Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr non fiction
Poslední články
70%
Špitálníková, Nina: Svědectví o životě v KLDR
Elizaveta Getta - 27. 1. 2021
iLiGlosa: Ten se neokouká
Jovanka Šotolová - 27. 1. 2021
80%
Kolář, Pavel: Soudruzi a jejich svět
Jiří Šabek - 24. 1. 2021
Nejčtenější články
Charvátová, Anežka: Z francouzské literatury se mi naposledy...
Tereza Horváthová - 10. 1. 2021
90%
Lomová, Olga (ed.): Ex oriente lux
Bronislav Ostřanský - 3. 1. 2021
70%
Vybíral, Zbyněk: Literární psychologie
Jan Lukavec - 17. 1. 2021
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Bárta, Miroslav et al.: Povaha změny
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 10. 2015
recenze
80%
Kniha je psána fundovaně a přes nijak gigantický rozsah umožňuje hluboký vhled do naší současné situace. Jedním příspěvkem do ní přispěl i jistý český politik. Na změnu strategie našich hlavních politických představitelů to je bohužel málo. Pokud se tedy splní některé černé scénáře, které kniha obsahuje, její čtenáři budou alespoň moci říci: my jsme to věděli.
Bárta, Miroslav; Cílek, Václav; Komárek, Stanislav; Petráček,...
Autor článku: Jan Lukavec - 31. 12. 2015
recenze
70%
Směs tolika disparátních předpovědí může na čtenáře působit současně chaoticky i osvěživě, záleží na jeho povaze. Já hodnotím tuto konfrontaci jednotlivých velmi odlišných pohledů jako podnětnou.
Bárta, Miroslav; Foltýn, Otakar; Kovář, Martin: Na rozhraní:...
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 2. 2017
recenze
60%
Kniha obsahuje množství argumentačně solidně podložených studií. Místy však je přehnaně mentorská a přináší i tvrzení, jež si zaslouží vážnou diskusi, či přímo polemiku.
Bárta, Miroslav; Kovář, Martin (eds.): Civilizace a dějiny....
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 12. 2013
recenze
80%
Přes některé výhrady je na celé publikaci nutné ocenit odvahu, se kterou se jednotliví autoři do celého mezioborového projektu pustili, i to, že se snaží poznatky vynesené z hlubin dávno zašlých časů aplikovat na naši žhavou současnost. I když každý trochu jinak, takže nakonec záleží na každém čtenáři samotném, jaké poučení si z takto podaných dějin sám vyvodí.
Bárta, Miroslav; Kovář, Martin (eds.): Lidé a dějiny
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 11. 2017
recenze
60%
Nad knihou životopisných portrétů učenců, přírodních vědců, vojáků i politiků se můžeme ptát, zda k nejvlivnějším postavám světových dějin nepatřili i náboženští vůdci, kteří v knize chybějí úplně, a zda větší vliv než leckterý státník neměl Shakespeare – třebaže jeho působení by se tradičnímu historikovi vykreslovalo obtížně.
Bárta, Miroslav; Kovář, Martin: Kolaps a regenerace: Cesty civilizací...
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 1. 2013
recenze
70%
Kniha čtenáře rozechvěje představou konce a zániku, ale zároveň hned nabídne slova útěchy, že „krize díky historické zkušenosti a schopnosti regenerace pravděpodobně úspěšně překonáme“. Je otázka, zdali je vhodnější dílo vnímat jako způsob, jak naše strachy z konce, ale zároveň zálibu v tomto strachu, postavit na reálnější základ (tedy jako sofistikovanější verzi katastrofických filmů), nebo jako seriózně myšlenou výzvu, jak příznakům konce čelit.
Barták, Roman: Co je nového v umělé inteligenci
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 3. 2018
recenze
60%
Budou-li superchytré stroje užitečné, či nebezpečné, záleží na lidech. Některé jsou třeba rasistické už teď. Hutná a stručná příručka o jevu, který zřejmě bude v našich životech stále frekventovanější, nelíčí fantasmagorická umělá rizika, ale upozorňuje na ty už existující.
Barth, Rüdiger; Friederichs, Hauke: Než přišel Hitler
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 3. 2020
recenze
70%
Dramatizovaná a beletrizovaná verze událostí předcházejících Hitlerově nástupu k moci detailně popisuje každodenní úkony hrobníků Výmarské republiky. Pohrává si se čtenářovou tendencí stranit slabším a prohrávajícím, jako ustrkované outsidery, u nichž byl nástup k moci nepravděpodobný, líčí totiž nacisty.
Barthes, Roland: Mytologie
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 9. 2018
recenze
70%
Slavná Barthesova kniha má setrvalý úspěch i v našich krajích. Jistou čtenářskou únavu snad mohou způsobit její časté a stereotypní útoky na buržoazii, avšak díky lehkosti, nápaditosti a hloubce ponoru u takové šíře kulturních témat zůstává dílo uhrančivé.
Bartlová, Ada: Vše, co jste chtěli vědět o módě
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 15. 8. 2019
recenze
70%
Zakladatelka blogu Módní peklo vydala knihu o módě – oproti jiným knihám spadajícím do kolonky móda a odívání je uzpůsobena českému prostředí, řadí praxi nad teorii a je psána s kousavým vtipem. Nastudovat si ji ale musíte v pohodlí domova, v kabelce se dost pronese.
Bartlová, Milena (ed.): Ř! Česká národní identita v současném...
Autor článku: Hana Strejčková - 16. 7. 2013
recenze
70%
Výstava Ř! Česká národní identita v současném výtvarném umění, organizovaná v době dvacátého výročí vzniku samostatné České republiky, byla výsledkem týmového projektu semináře studentů dějin a teorie designu a nových médií na pražské VŠUP a zároveň byla součástí výzkumného úkolu Katedry teorie a dějin umění. Trvalou stopou tohoto výrazně kurátorského projektu je tato knížka.
Bartlová, Milena a kol.: Budování státu
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 1. 2016
recenze
70%
Divák, který má nemalé problémy s vnímáním experimentálních děl současnosti, by mohl na těch zastoupených v publikaci ocenit jejich sdělnost. Skutečnost, že někdo zkoumá právě toto oficiální umění, je záslužná. Není totiž dobré, když jsou úspěchy národa zosobňovány jen slavnými sportovci nebo boj za jeho identitu především zneužíván politiky.
Bartlová, Milena a kol.: Budování státu
Autor článku: Milena Bartlová a kol. - 12. 1. 2016
ukázka
Stát ovlivňuje život každého z nás zcela zásadním způsobem. Příliš si toho nevšímáme, což nejlépe dosvědčuje, jak úspěšně naturalizovaným rámcem našich životů se moderní evropský stát za dvě století své existence stal.
Bartlová, Milena a kol.: Co bylo Československo?
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 9. 2017
recenze
60%
Při bedlivém studiu a troše vynalézavosti můžeme prvky státní ideologie najít téměř kdekoli. Je prozíravé učit se je hledat a uvědomovat si je.
Bartlová, Milena: Pravda zvítězila: výtvarné umění a husitství...
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 12. 2015
recenze
80%
Autorka přesvědčivě dokládá, že husitské umění přeci jen existovalo. Dokáže přitom mnoho set let staré děje interpretovat překvapivě aktuálně. Stejně jako její středověcí a raně novověcí hrdinové, i my dnes řešíme problematiku toho, kam až lze zajít v kompromisu s těmi, kdo žijí jinak, a kde už je nutno dát svůj nesouhlas najevo aktivním činem.
Bartlová, Milena: Skutečná přítomnost: středověký obraz mezi...
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 4. 2013
recenze
90%
Autorka k osvětlení středověkého umění a jeho fungování v rámci tehdejší společnosti odkazuje na poznatky nejen z oboru svého, ale i soudobé kulturní antropologie, lingvistiky, filozofie, či dokonce etologie. Analýzu středověkých děl tedy propojuje třeba s „myšlením obrazem“ či teorií performativních aktů. Některé interpretace působí relativně odvážně: třeba pasáž o ráně v Kristově boku, která byla znázorňována i jako obraz ženského lůna.
Básně dětí z terezínského ghetta 1941–1945 (část 1)
Autor článku: Žaneta Procházková - 28. 10. 2006
studie
V terezínském ghettu bylo během druhé světové války vězněno přes 15 000 židovských dětí. Konce války se jich dočkalo 100. Často jediným svědectvím o těchto umučených a povražděných dětech zůstává jejich tvorba – jejich kresby, pokusy básnické i prozaické.
Básně dětí z terezínského ghetta 1941–1945 (část 2)
Autor článku: Žaneta Procházková - 28. 10. 2006
studie
Pocity a myšlenky terezínských dětí nelze oddělit od životních podmínek ghetta – ghetto ovlivňovalo jejich vidění světa a naopak bída ghetta byla překonávána dětskou fantazií a vírou v budoucnost.
Bassham, Gregory; Bronson, Eric: Pán prstenů a filozofie
Autor článku: Ján Blažovský - 5. 3. 2010
recenze
Filozofické interpretácie popkultúrnych diel občas zvádzajú ku vykonštruovaným príspevkom a nadinterpretácii. Vydavateľstvo XYZ sa rozhodlo vydať pozoruhodnú edíciu kníh zaoberajúcimi sa práve fenoménom analýzy masovo obľúbených filmov a kníh a významom, ktorý v sebe obsahujú.
Bataille, Georges: Svrchovanost
Autor článku: Herrmann & synové - 30. 4. 2002
anotace
G. Bataille (1897-1962) má v rámci francouzské kultury zvláštní postavení: je nejen autorem skandálních literárních textů, ale s vědecko-poetickou důkladností také promýšlí základní předpoklady a možnosti lidského vědomí, odhaluje skryté zákonitosti ekonomického fungování velkých společenských systémů, zamýšlí se nad podstatou náboženství...
Batuman, Elif: The Possessed. Adventures with Russian Books...
Autor článku: Petr Kučera - 25. 1. 2015
recenze
Elif Batumanové se podařilo napsat text, v němž se snoubí opravdová vášeň k ruské literatuře s vysokou erudovaností vědce a nové pohledy na známé tváře literárního světa s vtipem, ironií a nesporným spisovatelským talentem.
Bauer, Michal: Souvislosti labyrintu. Kodifikace ideologicko-estetické...
Autor článku: Milena M. Marešová - 2. 3. 2010
recenze
Labyrint, do něhož vstoupil literární historik Michal Bauer, je komplikovaný a záludný v mnoha ohledech. Autor se totiž pokouší odhalit souvislosti „kodifikace ideologicko-estetické normy v české literatuře 50. let 20. století“.
Bauman, Milan: Mozek
Autor článku: Pavel Pecháček - 6. 3. 2020
recenze
30%
Popularizace vědy je tvrdá řehole a je třeba nebrat ji na lehkou váhu, má-li vést k hodnotnému výsledku schopnému oslovit vybíravého čtenáře. Kniha českého autora věnovaná mozku dokládá, že pouze dobrá vůle nestačí. I přes spoustu zajímavých dílčích informací totiž vzhledem k řadě neduhů selhává jako celek.
Bauman, Milan: Štvanci touhy
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 7. 2019
recenze
60%
Kniha koncipovaná jako koláž populárně naučných textů a anonymních erotických zpovědí a inzerátů z internetu může působit kuriózně až bizarně, pro úplné laiky ale přesto může jistou osvětu naplnit.
Bauman, Zygmunt: Tekutá láska: o křehkosti lidských pout...
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 8. 2013
recenze
60%
Zvláště sarkasticky autor líčí dopad mobilů na běžnou mezilidskou komunikaci. S údivem konstatuje, že to, co sociologové chtěli pokládat za předehru k závažnější konverzaci, je většinou ve skutečnosti její náhražkou, protože po rychlém rozhovoru přes mobily pak už žádná další komunikace často vůbec nenásleduje.
Bauman, Zygmunt: Tohle není deník
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 5. 2015
recenze
60%
Kolik smysluplných vztahů dokáže člověk během života udržovat? Jaký vliv má společenská nerovnost na makaky a jaký na lidi? A kdy přijde doba, v níž nebude možné vést sociální život jinak než elektronicky? Tyto otázky řeší Zygmunt Bauman ve své knize Tohle není deník. Nejednou si v ní zoufá nad nespravedlností a nerovností, které ale po světě „distribuuje“ dost svévolně. Jeho smutek přitom vyvažuje vtip a sarkasmus.
Bauman, Zygmunt: Umění života
Autor článku: Ján Blažovský - 18. 10. 2010
recenze
Šťastie nie je práve najobľúbenejšia sociologická kategória. Empiricky založení sociológovia môžu byť dokonca pohoršení používaním tohto, takmer nedefinovateľného, pojmu. Namiesto toho radšej hovoria o kvalite života vyjadrenej ukazovateľmi príjmu, vzdelania, dostupnej zdravotnej starostlivosti a pod.
Bauman, Zygmunt; Donskis, Leonidas: Tekuté zlo
Autor článku: Jan Lukavec - 13. 2. 2019
recenze
60%
Kniha slavného sociologa a litevského filozofa je napsána brilantní, esejisticko-dialogickou formou a obsahuje řadu podnětných postřehů. Některé její soudy jsou však možná příliš paušalizující či přehnaně alarmistické.
Bawden, David; Robinson, Lyn: Úvod do informační vědy
Autor článku: Jan Lukavec - 30. 7. 2017
recenze
70%
Do roku 2000 zanikne informační profese. To prorokoval v 70. letech jistý manažer chemického průmyslu. Předpovídal, že koncoví uživatelé si budou sami plně schopní vyhledat potřebné informace. Od té doby ovšem množství dat narostlo závratným tempem a význam informačních pracovníků a knihovníků rozhodně neklesá, možná spíše naopak.
Bayard, Pierre: Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli
Autor článku: Jovanka Šotolová - 31. 3. 2011
recenze
80%
Francouzský literární teoretik Pierre Bayard ve svých knihách už naboural nejedno dogma. Na vybraná témata útočí lstivě a záškodnicky, čímž si lehce získává přízeň široké vrstvy čtenářů. Přitom ale za většinou velmi provokativním názvem publikace stojí poctivá studie postavená na pečlivě dokládaných argumentech. I když tentokrát svého čtenáře vehementně nabádá, aby knihy zbytečně nečetl a klidně o nich mluvil, sám vychází z četby bohaté a opírá se o mnohé dávno publikované teorie.
předchozí strana
další strana
Strana 4 / 83:
1
2
3
4
5
6
7
8