Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Žánr non fiction
Poslední články
70%
Špitálníková, Nina: Svědectví o životě v KLDR
Elizaveta Getta - 27. 1. 2021
iLiGlosa: Ten se neokouká
Jovanka Šotolová - 27. 1. 2021
80%
Kolář, Pavel: Soudruzi a jejich svět
Jiří Šabek - 24. 1. 2021
Nejčtenější články
Charvátová, Anežka: Z francouzské literatury se mi naposledy...
Tereza Horváthová - 10. 1. 2021
90%
Lomová, Olga (ed.): Ex oriente lux
Bronislav Ostřanský - 3. 1. 2021
70%
Vybíral, Zbyněk: Literární psychologie
Jan Lukavec - 17. 1. 2021
Všechny články
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Bayard, Pierre: Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli (in...
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 2. 2011
recenze
80%
Autorovy teze jsou opravdu záměrně a naprosto očividně natolik přehnané, že je možná pošetilé chtít s autorem vážně polemizovat. Jistě ale u Bayarda mohou najít povzbuzení ti, kteří jsou terčem údivu či útrpnosti okolí kvůli tomu, že čtou mnoho knih najednou a napřeskáčku, nezačínají vždy od začátku a dočítají je jen tehdy, když je opravdu zaujmou - jako já.
Bayard, Pierre: Le Plagiat par anticipation
Autor článku: Jovanka Šotolová - 11. 10. 2009
recenze
V nejnovější knize, Le Plagiat par anticipation (Anticipovaný plagiát), Bayard rozvíjí zajímavou tezi o tom, že v dějinách literatury se dá najít mnoho děl, která jako by se inspirovala knihami, jež vyšly o desítky a stovky let později.
Beck, Ulrich: Vlastní Bůh
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 9. 2018
recenze
70%
O tom, jak tradiční náboženství zareagují na individualizaci a kosmopolitizaci víry, uvažuje slavný německý sociolog Beck. Hledá přitom cestu ke smírnému řešení střetu „absolutismů pravdy“.
Beck, Ulrich; Beck-Gernshein, Elizabeth: Dálková láska
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 5. 2015
recenze
80%
Se vzájemnými rozdíly se musí vyrovnávat každý, kdo se rozhodne vstoupit v manželský svazek: vždycky zde totiž bude základní diference mezi mužem a ženou, která se i u lidí téže kultury někdy ukazuje být pro vzájemné soužití zničující. Natož pak když se přidají ještě rozdíly v řeči, náboženství, civilizačních zvycích. Úskalí i potenciální přínosy takových svazků oba němečtí autoři osvětlují srozumitelně, nečernobíle a velmi záslužně.
Beckman, Margareta: När Sveriges generalkonsul räddade Paris
Autor článku: Martin Liška - 27. 10. 2017
recenze
60%
Diplomat v okupovaném městě je vždy postaven před nelehká dilemata, oficiálně vyhlášená neutralita může mít řadu odstínů. Raoul Nordling neváhal jít v Paříži tváří v tvář zlu až na samu hranici nestrannosti.
Bečka, Jan; Vavroušková, Stanislava: Subháščandra Bose
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 9. 2015
recenze
60%
Pro autory je Bose ušlechtilým hrdinou indického boje za národní osvobození, jiní interpreti ale otevřeně píší o jeho „kolaboraci s říší“, byť měla „velice omezený charakter“. První český Boseho životopis je v tomto kontextu možná trochu jednostranný a příliš oslavný, ale pro seznámení s pozoruhodným životem a dílem této osobnosti jistě poskytuje nemálo materiálu. Aby si však o jeho nejednoznačném odkazu čtenář vytvořil svůj vlastní názor, bylo by asi lepší nahlédnout i do jiných pramenů.
Bečvářová, Martina: České kořeny bulharské matematiky
Autor článku: Marcel Černý - 3. 12. 2009
recenze
Autorčina nejnovější kniha se podstatným způsobem dotýká problematiky české kulturní účasti v životě novodobého Bulharska (běžně se setkáváme i s pojmy „česká intelektuální expanze“, „česká kulturní okupace“ či „civilizátorská úloha Čechů“), jež je již tradičním, ačkoli stále aktuálním předmětem české bulharistiky a bulharské bohemistiky.
Bečvářová, Martina: České kořeny bulharské matematiky
Autor článku: Martina Bečvářová, Marcel Černý - 3. 12. 2009
ukázka
Za takového pozorování přírody a lidí, cesta rychle míjela a brzo jsme zastavili v Kutlovicích. Zde proměňovali jsme koně. Vedle samé pošty rozbil stánek svůj kebabčija. Dovedně s plechovými kleštěmi (maša) obracel na skáře (roštu) nějaké kousky masa, jejichž libá vůně se šířila až k nosu mému.
Bednaříková, Jarmila: Stěhování národů a sever Evropy
Autor článku: Martin Liška - 2. 4. 2017
recenze
60%
Známá badatelka tentokrát obrátila pozornost na evropský sever, odkud v raném středověku vzešla síla, jež zanechala stopu v dějinách většiny pobřežních oblastí Evropy. Co však o Vikinzích skutečně víme, co jsou domněnky, a co úplné výmysly?
Bednářová, Marta: Ukrajina (kde se zastavil čas)
Autor článku: Rita Kindlerová - 9. 4. 2003
recenze
Autorka se pustila do velmi nelehkého úkolu; pojmenovat to, co dolehne ještě dnes na každého návštěvníka Ukrajiny, této obrovské východoevropské země, bývalé sovětské republiky.
Bedřich, Martin
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 5. 2020
rozhovor
Šéfredaktor Portálu na cestě od zkoumání barokní literatury ke schopnému a zodpovědnému nakladatelskému manažerovi: „Vydávat něco, co nikdo nechce, je frustrující – dělat to za grantové peníze je navíc ale divné.“ Nakladatelství zřízené římskokatolickou kongregací vydává autory, které „spojuje důraz na autenticitu vlastního křesťanského života, otevřenost vůči nejistotě a hledání a respekt k lidem s jinými postoji.“
Bedřich, Martin; Jančařík, Zdeněk (eds.): Stařec a med. Jaroslavu...
Autor článku: Petr Nagy - 24. 5. 2012
recenze
Kniha Stařec a med, kterou vydalo v minulých dnech pražské nakladatelství Portál, patří k reprezentantům velmi specifického, a přitom značně širokého bezejmenného žánru, který by se dal nazvat třeba „knižní zdravicí“.
Bedřich, Martin; Putna, Martin C.: Vždycky v menšině
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 11. 2013
recenze
80%
Kniha je svědectvím o statečném, citlivém a nadmíru vzdělaném muži, jehož názory a postoje mnohé iritují, ale jiné podněcují k přemýšlení nebo jim dodávají odvahu. Jak to u skutečného univerzitního profesora má být.
Bedřich, Martin; Putna, Martin C.: Vždycky v menšině
Autor článku: Martin Bedřich, Martin. C. Putna - 3. 12. 2013
ukázka
Následující část našeho povídání bych rád věnoval fenoménu míst. Vedle toho, že se při výkladu osobností zabýváš jejich duchovní genealogií, jak jsme o tom dosud mluvili, je totiž nahlížíš i prizmatem místa, kde žily a tvořily. Co pro tebe tedy místo ve vztahu k osobnosti, jako klíč k ní, znamená?
Begall, Sabine; Burda, Hynek; Mihulka, Stanislav; Storch, David;...
Autor článku: Pavel Pecháček - 9. 4. 2017
recenze
90%
Mezi laickou veřejností stále přežívá zjednodušená představa, jak se vlastně život na Zemi vyvíjel a vyvíjí. Autoři již klasické knihy na toto téma se po třinácti letech od prvního vydání vracejí na scénu s přepracovaným a výrazně rozšířeným spisem a srozumitelně, vtipně a erudovaně nás informují, jak to s tou evolucí je.
Beguivin, Alan
Autor článku: Radim Kopáč - 16. 10. 2004
rozhovor
Odporný a hnusný je svět, v němž žijeme, a má-li být tvůrce pravdivý, musí být takový i on...
Behringer, Wolfgang: Čarodějnictví: globální historie
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 7. 2016
recenze
Autor varuje, že stále nezaniklo volání po jednoduchých vysvětleních a hledání jednoznačných viníků, na které je možné svést všechno utrpení. Celkově se jedná o knihu poučnou a až nečekaně aktuální.
Bechný, Ľubo a kol.: Dvanásť statočných
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 28. 2. 2017
recenze
90%
Kniha rozhovorů s dvanácti osobnostmi českého, slovenského a maďarského společenského života je jedinečnou sondou do poměrů postkomunistických zemí, v nichž se jen velmi pomalu vzmáhá demokracie a spravedlnost. Statečnost, s níž čtyři ženy a osm mužů čelí bezpráví, korupci a politickému nátlaku, je v dnešní době mimořádná a inspirující.
Bekoff, Marc: Emoce zvířat
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 11. 2018
recenze
70%
Před sto lety byli spisovatelé, kteří se pokoušeli vcítit do zvířat, tehdejšími přírodozpytci odsuzováni. Dnes víme, že zvířata cítí a vnímají a přitom naším přičiněním „prožívají trápení a muka“. Etolog Marc Bekoff se přimlouvá, aby při vědeckém poznávání přírody byly brány v potaz i zvířecí historky.
Bellos, Alex: Alex za zrcadlem
Autor článku: Pavel Pecháček - 23. 2. 2017
recenze
80%
Alex Bellos nás ve své nejnovější knize bere na výpravu do úžasného světa matematiky. S humorem i lehkostí představuje různé pozoruhodné otázky a objasňuje, jakým způsobem se matematika promítá do našeho života.
Bellos, Alex: Alexova dobrodružství v zemi čísel
Autor článku: Pavel Pecháček - 22. 2. 2017
recenze
80%
Matematika nemusí být tím strašákem, kterého si mnozí pamatují ze školních let. Alex Bellos představuje čísla od jejich zrození během přechodu lidské společnosti k zemědělství a obchodu až po využití matematiky ve statistice, hazardu a všelijakých dalších oblastech.
Bellos, David: Is That a Fish in Your Ear?
Autor článku: Veronika Cosculluela - 18. 4. 2013
recenze
Silnou stránkou publikácie Is That a Fish in Your Ear? je názornosť, text je plný vtipných príkladov a narážok na klišé, ktoré o preklade kolujú. David Bellos dokazuje svoj široký prehľad o problematike prekladu, histórii, teoretických dielach a štatistikách, zároveň dokáže spojiť tieto poznatky z jedného odboru so všeobecnými dejinami, príkladmi z politiky, filmu a iných oblastí.
Benčík, Emil: Bohatá žatva Andreja Chudobu
Autor článku: Ján Stanislav Petrík - 5. 5. 2012
recenze
90%
Nestor slovenských spisovateľov – osemdesiatštyriročný Andrej Chudoba má v slovenskej literatúre osobitné miesto. Všeobecne je považovaný a označovaný za posledného predstaviteľa slovenskej lyrizovanej prózy, do ktorej sa zaraďujú takí spisovatelia ako Ľudo Ondrejov, Dobroslav Chrobák, Margita Figuli a František Švantner.
Bendová, Eva: Pražská kavárna
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 1. 2018
recenze
70%
Postoje ke kavárnám bývaly v minulosti různé: někteří umělci je líčili jako prostor pro sobce a povaleče, jiní jako zhmotnění ideálů moderní doby. Autorka nabízí přehled bohaté kulturní historie i současnosti pražských kaváren, přičemž propojení se soudobým vyostřeně politickým chápáním pojmu „pražská kavárna“ nechává hlavně na čtenáři.
Bendová, Helena: Umění počítačových her
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 9. 2017
recenze
80%
Průkopnický výzkum tématu, jehož závažnost zřejmě bude vzrůstat, podává Helena Bendová poutavou formu. Teoretický přístup doplňuje popisy vlastních herních zážitků.
Benedict, Ruth: Chryzantéma a meč: vzorce japonské kultury (in...
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 9. 2013
recenze
80%
České vydání Chryzantémy a meče doprovázejí hned tři další texty, například zasvěcená předmluva japanologa Iana Burumy. Kniha navíc obsahuje komentáře, které uvádějí na pravou míru místa, v nichž autorka podle české redakce ne zcela pronikla do japonského kontextu. I když kniha vychází v českém překladu s velkým zpožděním, na díla tohoto typu, navíc tak dobře edičně připravená, není nikdy pozdě.
Benešová, Michala; Dybalska, Renata Rusin; Zakopalová, Lucie...
Autor článku: Michael Alexa - 28. 4. 2017
recenze
70%
První seriózní pokus v českém prostředí uchopit téma rozvinutého a úspěšného žánru polské literatury a publicistiky, který se v posledních letech těší značné pozornosti tuzemských nakladatelů, překladatelů, čtenářů i recenzentů.
Benhart, František
Autor článku: Aleš Kozár - 5. 1. 2007
portrét
Odešel František Benhart, nejaktivnější zprostředkovatel kulturních vztahů mezi Čechy a Slovinci, překladatel, esejista a kritik.
Bennoune, Karima: Tady vaše fatwa neplatí
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 6. 6. 2016
recenze
70%
Kniha Karimy Bennoune je souhrn příběhů lidí bojujících proti různým podobám islámského fundamentalismu. Zaznamenává osudy těch, kteří se od Alžírska po Senegal vzepřeli zvůli zločinců a jejich vulgarizovanému výkladu islámu. Jde o mimořádně silné čtení, které může sloužit jako varování, že totalita dokáže zneužít všechny velké náboženské, filozofické a politické ideje.
Benoist, Alain de: Být pohanem
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 10. 2019
recenze
50%
Co nám dnes může dát návrat k pohanství? Názorů je celá řada. Odpověď, kterou na tuto otázku dává francouzský politický filozof de Benoist, patří k těm problematičtějším.
předchozí strana
další strana
Strana 5 / 83:
1
2
3
4
5
6
7
8
9