Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr dětská
Poslední články
80%
Špaček, Ladislav: Rokovy výlety do historie
Martina Siwek Macáková - 21. 2. 2019
70%
Heinrich, Finn-Ole: Svéhlavíny S. čekání na zázrak
Marie Voslářová - 14. 2. 2019
80%
Lindström, Eva: Lejlo, přijď domů
Jitka Nešporová - 7. 2. 2019
Nejčtenější články
Kubeš, Richard a Janda, Luděk: Kvik pluje na jih
Jovanka Šotolová - 6. 6. 2004
Současná poezie pro děti – nová zlatá éra?
Jaroslav Provazník - 4. 6. 2012
80%
Milý papeži Františku. Papež odpovídá na dopisy dětí
Zdeněk A. Eminger - 12. 1. 2017
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Hrnčíř, Pavel: Plechová Mína
Autor článku: Hana Lavičková - 29. 1. 2013
recenze
70%
Spisovatel a diplomat Pavel Hrnčíř vtiskl své dlouholeté profesní zkušenosti z oblasti lidských práv a humanitární pomoci do osobitého textu se zřetelným antimilitaristickým apelem Plechová Mína. Přispívá tak ke zpřístupnění doposud nepříliš reflektované problematiky válečných konfliktů.
Hrnčíř, Pavel: Plechová Mína
29. 1. 2013
ukázka
Drů se vykláněla z okna přízemního domku a pozorovala, co se děje na ulici. Po chodníku šel voják ve strakaté uniformě. Vlastně ani moc nešel, spíš vrávoral. Opilý namol.
Hughes, Ted: Železný muž
Autor článku: Petra Johana Poncarová - 12. 11. 2015
recenze
70%
Ted Hughes, známý především jako jeden z předních anglických básníků 20. století a rovněž jako manžel básnířky Sylvie Plathové, napsal pro své vlastní děti jako pohádku na dobrou noc vědeckofantastický příběh Železný muž. Vypráví v něm o obrovi s tajemnou schopností regenerace, který se zprvu jeví jako nestvůra, ale může lidem i pomáhat.
Hustáková Mašková, Zuzana: Příručka pro přežití ve městě
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 1. 9. 2016
recenze
80%
Příběh pražských chlapců Tondy a Vojty vypráví o touze po dobrodružství. Oba kluci by rádi prozkoumali město a hledají nějakou příručku, jak na to. Zálesácké rady se jim do města nehodí. Rozhodnou se proto, že si takovou knihu sami napíšou. Kde ale vzít ty pravé návody a rady? Obrátí se na lidi bez domova, kteří město znají snad nejlépe ze všech. A mají úspěch.
Charms, Daniil: Cirkus Abrafrk
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 18. 12. 2013
recenze
80%
Po šesti letech se v češtině objevuje další ukázka z díla petrohradského mystifikátora, básníka, prozaika a divadelníka Daniila Charmse. Po rozšířeném výboru Čtyřnohá vrána a nové taškařice vybral překladatel Ondřej Mrázek divadelní hru, verše a povídky určené dětem do knihy Cirkus Abrafrk. Výsledkem je inspirativní směs vhodná pro uličníky a uličnice jakéhokoliv věku.
Chudíková, Alena: Majdalenka na zahrádce
Autor článku: Bohumila Adamová - 30. 10. 2012
recenze
40%
Majdalenka na zahrádce je knížka určená nejmladším posluchačům a začínajícím čtenářům. Po grafické stránce je dokonalá: Tomáš Řízek je ilustrátor, který umí děti zaujmout a i z prostého vyprávění vykouzlit umělecké dílo. Alespoň v očích dětského čtenáře, který ještě nepozná, že v každém druhém souvětí chybí většina čárek.
Icuki, Hirojuki: Rennjo
Autor článku: Petr Borkovec - 19. 4. 2008
anotace
Starý japonský příběh o chlapci Hoteimaruovi, z něhož se stane mladý mnich Hotei a později věhlasný kazatel Rennjo, pojednává o ledacčem vážném: o víře a věrnosti, o statečnosti a vytrvalosti, o pokoře a starostlivosti. A také třeba o malířském a básnickém umění, o životě v klášteře, o dětském přátelství.
Iggulden, Conn: Tolinové
Autor článku: Pavel Mandys - 15. 12. 2010
recenze
50%
Mohlo by to být sympatické zpestření oblíbených dětských příběhů o skřítcích, kteří žijí kdesi mezi námi neviděni. Autor se však nedokázal rozhodnout, jestli chce psát spíš grotesku, nebo dobrodružný příběh.
Illyés, Gyula: Divotvorný vůl a jiné maďarské pohádky
27. 6. 2008
anotace
Reprezentativní výbor maďarských pohádek přináší příběhy sebrané nejvýznamnějšími maďarskými folkloristy a zpracované do dnes už tradiční podoby spisovatelem Gyulou Illyésem.
Illyés, Gyula: Divotvorný vůl a jiné maďarské pohádky
Autor článku: Ana Okrouhlá - 27. 6. 2008
studie
Proč jsou pohádky důležité i v dnešní době? Především proto, že nám pomáhají zpracovávat, „strávit“ naše niterné pocity, jsou to pohádky, v nichž se mohou odrážet radosti, starosti, obavy vypravěče, posluchače, čtenáře.
Illyés, Gyula: Divotvorný vůl a jiné maďarské pohádky
Autor článku: Kateřina Horváthová - 2. 7. 2008
ukázka
Bylo nebylo, za devatero horami a devatero řekami žil jeden chuďas a ten měl syna. Když muži zemřela manželka, ženil se s druhou ženou, která měla pět dcer. Nejmladší dcera měla tři oči, druhá čtyři, třetí pět, čtvrtá šest a ta pátá sedm: jedno vzadu na krku.
Illyés, Gyula: Divotvorný vůl a jiné maďarské pohádky
Autor článku: Marta Pató - 23. 5. 2009
recenze
Maďarské pohádky už u nás nevyšly třicet let. I díky tomuto svazečku třeba roste naděje, že všech sedmasedmdesát klasických maďarských pohádek zpracovaných Gyulou Illyésem by jednou mohlo vyjít i v pěkně vypraveném českém vydání.
Irving, John: Jako by se tu někdo snažil nevydat ani hlásku
Autor článku: Bohumila Adamová - 29. 11. 2010
recenze
80%
Americký prozaik John Irving je čtenářům známý především jako úspěšný romanopisec, proto pro ně může být jeho třicetistránková knížka Jako by se tu někdo snažil nevydat ani hlásku překvapivá. Jde o krátkou črtu nepatrné noční příhody uprostřed temného dětského pokojíku.
Irving, John: Jako by se tu někdo snažil nevydat ani hlásku...
Autor článku: Lucie Trávníčková - 27. 3. 2018
recenze
80%
Snad všichni jsme se jako děti báli tmy. Tma, ta neuchopitelná černá materie, dokázala oživit naše představy a dát jim konkrétní tvary, jména a vlastnosti. Stejné prožitky má i malý Tom, když se probudí uprostřed noci a slyší podivné zvuky. Začíná malá pátrací akce. Táta a Tom se vydávají na tajemnou noční obhlídku celého domu.
Jansson, Tove: Jak to bylo dál?
Autor článku: Vratislav Kadlec - 27. 9. 2018
recenze
70%
Knihou Jak to bylo dál? se u nás tvůrkyně slavných muminů Tove Janssonová poprvé představuje také jako autorka obrázkových knih pro nejmenší. Muminek nese domů bandasku mléka, hledá malou Miu a prolézá ze stránky na stránku vystřihanými otvory v obrázcích, které zůstávají i po téměř sedmdesáti letech živé. Slabinou českého vydání je však přebásnění textu.
Javna, Sophie: 50 nápadů pro děti, jak přispět k záchraně planety
Autor článku: Jitka Nešporová - 29. 11. 2012
recenze
70%
Tato unikátní environmentální příručka je určena dětem ve věku osmi až deseti let. Malí ekologové dostávají do ruky krásnou plnobarevnou kvalitní knihu, ke které se budou rádi vracet, a zároveň s ní klíč k informačním zdrojům – kde jinde dnes hledat detailní a aktuální informace než na internetu?
Jestřábová, Iva K.; Pošivač, Filip; Valecká, Bára: Až po uši...
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 24. 3. 2016
recenze
70%
Hravý název dětské knihy Až po uši v mechu autorské trojice B. Valecké, F. Pošivače a Ivy K. Jestřábové vyvolává až hmatový zážitek. Měkkost lesního mechu asociuje peřinu a velí zahrabat se pod duchny a číst si poetický příběh dvou lesních trnků Josefky a Bertíka právě tam. Koneckonců v domácí idyle a zajetých kolejích každodennosti by rádi zůstali i oba hlavní hrdinové, kteří se starají o lesní podrost. Jenže klid lesní „obce“ naruší strach z Hejkala…
Ježková, Alena: Dobrý svět
Autor článku: Hana Lavičková - 17. 6. 2012
recenze
70%
Do Dobrého světa nahlíží dětský vnímatel optikou tří sourozenců – školáků Markétky, Máry a školkou povinné tříleté Emy. Spontánně dětská vypravěčská perspektiva je orámována střídáním ročních období a s nimi spojenými tradicemi.
Ježková, Alena: Dračí polévka
Autor článku: Milena Šubrtová - 21. 11. 2011
recenze
80%
Próza Aleny Ježkové (1966) Dračí polévka zaplňuje jedno z bílých míst tematického rejstříku české literatury pro děti. Autorka, která na sebe v posledních letech upozorňovala zejména vlastní i adaptační pohádkovou a pověsťovou tvorbou, si všímá problematiky vietnamské minority a komplikovaného dospívání dětí vyrůstajících pod vlivem vietnamské kultury, kterou znají pouze zprostředkovaně, a českého prostředí, do něhož se narodily.
Jílková, Lucie; Štajnerová, Magda: Housenka na kdouloni čili...
Autor článku: Bohumila Adamová - 7. 6. 2012
recenze
50%
Není to učebnice, která vás chce zkoušet. Je to jen kniha pohádek, která si tak trochu hraje s češtinou. Touto charakteristikou je na svém přebalu představován soubor krátkých textů, s nimiž by se rodiče se svými dětmi měli zamýšlet nad různými češtinářskými jevy. Housenka na kdouloni čili Pohádkové hrátky s češtinou však bude jen pro omezený okruh lidí. Zaujme asi jen ty, kteří mají kladný přístup k učení a k českému jazyku.
Jones, Terry: Bajky z divokých vajec
Autor článku: Milena Šubrtová - 4. 8. 2016
recenze
80%
V šestnácti bajkách Terry Jones uvádí na scénu personifikované zvířecí protagonisty v absurdních situacích. Čtenáři se sice dostane obligátního ponaučení, ale nabízeného s pořádnou porcí humoru. A jako humoristické jednohubky jsou mezi bajkami servírovány drobné medailonky fiktivní fauny, potvrzující bezbřehost Jonesovy fantazie.
Jones, Terry: Dobrou s kobrou
Autor článku: Milena Šubrtová - 22. 11. 2018
recenze
80%
Již potřetí se vkrádá do dětských ložnic bavič světového formátu Terry Jones, aby před spaním dopřál porci smíchu dětem i jejich rodičům. Jonesovy pohádky však nejsou pouze nezávaznými legráckami před usnutím, jak sugeruje podtitul výtečného překladu Petra Matouška. Vyzývají v souladu s pohádkovým žánrem k hlubší reflexi lidského pachtění a servírují poučení s úsměvem laskavým i škodolibým.
Jones, Terry: Pohádky k neuvěření
Autor článku: Johana Horálková - 11. 9. 2014
recenze
60%
Od pohádek člena britské komediální skupiny Monty Python má člověk vysoká očekávání. Těší se na ohňostroj roztomile bláznivých nápadů, které bude spojovat neotřelá poetika a úroveň humoru. Ne že by Pohádky k neuvěření Terryho Jonese byly zklamáním, ale tolik toho od nich raději nečekejte.
Joyce, James: O kočkách a Kodani
Autor článku: Petra Johana Poncarová - 17. 12. 2015
recenze
70%
Jeden z nejvýznamnějších autorů evropského modernismu James Joyce napsal kratičký příběh O kočkách a Kodani pro svého jediného vnuka Stephena a poslal mu ho poštou z cesty do Dánska. Knižně však toto pozoruhodné vyprávění poprvé vyšlo až v roce 2012 ‒ poté co byl dopis Stephenovi objeven v archivu curyšské Nadace Jamese Joyce.
Kahoun, Jiří: Chumelení
Autor článku: Bohumila Adamová - 29. 2. 2012
recenze
70%
Chumelení je název nového literárně-výtvarného počinu oblíbeného berounského autora knih pro děti Jiřího Kahouna. Jedná se o soubor krátkých zimních pohádek obratně navazující na tradici vtipných minipříběhů ze světa lesních zvířátek, do které se autor začlenil již knihou Pro zvědavá ouška (2008).
Kahoun, Jiří: Knížkový pejsek
Autor článku: Bohumila Adamová - 21. 12. 2012
recenze
60%
Spisovatel Jiří Kahoun si poslední dobou libuje v zimním období. Své knihy pro nejmenší pravidelně vydává v zimě a jejich příběhy se odehrávají v zasněženém prostředí. Jako by tuhé mrazy a chumelenice za okny mnohem více vybízely k posezení u pohádky. Anebo jsou, co se týká zápletky, jednoduše zajímavější. Knížkový pejsek není výjimkou.
Kahoun, Jiří: U všech čertů
Autor článku: Bohumila Adamová - 8. 3. 2011
recenze
50%
Nejnovější kniha Jiřího Kahouna láká malé čtenáře do samotného pekla, prý je tam o zábavu postaráno. Projdou-li však poctivě všech deset kapitol, zjistí, že se o pekle téměř nic nedozvěděli, naopak v průběhu této literární exkurze dokonce několikrát ztráceli pozornost.
Kalenda, František: Pes, kocour a sirotek
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 15. 9. 2016
recenze
80%
Napínavý příběh ze středověku o cestě dvanáctiletého sirotka Martina za pravdou o smrti rodičů vypráví pes se lvími předky. Do líčení se vkládá kocour s věčně vytaženými drápky připravenými k boji. A má proč, jelikož výpravu pronásledují dva bratři, kolem kterých se vznáší puch ze záhrobí.
Karpianus, Ladislav: Intr
Autor článku: Milena Šubrtová - 24. 5. 2013
recenze
60%
Scenárista, dramaturg a spisovatel Ladislav Karpianus (1985) nazval svůj román Intr nespisovným výrazem, který předjímá autorský postoj i způsob vyprávění. Internát není jen jednotící prostor, ale nabývá platnosti románové postavy, „velké, složité bytosti“.
Kašpárek v rohlíku
Autor článku: Petr Eliáš - 7. 7. 2013
recenze
80%
Na pulty knihkupectví vtrhla jako velká voda Postřelená kniha a už teď není pochyb, že bude v dětské literatuře letos jedním z nejvýraznějších počinů. Kniha Kašpárek v rohlíku je růžovo-černo-žlutá, vtipná a rozpustilá, zkrátka bejbypanková.
předchozí strana
další strana
Strana 6 / 17:
2
3
4
5
6
7
8
9
10