Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr non fiction
Poslední články
80%
Mancuso, Stefano: Revoluce rostlin
Pavel Pecháček - 18. 4. 2021
60%
Petráš, Jiří; Svoboda, Libor: Znormalizováno
Martin Liška - 14. 4. 2021
70%
Pomerantsev, Peter: Tohle není propaganda
Martin Liška - 11. 4. 2021
Nejčtenější články
40%
Novák, Jan: Kundera
Lukáš Malý - 24. 3. 2021
80%
MacGregor, Iain: Checkpoint Charlie
Jan Lukavec - 23. 3. 2021
Sleva u knih není zadarmo
Anna Štičková - 14. 2. 2021
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Mancuso, Stefano: Revoluce rostlin
Autor článku: Pavel Pecháček - 18. 4. 2021
recenze
80%
Jsou rostliny vhodné leda tak ke zkrášlení balkonu či na jídlo, nebo toho nabízejí mnohem víc, například návod na řešení globálních problémů? Nejen nad tím se zamýšlí italský vědec, jenž láskou k zeleni nakazí i ty, kdo s rostlinami dosud nechtěli mít nic společného.
Petráš, Jiří; Svoboda, Libor: Znormalizováno
Autor článku: Martin Liška - 14. 4. 2021
recenze
60%
Československo na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let bylo sice normalizačně šedivé, přesto poskytuje řadu zajímavých témat ke zkoumání. Patří k nim třeba pokus jehovistů o legalizaci, plnění sedmé pětiletky v zemědělských provozech na Kutnohorsku nebo hledání odpovědi na otázku, zda bylo Slovensko pro společný stát ekonomickou přítěží, či naopak zdrojem levné pracovní síly.
Pomerantsev, Peter: Tohle není propaganda
Autor článku: Martin Liška - 11. 4. 2021
recenze
70%
Na sociálních sítích se stírá rozdíl nejen mezi virtuálním a skutečným světem, ale také mezi prostým sdílením zajímavostí a dezinformační kampaní. Kniha britsko-ruského novináře mapuje tuto odvrácenou stránku sdílení, lajkování a komentování, ale způsob, jak takovýmto kampaním čelit, zůstává na čtenáři samotném.
Nicolescu, Basarab: Co je realita?
Autor článku: Jarmila Horáková - 9. 4. 2021
recenze
80%
Zdánlivě nic nezní podivněji než postavit vedle sebe pojmy jako kvantová fyzika a umění. Díky dílu Stéphana Lupasca, filozofa vzdělaného v přírodních vědách, měla kvantová fyzika ve 20. století nezanedbatelný vliv na humanitní vědy a umění, včetně absurdního dramatu, jehož „nelogičnost“ je z tohoto úhlu pohledu najednou zcela „logická“.
Schmidt, Norbert; Winzeler, Marius (ed.): Staří mistři ve Schwarzenberském...
Autor článku: Milan Valden - 6. 4. 2021
recenze
Co dokázali v expozici starých obrazů najít současný architekt, biolog či básník? I díky nim vznikl hodně netradiční a každopádně nápaditý průvodce výstavou, který je mnohem více než pouhým katalogem.
iLiGlosa: Aby jich nebylo moc
Autor článku: Barbora Grečnerová - 6. 4. 2021
aktualita
Moje děti nechápou, k čemu jsou na světě filozofové. Ve světě on-line výuky, on-line koníčků a skypových rodinných setkání se zdá existence některých profesí absurdnější než kdykoli předtím. Jak vysvětlit všem pochybovačům, že i to, co se nedá spočítat, se počítá?
Szántó, Jakub: Z Izrastiny s láskou
Autor článku: Jitka Jeníková - 4. 4. 2021
recenze
60%
Když píše o Svaté zemi dlouholetý zpravodaj veřejnoprávní televize a knížka se jmenuje Z Izrastiny s láskou, možná byste čekali, že se autor pokusí dějiny a současnost nekonečného konfliktu vyložit alespoň trochu nestranně. Z Izrastiny s láskou je namísto toho osobním a vlastně zcela logickým vyznáním Jakuba Szánta z lásky k Izraeli a shovívavým pokrčením rameny nad Palestinci.
Glenny, Misha: Nemesis
Autor článku: Daniel Mukner - 31. 3. 2021
recenze
70%
Poutavá sonda do zákulisí brazilského narkobyznysu ukazuje nejen to, jak se z obyčejného člověka stane obávaný narkobaron, ale pokládá si také otázku, zda může být svému okolí něčím skutečně prospěšný.
iLiGlosa: Påskekrim – když Velikonoce, tak s detektivkou
Autor článku: Barbora Grečnerová - 30. 3. 2021
aktualita
O Velikonocích Češi malují vajíčka a pečou beránka. Norové lyžují a propadají detektivkám, a to doslova. Detektivkám se totiž v době velikonočních svátků nelze v této severské zemi vyhnout, číhají všude – v knihkupectvích, televizi, rádiu, a dokonce i na obalech potravin. Prostě co Nor, to Jo Nesbø.
Staroseverský překladatelský boom
Autor článku: Kristýna Králová - 29. 3. 2021
studie
V posledních letech stoupá počet překladů staroseverské literatury do češtiny a naši odborníci patří v této oblasti mezi světovou špičku. Překládají se dosud neznámé ságy, vznikají studie i revize starších překladů. Kdy zájem o tuto literaturu u nás začal a jaká je budoucnost tohoto oboru?
Grauman, Brigid: Loutkové divadlo strýčka Otta
Autor článku: Martin Liška - 28. 3. 2021
recenze
70%
Kronika osudů středostavovské rodiny rakouských Židů může oslovit čtenáře, kteří se jinak kvůli emocionální náročnosti zdráhají po knihách s tematikou holocaustu sáhnout. Vzhledem k částečně českému původu autorčiny rodiny má ale potenciál zaujmout i toho, kdo je s onou tematikou již obeznámen.
Rubik, Ernö: Kostka
Autor článku: Martin Liška - 26. 3. 2021
recenze
50%
Tvůrce nejprodávanějšího hlavolamu na světě představuje svou životní filozofii a okolnosti vzniku legendární kostky. O sobě samém a fenoménu nesoucím jeho jméno ale neprozrazuje téměř nic nového.
Novák, Jan: Kundera
Autor článku: Lukáš Malý - 24. 3. 2021
recenze
40%
Milan Kundera, který by rád zmizel za svým dílem, se dočkal téměř devítisetstránkového životopisu, který ho ukazuje jako všestranně odpudivého člověka. Jan Novák, autor tohoto životopisu, pátrá ve všech patrech Kunderova života včetně suterénu. Urputnost a všetečnost, s jakou se snaží Kunderu dehonestovat, je ve výsledku kontraproduktivní.
MacGregor, Iain: Checkpoint Charlie
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 3. 2021
recenze
80%
„Nikdo nehodlá stavět nějakou zeď,“ prohlásil tehdejší vůdce NDR Walter Ulbricht 15. června 1961. Zanedlouho byla Berlínská zeď přesto postavena. Stala se příčinou mnoha tragédií i smutným symbolem světa rozděleného studenou válkou. Jak spolu obě části Berlína po dobu její existence komunikovaly?
Haluzík, Radan (ed.): Město naruby
Autor článku: Elizaveta Getta - 21. 3. 2021
recenze
80%
Je všude kolem nás, zdánlivě čeká na využití, ale ve skutečnosti si žije vlastním plnohodnotným životem – vágní terén. V knize se stává hlavním tématem, které je možné objevovat nejen z historického, botanického, psychologického, filozofického či uměleckého pohledu, ale především z perspektivy zvídavého městského obyvatele, jejž už nebaví chodit po vyšlapaných cestách.
Sands, Philippe: Krysí stezka
Autor článku: Martin Liška - 18. 3. 2021
recenze
70%
Uspěl neznámý travič tam, kde poválečná spravedlnost selhala? Jak se dívá syn nacistického guvernéra ve Lvově na činy svého otce? Kdo sledoval jaké zájmy v polosvětě poválečného Říma? Odpovědi hledá spisovatel, jehož dědeček se stal jednou z odhadovaných sta tisíc guvernérových obětí.
Jastrzembská, Zdeňka et al.: Jen mít dosti sil!
Autor článku: Elizaveta Getta - 16. 3. 2021
recenze
60%
Některé obohacovaly knihovny, pohybovaly se v těch nejvzdělanějších kruzích a přednášely na univerzitách, jiné byly perzekvovány během čarodějnických procesů či totalitních režimů a celý život v sobě musely potlačovat touhu po osobním rozvoji. České vědkyně se nyní představují v prvním moderním přehledu, jenž čtenářům ukazuje jejich akademickou i osobní tvář.
Petr, Jaroslav: Desatero smyslů
Autor článku: Pavel Pecháček - 14. 3. 2021
recenze
80%
Ojedinělá kniha známého českého popularizátora přináší stovky úžasných příběhů ze smyslového světa lidí i zvířat a ukazuje fascinující schopnost evoluce vypořádat se i s úkoly, které by každý rozumný designer odmítl jako směšné či nesplnitelné.
Labba, Elin Anna: Herrarna satte oss hit
Autor článku: Martin Liška - 12. 3. 2021
recenze
70%
Přezíravý postoj vůči technicky méně vyspělým etnickým skupinám nebyl vlastní jen mimoevropským koloniím. Loni oceněná prvotina sámské novinářky odkrývá pozapomenutou epizodu moderních švédských dějin, výmluvně dokládající dobový pohled oficiálních míst na sámské obyvatelstvo.
Rath, Tom: Jak plný je tvůj kbelík?
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 3. 2021
recenze
70%
„Nedělej druhým, co nechceš, aby dělali tobě,“ radili staří mudrci. Dva američtí psychologové se snaží představit tuto zásadu v modernizovanější verzi. Ta ale není plně aplikovatelná ve složité realitě plné nejednoznačných situací.
iLiGlosa: O bezmoci uprostřed knih
Autor článku: Marie Voslářová - 9. 3. 2021
aktualita
Dnes to bude o bezmoci, o pochybnostech – a o solidaritě. Aktuálně se moc jiných témat nenabízí.
Jü, Chua: Čína v deseti slovech
Autor článku: Zuzana Li - 7. 3. 2021
recenze
90%
Dostat Čínu do deseti slov jistě nebyl lehký úkol. A dostat se v deseti slovech pod povrch současné Číny muselo být ještě těžší. Jü Chua to však dokázal, a navíc se mu do deseti slov vešla spousta postřehů a zdánlivě nedůležitých zajímavostí s vysokou výpovědní hodnotou. Věděli jste například, že historicky první přenos mistrovství světa ve fotbale dávali v čínské televizi v roce 1978?
Janoščík, Václav: Napínat současnost
Autor článku: Filip Zrno - 6. 3. 2021
recenze
70%
Lze vyjádřit náš vztah ke světu prostřednictvím divácky atraktivních pořadů vznikajících na HBO a na Netflixu? Autor se v nové publikaci zabývá sdíleným světem, jehož kontury odkrývá prostřednictvím poststrukturalismu a seriálových příběhů takzvané Quality TV.
Budilová, Lenka (et al.): Etnické skupiny, hranice a identity
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 3. 2021
recenze
70%
V podnětné publikaci česko-norského autorského kolektivu se ukazuje, jak se jednotlivá etnika při vzájemném setkávání navzájem vyhraňují a sebedefinují. Trochu podobně se v ní čeští spoluautoři vymezují vůči svým předchůdcům.
Nová, Edna: Ženy z Bohnic
Autor článku: Elizaveta Getta - 3. 3. 2021
recenze
30%
S jedenácti ženami, hrdinkami vlastní prózy, spojuje autorku společná zkušenost s léčbou v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Dvanáct příběhů zrcadlí bezprostřední dojmy z hospitalizace s cílem zvrátit předsudky o lidech s duševním onemocněním. Boj proti stigmatu však probíhá rozpačitou formou.
Tučková, Lucie: Sítem slov
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 2. 2021
recenze
80%
Relikvie sestry Jakuba Demla, přesné vzkazy ze záhrobí a tajemství dámských kalhotek u italského bohemisty. I to romanistka Lucie Tučková přidala do knihy, která je ale především vášnivou oslavou čtení coby setkávání.
Polouček, Oto: Babičky na bigbítu
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 2. 2021
recenze
60%
Ideologický zápal, nebo poživatiny zdarma? Co bylo pravým důvodem účasti lidí na oficiálních akcích minulého režimu? Mladý etnolog nabízí i jinou odpověď.
Fang, Fang: Deník z Wu-chanu
Autor článku: Martin Liška - 24. 2. 2021
recenze
60%
Každodenní záznamy spisovatelky uzavřené do karantény prozrazují pozornému čtenáři mnoho informací nejen o autorčině soukromí, ale i o každodenním životě Číňanů a o jejich myšlení.
iLiGlosa: Statistika o literatuře a žehlení
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 23. 2. 2021
aktualita
Díky audioknihám se literatura probojovala i do takových zákoutí naší každodennosti, kde bychom ji dříve nečekali, a poslední rok tuto tendenci jenom podpořil. Statistiky navíc říkají, že díky audioknihám „čteme“ více.
Schildberger, František: Podoby české literární reportáže
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 2. 2021
recenze
70%
Autor propátrává dějiny novodobého českého písemnictví a zkoumá, co lze označit za reportáž, a co už ne. Někdy jej při tom jeho úvahy od vytčeného tématu zavedou až příliš daleko. Systematické dějiny české reportáže tedy stále ještě zbývá napsat, ale tato kniha k tomu může dodat některé cenné podněty.
další strana
Strana 1 / 84:
1
2
3
4
5