Lanoye, Tom: Třetí svatba

Lanoye, Tom
Třetí svatba

Tom Lanoye patří k vlámským autorům, kteří umějí psát lehkým perem a čtenářsky atraktivně o vážných a morálně relevantních tématech. Českým čtenářům se představuje románem Třetí svatba, příběhem o fiktivním sňatku stárnoucího homosexuála s mladou Afričankou, líčeným s příslušnou dávkou cynismu a situačního i černého humoru.

Autor článku: Jan M. Heller

Anna Bolavá: To kolo z Prachatic

Na patnáct členů naší rodiny vychází zhruba dvacet jízdních kol. Je letošní jaro, zákaz volného pohybu osob. Jsem na půdě. Mám několik týdnů na důkladný úklid. Nedá se tu hnout. Nedá se tu sušit. (...)

Recenze

Povolání: nakladatel/ka

Koudela, Juraj; Ostrowski, Filip: Zájem čtenářů o fakta předávaná prostřednictvím příběhů stoupá

Koudela, Juraj; Ostrowski, Filip: Zájem čtenářů o fakta předávaná...

Pozoruhodné nakladatelství, kterému se daří připoutávat pozornost k reportážní literatuře, zprostředkovat tu zahraniční českému a slovenskému publiku i podněcovat vznik děl původních. To vše je Absynt.

Zobrazení:

Nejčtenější články

Brown, Dan: Divoká symfonie
Autor článku: Jitka Nešporová - 15. 10. 2020
recenze
80%
Divoká symfonie dobře mísí všechny osvědčené ingredience z knížek pro nejmenší: je o zvířátkách, je rýmovaná, štědře a vtipně ilustrovaná, ukrývá pro děti zábavné hry v podobě oblíbených hledaček, ponaučení naopak příliš neskrývá – a doopravdy hraje!
Nejlepší knihy roku 2019
7. 12. 2019
přehled
Po celý rok sledujeme knižní novinky, proto bychom v předvánočním čase rádi připomněli, jak široká je nabídka v knihkupectvích a že nakladatelé i letos skutečně mysleli na každého. Zkuste si z našeho přehledu vybrat něco nového, jiného, zajímavého.
Řehák, Jakub: Obyvatelé
Autor článku: Libor Staněk - 7. 10. 2020
recenze
70%
Podobně jako v Řehákových předchozích sbírkách se i v té nejnovější jeho silná básnická individualita pohybuje v meandrech surrealistických vod, které víří silná až rozdivočelá imaginace. V kontextu aktuálních environmentálních sbírek či samostatných básní věnovaných nové přírodní lyrice tedy příliš nepřekvapí, že se rodák z Uherského Hradiště nevydává do vyprahlých českých lesů, ale do spárů „městské hmoty“.
Česká nakladatelství – odkazy na webové stránky
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 7. 11. 2009
přehled
Výběrový seznam českých nakladatelství, včetně odkazů na weby a kontaktů.
Glück, Louise: Divoký kosatec
Autor článku: Veronika Revická - 28. 11. 2007
ukázka
Úplný překlad sbírky veršů americké básnířky, která za ni obdržela v roce 1993 Pulitzerovu cenu. Dějištěm sbírky je autorčina vlastní zahrada, v jejíž intimitě i živě evokované realističnosti se setkávají, na způsob polyfonní hudby prolínají a doplňují tři hlasy: hlas lidské postavy, hlas rostlin a hlas Boha.
Rooney, Sally: Normální lidi
Autor článku: Johana Kłusek - 19. 10. 2020
recenze
100%
Zápletkou Normálních lidí je sám život, jeho uplývání a boj o nalezení sebe sama v podobě, která bude kompatibilní s milovanou osobou. Autorka neváhá postavit se zpříma k tématu první lásky a přiznat mu jeho důležitost. Její „normální“ protagonisté čtenáře vytrhávají z reality a nutí ho vracet se k emocím dávno zatlačeným do podvědomí.
Petráček, Tomáš; Bedřich, Martin: Naděje v dějinách
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 10. 2020
recenze
80%
O nutnosti experimentování v církvi, vlastní smrtelné nemoci a pronásledování církevní vrchností nebo roli sdílených příběhů při vytváření společenství rozmlouvá historik a katolický kněz Tomáš Petráček. A to způsobem tak inspirativním, že je jeho kniha doporučeníhodná i pro ty, které nezajímají vnitrocírkevní spory.
Kaprálová, Dora: Goťák a Švýcar
Autor článku: Dora Kaprálová - 9. 10. 2020
sloupek
Stalo se to ve zlatých devadesátkách, v době, kdy se v ulicích Brna v tehdy ještě nerozpadnutém Československu dalo spatřit neviditelné a slyšet neslyšitelné…

Nové články

Lanoye, Tom: Třetí svatba
Autor článku: Jan M. Heller - 26. 10. 2020
recenze
Tom Lanoye patří k vlámským autorům, kteří umějí psát lehkým perem a čtenářsky atraktivně o vážných a morálně relevantních tématech. Českým čtenářům se představuje románem Třetí svatba, příběhem o fiktivním sňatku stárnoucího homosexuála s mladou Afričankou, líčeným s příslušnou dávkou cynismu a situačního i černého humoru.
Koudela, Juraj; Ostrowski, Filip: Zájem čtenářů o fakta předávaná...
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 10. 2020
rozhovor
Pozoruhodné nakladatelství, kterému se daří připoutávat pozornost k reportážní literatuře, zprostředkovat tu zahraniční českému a slovenskému publiku i podněcovat vznik děl původních. To vše je Absynt.
Budilová, Lenka: Od krevní msty k postsocialismu
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 10. 2020
recenze
70%
Co to byla „zádruha“ či „kumstvo“? Které balkánské země se skutečně identifikují se svým „balkánstvím“ a co dalšího může tento pojem – kromě asociací jako pověrčivost, iracionalita a venkovská zaostalost – symbolizovat? Přehledná kniha o antropologickém objevování prostoru, kam podle některých interpretů dokonce sami přináležíme.
Bernard, Jan: Filmaři disentu
Autor článku: Jan Jaroš - 24. 10. 2020
recenze
60%
Kameraman Michal Hýbek byl sice téměř neznámým, ale důležitým svědkem disidentských a undergroundových aktivit v osmdesátých letech. Jeho amatérským filmům se věnuje důkladná monografie.
Kucinski, Bernardo: K. Příběh jednoho hledání
Autor článku: Lada Weissová - 23. 10. 2020
recenze
80%
„Když toho nedělního rána K. poprvé pocítil úzkost, která ho posléze ovládla, tragédie již byla nemilosrdně na postupu. Dcera už deset dní nezavolala.“ Těmito slovy začíná svědectví o naději, bezmoci a vině, inspirované skutečnou událostí z roku 1974, kdy brazilská vojenská diktatura unesla a posléze zavraždila autorovu sestru a švagra.
Bolavá, Anna: To kolo z Prachatic
Autor článku: Anna Bolavá - 23. 10. 2020
sloupek
Na patnáct členů naší rodiny vychází zhruba dvacet jízdních kol. Je letošní jaro, zákaz volného pohybu osob. Jsem na půdě. Mám několik týdnů na důkladný úklid. Nedá se tu hnout. Nedá se tu sušit.
Woltz, Anna: Gyps: Aneb jak za jeden den zachránit svět
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 22. 10. 2020
recenze
80%
Svižný a napínavý příběh dvanáctileté Fitz, která se během jednoho dne v nemocnici vyrovnává s čerstvým rozchodem rodičů, získal nejen významné ceny, ale i širokou přízeň čtenářů doma i v cizině. Anna Woltz jím potvrdila svou pozici mezi předními současnými nizozemskými autory pro děti a mládež.
Woltz, Anna
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 22. 10. 2020
portrét
Knihy Anny Woltzové oceňují jak odborné, tak dětské poroty. Stala se představitelkou mladé generace nizozemských autorů pro děti a mládež, kteří navazují na tradici Annie M. G. Schmidtové: děti jsou pro ně rovnocenní partneři a v knihách pro děti a mládež se nevyhýbají „dospělým“ tématům.
Láníková, Kristina: Úvahy nad zájmeny
Autor článku: Vojtěch Kinter - 21. 10. 2020
recenze
80%
Básně Kristiny Láníkové ze sbírky Úvahy nad zájmeny by se dobře vyjímaly v nedávno vydané antologii Krátká báseň, sdružující autory tohoto žánrového útvaru napříč českou literární historií. Škoda, že sbírka Láníkové vyšla až nyní. Pro zařazení jejích básní do antologie by nemluvila jenom krátkost textů, ale i jejich literární úroveň. Texty Láníkové – vedle toho, že dohromady tvoří organický celek – umí totiž čtenáře v dobrém smyslu potrápit.
Lee, Mackenzi: Dějiny světa v 50 psech
Autor článku: Martin Liška - 21. 10. 2020
recenze
50%
Padesát kapitol z převážně angloamerických dějin ukazuje soužití člověka a psa ze všech možných úhlů. Dojem z místy škobrtajícího textu zachraňují povedené ilustrace.
27. 10. 2020
Tomáš Chudý, Richard Müller, kol.: Za obrysy média a aktuálním mediálním myšlením – živý přenos diskuse o knize v Ústavu pro českou... literaturu. Diskutovat budou autoři knihy a jejich hosté: Richard Müller, Tomáš Chudý, Tomáš Dvořák, Alice Jedličková, Stanislava Fedrová, Josef Šebek, Pavel Šidák, Bogumiła Suwara, Martin Ritter a Josef Vojvodík. 27. 10. od 16 h, YouTube kanál ÚČL.
19. 11. 2020
Festival Nad Prahou půlměsíc / Arabfest v době pandemie na Youtube. 19.–25. 11.
...
Vložil: Magda de Bruin, 25.10.2020 10:53
Bernard, Jan: Filmaři disentu
Z nekrologu Břetislava Rychlíka http://www.bbc.co.uk/czech/domesticnews/story/2003/10/031023_radiofejeton.shtml (ale v podobném duchu o Michalu Hýbkovi napsal tehdy i Petr Třešňák v Respektu https://www.respekt.cz/tydenik/2003/44/odesel-muz-ktery-nelhal) vyplývá, že za účast na tvorbě Vokna si ve svých... pětadvaceti letech odseděl 18 měsíců (odsouzen byl 9. 7. 1982 https://www.dokrevue.cz/clanky/filmar-dizentu-michal-hybek). V rozhovoru s Adamem Drdou v Revolver Revue svou pozici v undergroundu charakterizoval takto: „Právě proto, že o mně StB nevěděla, jsem začal pro Vokno dělat různé věci, měl jsem doma materiály, které se jí neměly dostat do rukou, kamarádi mysleli, že jsem dobrá osoba k tomuhle účelu“. Vysokoškolských studentů se totiž v těch kruzích tehdy skutečně příliš mnoho nepohybovalo. Hýbek byl (samozřejmě) vyloučen ze studia, ale StB mu po návratu z vězení – výměnou za spolupráci – opakovaně nabízela možnost dostudovat (zbývaly mu údajně jen dvě zkoušky). Přesto spolupráci jednoznačně (Rychlík uvádí citát ze spisu) odmítl. Veškerá jeho filmařská činnost (spojená samozřejmě také s nejrůznějšími riziky – zvlášť pro toho, kdo už byl jednou trestaný, a zvlášť za filmy, které se vysílaly i v zahraničí) se datuje po jeho návratu z vězení. Recenzentovo závěrečné hodnocení “Dozvíme se tak především, že to byl nesporně hodný, zásadový člověk, který se po vězeňských zážitcích vyhýbal zbytečným konfliktům s mocí a spadal spíše mezi sympatizanty disentu nežli k jeho předním aktérům” se mi tu proto nezdá výstižné.
Vložil: Chceme tu nechceme, 25.10.2020 09:01
Zgustová, Monika
Vážený Zdeňku, odkud berete svoje informace Vy? Škoda, že jste do té Evropy nevyrazil, dokud to šlo, a neověřil si věci sám, to, co píšete, je hodně zjednodušené.
Vložil: Zdeněk, 24.10.2020 17:33
Zgustová, Monika
vážená paní,přečetl jsem si v časopise Tema Váš příspěvek a zaujal mne Váš náhled na migranty,zažila jste v USA,že by Vám dali byt,stravu a kapesné,nemusela pracovat a nechtěla se naučit místní řeč???to se děje v Evropě,v Německu a Francii a vyústuje to v zločinecké organizace,poptejte se po Evropě,když... ráda cestujete,jak je to doopravdy,v Česku jsou tisíce migrantů,kteří chtějí pracovat a nevyužívají náš socialní system,ale ty,kteří chtějí jen brát tu nechceme,máme jich dost vlastních,zamyslete se,než něco vypustíte z úst
Vložil: Jouda, 24.10.2020 16:51
Han, Kang: Kde kvete tráva
"před úřadem provinční zprávy" – má být "správy" :-(
Vložil: Viva, 23.10.2020 17:20
Bolavá, Anna: To kolo z Prachatic
Anna Bolava, ste úžasná, píšte, píšte, píšte...
Vložil: Veduard, 22.10.2020 15:06
Boček, Evžen: Aristokratka u královského dvora
Čtu všechny díly od začátku, pěkné, vtipné - trochu modernizovaný stařičký Pelham Wodehouse, ale nic proti tomu, ostatně to byl Saturnin taky.
Vložil: Navstevnik knihovny, 20.10.2020 18:27
Žádná zapadlá vlastenka. Anebo přece?
Ja knihovny miluju a jsem pravidelnym navstevnikem. Jedine co me tam mrzi jsou ty stohy Vondrusku co zabiraji cele police ale to uz je vkus vetsinoveho ctenare, knihovnik nemuze vkus prikazat ale musi na nej reagovat svoji nabidkou.
Vložil: JM, 20.10.2020 15:57
Benoist, Alain de: Být pohanem
Apologeticko-ďábloadvokační komentář ke knize: http://jakubmoravcik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=759192
Vložil: Pětiprst, 18.10.2020 12:08
iLiGlosa: Petr Motýl a literární kritika
To Anna, co se skrývá pod křestním jménem. Těpic Ančo, já su Pepa.
Vložil: Sam, 18.10.2020 11:41
iLiGlosa: Petr Motýl a literární kritika
To Anna: To sice ano, leč úroveň jednotlivých recenzí je dost... zajímavá. Namátkou si vzpomenu na recenzi poslední knihy Přemysla Krejčíka: "Otázkou zůstává, proč by takovou nedomrlou trapárnu mělo renomované nakladatelství vydávat." A podobných kritických skvostů tam bývá dost...
...