Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr non fiction
Poslední články
70%
Špitálníková, Nina: Svědectví o životě v KLDR
Elizaveta Getta - 27. 1. 2021
iLiGlosa: Ten se neokouká
Jovanka Šotolová - 27. 1. 2021
80%
Kolář, Pavel: Soudruzi a jejich svět
Jiří Šabek - 24. 1. 2021
Nejčtenější články
Charvátová, Anežka: Z francouzské literatury se mi naposledy...
Tereza Horváthová - 10. 1. 2021
90%
Lomová, Olga (ed.): Ex oriente lux
Bronislav Ostřanský - 3. 1. 2021
70%
Vybíral, Zbyněk: Literární psychologie
Jan Lukavec - 17. 1. 2021
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Špitálníková, Nina: Svědectví o životě v KLDR
Autor článku: Elizaveta Getta - 27. 1. 2021
recenze
70%
Koreanistce Nině Špitálníkové se jako první a zatím jediné podařilo hned dvakrát navštívit Korejskou lidově demokratickou republiku. Ve své nejnovější knize popisuje tamější život pohledem lidí, kteří dokázali uprchnout a nyní jsou ochotni podělit se o to, co mělo být světové veřejnosti navždy skryto.
iLiGlosa: Ten se neokouká
Autor článku: Jovanka Šotolová - 27. 1. 2021
aktualita
Číst, nebo koukat? Zatímco na naší Boženě všichni jen hledají mouchy, netflixový seriál na motivy detektivky o Arsènu Lupinovi vzbudil nebývalý zájem o Leblancovy knihy – a zvedl prodeje tak, že si nakladatel mne ruce.
Kolář, Pavel: Soudruzi a jejich svět
Autor článku: Jiří Šabek - 24. 1. 2021
recenze
80%
Komunistická utopie se stala jedním z hlavních architektů 20. století, ale s odstupem času se zdá být stále obtížnější její myšlence porozumět. Byl komunismus iluzí, omylem, ba lží, nebo prostě nadějí člověka v lepší svět? A může k lepšímu pochopení pomoci nahlédnutí do mysli komunistů v pulzující době přelomu padesátých a šedesátých let?
iLiGlosa: Božena aneb sexuální revoluce v českém on-linu
Autor článku: Barbora Grečnerová - 23. 1. 2021
aktualita
Božena zachránila depresivní leden. Nechala nás zapomenout na COVID, zimu a tmu a oživila naše ložnice. Alespoň na českém internetu to tak vypadá.
Westover, Tara: Vzdělaná
Autor článku: Jan Lukavec - 22. 1. 2021
recenze
80%
Příběhů o vítězství člověka nad předsudky díky síle vzdělání známe tolik, že to zkušenému čtenáři může připadat jako příliš obehraná a nudná písnička. Tara Westoverová nicméně dokazuje, že tímto bolestivým procesem, který mnohdy znamená rozchod s nejbližším okolím, si někteří musejí procházet i dnes. A navíc o tom umí napsat i poutavou knihu.
Jareš, Jakub a kol.: Jak vystavujeme soudobé dějiny
Autor článku: Martin Liška - 20. 1. 2021
recenze
70%
Diskusi nad podobou školní výuky moderních dějin zaznamenal snad každý, kdo se o toto téma jen vzdáleně zajímá, jak je to ale s prezentací moderních dějin v budovách muzeí? Tři mladí historici se zamýšlejí nejen nad současnou situací, ale i nad dlouhou cestou, kterou muzejní expozice soudobých dějin za poslední tři desetiletí prošly – nebo také neprošly.
iLiGlosa: Ze života knihkupců
Autor článku: Barbora Grečnerová - 19. 1. 2021
aktualita
Dle vědců zanikne do deseti let třetina profesí – účetní, listonoš, pokladní. A co knihkupec?
Vybíral, Zbyněk: Literární psychologie
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 1. 2021
recenze
70%
Klasické literární psychologii je recenzovaný titul velmi vzdálen. Beletrie jako by autorovi spíše sloužila jako prostředek, jak si vyrovnat osobní účty s některými směry psychologie – tedy jeho vlastního oboru.
Hayat, Samuel: Quand la république était révolutionnaire
Autor článku: Hana Fořtová - 15. 1. 2021
recenze
Podrobný popis událostí z jara 1848 v Paříži a analýza dobových pramenů – pamfletů, plakátů, peticí a dalších tiskovin – vede Saumela Hayata k porozumění tomu, co mohla idea republiky znamenat pro revolucionáře roku 1848. Autor ukazuje, jak pestré a proměnlivé byly názory na to, co je republika, jakou roli v ní má sehrát lid, co je podstatou občanství. Těmito otázkami se zabývá v době, kdy pojem republika ztratil skutečný význam.
Černík, Zbyněk: Cesty na sever
Autor článku: Jitka Jindřišková - 13. 1. 2021
recenze
Vzpomínky předního překladatele ze švédštiny jsou rozsahem úsporné, ale překypují nevšedními zážitky i (sebe)ironickými postřehy. Je nicméně škoda, že navzdory názvu knihy nedostaly více prostoru cestovatelské výpravy nejen na sever.
Válka, Jan a kol.: Nos neschováš
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 1. 2021
recenze
70%
Mnohovrstevnaté pojednání o nose, ve své komplexnosti první svého druhu u nás. Mimo jiné vyzývá, abychom přijali živočišné dědictví čichu, které nás ovlivňuje více, než si mnozí přiznávají.
Charvátová, Anežka: Z francouzské literatury se mi naposledy...
Autor článku: Tereza Horváthová - 10. 1. 2021
rozhovor
Překladatelka Anežka Charvátová na podzimním Tabooku představila svůj aktuální počin – knihu Amulet chilského spisovatele Roberta Bolaña. Pozoruhodný rozhovor s ní při této příležitosti pořídila organizátorka festivalu Tereza Horváthová. Se svolením obou jej nyní na iLiteraturu v poupravené verzi přejímáme z festivalového bedekru a věříme, že si v online světě najde další čtenáře.
Snyder, Timothy: Nemocná Amerika
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 1. 2021
recenze
70%
Pandemie více než cokoli jiného obnažila chronické problémy americké společnosti. I když v některých přirovnáních současných Spojených států k hitlerovskému Německu historik Snyder jistě přehání, v lecčems má jeho diagnóza obecnější platnost.
Lomová, Olga (ed.): Ex oriente lux
Autor článku: Bronislav Ostřanský - 3. 1. 2021
recenze
90%
Jaké byly počátky české univerzitní orientalistiky a jak souvisejí s emancipačními snahami Čechů druhé polovině 19. století? Klíčovou roli zdejšího „otce zakladatele“ hned několika orientalistických oborů sehrál profesor Rudolf Dvořák, jehož jméno je však víceméně zapomenuto. Zdařilá monografie o Rudolfu Dvořákovi přibližuje nejen jeho životní osudy a vědecký odkaz, ale svými přesahy podává výmluvné svědectví o době, která ještě neznala orientalistickou hyperspecializaci dneška.
Ings, Simon: Stalin a vědci
Autor článku: Martin Liška - 1. 1. 2021
recenze
60%
Čeho a jak se snažili dosáhnout vědci za Stalinovy hrůzovlády? Proč jsou některé jejich projekty dnes už jen pro smích? Britský popularizátor dějin přírodních věd se nesnaží jen o bulvární přehled nejpodivnějších kuriozit, jeho analýza tehdejší atmosféry může být v lecčems poučná i dnes.
iLiGlosa: Účtování s čtenářskými deníky
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 31. 12. 2020
aktualita
Zapomenuté knihy jsou schopny jen němých výčitek. Ale na konci roku přesto bývají nějak víc slyšet.
Wolf, Hubert: Celibát
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 12. 2020
recenze
70%
Existují názory, že se celibát v podobě, jakou prosazuje římskokatolická církev, už de facto sám zrušil, protože jej porušuje až polovina kněží. Znamená to ale, že by neměl budoucnost v žádné formě?
Jančařík, Zdeněk: Ty jsi kněz navěky
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 27. 12. 2020
recenze
70%
Ludmila Javorová byla v sedmdesátých letech biskupem Felixem M. Davídkem tajně vysvěcena na kněze. Čtenáři se s její osobností mohou seznámit díky emotivnímu a autentickému rozhovoru o kněžství jako poslání, o situaci žen v maskulinní katolické církvi i o bouřlivém zákulisí skryté církve.
Čapek, Karel; Putna, Martin C. (ed.): Skoro modlitby
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 12. 2020
recenze
70%
Modlitba k městu, pobožná zvířata, skrytá mystika, postavy podobající se Kristu a přejímající jeho roli, to vše M. C. Putna nachází v tvorbě Karla Čapka. Vykládá ji v kontextu pozdějšího vývoje křesťanské teologie i s ohledem na to, v čem může být Čapkova „plachá zbožnost“ a jeho důraz na obecnější antropologické konstanty aktuální dnes.
Štaif, Jiří: Modernizace na pokračování
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 12. 2020
recenze
70%
Česká společnosti 19. století a metafora hráče: autor klade důraz na aktivní přístup jednotlivých skupin občanů, které se nedaly umrtvit státním dozorem.
iLiGlosa: Karanténní CELA
Autor článku: Tadeáš Dohňanský - 22. 12. 2020
aktualita
V lednu 2020 se v Bruselu sešlo 30 spisovatelských talentů, 79 překladatelských ochotníků a 6 literárních profesionálů selského rozumu. Došlo tak ke vzájemnému evropskému propojení 115 vynořujících se literárních umělců z 10 zemí. Coby jeden z účastníků jsem se v rámci uplynulých dvanácti měsíců průběžně dovídal, co to vlastně znamená. A že být zavřený v CELE není synonymem pro karanténu.
Kaczorowski, Aleksander: Ota Pavel – pod povrchem
Autor článku: Pavel Mandys - 20. 12. 2020
recenze
60%
Životopis populárního českého novináře a spisovatele z pera polského publicisty? Proč ne, nicméně k důkladné kritické monografii tomu ještě něco schází.
Soukup, Martin: Mýty Margaret Mead
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 12. 2020
recenze
70%
Margaret Mead je jednou z nejkontroverznějších osobností kulturní antropologie. V jejím portrétu z pera českého badatele se čtenáři dočkají férového přístupu i popisu toho, jak se u ní mísil profesní a intimní život. Koneckonců i antropologové jsou jenom lidé.
Koseková, Božena
Autor článku: Jitka Nešporová - 16. 12. 2020
rozhovor
Obec překladatelů na konci listopadu přinesla smutnou zprávu: zemřela Božena Koseková, vynikající překladatelka z němčiny a nakladatelská redaktorka. Připomínáme Boženu Kosekovou a její významné celoživotní dílo rozhovorem, který vyšel v roce 2012 v knize Slovo za slovem.
Jemelka, Martin; Štofaník, Jakub: Víra a nevíra ve stínu továrních...
Autor článku: Bohumil Melichar - 15. 12. 2020
recenze
70%
Jaký byl vztah dělníků ke spiritismu? A vylučoval se u nich odpor k církvi s posíláním vlastních potomků na hodiny katechismu? Průkopnická kniha o tom, že dělnictvo rozhodně nebylo výhradně ateistické, naopak v něm bujel silný zájem zvláště o alternativní religiozitu.
Forró, Tomáš: Donbas
Autor článku: Jan Lukavec - 13. 12. 2020
recenze
70%
Jedno místo, jeden čas, postavy mluvící často stejným jazykem, ale rozdělené prudkou nenávistí. Všechny je uvádí na scénu své knihy reportér Forró a sám zastává roli aktéra, který se úporně snaží pochopit obě strany. A daří se mu to.
Cílek, Václav a kol.: Krajem Joachima Barranda
Autor článku: Pavel Pecháček - 8. 12. 2020
recenze
90%
Barandien – geologicky i paleontologicky jedinečná oblast mezi Kutnou Horou, Prahou a Plzní, pojmenovaná na počest francouzského badatele Joachima Barranda – se v bohatě ilustrované publikaci ukazuje v proměnách času od starohor a prvohor až po současnost. Vedle textů, na nichž se podílela řada českých odborníků, mnoha fotografií a rekonstrukcí dávných tvorů, kteří území obývali, nabízí kniha tipy na výlety do nejkrásnějších zákoutí středočeské krajiny.
Fairweather, Jack: Dobrovolník
Autor článku: Martin Liška - 6. 12. 2020
recenze
60%
Podobně jako nebyla po druhé světové válce potrestána většina zločinců podílejících se na zločinech proti lidskosti, nedočkali se ocenění svých zásluh ani všichni hrdinové, mnozí naopak upadli na dlouhá léta v zapomnění. Proč mezi ně patřil i organizátor odbojové sítě uvnitř koncentračního tábora Osvětim a proč jeho úsilí nebylo ve své době korunováno úspěchem, na to se snaží odpovědět ve své knize britský novinář, fascinovaný jedním lidským osudem na samé hranici uvěřitelnosti.
Tegmark, Max: Život 3.0
Autor článku: Marek Jančík - 4. 12. 2020
recenze
80%
Překročením technologického prahu, za nímž umělá inteligence už nikdy nebude taková, jakou ji zatím známe, se jako lidstvo rozhodně nedostaneme do světa Cameronova Terminátora. Spekulativních scénářů možného vývoje ovšem existuje nespočet. Americký popularizátor vědy důkladně rozebírá přidružená rizika i výhody a na detailních příkladech s pomocí logických argumentů přesvědčuje čtenáře o nutnosti zabývat se daným tématem jako jednou z klíčových výzev blízké budoucnosti.
Třešňák, Petr; Třešňáková, Petra: Zvuky probouzení
Autor článku: Johana Horálková - 2. 12. 2020
recenze
90%
Vaše dítě se normálně vyvíjí, říká první slova. Motoricky je na tom dobře, začíná třeba navlékat korálky. Kolem dvou let se v něm ale něco zlomí. Vývoj se zadrhne, slova se vytratí a přidá se stále silnější, stravující neklid. Neklid přeroste v záchvaty a agresi, namířenou nejčastěji vůči dítěti samotnému. Noční můra každého rodiče. Petr a Petra Třešňákovi v knize Zvuky probouzení popisují, jak se s takovou situací už třináct let vyrovnávají.
další strana
Strana 1 / 83:
1
2
3
4
5