Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr dětská
Poslední články
70%
Matocha, Vojtěch: Prašina
Kamila Klímová - 19. 4. 2018
80%
Persson, Klara: Slova, kde jste?
Lucie Trávníčková - 12. 4. 2018
80%
Nilsson, Frida: Vránova neobyčejná dobrodružství
Romana Švachová - 5. 4. 2018
Nejčtenější články
Současná poezie pro děti – nová zlatá éra?
Jaroslav Provazník - 4. 6. 2012
Kubeš, Richard a Janda, Luděk: Kvik pluje na jih
Jovanka Šotolová - 6. 6. 2004
Literatura pro české děti
Jaroslav Provazník - 17. 5. 2003
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Desmarteau, Claudine: Gustíkovy patálie
Autor článku: Erik Lukavský - 18. 6. 2015
ukázka
Máme doma jeden počítač. To je docela dobrý, protože třeba u Aymerika mají tři televize, ale žádnej počítač. Ale přece jen, JEDEN počítač pro celou rodinu nestačí. Já ho používám inteligentně, hraju na něm svou super strategickou hru, o který jsem vám už říkal.
Dietl, Erhard: Pušíci jsou tady
Autor článku: Bohumila Adamová - 17. 2. 2014
recenze
60%
Pušíci jsou tady je první díl z humorné série krátkých knih o nechutných tvorech ze skládky u Zaprášené Lhoty. Autorem textů i ilustrací je německý spisovatel Erhard Dietl. Pokud si zacpete nos a přimhouříte oči nad četnými nadávkami, můžete pušíky nabídnout dětem jako první čtení. Bude to intenzivní zážitek a většina z nich je dočte až do konce.
Dráčková, Radka: Zanzibar jak vyšitý
Autor článku: Jitka Nešporová - 10. 3. 2016
recenze
70%
Zanzibar jak vyšitý je ojedinělý autorský projekt Radky Dráčkové, která své veršované i prozaické texty o navštíveném ostrově u východoafrického pobřeží doprovodila s pomocí jehly a nití – vlastnoručně ušitými látkovými ilustracemi.
Drijverová, Martina: Domov pro Marťany
Autor článku: Milena Šubrtová - 3. 6. 2012
recenze
70%
Zasloužené reedice se po čtrnácti letech dočkala v české literatuře pro děti tematicky ojedinělá próza Martiny Drijverové Domov pro Marťany. Její první vydání získalo v roce 1998 ocenění Zlatá stuha a stalo se předlohou pro filmový scénář.
Drijverová, Martina: Ježíš a jeho příběh (in Ladění)
Autor článku: Zdenka Vavrušková - 23. 1. 2012
recenze
70%
V roce 2009 vyšla v nakladatelství Fragment v edici Knihy pro děti publikace Martiny Drijverové Ježíš a jeho příběh. Jedná se o první dílo z řady příběhů z dávných dob, „převyprávěných tak, aby jim s pomocí krásných ilustrací porozuměly i děti“, jak stojí psáno na zadní straně přebalu.
Drijverová, Martina: Lásky českých spisovatelů
Autor článku: Olga Kubeczková - 14. 12. 2011
recenze
50%
„Za trochou lásky“ se ve své nové knize s podtitulem Zajímavosti ze života významných českých osobností vydává Martina Drijverová. I když v posledních letech věnuje pozornost především adaptaci pohádkových a historických látek pro děti, Lásky českých spisovatelů adresuje spíše starším. Její čtení uměleckonaučného ladění usiluje oslovit ty, kteří se v rámci svého literárního vzdělávání konfrontují s tvorbou 19. století.
Drozda, Robert: Pohádky pana přednosty
Autor článku: Bohumila Adamová - 20. 5. 2013
recenze
60%
Pohádky pana přednosty jsou jedna z nejnovějších knížek z železničního prostředí, které malé děti okouzluje již řadu generací. Napsal je bývalý výpravčí Robert Drozda, „co celý život dráze sloužil“, tedy opravdový odborník, který má k tématu co říct. Dětští čtenáři, již se skutečně zajímají o železnici, mu porozumějí. Ti ostatní se možná budou ke konci knihy již nudit.
Dvacátá a třicátá léta 20. století v Čechách a na Moravě v literatuře...
Autor článku: Jenny Poláková - 20. 2. 2007
přehled
Dva významní autoři, Ilse Tielsch(ová) a Josef Holub, zpracovali téma 20. a 30. let dvacátého století v Čechách a na Moravě v knihách pro děti a mládež.
Dvořák, Jiří: Minimax a mravenec
Autor článku: Naděžda Sieglová - 21. 7. 2009
recenze
Hravé, veselé a poučné vyprávění „ze života hmyzu“, kniha Jiřího Dvořáka Minimax a mravenec, má stejně nastavený cit pro dětské vnímání světa jako jeho bajky (a nebajky) v knihách o zvířatech a zvířátkách z Afriky, ze zoo či venkovského dvorku. Dobrodružně fantazijní příběh o netradičním setkání a „spolupráci“ devítiletého chlapce a mravence zarámoval autor kapitolkami náležejícími do žánrové kategorie povídky...
Dvořák, Jiří: Rostlinopis
Autor článku: Veronika Cosculluela - 10. 7. 2013
recenze
80%
Nie veľa detských knižiek má papierový vrchný obal. Je tomu tak pravdepodobne z praktických dôvodov. Knihy ničia malí čitatelia rýchlejšie ako dospelí. Nejde o to, že by sa ku knihám správali deti barbarsky, skôr je to tým, že tie isté kusy otvárajú viackrát a častejšie. Kniha Rostlinopis nielenže obal má, ale dokonca jej tvorí akúsi korunu krásy.
Dvořák, Jiří: Slepice a televize (in Ladění)
Autor článku: Zdeňka Vavrušková - 21. 2. 2012
recenze
Hrdiny krátkých příběhů jsou zvířata, rostliny a věci, které se chovají jako lidé. V díle se alegoricky poukazuje na nejrůznější lidské nedostatky a chyby (pýchu, lenost, hloupost, marnivost). Přece se však nejedná o klasickou bajku ezopovského typu, neboť v těchto bajkách-nebajkách jako by nad poučením převažoval vtip a humor.
Dvořák, Jiří; Horváthová, Tereza: Stromovka aneb abeceda vzácných...
Autor článku: Naděžda Sieglová - 16. 3. 2010
recenze
Na českém knižním trhu se frekventovaně objevují díla, v nichž jednotícím prvkem jsou písmena české abecedy. Takzvané abecedáře mají v písemnictví pro děti dlouhou tradici, v jejímž rámci plnily především cíle didaktické.
Eco, Umberto; Carmi, Eugenio
Autor článku: Milena Šubrtová - 5. 5. 2016
studie
Umberto Eco a Eugenio Carmi byli dlouholetí přátelé. Umělecky se jejich dráhy literáta a výtvarníka proťaly pouze jednou, a to spoluprací na trojici alb určených dětem. V únoru 2016 oba v rozestupu tří dnů zemřeli. Připomeňme si je tedy z méně známé stránky přiblížením jejich tvorby pro děti.
Edelfeldt, Inger: Šikovnej kluk
Autor článku: Jana Samohejlová - 4. 6. 2008
recenze
Román Šikovnej kluk, jenž se ve Švédsku po svém vydání v roce 1977 usadil na žebříčku nejprodávanějších knih, je velice vydařeným debutem švédské spisovatelky Inger Edelfeldt (1956).
Ehrlin, Carl-Johan Forssén: O králíčkovi, který chtěl usnout
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 7. 1. 2016
recenze
70%
Švédský psycholog Carl-Johan Forssén Ehrlin vtělil principy autogenního tréninku do knihy, která má vymýtit malé nespavce. Když nepomáhá teplé mléko, meduňka nebo počítání oveček, možná pomůže čtení knihy O králíčkovi, který chtěl usnout. Vyžaduje to však i nemalou odvahu rodiče, který by v sobě měl probudit rétora a hypnotizéra a zároveň odolat pokušení a neusnout dřív než ratolest.
Eislerová, Jana: Biblické příběhy – Starý zákon
Autor článku: Zdenka Vavrušková - 9. 1. 2013
recenze
60%
Po třech letech od vydání knihy Ježíšův příběh pro děti (Fragment, 2009), v němž Martina Drijverová převyprávěla vybrané příběhy Nového zákona, konkrétně z evangelií, se malí čtenáři dočkali také příběhů Starého zákona, které vycházejí ve stejné edici nakladatelství Fragment. Jejich autorkou je tentokrát Jana Eislerová.
Elfgren, Sara B.; Strandberg, Mats: Oheň
Autor článku: Marie Voslářová - 3. 9. 2013
recenze
50%
Kruh a Oheň si – jakkoli banální mohou čtenáři připadat už jejich názvy – nezaslouží odsoudit jakožto brak, napodobenina nebo pouhý pokus svézt se na populární vlně strašidelného čtiva pro mládež. Je tu totiž něco, v čem jsou švédští autoři odjakživa dobří: umění vpašovat do žánrových románů pozoruhodné realistické vyprávění, často dokonce společenskou kritiku.
Eliot, Thomas Stearns: Praktická příručka o kočkách
Autor článku: Petra Johana Poncarová - 5. 3. 2015
recenze
80%
T. S. Eliot je ve všeobecném povědomí zapsán jako autor vážných, formálně vycizelovaných skladeb, protkaných důmyslnými odkazy na jiná umělecká díla, v nichž tematizuje krizi roztříštěného moderního světa. Spatřit jeho jméno na obálce knihy s obrázkem dvou roztančených korpulentních koček v kloboucích proto může být víc než překvapivé.
Eliot, Thomas Stearns: Praktická příručka o kočkách
Autor článku: Jiří Josek - 5. 3. 2015
ukázka
Kočce dát jméno je obtížná práce. / Musí se provádět jaksepatří. / Neblázním, řeknu-li, že každý macek / či micka může mít TA JMÉNA TŘI.
Englmaierová, Ivana B.: Srdcový erb
Autor článku: Milena Šubrtová - 3. 3. 2014
recenze
50%
Titul Srdcový erb sice asociuje pohádková či rytířská dobrodružství, avšak skrývá se pod ním detektivní příběh zasazený do současnosti. Všímavá trojice dětí z lázeňského města se postaví zlu, které představují kořistničtí dospělí. Aby děti v tomto střetu uspěly, musejí se ponořit do historie města, v němž žijí.
Faulkner, William: Strom přání
Autor článku: Tadeáš Dohňanský - 2. 11. 2017
recenze
80%
Faulknerovu magickou pohádku můžeme vnímat jako předstupeň tzv. yoknapatawphaské ságy, jako bránu (či spíše branku) do spisovatelovy nekonečné říše slova.
Feller, Pieter: Jedno morče a dvě mámy
Autor článku: Markéta Pilátová - 19. 11. 2015
recenze
70%
Když se Seb přestěhuje z Amsterodamu na venkov, naráží zpočátku ve svém okolí na nedůvěru i proto, že pochází z netypické rodiny: má dvě mámy. Ale jinak se jeho každodenní radosti i starosti nijak zvlášť neliší od toho, co prožívají jeho vrstevníci (zhruba desetileté děti) s jiným rodinným zázemím. Jeho příběh je neokázale hezký, bez senzacechtivosti či moralizování.
Fischerová, Daniela: Milion melounů
Autor článku: Milena Šubrtová - 2. 3. 2012
recenze
70%
Pod aliteračně rozverným názvem se skrývají čtyři desítky básní, říkadel a jazykolamů, které sjednocují prvky hry a komiky. Sbírka je tematicky velmi pestrá a zdaleka se nedrží pouze tradičních okruhů spojovaných se světem malého dítěte.
Fischerová, Daniela: Pohoršovna
Autor článku: Pavla Nejedlá - 6. 8. 2015
recenze
80%
Malá strašidla jsou jako děti. Skáčou vám do řeči, neposlouchají, nechtějí spát… a zlobí. A jak zlobí strašidla? Tak, že nezlobí! Bludička číhá na zbloudilé chodce a hlasem podobným „džípíesce“ je naviguje zpátky domů. Korunní dvojčata a budoucí krutovládci trpí sklony k dobročinnosti. Zlá sudička předpovídá dětem zářnou budoucnost. Ve světě zlomyslných strašidel, takzvaných Škůdců, je to třikrát špatně.
Fischerová, Sylva: Egbérie a Olténie
Autor článku: Milena Šubrtová - 22. 3. 2012
recenze
80%
Pohádkový soubor básnířky a prozaičky Sylvy Fischerové (1963) Egbérie a Olténie patří k nejoriginálnějším autorským počinům na poli současné české pohádky. Čtrnáct samostatných pohádkových textů se vyznačuje tematickou různorodostí, přičemž spojujícím prvkem je strhující živelnost autorčina vypravěčství.
Fischerová, Viola: Jak zvířátka uzdravila smutný dům; O kočce...
Autor článku: Hana Lavičková - 4. 4. 2012
recenze
70%
Nakladatelství Meander přichází k dětským recipientům s dvěma útlými svazky zařazenými do umělecké edice Modrý slon – posledními autorskými publikacemi, jež vzešly z pera básnířky a spisovatelky Violy Fischerové (1935–2010). Literátka proslulá svou láskou ke zvířatům zprostředkovala dětem její bezpodmínečnost již v knize O Dorotce a psu Ukšukovi (Meander, 2007), v níž líčí humorné i dramatické momenty proměny malého štěněte v opravdového přítele a ochránce své lidské paničky – holčičky Dorotky.
Fischerová, Viola: O Dorotce a psovi Ukšukovi (in Tvořivá dramatika)
Autor článku: Luděk Korbel - 19. 5. 2009
recenze
Vyprávění o holčice, která má psa, či o psovi, který má holčičku. Tak by se ve stručnosti dala charakterizovat druhá prozaická kniha Violy Fischerové pro děti. I když je v dětské literatuře podobný námět častý, autorka, jak o sobě sama říká „psomilka“, inspirovaná vlastními zkušenostmi, nabízí příběh především o vzájemném porozumění člověka se čtyřnohým zvířetem.
Fišerová, Blanka: O holčičce s kouzelnýma nohama
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 2. 3. 2017
recenze
80%
Kniha o holčičce s nemocnýma nohama je příběh se šťastným koncem. Peripetie jedné nemocné holky jsou vykoupené světem fantazie a snů, které dětem pomáhají překonat těžké chvíle. Vyprávění Blanky Fišerové by nám mohlo otevřít dveře k pochopení světa dětí, jejich emocí a potřeb.
Fišerová, Ilona: Na orlích křídlech
Autor článku: Jitka Zítková - 27. 5. 2014
recenze
60%
Knížka, která zvítězila v literární soutěži nakladatelství Albatros o nejlepší původní českou prózu na téma Dobrodružství dětí v 21. století, nepřekvapuje originalitou. Je ale sympatickým příspěvkem k oživení tradice napínavých i uvěřitelných dětských dobrodružství s detektivní zápletkou v kulisách současnosti.
Fombelle, Timothée de: Dva životy pana Perla
Autor článku: Milena Šubrtová - 28. 4. 2016
recenze
80%
Kdo je záhadný pan Perle a co skrývá ve starých kufrech, které hromadí v domku u řeky? Jak jeho osud souvisí s cukrářstvím U Perlů, jehož židovští majitelé vyráběli před válkou to nejlepší žužu v Paříži? Timothée de Fombelle ve svém románu umně splétá několik dějových linií a časoprostorových rovin. Čtenáře dokáže tak zaujmout, že téměř třísetstránkový román neodloží, dokud do mozaiky vyprávění nezapadne poslední střípek vedoucí k rozluštění všech tajemství.
předchozí strana
další strana
Strana 3 / 15:
1
2
3
4
5
6
7