Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr dětská
Poslední články
80%
Špaček, Ladislav: Rokovy výlety do historie
Martina Siwek Macáková - 21. 2. 2019
70%
Heinrich, Finn-Ole: Svéhlavíny S. čekání na zázrak
Marie Voslářová - 14. 2. 2019
80%
Lindström, Eva: Lejlo, přijď domů
Jitka Nešporová - 7. 2. 2019
Nejčtenější články
Kubeš, Richard a Janda, Luděk: Kvik pluje na jih
Jovanka Šotolová - 6. 6. 2004
Současná poezie pro děti – nová zlatá éra?
Jaroslav Provazník - 4. 6. 2012
80%
Milý papeži Františku. Papež odpovídá na dopisy dětí
Zdeněk A. Eminger - 12. 1. 2017
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Kerr, Judith: Jak Hitler ukradl růžového králíčka
Autor článku: Pavel Bušta - 3. 5. 2018
recenze
70%
V prvním díle „hitlerovské trilogie“ známé britské autorky knížek pro děti Judith Kerrové prchá židovská rodina se dvěma dětmi s předstihem z Německa, v němž se začíná rýsovat nacistická hrozba. Kniha nevypovídá ani tak o nacistickém teroru, jako spíš o dopadech totalitních režimů na ty nejmladší.
Kinney, Jeff: Deník malého poseroutky 12: Výprava za teplem
Autor článku: Markéta Musilová - 21. 12. 2017
recenze
Dospělí „Poseroutku“ často považují za podřadnou literaturu. Kombinace vizuální stránky s textovou, vtipnost a přitažlivý nehrdinský hrdina však prostřednictvím Deníků malého poseroutky přivádějí ke čtení stále další a další děti.
Kjær, Jan: Lovec – Čas volby
Autor článku: Markéta Kliková - 4. 9. 2012
recenze
60%
V dobrodružném příběhu o Lukovi, lovci lidí, dokázal dánský autor Jan Kjær propojit do kompaktního celku prvky japonské mangy, mytického rodového vyprávění a vývojového románu. Kniha Lovec – čas volby vypráví středověký příběh o proměně čtrnáctiletého chlapce Luky v muže a jeho nelehkém životním poslání lovce lidí.
Klárová, Barbora; Končinský, Tomáš: Překlep a Škraloup
Autor článku: Milena Šubrtová - 11. 5. 2017
recenze
80%
Název s žertovnými jmény protagonistů a ilustrace na obálce zachycující skřítky ničící knihu by mohly vést k dojmu, že půjde o jednu z mnoha nonsensových pohádek, jejíž ambicí je hlavně pobavit dětského čtenáře konfrontací bláznivých a reálných životních situací. Překlep a Škraloup však přinášejí mnohem více. Pod slupkou humorného děje jsou totiž nakousnuty důležité existenciální otázky.
Knútsdóttir, Hildur: Krvavá zima
Autor článku: Jan Marek Šík - 17. 10. 2018
recenze
60%
Žánrové spektrum do češtiny přeložených islandských knih se rozrostlo o čtivý young adult kousek, se kterým můžete vy či vaše odrostlejší děti přečkat podzimní prázdniny – pakliže nemáte v plánu něco lepšího, třeba stejně jako protagonistka Bergljót prchat před invazí mimozemšťanů.
Kolář, Jiří: Co by sis přál
Autor článku: Milena Šubrtová - 26. 2. 2015
recenze
80%
Edice Stoletý kalendář, kterou vydává nakladatelství Albatros, se rozrostla o třetí svazek. Výbor z díla Jiřího Koláře (1914–2002) nazvaný Co by sis přál je pobídkou ke hře, při které se mohou plnit i ta nejabsurdnější přání. Jako první na tuto výzvu reagoval výtvarník David Böhm, jehož ilustrace zobrazují Kolářovy nápady s odzbrojující doslovností i s vlastním fantazijním vkladem.
Kolář, Jiří: Co by sis přál
Autor článku: Jiří Kolář - 27. 2. 2015
ukázka
Edice Stoletý kalendář, kterou vydává nakladatelství Albatros, se rozrostla o třetí svazek. Výbor z díla Jiřího Koláře (1914–2002) nazvaný Co by sis přál je pobídkou ke hře, při které se mohou plnit i ta nejabsurdnější přání. Jako první na tuto výzvu reagoval výtvarník David Böhm, jehož ilustrace zobrazují Kolářovy nápady s odzbrojující doslovností i s vlastním fantazijním vkladem.
Kolebáčová, Radka: Keltské pohádky
Autor článku: Milena Šubrtová - 7. 12. 2010
recenze
80%
Keltské pohádky, vydané v překladu Radky Kolebáčové nakladatelstvím Brio, představují po Afrických pohádkách a Čínských pohádkách další reprezentativní svazek zpřístupňující světový pohádkový fond dětským čtenářům.
Kompaníková, Monika: Hlbokomorské rozprávky
Autor článku: Veronika Cosculluela - 28. 7. 2013
recenze
60%
Kde sa vzali, tu sa vzali, v strednej Európe sa vynorili Hlbokomorské rozprávky. Slovenská spisovateľka Monika Kompaníková je zrejme priťahovaná morom, lebo po tom, čo nazvala svoju predošlú knihu Piata loď (KK Bagala, 2012), teraz prechádza z povrchu mora do jeho hlbočiny.
Kopecká, Martina
Autor článku: Bohumila Adamová - 7. 11. 2013
rozhovor
Martina Kopecká přezdívaná Rozmar je česká výtvarnice a autorka knih pro děti. Narodila se v roce 1968 v Karlových Varech a zde také prožila většinu života. Vydala knihy Toník a šuplík (2011), Čimpulák a Čapír (2012) a Veverkovic (2013). Žije střídavě v Praze a v Krušných horách. Se spisovatelkou hovořila Bohumila Adamová.
Kopecká, Martina: Čimpulák a Čapír
Autor článku: Bohumila Adamová - 8. 11. 2012
recenze
60%
Čimpulák a Čapír jsou jména dvou plyšových medvědů čili nových pohádkových postav ze stejnojmenné knihy, kterou vytvořila výtvarnice Martina Kopecká. Jejich příběh se odehrává v lese uprostřed Krušných hor, ale nečekejme žádné napínavé dobrodružství. Povaha hrdinů to bohužel neumožňuje.
Kopecká, Martina: Toník a šuplík...
Autor článku: Bohumila Adamová - 19. 10. 2011
recenze
80%
Toník a šuplík je knižní prvotina výtvarnice Martiny Kopecké alias Rozmar. Určena je především dětem od tří do šesti let, ale i starší čtenáři mohou obdivovat, kolik péče se této útlé knížce pro nejmenší dostalo.
Kosková-Třísková, Lenka: Anička, žabičky a jejich přátelé
Autor článku: Bohumila Adamová - 28. 10. 2012
recenze
70%
Hlavní hrdinkou příběhu je Anička Kropáčková. Bydlí ve městě, kde často prší. Proto není divu, že dvě žabičky nakreslené na jejích často namočených holínkách obživnou. Zdálo by se, že knížka Anička, žabičky a jejich přátelé je určena především dívkám, ale to je omyl. Může si ji zkusit přečíst každý začínající čtenář. Bude překvapen, že to jde úplně samo.
Koťátko, Petr: Wormsův svět
Autor článku: Milena Šubrtová - 9. 2. 2010
recenze
Wormsův svět je po dramatu Skalka, knize povídek a básní Úvod do zoologie a novele Casanova další beletristickou knížkou filozofa Petra Koťátka (1955). Autor opatřuje svůj román hned dvojí předmluvou.
Král, Robin; Hrušková, Jana; Brečanová, Zuzana: Vynálezárium
Autor článku: Jitka Zítková - 4. 4. 2016
recenze
90%
Hledáte knížku pro racionálně zaměřeného mladšího čtenáře, který má rád vědu, techniku, svět objevů a vynálezů? Nebo hledáte knížku pro malého básníka se smyslem pro humor? Pro oba, samostatně i v jedné osobě, je tu Vynálezárium Robina Krále, Jany Hruškové a Zuzany Břečanové.
Král, Rudolf: Ema a pusinkový lupič
Autor článku: Vojtěch Matocha - 17. 9. 2015
recenze
50%
Osmiletá Ema si jednoho dne všimne, že se doma něco změnilo. Tatínek není ve své kůži, cosi píše na mobilu a Emy ani maminky si nevšímá. A přitom dřív je pusinkoval celé hodiny, než vyrazil do práce! I když se v originálně pojatém příběhu vypráví hlavně o lásce a o tom, jak těžké pro někoho může být nalézt tu pravou, melancholie nebo smutek v ději nemají místo.
Kratochvíl, Miloš: Kočkopes Kvído
Autor článku: Bohumila Adamová - 10. 7. 2011
recenze
50%
Miloš Kratochvíl je velmi pilný autor knížek pro děti. Ta nejnovější má název Kočkopes Kvído. Čtení o strakatém „dvojzvířeti“ čtenáře zpočátku nadchne, v průběhu děje však zjistí, jak pravdivé je staré úsloví o nahrazování kvality kvantitou. Příběh je zbytečně dlouhý, se spoustou nezáživných pasáží a s hádavými, závistivými postavami jak ze světa lidí, tak zvířat.
Kratochvíl, Miloš: Pes nám spadla 1
Autor článku: Bohumila Adamová - 9. 12. 2012
recenze
70%
Kniha veršů Pes nám spadla od dobře zavedeného českého autora literatury pro děti a mládež Miloše Kratochvíla není nic nového pod sluncem. Jedná se o výbor z jeho předcházejících sbírek. Dobré řešení pro každého, kdo zatím žádné jeho verše nemá nebo nečetl.
Kratochvíl, Miloš: Pes nám spadla 2
Autor článku: Jitka Zítková - 9. 12. 2012
recenze
70%
Nové vydání básnických textů Miloše Kratochvíla je výborem „bláznivých básniček“ ze všech pěti předchozích autorových knižních souborů poezie pro děti, které – ačkoliv Kratochvíl časopisecky verše pro děti publikoval již od 70. let – byly vydány až v relativně nedávné době: Hodina smíchu (2000), Potkal kočkodán kočkonora (2000), Zapište si za uši (2001), Deset malých Bohoušků (2002) a Létající koště (2003).
Kratochvíl, Miloš: Strašibraši aneb Tajemství věže v Kamsehrabech
Autor článku: Olga Kubeczková - 19. 5. 2010
recenze
Chcete vědět, proč dnes mohou být užitečná strašidla a k čemu je vůbec dobrý strach? Pak se neváhejte pustit do čtení knížky Strašibraši aneb Tajemství věže v Kamsehrabech.
Kratochvíl, Miloš: Zajatci stříbrného slunce
Autor článku: Milena Šubrtová - 25. 2. 2016
recenze
70%
Miloš Kratochvíl, renomovaný scenárista, prozaik a básník, si získal oblibu dětských čtenářů zejména pro laskavý humor a vtipnou nadsázku, jimiž koření výchovné poselství svých knížek. Tentokrát ovšem přeladil do nezvykle vážné tóniny, ačkoliv úvod prózy Zajatci stříbrného slunce slibuje zábavu v podobě atraktivní počítačové hry, do níž se právě noří hlavní hrdina. Svět virtuální reality, kam je spolu s ním vtažen i čtenář, totiž nabízí řadu znepokojivých otázek.
Krausnick: Auf Wiedersehen im Himmel
Autor článku: Jenny Poláková - 17. 8. 2007
recenze
Nashledanou v nebi je významná kniha, která vznikla v rámci projektu „Sintové zpracovávají svou historii. Přináší vhled do duše Sintů, jejich kultury a umu, též ale obraz nenávisti a násilí.
Krček, Josef; Fučíková, Renáta: Vánoce. Putování do Betléma
Autor článku: Olga Kubeczková - 10. 12. 2011
recenze
70%
V předvánočním čase by v závějích knižních titulů neměla zapadnout zajímavá práce hudebníka, skladatele a pedagoga Josefa Krčka a výtvarnice Renáty Fučíkové. Po všech stránkách vkusná publikace ctí sváteční tematiku a nezapře profesionalitu všech, kdo se na jejím zrodu podíleli.
Krolupperová, Daniela
Autor článku: Marie Hajdová - 1. 12. 2018
rozhovor
Od devadesátých let se věnuje překladům ze severských jazyků, překládá nejen beletrii, ale i technické a právnické texty. Je však také úspěšnou spisovatelkou knih pro děti. V rozhovoru vypráví o tom, v čem tkví náročnost technických překladů a jak se tato práce liší od překládání beletrie. Prozrazuje také, čím je specifické psaní knih pro děti.
Krolupperová, Daniela: Společenstvo klíčníků
Autor článku: Jitka Zítková - 11. 7. 2012
recenze
70%
Nová knížka Daniely Krolupperové neporušuje kontinuitu s dosavadní autorčinou tvorbou. Spojení naučně poznatkové nebo formativní složky s příběhem je jádrem větší části jejích próz a obdobné propojení použila i nyní.
Krolupperová, Daniela: Zákeřné keře
Autor článku: Bohumila Adamová - 30. 3. 2011
recenze
80%
Ze začátku vám možná bude titul knihy připadat komický: o čem všem se dnes pro ty děti nepíše?! Když se však pustíte do první kapitoly, příjemně vás překvapí prostý vypravěčský styl i nevšední umělecké ilustrace Zákeřných keřů.
Krolupperová, Daniela: Zločin na Starém Městě pražském
Autor článku: Jitka Zítková - 5. 2. 2015
recenze
70%
Na základě motivů Schikanederova obrazu Vražda v domě rozvíjí Daniela Krolupperová detektivní příběh, v němž defilují osobnosti české umělecké historie. Poučí i pobaví, nepostrádá napětí ani nadčasové postřehy o lidských charakterech.
Kšajtová, Marie: Dina a tajemství starých tenisek
Autor článku: Naděžda Sieglová - 18. 12. 2012
recenze
60%
Líčení obvyklých dětských příhod je především východiskem pro rozehrání napínavých a humorných situací, v nichž se prolíná reálný svět venkovského života s fantazijním vymýšlením, jež osnuje osmiletá hrdinka za vydatné pomoci tetičky trefně přezdívané Feferonka.
Kšajtová, Marie: Panenka a auťáci
Autor článku: Bohumila Adamová - 17. 3. 2013
recenze
60%
Panenka a auťáci je nová pohádková kniha Marie Kšajtové, poskládaná z deseti příběhů o maloměstských lidech, jejich zvycích, talismanech a také o spoustě ovoce. Její název naznačuje, že je určena jak holkám, tak klukům. Děj je prvoplánově optimistický a od začátku do konce kolem sebe šíří atmosféru dobra. Leckde ovšem působí nedomyšleně a paradoxně beze šťávy.
Kubeš, Richard a Janda, Luděk: Kvik pluje na jih
Autor článku: Jovanka Šotolová - 6. 6. 2004
recenze
Nakladatelství Labyrint rozjelo novou ediční řadu, Raketa – knížky pro děti. Prvním počinem je kniha příběhů alky malé Kvika, pod níž jsou jako autoři podepsáni Richard Kubeš a Luděk Janda. Ilustrace jsou z dílny Michala Cihláře.
předchozí strana
další strana
Strana 7 / 17:
3
4
5
6
7
8
9
10
11