Walliman, Dominic; Newman, Ben: Profesor Astrokocour: Křížem krážem lidským tělem

Walliman, Dominic; Newman, Ben
Profesor Astrokocour: Křížem krážem lidským tělem

Nové dobrodružství profesora Astrokocoura a jeho party nás zavede k něčemu, co je nám na jednu stranu bytostně blízké, na tu druhou o tom možná víme až pohříchu málo – našemu vlastnímu tělu. Vyvážená směs informací, humoru a jednoduchých, leč výstižných ilustrací jistě zaujme nejednoho mladého čtenáře, a dost možná i zvědavého rodiče, který mu bude pokradmu nakukovat přes rameno.

Autor článku: Pavel Pecháček

Velký knižní čtvrtek

Přečtěte si na iLiteratuře recenze knih z Velkého knižního čtvrtku už dnes!
D. Walliman: Profesor Astrokocour: Křížem krážem lidským tělem
E. Ferrante: Tíživá láska
J. Szántó: Za oponou války
E. Boček: Aristokratka 4
O. Hübl: Hod mrtvou labutí
Hildur K.: Krvavá zima
I. D. Yalom: Stávám se sám sebou
A. Palán, M. Svatošová: Neboj se vrátit domů
V. Šorel: Vzduch je naše moře

Recenze


Zobrazení:

Nejčtenější články

Zábranský, David: Za_raný turisti
Autor článku: David Zábranský - 12. 10. 2018
článek
V Athénách trávím hodně času, mám tady byt, za turistu se rozhodně nepovažuji. Ale když jsem si kousek od domu na chodníku přečetl velký červený nápis „FUCK OFF TOURISTS“, který tam někdo nastříkal a který tam ještě včera nebyl, dotklo se mě to.
Mercks, Kees: Čeština jako hlavní obor do dvou let skončí
Autor článku: Olga Stehlíková - 14. 10. 2018
rozhovor
Přední nizozemský bohemista a překladatel Kees Mercks (1944), laureát významných překladatelských cen (Aleida Schot-prijs, Martinus Nijhoff Vertaalprijs), je jedním z letošních rezidentů Českého literárního centra. Pracuje tu na překladu Šrutových Lichožroutů a shromažďuje materiál k brožuře o pobytu J. A. Komenského v Nizozemsku, jejíž vydání se chystá k 350. úmrtí J. A. K. v roce 2020.
Lidmilová, Pavla (uvedení do Síně slávy Obce překladatelů)
Autor článku: Lada Weissová - 11. 10. 2018
aktualita
Překladatelka Pavla Lidmilová byla Obcí překladatelů uvedena do Síně slávy. Čtyři kolegyně portugalistky a překladatelky – Vlasta Dufková, Marie Havlíková, Šárka Grauová a Lada Weissová – tuto událost oslavují krátkým zamyšlením. Nejde o planá rétorická slova, jsou to čtyři velmi upřímné zpovědi. Doporučujeme dočíst až do konce.
Obrana Teddyho Waynea a jeho románu Samotář
Autor článku: Jiří Hrubý - 15. 10. 2018
článek
Z redakční pošty: překladatel románu Samotář, který náš recenzent Kopečný označil za „podprůměrné dílo“, ve své reakci s tímto hodnocením polemizuje a nabízí návod, jak knihu vnímat a jak příběh číst.
Vigan, Delphine de: Pouta
Autor článku: Daniel Mukner - 15. 10. 2018
recenze
80%
Francouzská spisovatelka Delphine de Vigan (nar. 1966) je českým čtenářům dobře známá – letos od ní v českém překladu vyšla již pátá kniha a dostala název Pouta. V předposledním a poměrně obsáhlém románu Podle skutečného příběhu (č. 2016) vsadila de Vigan na nápaditou kombinaci autobiografie a fikce. V Poutech je jednak úspornější, jednak žánrově konzervativnější.
Guillou, Jan: Chci, aby to, co píšu, mělo nějaký smysl
Autor článku: Martin Liška - 12. 10. 2018
rozhovor
Švédský spisovatel Jan Guillou o úspěšném cyklu historických románů Velké století, ale také o svém vztahu k Československu a o tom, proč pro něj byla fantastická zkušenost stát se politickým vězněm ve Švédsku.
Parvela, Timo: Ella ve škole
Autor článku: Jana Břehovská - 11. 10. 2018
recenze
80%
„Já jsem Ella. Chodím do první třídy. Máme příjemnou třídu a příjemného pana učitele. Nebo jsme měli, protože pan učitel už není, co býval.“ Tak obyčejně začíná první do češtiny přeložená kniha z velké série příběhů o malé finské školačce, které si získaly zájem malých i velkých čtenářů po celém světě.
Frankfurtský knižní veletrh 2018: Gruzie
Autor článku: Jan Lukavec - 14. 10. 2018
aktualita
Hlavním hostem Frankfurtského knižního veletrhu 2018 byla Gruzie. I když jde o zemi zmítanou mnoha problémy, připravila expozici, s níž se co do působivosti může rovnat jen málokterá v minulosti.

Nové články

Knútsdóttir, Hildur: Krvavá zima
Autor článku: Jan-Marek Šík - 17. 10. 2018
recenze
60%
Žánrové spektrum do češtiny přeložených islandských knih se rozrostlo o čtivý young adult kousek, se kterým můžete vy či vaše odrostlejší děti přečkat podzimní prázdniny – pakliže nemáte v plánu něco lepšího, třeba stejně jako protagonistka Bergljót prchat před invazí mimozemšťanů.
Walliman, Dominic; Newman, Ben: Profesor Astrokocour: Křížem...
Autor článku: Pavel Pecháček - 17. 10. 2018
recenze
80%
Nové dobrodružství profesora Astrokocoura a jeho party nás zavede k něčemu, co je nám na jednu stranu bytostně blízké, na tu druhou o tom možná víme až pohříchu málo – našemu vlastnímu tělu. Vyvážená směs informací, humoru a jednoduchých, leč výstižných ilustrací jistě zaujme nejednoho mladého čtenáře, a dost možná i zvědavého rodiče, který mu bude pokradmu nakukovat přes rameno.
Ferrante, Elena: Tíživá láska
Autor článku: Pavla Přívozníková - 17. 10. 2018
recenze
70%
Po celosvětově úspěšné Geniální přítelkyni si můžeme česky přečíst i prvotinu Eleny Ferrante. Románový svět Tíživé lásky vychází z podobného půdorysu jako slavná tetralogie: Neapol, napjaté partnerské a rodinné vztahy, ženské osudy. Delia se přes všechnu snahu těžko zbavuje osudového vlivu své matky Amalie. Ani jedna nemá snadný život, obě bojují s násilím, strachem, láskou i nenávistí. Ač jde o tematiku v literatuře mnohokrát zpracovanou, tahle kniha přece jen není pro každého.
Šorel, Václav; Kocián, Michal; Kolmann, Petr: Vzduch je naše...
Autor článku: Pavel Mandys - 17. 10. 2018
recenze
60%
Výpravná kniha o historii létání v českých zemích nejspíše uspokojí všechny fanoušky letadel. Méně už fanoušky komiksu: ačkoliv je komiksových stran v knize nejvíc, jsou tím slabším článkem publikace.
Szántó, Jakub: Za oponou války
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 10. 2018
recenze
70%
Nevšední vhled do života reportéra, který riskuje vlastní život a jde záměrně vstříc nebezpečí v době, kdy je práce novináře riziková sama o sobě. Szántóova snaha být při tom a zjistit, co se doopravdy děje, je těžko docenitelná v době, kdy někteří politici hlásají „alternativní fakta“ a vytvořit falešný snímek či video je stále snadnější.
Boček, Evžen: Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka
Autor článku: Pavel Mandys - 17. 10. 2018
recenze
60%
Čtvrtý díl populární humoristické série se odklání od epizodického modelu předchozích knih a nabízí jeden ucelený příběh. A je to čirý humor švandrlíkovského ražení.
Hübl, Ondřej: Hod mrtvou labutí
Autor článku: Marek Jančík - 17. 10. 2018
recenze
70%
Nakladatelství Druhé město v rámci Velkého knižního čtvrtku vydává debut Ondřeje Hübla Hod mrtvou labutí. V převážně satirických příbězích se v něm se svým osudem utkávají pražští hipsteři, manipulativní režiséři, povýšenečtí umělci a především frustrovaní jedinci, jejichž nanicovaté životy plují stokou falešného pocitu vlastní výjimečnosti. Autorův nabroušený vtip osciluje mezi přímočařejší parodií a důmyslněji utkanou sítí společenských vztahů, z nichž jen málokdo vyvázne živý.
Yalom, Irvin D.: Stávám se sám sebou
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 10. 2018
recenze
80%
Především intelektuální autobiografie mísí sofistikované detaily terapeutické teorie se sentimentalitou a otevřeností k dědictví klasické filozofie a ke krásné literatuře.
Havelka, Jan: Cesta na Praděd: Cestopis z konce 19. století
Autor článku: Matěj Matela - 17. 10. 2018
recenze
90%
Půvabné svědectví o touze zdolat nejvyšší horu Moravy v dobách, kdy byla turistika ještě v plenkách, potěší nejen znalce a milovníky Jeseníků. Cestopis z konce předminulého století, psaný nádhernou češtinou, připraví jedinečný čtenářský zážitek všem těm, kteří si toulky přírodou umějí vychutnat ve stejně romantickém rozpoložení jako Jan Havelka a jeho vlastivědná družina.
Gris, Daniel: Říkají mi Lars
Autor článku: Pavel Mandys - 16. 10. 2018
recenze
60%
Další pokus o českou drsnou školu pochází z pera pseudonymního autora. Kriminálka z Prahy je sice oproti sloganu z obálky spíše řídká než řízná, ale potěší svižným tempem i neobvykle otevřeným závěrem.
18. 10. 2018
Setkání s českými autory velkočtvrtečních titulů - publicista Aleš Palán a zakladatelka paliativní péče u nás Marie Svatošová, zpravodaj ČT Jakub Szántó,... spisovatel a scénárista Pavel Kosatík, spisovatelé Pavel Renčín, Milan Jenčík,Václav Šorel,Ondřej Hübl, letecký publicista Petr Kolmann a ilustrátor Michal Kocián. Vzácným hostem bude islandská spisovatelka Hildur Knútsdóttir. 18. 10. od 17 h, Uměleckoprůmyslové museum, 17. listopadu, Praha 1.
18. 10. 2018
Olivier Guez: Zmizení Josefa Mengeleho - prezentace románu francouzského spisovatele, který vychází česky v... nakladatelství Garamond. 18. 10. od 19 h, Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1.
18. 10. 2018
Bronka Nowicka: Nakrmit kámen - uvedení knihy. 18. 10. od 19 h, Café Club Míšeňská, Míšenská 3, Praha 1.
19. 10. 2018
Bergmanovský divadelní týden - minifestival nabídne dvě nové divadelní inscenace, non-stop čtení her, povídek a memoárů a řadu besed a seminářů na téma tvorby Ingmara... Bergmana. 15.–19. 10., Palác Kolowrat, Ovocný trh 579/6, Praha 1.
19. 10. 2018
Jaroslava Oválská: Půjdu za lyrický subjekt - křest básnické prvotiny (nakladatelství Druhé město). Knihu uvede Ivana Myšková a přečtou z ní Milan Ohnisko a Olga Stehlíková. Svými písněmi večer obohatí... písničkářka a herečka Studia Ypsilon Jana Šteflíčková. 19. 10. od 19:30, kavárna Park, Kamenická 56, Praha-Holešovice.
20. 10. 2018
ProtimluvFest 2018 - ostravský literární festival přivítá 25 literárních hostů ze sedmi zemí Evropy. Autorská čtení a debaty, workshop, výstava... ilustrací autorů dětského nakladatelství Baobab, koncert rakouské kapely Pendler. 17.–20. 10. Ostrava.
23. 10. 2018
Dny Severu 2018 Praha - devátý ročník festivalu severské kultury se zaměří na tabu, hlavními hosty budou Jussi Valtonen, Markéta... Baňková, Pernilla Stalfelt a Petra Soukupová. 23.10.-1.11., Kino Evald, DOX - Gulliver, Divadlo Na zábradlí, Cafe Elektric, Praha.
24. 10. 2018
Dny Severu 2018 Brno - devátý ročník festivalu severské kultury se zaměří na tabu, hlavními hosty budou Jussi Valtonen, Pernilla Stalfelt... a Petra Soukupová. 24.10.-1.11., MZK a Kino Art, Brno.
24. 10. 2018
Roman Helinski: Továrna na vafle - nizozemský spisovatel představí společně s překladatelkou Blankou Juranovou a za účasti nakladatelství Plus svůj... nový román. 24. 10. od 18 h, WAF-WAF, Bělehradská 67, Praha 2. (Od 19 hodin následuje čtenářský klub Book ´s Calling, kapacita naplněna.)
25. 10. 2018
Setkání s českými autory velkočtvrtečních titulů - publicista Aleš Palán a zakladatelka paliativní péče u nás Marie Svatošová, zpravodaj ČT Jakub Szántó,... spisovatelé Pavel Renčín, Milan Jenčík, Václav Šorel, letecký publicista Petr Kolmann a ilustrátor Michal Kocián. 25. 10. od 17 h, Mahenova knihovna, Kobližná 4, Brno.
...
Vložil: Magda de Bruin, 15.10.2018 13:26
Mercks, Kees: Čeština jako hlavní obor do dvou let skončí
Paní Mazancová (nejste náhodou Keesova švagrová? V tom případě jsme se kdysi párkrát sešly), o tom, co v Nizozemsku vyšlo/vychází z české literatury, pravidelně informujeme na těchto stránkách. Brožurka o J. A. Komenském vyjde, pokud vím, v nizozemštině, takže nevím, jestli si ji budete moct přečíst....
Vložil: Klara, 15.10.2018 11:51
Frankfurtský knižní veletrh 2018: mudlovská práva
Děkujeme za zajímavé "zpravodajství" z Frankfurt am Main. Pan ředitel, Juergen Boos nazval určitě schválně knižní veletrh politickou platformou. Německá ustava je garantem, že na trh se nedostanu publikace , které porušuji lidská práva. Rozumět dnešnímu, složitém světů nám pomůže čtení a dobre... knihy. Tušila to i paní J. K. Rowlingova když stvořila chytrého a spravedlivého čaroděje s kamarády.
Vložil: Růžena Mazancová, 14.10.2018 20:14
Mercks, Kees: Čeština jako hlavní obor do dvou let skončí
Dobrý den, článek s panem Mercksem je pro mě velice zajímavý. Netušila jsem, že v Holandsku vyšlo tolik krásných knih z naší literatury. Těším se, že si přečtu od K.M. o J.A.Komenském. Přeji další úspěchy v překladech. Děkuji. Růžena Mazancová
Vložil: Magda de Bruin, 14.10.2018 11:23
Zábranský, David: Za_raný turisti
Kdo chce, aby ho okolí přijímalo za "svého", měl by se hlavně naučit jazyk (bez ohledu na to, že se dneska skoro všude domluví anglicky).
Vložil: jirka, 13.10.2018 23:11
Zábranský, David: Za_raný turisti
... líbil, ale myslíte si, že to byl "kluk nebo holka" ... ? a máte za to, že to dotyčný takto "třídí" jako vy? Zdravim z jižních Čech ...
Vložil: redakce, 13.10.2018 16:49
Hašek, Jaroslav: Les Aventures du brave soldat Švejk
Pan Vaněk má samozřejmě pravdu, autor měl na mysli ÚČL. Chybu jsme opravili.
Vložil: Otakar Vidimský, 12.10.2018 21:03
Bolina, Pavel; Klimek, Tomáš; Cílek, Václav: Staré cesty v krajině středních Čech
Konečně někdo vyvrátil nesmysly, které se píší a natáčejí o hradě Houska. Z knihy zřetelně vyplývá, že hrad Houska kontroloval několik významných dálkových tras, hlavně cestu z Prahy přes Kostelec nad Labem, Řepín a Mšeno do Doks. Pěkné počtení představuje kapitola o hradišti Kamenec.
Vložil: Viking, 12.10.2018 09:20
Kroupa, Daniel: Masaryk – Patočka – Havel
Kromě toho neexistuje žádné nakladatelství Oikoymenh. Jmenuje se Oikúmené a tento obecně rozšířený omyl pochází z toho, že řecké OIKOYMENH, psané v alfabétě, se mechanichy přepíše do minusek, jako by to byla latinka. No ale to by teolog pan Eminger vědět mohl, ne?
Vložil: m p, 12.10.2018 09:10
Kroupa, Daniel: Masaryk – Patočka – Havel
Adjektivum "diploos" znamená "dvojný, dvojitý" a přeneseně "dvoutvářný, zrádný".
Vložil: Jan Vaněk jr., 11.10.2018 22:39
Hašek, Jaroslav: Les Aventures du brave soldat Švejk
Překvapuje, že výběr zdrojové edice konzultoval M. Meunier "s Ústavem pro jazyk český" a nikoli pro českou literaturu.
...