Čvančara, Jaroslav: Kameraman Čeněk Zahradníček

Čvančara, Jaroslav
Kameraman Čeněk Zahradníček

Dvojice historiků představuje bohatou práci kameramana filmových týdeníků z období konce první republiky a protektorátu. Vedle osobních vzpomínek je na publikaci přínosná především rozsáhlá obrazová příloha.

Autor článku: Jan Jaroš

Recenze

iLiGlosa: Erbenova Kytice na Tchaj-wanu!

iLiGlosa: Erbenova Kytice na Tchaj-wanu!

Na Tchaj-wanu letos vyšel překlad Kytice, což je poměrně unikátní kulturní událost. Erbenova sbírka se navíc dostala na seznam doporučené četby pro tamní žáky základních a středních škol. Ukazuje se tak, že s Tchaj-wanem nás nepojí jenom politické vazby a podobná zkušenost s bojem za svobodu a demokracii, ale inspirovat se vzájemně můžeme i v literatuře.

Zobrazení:

Nejčtenější články

Pepe, Dita: Hranice lásky
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 7. 2022
recenze
80%
Existuje etologické zdůvodnění toho, že starší, zkušené ženy mohou být pro muže přitažlivější než mladice? Je možné lásku chápat jako druh stresu? Jak vypadá každodenní praxe polyamoriků? Zatím asi nejobsáhlejší česká kniha o lásce zkoumá její velmi odlišné dimenze i potenciální hranice.
Rowling J. K.: Ikabog
Autor článku: Jana Bočková - 14. 7. 2022
recenze
60%
Poprvé od dob Harryho Pottera se J. K. Rowlingová vrátila k tvorbě pro děti. Příběh o účinnosti i nebezpečí propagandy však rozmělňuje nejen přemíra postav.
Tučková, Kateřina: Bílá Voda
Autor článku: Martin Liška - 6. 7. 2022
recenze
80%
Kateřina Tučková se po několika letech vrací s dalším obsáhlým románem čerpajícím námět z nedávné minulosti. Tentokrát zavádí čtenáře mezi staré řeholnice, do jejichž osudů dramaticky zasáhla druhá polovina dvacátého století i jedna životem zlomená novinářka, která jednoho dne zaklepe na fortnu jejich rozpadajícího se kláštera.
Romancov, Michael: Námořní slepota
Autor článku: Jan Lukavec - 31. 7. 2022
recenze
70%
První samostatný titul známého českého politologa předkládá stručné dějiny globalizovaného světa viděné mořskou optikou a navrch přidává i výhledy do budoucnosti. Čtenáři se tak dozvědí, kdy se vrátí korzáři nebo proč Ameriku neobjevili Číňané.
Segovia, Sofía: Šepot včel
Autor článku: Markéta Šimková - 11. 7. 2022
recenze
60%
Znetvořený chlapec s nadpřirozenými schopnostmi, kterého chrání včely, střet severu s jihem, mexická revoluce, španělská chřipka, zázračné události. Román s jemnými prvky magického realismu přináší pohled na život statkářské rodiny Moralesových v období pozemkových reforem, jež je mohou připravit o majetek. Nebo se mají obávat i něčeho horšího?
Malijevský, Igor: Poprvé v nějakém baru
Autor článku: Ladislav Slezák - 13. 7. 2022
recenze
70%
Nová sbírka Igora Malijevského přináší poezii připomínající pás fotografií, v němž obraz střídá obraz. Sledujeme cestu dívky od návštěv barů k melancholickému stáří. Básníkovy verše jsou někdy expresivní, avšak ve své syrovosti zároveň křehké.
Cílek, Václav: Český a moravský les
Autor článku: Pavel Pecháček - 10. 7. 2022
recenze
90%
Monografie sestavená více než dvacítkou tuzemských odborníků přináší nebývale komplexní pohled na český a moravský les. Vedle jeho minulosti, současného stavu a budoucího vývoje představuje úlohu lesa v krajině či návrhy, jak zajistit jeho odolnost proti klimatickým změnám. Seznamuje také s jeho vítanými i nevítanými obyvateli nebo se základy lesnické práce. Vedle ryze odborných kapitol nechybí ani texty oslavující estetickou krásu lesů.
Korecká, Lucie: Jen pekla se bojím!
Autor článku: Martin Liška - 18. 7. 2022
recenze
70%
Ačkoli se pozornost amatérských zájemců i odborníků obvykle zaměřuje na jiné aspekty staroseverské literární produkce, existovala i v této oblasti bohatá tvorba zabývající se křesťanskou tematikou. Nejnovější počin ustálené skupiny překladatelů tak nabízí staroseverskou literaturu do značné míry odlišného ražení, než na jakou jsme dosud byli zvyklí.

Nové články

Čvančara, Jaroslav: Kameraman Čeněk Zahradníček
Autor článku: Jan Jaroš - 13. 8. 2022
recenze
80%
Dvojice historiků představuje bohatou práci kameramana filmových týdeníků z období konce první republiky a protektorátu. Vedle osobních vzpomínek je na publikaci přínosná především rozsáhlá obrazová příloha.
Modiano, Patrick: Rodokmen
Autor článku: Daniel Mukner - 12. 8. 2022
recenze
70%
Když napíše nositel Nobelovy ceny autobiografii, mohli bychom čekat vytříbený popis formativních zážitků, hledání souvislostí mezi životem a dílem, cestu k literární slávě a obšírná pojednání o inspiracích, z nichž literát vycházel. Patrick Modiano, zatím poslední nobelista z Francie, se rozhodl pro trochu jiný přístup.
iLiGlosa: Erbenova Kytice na Tchaj-wanu!
Autor článku: Magdalena Rytinová - 11. 8. 2022
aktualita
Na Tchaj-wanu letos vyšel překlad Kytice, což je poměrně unikátní kulturní událost. Erbenova sbírka se navíc dostala na seznam doporučené četby pro tamní žáky základních a středních škol. Ukazuje se tak, že s Tchaj-wanem nás nepojí jenom politické vazby a podobná zkušenost s bojem za svobodu a demokracii, ale inspirovat se vzájemně můžeme i v literatuře.
Holzwarth, Werner: Můj Jimmy
Autor článku: Jitka Nešporová - 11. 8. 2022
recenze
80%
Laskavě podaný příběh o koloběhu života ukazuje smířené umírání starých i neochotné přijímání ztráty mladými. Slábnoucí unavený nosorožec vysvětluje svému kamarádovi klubákovi, jak se radovat z každé společně prožité chvíle, neodpírat si truchlení a nenechat si vzít vzpomínky.
Lovelock, James: Novacén
Autor článku: Pavel Pecháček - 11. 8. 2022
recenze
60%
Kam směřuje vývoj umělé inteligence a co její zdokonalování znamená pro lidstvo, Zemi i vesmír jako takový? A jak odpověď na tuto otázku souvisí s bojem proti ohřívání naší planety? Na to odpovídá nejnovější kniha významného britského badatele a futurologa.
Guljuškina, Jana: Jolka
Autor článku: Kateřina Středová - 10. 8. 2022
recenze
70%
„Proč si dva lidi, dva nejbližší, nedokážou říct, co se děje?“ „Proč si staví mezi sebe zdi a hledají výmluvy…“ Jolka, studentka ruské literatury, přijíždí na stáž do Petrohradu, aby se mohla ponořit do světa, z něhož vzešly její oblíbené postavy, ale také aby se zkusila oprostit od šrámů, které už ve svém životě utržila a po kterých jí zůstalo v hlavě mnoho podobných „proč“.
Koubek, Vilém: Smějící se bestie
Autor článku: Boris Hokr - 9. 8. 2022
recenze
60%
Vilém Koubek se vrací do světa svého loňského románu Posmrtná predace. Opět tak zavádí čtenáře do Odpočinku, rezervace pro mileniály v důchodovém věku, kde nemá život příslušníků mladších generací žádnou cenu.
Vilikovský, Pavel: Vlastní životopis zla
Autor článku: Daniel Mukner - 8. 8. 2022
recenze
70%
Dvě tematicky propojené novely nabízí kniha Vlastní životopis zla jednoho z nejdůležitějších slovenských spisovatelů posledních dekád Pavla Vilikovského. Stylisticky bravurní vyprávění se točí kolem praktik tajné policie či kolem fascinace Josephem Goebbelsem. Titulní zlo je však ve dvou příbězích zapleteno do sítě témat a otázek.
Smetanová, Pavla: Celej svět je rodná hrouda
Autor článku: Elizaveta Getta - 7. 8. 2022
recenze
80%
Čeští krajané, kteří se rozhodli vyrazit do světa a žít úplně jinak než v původní domovině. Plní si své sny, pomáhají ostatním, překonávají každodenní problémy a balancují mezi dvěma světy.
Leo: Aldebaran
Autor článku: Pavel Mandys - 6. 8. 2022
recenze
60%
Komiksový román brazilského tvůrce těží z promyšleného sci-fi světa. Děj zajímavě mísí poznávání podivuhodné planety s bojem proti totalitní moci, celkově je však až příliš znát stáří komiksu.
18. 8. 2022
Jana Guljuškina: Jolka – nakladatelství dybbuk zve na uvedení autorčiny románové prvotiny, příběhu o touze po... novém začátku a nemožnosti naplnění této touhy. 18. 8. od 19:00, kavárna Fra, Šafaříkova 15, Praha 2.
23. 8. 2022
K čemu potřebujeme minulost? Diskuse o roli historie v současné literatuře – debata se spisovatelkami Karin... Lednickou a Katarínou Kucbelovou a scenáristou a autorem komiksů Vojtěchem Maškem, moderuje historik Kamil Činátl. 23. 8. od 19:00, Galerie DOX, Poupětova 1, Praha 7.
24. 8. 2022
Dumitru Crudu: 133. den před válkou – premiéra scénického čtení, setkání s autorem a hudební doprovod. Scénické čtení... je v překladu Jiřího Našince. Večerem provází Josef Straka, tlumočí Lidia Našincová. 24.8. od 17:00, Ústřední městská knihovna, Mariánské náměstí 1, Praha 1.
28. 8. 2022
Dan Zollmann: Minjan / Kontrasty – výstava fotografií Dana Zollmanna. Kurátorky Andrea Hoffman Nečasová, Vanda Skálová. Termín... „minjan“ pochází z hebrejštiny a označuje společenství deseti dospělých mužů, nejmenší možný počet, který je nutné shromáždit ke společné veřejné modlitbě. Minjan je zároveň název pro dvojici výstav fotografií belgického fotografa Dana Zollmanna, tichého kronikáře ortodoxní židovské komunity v Antverpách. A do třetice – Minjan je i titul nové knihy spisovatelky a novinářky Margot Vanderstraeten, autorky knižního bestselleru Mazl tov, vydaného v roce 2020 i v ČR. 8. 5. až 28. 8., Galerie arto.to, areál Šroubáren 860, Libčice nad Vltavou.
28. 8. 2022
Minjan / Intimita – výstava fotografií belgického fotografa Dana Zollmanna, který je tichým kronikářem ortodoxní židovské komunity v Antverpách.... Kurátorky Vanda Skálová a Andrea Hoffman Nečasová 8. 5. až 28. 8., GASK, Barborská 51-53, Kutná Hora.
21. 9. 2022
Noc literatury – na atraktivních či běžně nedostupných místech čtou ukázky z nové tvorby evropských spisovatelů známé herecké osobnosti. 21. 9. v různých městech... po celé ČR.
...
Vložil: Jiří V., 11.08.2022 18:03
Holzwarth, Werner: Můj Jimmy
"Klubák červenozubý a klubák žlutozubý, příbuzní špačků, ..." Klubáci jsou ptáci a zuby nemají, místo nich používají zobák.
Vložil: Jitka J., 07.08.2022 18:39
Mytting, Lars: Šestnáct stromů na Sommě
Jestliže má kniha Odpusť mi od Idy Hegazi Hoyer coby hlavní štítek "romance", tento titul by ho měl mít nepochybně také. Překvapuje mě i vysoké hodnocení, protože se jedná o čtivý, v podstatě oddechový román, jehož jazyk není nijak zvlášť invenční a který má z hlediska literárních kvalit víc slabých... než silných stránek.
Vložil: Sylvie Kacenova , 06.08.2022 21:06
Natt och Dag, Niklas: 1793. Vlk a dráb
Kniha se mi moc líbila, skvělý překlad.
Vložil: Tomáš K., 04.08.2022 15:15
Kučera, Štěpán: Projekt Gilgameš
Korektní býti politický, úspěch je to skoro jistý. Jěště tak umět trochu psát, spíš než si na spisovatele hrát.
Vložil: Milena Kmochova, 31.07.2022 20:27
Katalpa, Jakuba: Němci
Poslouchám ji. Je skvělá. Kdo soudí lidi, kniha ho odnaučí.
Vložil: Tomáš Čečetka, 29.07.2022 12:02
Řezníček, Tomáš - portrét autora z tvorby
Díky za verše, díky za vše na zámku. S křížem po funuse u potoka, nejlépe Loubský vy byl. Tomáš čéča a Iveta.
Vložil: Eva Šulcová, 28.07.2022 11:54
Richterová, Sylvie: Eseje o české literatuře
Velmi zajímavý článek. Sylvie Richterová je výborná autorka. Těším se až si přečtu jeji Eseje o české literatuře.
Vložil: Jitka J., 25.07.2022 00:28
Segovia, Sofía: Šepot včel
Solidní nakladatelství mají ve smlouvě navrženou odměnu za brožované vydání, audioknihu nebo rozhlasové zpracování. Také se tyto položky dají z licence vyjmout. Příjem z kolektivní správy je zejména u detektivek násobně vyšší než u jiných žánrů. A pokud takových titulů máte víc, může se jednat i o pár... tisíc navíc.
Vložil: Iveta, 24.07.2022 14:59
Murakami, Haruki: Birthday girl
Já naopak musím říct, že Birthday girl a Podivná knihovna jsou pro mě nejzajímavější ze série krátkých povídek. Birthday girl jsem si přečetla třikrát a stále mám potřebu se k ní vracet. Ostatní - Útok na pekárnu a Spánek jsem dočetla jen z povinnosti.
Vložil: Milan Valden, 24.07.2022 11:19
Greaney, Mark: Šedý muž
Bohužel, ani filmový The Gray Man se nepovedl o nic líp, ve mně vyvolaly některé scény i nechtěný smích. Pro české diváky to bude kvůli pražským lokacím lákavé, ale je to zcela průměrný akční thriller podle slabého scénáře, na kterém ani není moc vidět ten rekordní rozpočet Netflixu (200 milionů dolarů).
...