Pilátová, Markéta: Velký úklid

Pilátová, Markéta
Velký úklid

Nekorektní dílo pro děti, ve kterém se stařenka ráda hrabe v popelnici a hlavní dějová zápletka je vystavěna na lsti. Vypráví o nepořádné holčičce Marušce a o tom, jak ji její sousedka učila uklízet. V rámci uklízecích lekcí udělala pořádek i ve vztazích v Maruščině rodině – bohužel na to ale šla poněkud složitě.

Autor článku: Martina Siwek Macáková

Recenze

Čtení na léto 2019

Co číst letos v létě? Redaktoři iLiteratura.cz vám jako každý rok chtějí pomoci s výběrem knih na prázdniny.

Čtení na léto 2019

Čtení na léto 2019

Co číst v létě? Kniha se hodí jak ve dnech upršených, tak v těch přesluněných a nadměrně horkých. A je nejvyšší čas připravit se na letní dny, ať už budou jakékoli.

Zobrazení:

Nejčtenější články

Čtení na léto 2019
25. 6. 2019
přehled
Co číst v létě? Kniha se hodí jak ve dnech upršených, tak v těch přesluněných a nadměrně horkých. A je nejvyšší čas připravit se na letní dny, ať už budou jakékoli.
České literární centrum (Ondřej Buddeus)
Autor článku: Ondřej Buddeus - 20. 6. 2019
aktualita
Komentář Ondřeje Buddeuse k aktuální situaci Českého literárního centra: „Jedním z důvodů mé výpovědi byla prudce sestupná tendence v komunikaci ředitele MZK Tomáše Kubíčka se mnou v roli vedoucího, a to do té míry, že představovala zásadní přítěž v praktickém fungování centra.“
Nejlepší knihy roku 2018
10. 12. 2018
přehled
Jako každoročně nabízíme i letos redakční výběr nejlepších knih daného roku. Chceme hlavně připomenout tituly, kterým se nedostalo hlučné propagace – a přesto by neměly zůstat mimo pozornost čtenářů.
České literární centrum (Pavel Mandys)
Autor článku: Pavel Mandys - 20. 6. 2019
aktualita
Komentář Pavla Mandyse k aktuální situaci Českého literárního centra: „Nevím, kdo z toho bude mít prospěch, ale česká literatura sotva.“
České literární centrum (Ondřej Lipár)
Autor článku: Ondřej Lipár - 20. 6. 2019
aktualita
Komentář předsedy Asociace spisovatelů k aktuální situaci Českého literárního centra: „Zasedání Rady ČLC minulý týden působilo dojmem připraveného představení, které začali narušovat diváci.“
Borkovec, Petr: Můj jediný kamarád
Autor článku: Petr Borkovec - 14. 6. 2019
sloupek
Moje žena ve vypjatějších manželských chvílích poznamenává, že jedináček vyrůstající s matkou zůstane jedináčkem vyrůstajícím s matkou.
Kubíček, Tomáš (ČLC)
Autor článku: Pavel Mandys - 20. 6. 2019
rozhovor
Rozhovor s ředitelem Moravské zemské knihovny Tomášem Kubíčkem: „Práce centra by měla být založena na kontinuitě a strategické rozvaze.“
Hawkins, Paula: Dívka ve vlaku
Autor článku: Juan Zamora - 3. 1. 2017
recenze
40%
Velký bestseller posledních dvou let je detektivka spíše podprůměrná, která okouzlí jen sváteční čtenářky. Zápletku i způsob vyprávění si půjčuje u lepších autorů a rozuzlení má příliš předvídatelné.

Nové články

Pilátová, Markéta: Velký úklid
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 18. 7. 2019
recenze
60%
Nekorektní dílo pro děti, ve kterém se stařenka ráda hrabe v popelnici a hlavní dějová zápletka je vystavěna na lsti. Vypráví o nepořádné holčičce Marušce a o tom, jak ji její sousedka učila uklízet. V rámci uklízecích lekcí udělala pořádek i ve vztazích v Maruščině rodině – bohužel na to ale šla poněkud složitě.
Iljašenko, Marie: Sv. Outdoor
Autor článku: Klára Krásenská - 17. 7. 2019
recenze
80%
Nosit svůj domov s sebou jako korýš na cestách viditelných i na těch vnitřních. Překračovat hranice, přeskočit strach. Dívat se do dáli s rovnými zády. Nová sbírka Marie Iljašenko – to jsou hory, moře a dveře čekající na otevření.
Tudor, C. J.: Kříďák
Autor článku: Roman Lipčík - 16. 7. 2019
recenze
60%
Debut britské autorky napodobuje prózy o zločinech a dětství od Stephena Kinga, ale chybí mu jejich propracovanost i napětí. Jako jednorázové oddechové čtení však uspokojí.
Gintel, Allan (ed.): Zahrady pozemských radostí
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 7. 2019
recenze
70%
Nápaditě sestavená kniha o seberozvoji v přírodě může přispět k poznání dějin pedagogiky v Čechách, ale třeba také k úvahám, jestli mládí některých čtenářů nebylo až příliš usedlé, a o něco podstatného tak náhodou nepřišli.
Frame, Janet: Sněhuláku, sněhuláku. Laguna
Autor článku: Veronika Geyerová - 15. 7. 2019
recenze
80%
Povídky Janet Frameové, patrně nejslavnější novozélandské autorky, se po téměř sedmdesáti letech konečně dočkaly českého překladu. Autorka v nich věrohodně popisuje chudobu novozélandských rodin v první polovině 20. století, krutou realitu tehdejších psychiatrických zařízení, pocit izolace či jinakosti a strach ze smrti. To vše líčí z perspektivy ženy, muže, dítěte, ale i sněhuláka, přičemž tyto úhly pohledu plynule střídá.
Nakladatelství Portál: Ediční plán na 2. pololetí 2019
Autor článku: Portál - 14. 7. 2019
aktualita
Gani, Dorit: Golda Meir
Autor článku: Alžběta Glancová - 14. 7. 2019
recenze
80%
Malé izraelské nakladatelství slaví úspěch s edicí o významných ženách. Knížky o tanečnici, básnířce, parašutistce či předsedkyni vlády odpovídají na rostoucí poptávku po ženských hrdinkách v literatuře pro děti.
Kibuishi, Kazu: Amulet 3: Výprava v oblacích
Autor článku: Pavel Mandys - 13. 7. 2019
recenze
60%
Třetí pokračování fantasy série má převážně akční děj a ústřední příběh zamotává jen málo. Cílová skupina – tedy starší školní děti – však bude spokojena.
Apolloni, Ag: Vytí vlka, vlka vytí
Autor článku: Julie Ginzberg - 12. 7. 2019
recenze
70%
V úvodní kapitole s názvem Enter vstupuje vypravěč, vlk samotář, do Pekla, totiž do života v moderním státě Kosovo. Stejně jako všechny mladé státy prožívá i Kosovo to, co se v angličtině označuje jako nationbuilding. S odkazem na Dantovu Božskou komedii vnímá současný kosovský spisovatel Ag Apolloni tento stav jako peklo. Na jeho konci, v kapitole Exit, se sice nachází východ, nevede však do Ráje ani k pozitivní katarzi. Protože „Utrpení moudrých lidí skončí jen tehdy, až blbci podpálí svět.“
Choryan, Bartosz; Csicsely, Lukáš: Pan Bartoš, listonoš
Autor článku: Jitka Nešporová - 11. 7. 2019
recenze
80%
V dětské literatuře málo vídaný žánr reportáže umožní autenticky nahlédnout do každodenní rutiny poštovních doručovatelů. Nuda to nebude, listonoš Bartoš je čtverák a umí v tom chodit. Ilustrace se surreálnými prvky jsou rovněž nebývale výmluvné a budou konvenovat vkusu šibalů školou povinných.
29. 7. 2019
Danielle Dussault - autorské čtení québecké spisovatelky. V rámci cyklu Doteky... světové literatury. 29. 7. od 18 h, Malá vila PNP, Pélleova 20/70, Praha 6.
8. 9. 2019
Z rodinného alba. Příběhy česko-slovenského kulturního sbližování - výstavní projekt Památníku národního písemnictví. Multižánrová... expozice prostřednictvím téměř osmi set originálních exponátů ze sbírek PNP a dalších českých muzeí a archivů mapuje dialog české a slovenské kultury v období od počátku devatenáctého století do roku 1939. Mezi exponáty, ze kterých podstatná část bude vystavena poprvé, nebude chybět kolekce unikátních dokladů českého vědeckého průzkumu Slovenska nebo výtvarná díla českých malířů a grafiků, přičemž vynikne autorská rukopisná kniha Josefa Váchala Cesta Slovenskem nebo grafiky Ferdiše Duši a Karla Vika. Od 13. 6. do 8. 9., Letohrádek Hvězda, Praha 6.
30. 9. 2019
Překladatelská soutěž - ukrajinština. Termín pro odevzdání překladu: 30. 9.
...
Vložil: TIMONEL, 18.07.2019 09:30
Toyen: Jedenadvacet
69 (!) korun v Levných knihách, pozice 69 z pohledu ženy. Ojedinělý pohled do ženské meziválečné erotiky osobité a výjimečné umělkyně Toyen, v originále v jediném exempláři. Toyen, členka Bretonovy surrealistické skupiny, ikona meziválečného českého umění, která programově skrývala svou ženskost a vždy... o sobě mluvila v mužském rodě. Kuriozita oscilující mezi promyšleným avantgardním a triviálním sentimentálním postojem? Možná, ale racionalita zde nehraje hlavní roli. Zcela jistě zde není žádný odstup od ženské sexuality, je pojímána zcela vážně, kolorované perokresby jsou zaměřené na ženské potěšení. Muži jsou redukováni pouze na pohlavní orgán, jak výstižně píše ve svém doslovu Karel Srp: nechte se jím pouze inspirovat, obrázky Toyen jsou o mnoho víc, než jakkoliv přiléhavý a povedený doslov.
Vložil: Enka, 18.07.2019 07:49
Bauman, Milan: Štvanci touhy
Knihu jsem četla jedním dechem . A nejen já . Je to zase o lásce a sexu trochu jinak . Teď jsem knihu hodnotila , ale nějak omylem se mi odeslalo pouze 20% Já dávám 100% a všem doporučuji .
Vložil: Karel, 17.07.2019 23:08
Bauman, Milan: Štvanci touhy
Knihu jsem scháněl po různých knihkupectvích, ale řekli mi, že už existuje jen pár výtisků na internetu. Dobrovský ji na svých webových stránkách uvádí jako "Bestseller knihkupectví Dobrovský" a přidává počet kliků. Ptal jsem se v Knihcentru a bylo mě sděleno, že pro velký zájem čtenářů byl nyní proveden... dotisk dalších 1000 výtisků. Chtěl bych jí pro svou přítelkyni.
Vložil: Blue, 16.07.2019 10:48
Nanao, Sakaki
na stránkách jitro.net žádné podrobnosti o Nanaovi nejsou
Vložil: , 12.07.2019 00:53
Jaganjac, Edo: Sarajevská princezna
HVALA
Vložil: Blanka, 11.07.2019 14:15
Choryan, Bartosz; Csicsely, Lukáš: Pan Bartoš, listonoš
Děkujeme za upozornění. Opraveno.
Vložil: Michael Alexa, 11.07.2019 14:01
Choryan, Bartosz; Csicsely, Lukáš: Pan Bartoš, listonoš
Bartosz (nadpis)
Vložil: Kateřina Krištůfková, 10.07.2019 13:09
Garfield, Simon: Ten můj font
Publikace je výborná po všech stránkách - bohužel s výjimkou překladu. Už v první větě člověk zbystří nad "zástupy studentů Stanfordské univerzity" (správně je Stanfordova, neboť nese jméno Lelanda Stanforda Jr.) a chyb postupně přibývá (nadbytečná přivlastňovací zájmena: "... typografický zločin...... ji stál nejen její práci, ale téměř i příčetnost", anglická syntax: "IBM a Microsoft dělaly maximum, aby Apple napodobily", zmatení podmětů apod.). Někde text "jen" drhne, ale místy je na hraně srozumitelnosti (možná i za ní): "Velká písmena vypadají tak, že někoho nenávidíte nebo křičíte." … "Walkerová klikla ‚Odeslat‘ tuto instrukci." U knihy, která cílí na příznivce typografie a knižní kultury, je to opravdu velká škoda.
Vložil: , 03.07.2019 13:06
Nakladatelství Odeon – ediční plán (jaro 2019)
https://www.odeon-knihy.cz/#kontakt
Vložil: lenka vitková, 01.07.2019 12:38
Nakladatelství Odeon – ediční plán (jaro 2019)
Dobrý den, chtěla bych abyste mi vydali knížku ...kam mám poslat aspoň maličkou ukázku? Děkuji... Lenka Vitková
...