, ale přiznejme si, že na českých ulicích to není vidět.
Motýl, Petr: Psáno o letošních Dušičkách (2020)
Autor článku: Petr Motýl - 30. 10. 2020
sloupek
O letošních Dušičkách je přítomnost a vědomí smrti jako součásti lidského života mnohem silnější, než jsme bývali zvyklí. Komu budeme zapalovat svíčku za rok, na počátku listopadu 2021? Anebo to budeme my, na koho se bude už jenom vzpomínat?
Krobot, Miroslav: Nečíst
Autor článku: Marek Lollok - 28. 10. 2020
recenze
80%
Krobot je i jako spisovatel fascinován svéráznými postavami, mezi kterými nechybí ani téměř bájný cestovatel Eskymo Welzl. Ať už nám však zprostředkovává své osobní zážitky, vzpomínky či korespondenci, anebo se pouští do větších hlubin literární fikce, za vším čteme jeho osobní výpověď.
Bolavá, Anna: To kolo z Prachatic
Autor článku: Anna Bolavá - 23. 10. 2020
sloupek
Na patnáct členů naší rodiny vychází zhruba dvacet jízdních kol. Je letošní jaro, zákaz volného pohybu osob. Jsem na půdě. Mám několik týdnů na důkladný úklid. Nedá se tu hnout. Nedá se tu sušit.
Láníková, Kristina: Úvahy nad zájmeny
Autor článku: Vojtěch Kinter - 21. 10. 2020
recenze
80%
Básně Kristiny Láníkové ze sbírky Úvahy nad zájmeny by se dobře vyjímaly v nedávno vydané antologii Krátká báseň, sdružující autory tohoto žánrového útvaru napříč českou literární historií. Škoda, že sbírka Láníkové vyšla až nyní. Pro zařazení jejích básní do antologie by nemluvila jenom krátkost textů, ale i jejich literární úroveň. Texty Láníkové – vedle toho, že dohromady tvoří organický celek – umí totiž čtenáře v dobrém smyslu potrápit.
Borkovec, Petr: Lavička babičky Toničky
Autor článku: Petr Borkovec - 16. 10. 2020
sloupek
Moje babička Tonička nebyla moje babička. Seděla před domem na lavičce, opřená o plot, za kterým se zelenal dvůr. Na hlavičce flanelový šátek. Na sobě soustavu flanelových košil, jupek a kazajek, které bez rozdílu nazývala slovem „kacabajka“ a které za celý život nesvlékla až k té úplně poslední. A v zimě v létě tlusté žebrované punčocháče. Seděla tam, sedí tam. A vypráví.
další strana
Strana 1 / 46:
1
2
3
4
5