Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr non fiction
Poslední články
60%
Boghossian, Peter: Jak vést (zdánlivě) nemožné rozhovory
Martin Liška - 22. 5. 2022
80%
Stephenson, Barry: Stručný úvod do teorie rituálu
Jan Lukavec - 19. 5. 2022
70%
Mitrofanov, Alexandr: Mrazík s pendrekem v ruce
Martin Liška - 15. 5. 2022
Nejčtenější články
70%
Titlbach, Filip: Byli jsme tu vždycky
Kateřina Bártková - 24. 4. 2022
70%
Holeček, Lukáš: Anketa o knihu roku Lidových novin (1928–1949)
Jan Lukavec - 20. 4. 2022
80%
Zimbardo, Philip G.: Luciferův efekt
Jan Lukavec - 13. 7. 2014
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Åsbrink, Elisabeth
Autor článku: Marie Voslářová - 28. 3. 2013
portrét
Švédská novinářka a spisovatelka se proslavila zejména historickými publikacemi „1947“ a „A stromy ve Vídeňském lese stále stojí“. Čtenáře oslovuje mimo jiné tím, že v literatuře faktu často využívá umělecké prostředky typické pro krásnou literaturu. Zaměřuje se zejména na období druhé světové války a těsně po ní.
Åsbrink, Elisabeth: 1947
Autor článku: Martin Liška - 27. 1. 2017
recenze
60%
Konec jedné krize v sobě zároveň nese zárodky krizí příštích. I o tom vypráví nečekaně aktuální kniha s lakonickým názvem 1947.
Åsbrink, Elisabeth: Na IKEA nesahat
Autor článku: Anežka Soukupová - 7. 2. 2022
rozhovor
Elisabeth Åsbrink, autorka historického reportážního románu „A stromy ve Vídeňském lese stále stojí“, nastavuje zrcadlo švédské společnosti a připomíná, že i v dějinách této rovnostářské a blahobytné země se najde řada temných míst. V rozhovoru mluví o přijetí aktuální knihy, jejíž důležitou postavou je zakladatel IKEA Ingvar Kamprad, o rozporuplném postoji Švédska k židovským uprchlíkům za druhé světové války a o proměnách rasistické ideologie.
Åsbrink, Elisabeth: Och i Wienerwald står träden kvar
Autor článku: Marie Voslářová - 28. 3. 2013
recenze
70%
Téma holokaustu zůstává ve švédské literatuře stále živé a bylo by chybou se domnívat, že současné publikace, které se mu věnují, už nemohou přinést mnoho nového. Dokládá to i kniha spisovatelky a publicistky Elisabeth Åsbrink Och i Wienerwald står träden kvar (A ve Vídeňském lese stále stojí stromy), oceněná Augustovou cenou za nejlepší švédské dílo roku 2011 v oblasti non-fiction.
„Islám apokalyptický“
Autor článku: Bronislav Ostřanský - 21. 10. 2021
studie
Konec světa se muslimům nikdy nezdál tak blízký jako na počátku islámu a nyní. Zatímco o projevech apokalyptiky a milenialismu ve středověku lze často jen spekulovat, o jejich soudobých podobách nás informují nejen sociologická šetření, ale hlavně křiklavé obálky kreativních apokalyptických brožurek. Ty můžeme z naší perspektivy vnímat jakožto marginální kuriozitu, ale na Blízkém východě nacházejí množství čtenářů, jimž pomáhají objevovat smysl i skryté souvislosti v dnešním komplikovaném světě.
„Romlit“ na síti (in Host)
Autor článku: Karolína Ryvolová - 29. 7. 2013
článek
Milena Hübschmannová vyprávěla, že její drahá přítelkyně Tera Fabiánová, první romská básnířka v bývalém Československu, občas z radosti či z žalu začala zničehonic básnit. Prostě to z ní vytrysklo v obrovském přetlaku, přesně v duchu požadavku Samuela Coleridge a Williama Wordsworthe na „spontánní překypení silných citů“ v romantické poezii.
100 hoaxů a omylů
Autor článku: Marek Jančík - 19. 7. 2019
recenze
60%
Sbírka nejrůznějších omylů, podvodů a slepých uliček v cestě za poznáním je poměrně inspirativní a snad bude lákat k občasnému zalistování – ať už pro pobavení, či pro rychlé dohledání stručných argumentů.
1000 ukrajinských slovíček, ilustrovaný slovník
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 1. 3. 2015
anotace
Různých slovníčků nejrůznějších jazyků vychází každým rokem dost a dost, ale je zajímavé, že ukrajinština mezi nimi nijak výrazně nefiguruje. To se pokusil napravit kolektiv autorů z brněnské filozofické fakulty a jejich snaha jistě nezůstane bez povšimnutí, neboť 1000 ukrajinských slovíček se nyní může leckomu hodit...
Abbasová, Veronika: Fanfikce: Ženská literatura nového věku
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 3. 2019
recenze
70%
Specifický fikční svět, který pro mnohé většinové čtenáře zůstával neznámý, přibližuje autorka hravě a s humorem. Kniha naznačuje, že fanfikce si pozornost (nejen) literárních teoretiků zaslouží.
Abbasová, Veronika: Fanfikce: Ženská literatura nového věku
Autor článku: Martin Tirala - 25. 2. 2020
recenze
Jedinečná publikace svého druhu. Přestože se v době jejího vydání našly dílčí studie a studentské práce zabývající se fenoménem fanfikce, v češtině neexistovala žádná monografie, která by ji uchopovala takto důkladně a systematicky.
Academia 1966–2016: Výroční sborník s kompletní bibliografií
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 4. 2016
recenze
70%
Jak už tomu bývá v pamětních spisech podobného typu, i tento v některých aspektech snad drobně přehání. Celkově ale zevrubně mapuje a z vybraných úhlů pohledu detailně nasvěcuje činnost nakladatelství, které si chválu nesporně zaslouží.
Academia 1966–2016: Výroční sborník s kompletní bibliografií
Autor článku: Jaroslav Pánek - 17. 4. 2016
ukázka
Není to tak dávno – před pouhým desetiletím – co autoři a redaktoři z akademických ústavů zoufale hledali příležitost k uplatnění svých náročnějších vydavatelských podniků v soukromých nakladatelstvích.
Acemoglu, Daron; Robinson, James A.: Proč státy selhávají: kořeny...
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 8. 2015
recenze
70%
Ke knize můžeme mít řadu výhrad: některé civilizační faktory přehlíží. Vývoj v mnoha regionech charakterizuje příliš nahrubo. Uprostřed zpráv o zvětšujících se ekonomických bariérách mezi bohatými a chudými obyvateli Západu je ale možné číst ji jako jisté povzbuzení. Ti, kteří žijí ve fungujícím státu, v němž jim nehrozí vyvlastnění majetku a před jehož soudy mají šanci uspět i ve sporu s mocnějším protivníkem, si po přečtení publikace mohou lépe uvědomovat, jaké mají štěstí.
Acemoglu, Daron; Robinson, James A.: Proč státy selhávají: kořeny...
Autor článku: Eduard Geissler - 16. 8. 2015
ukázka
70%
Ke knize můžeme mít řadu výhrad: některé civilizační faktory přehlíží. Vývoj v mnoha regionech charakterizuje příliš nahrubo. Uprostřed zpráv o zvětšujících se ekonomických bariérách mezi bohatými a chudými obyvateli Západu je ale možné číst ji jako jisté povzbuzení. Ti, kteří žijí ve fungujícím státu, v němž jim nehrozí vyvlastnění majetku a před jehož soudy mají šanci uspět i ve sporu s mocnějším protivníkem, si po přečtení publikace mohou lépe uvědomovat, jaké mají štěstí.
Ackerman, Jennifer: Genialita ptáků
Autor článku: Pavel Pecháček - 10. 2. 2019
recenze
70%
Ještě před pár desetiletími jsme byli přesvědčeni, že ptáci jsou se svými maličkatými mozky odsouzení k životu nepříliš inteligentních tvorů, jejichž chování je víceméně přesně naprogramováno a jež jakákoli výraznější změna podmínek snadno vyvede z míry. V posledních desetiletích se však stále jasněji ukazuje, že kognitivní dovednosti ptáků jsou i díky specifické stavbě mozku mnohdy daleko vyšší, než jsme se domnívali.
Ackroyd, Peter: Benátky
Autor článku: Jitka Fialová - 11. 12. 2011
ukázka
Toto město lidi potřebuje. Dožaduje se pohledů. Prvními turisty v něm byli středověcí poutníci. Čekaly na ně organizované prohlídky s průvodcem a určení státní úředníci měli za úkol kontrolovat hostince a zboží, které se turistům prodávalo.
Ackroyd, Peter: Benátky (in LN)
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 12. 2011
recenze
90%
Ackroydova městská biografie je k univerzálnu směřující výpovědí o budování civilizace a jejím stálém ohrožení a budoucím zániku, o proplétání kultury a přírody i o stálém setkávání a míjení v lidském životě.
Adamek, André-Marcel: Největší ponorka na světě
Autor článku: Barbora Klementová - 12. 3. 2013
kritika překladu
Český překlad bohužel v detailech za originálem hodně pokulhává a někdy ho přímo shazuje: hloupými chybami, nelogickými či nesrozumitelnými větami. Je to škoda, protože horší pasáže bohatě vyvažují stránky, které se čtou dobře, a v knize nacházíme mnohá řešení, kde se překladatel projevuje jako kreativní a nápaditý spolutvůrce textu.
Adichie, Chimamanda Ngozi: Feminismus je pro každého
Autor článku: Martina Šímová - 31. 12. 2018
recenze
70%
Eseje Chimamandy Ngozi Adichieové si kladou za cíl najít definici feminismu hodnou 21. století, která by z něj nedělala strašáka. Spočívá v tom, že by si měl k této problematice každý najít vlastní cestu. Autorka nevnucuje ani neútočí: jednoduše nabízí svůj názor a především osobní zkušenost.
Adichie, Chimamanda Ngozi: Milá Ijeawele
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 22. 8. 2018
recenze
70%
Autorka románu Amerikána píše také čtivé eseje o feminismu, prostoupené pro ni typickým vtipem a nadhledem. Úvahy plné jednoduchých, ale ne hloupých závěrů jsou založeny na vlastní zkušenosti, pocházejí přímo ze života. A tam také naleznou uplatnění.
Adorno, Theodor W.: Schéma masové kultury
Autor článku: Ján Blažovský - 30. 8. 2010
recenze
Skúmanie masovej kultúry zaznamenalo obrovský rozmach pod vplyvom frankfurtskej školy, medzi ktorých hlavných predstaviteľov patril aj Theodor Adorno, „posvätná krava“ študentských hnutí, nonkonformistov v sociálnych vedách a vyznávačov protestov.
Agrawal, Roma: Stavět
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 1. 2020
recenze
70%
V netradičním úvodu do stavitelského řemesla, který problematiku přibližuje i pomocí analogií k vaření, nechybí přemítání starověkých filosofů o tom, z které látky je náš svět vybudován, ani autorčino soukromé vyznání lásky k betonu.
Ajvaz, Michal: Prázdné místo ve světě minulosti
Autor článku: Michal Ajvaz - 27. 1. 2016
studie
Co poutá spisovatele Michala Ajvaze k jeho karaimským předkům? A obráží se jeho spřízněnost s tímto zřejmě zanikajícím etnikem v jeho fantastických textech? Autor odpovídá na otázky, které jsme mu položili.
al-Aswání, Alá: On the State of Egypt. What Made the Revolution...
Autor článku: Jitka Jeníková - 8. 4. 2012
recenze
Od svržení egyptského prezidenta Hosního Mubáraka uběhl už víc než rok. Dost dlouhá doba na to, aby se dramatická a zcela nečekaná změna u moci promítla do literatury. Čtyři knihy přímých účastníků egyptského jara skládají plastický obraz revolučního dění, reflektují předrevoluční nálady, vykreslují obraz samotné revoluce z jejího epicentra i z policejní cely a vše doplňují emotivní, autentické zprávy v reálném čase.
Albright, Madeleine: Pražská zima
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 10. 2012
recenze
50%
Václav Havel knihu vychválil, já ale jeho nadšení nesdílím. Nedávné české dějiny už jistě byly popsány i lépe, před nacisty a komunisty utíkaly statisíce lidí a osud rodičů M. Albrightové coby uprchlíků je tak pouze jedním z mnoha.
Aldersey-Williams, Hugh: Periodické příběhy
Autor článku: Pavel Pecháček - 3. 2. 2017
recenze
90%
Chemické prvky nejsou jen nedílnou složkou všech věcí kolem nás, ale jejich význam prostupuje doslova celou společností. Některé se staly nástrojem moci, jiné ozdobou, další nezbytnou součástí průmyslu i našeho každodenního života. Nezbývá než se ponořit do Periodických příběhů a prozkoumat jejich báječný svět.
Alexa, Michael
Autor článku: Tadeáš Dohňanský - 23. 6. 2019
rozhovor
Jak se překládá román ze sanatoria pro duševně choré? V čem se liší Olga Tokarzcuk od Marka Bieńczyka? A jaký je vztah francouzské rokokové malby a současné polské literatury? Odpovědi v rozhovoru hledal překladatel Michael Alexa.
Alexijevič, Světlana: Modlitba za Černobyl
Autor článku: Elizaveta Getta - 18. 7. 2020
recenze
80%
Unikátní historické svědectví i kronika budoucnosti. Kniha laureátky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové popisuje, jak jediná noc navždy změnila osudy desetitisíců lidí své doby. Bezprostřední svědci černobylské katastrofy tu hledají slova pro to, co nikdo dlouho nedokázal pojmenovat, pochopit, ani vysvětlit.
Alighieri, Dante: Božská komedie
Autor článku: Jiří Špička - 10. 1. 2010
kritika překladu
Nový překlad Komedie z pera Vladimíra Mikeše je již čtvrtým kompletním překladem Komedie do českého jazyka. Poprvé ji přeložil Jaroslav Vrchlický (1879-1882), po něm Karel Vrátný (1930) a Otokar František Babler spolu s Janem Zahradníčkem (1952). S trochou velkorysosti a s přihlédnutím k hendikepu čtyřicetileté devastace české kultury komunisty lze říci, že stejně jako u nejvyspělejších národů i u nás si každá generace znovu Danta přeložila a interpretuje.
Al-Khalili, Jim; McFadden, Johnjoe: Život na hraně
Autor článku: Pavel Pecháček - 2. 2. 2020
recenze
80%
Vyčerpávající úvod do rychle se rozvíjejícího vědeckého odvětví, v němž se snoubí kvantová mechanika s biologií. Ačkoli to na první pohled může vypadat jako spojení trochu pošetilé, už dnes existují přesvědčivé důkazy, že se kvantové jevy na některých základních aspektech života skutečně podílejí. Ambice kvantové biologie jsou však nesrovnatelně větší.
další strana
Strana 1 / 90:
1
2
3
4
5