Ajvaz, Michal: Zlatý věk

Autor článku: Bára Gregorová - 9. 4. 2003


Michal Ajvaz: Zlatý věk, Hynek 2002

Pražský prozaik, esejista a básník Michal Ajvaz je v české porevoluční próze jedním z nejpozurohodnějších autorů.

V posledním románu Zlatý věk se Ajvaz odvrací od tajných pražských zákoutí, a (v mírné tematické návaznosti na Tyrkysového orla) se ve svých vzpomínkách vydává na pozoruhodný ostrov kdesi uprostřed Atlantiku. Jeho obyvatelé, kteří "nedokáží nic jiného, než se lenivě koupat ve snadném absolutnu, v blaženém moři, jež vytvářejí světla a šumy předtím, než upadnou do tvarů a slov", se vymykají jakýmkoli konvencím, na které jsme my, lidé západních vyspělých kultur, zvyklí. Stejně tak i věci a další entity okolo - písmo, jazykový či politický systém, ticho jakožto "pláň jemných zvuků, jako řeč, šepot boha bez tváře"... Čas je zde prezentován jako "monotónní víření mnoha slabých energií", dění jako "nekonečné přeskupování barevných střípků v kaleidoskopu". Řádem ostrova se stává chaos, středem potom nejzažší okraje myslí jeho obyvatel.

V Ajvazově imaginaci se střetávají dvě rozporuplné koncepce vnímání světa - ta, do níž se rodíme a ve které většina z nás po celou dobu svého pobytu na zemi žije. Ta druhá je potom naším nejistým a proměnlivým ostrovem, který je, pokud ho objevíme, v našem těle i v mysli stále přítomný, "jako nějaká nevyléčitelná nemoc, kterou si cestovatel přináší z tropů ve své krvi".

Bára Gregorová, Rock & Pop, 5/5/2002

Michal Ajvaz, prozaik, básník a esejista, do literatury se zapsal sbírkou básní Vražda v hotelu Intercontinental (1989). Následuje soubor jeho povídek Příběhy starého varana (1991), román Druhé město (1993), esej Znak a bytí (1994), dvojnovela Tyrkysový orel a další esejisticky laděné Tajemství knihy (obě 1997). Nejnovějšími knižními opusy Michala Ajvaze je Zlatý věk a Sny gramatik, záře písmen - pojednání o díle J.G. Borgese.

 Ohodnoťte knihu

Hlasovalo 221 čtenářů.

Líbil se vám článek?
Podpořte další rozvoj iLiteratury. Děkujeme Vám :-) více informací

Diskuse

Vojtěch Matocha
23. 4. 2015
Michal Ajvaz je těžko uchopitelný génius a Zlatý věk je jeho nejlepší próza a jeho druhé nejlepší dílo vůbec (hned po Vraždě v hotelu Intercontinental). Vřele doporučuji!
Vašek
20. 4. 2015
Michal Ajvaz je akademický filosof a jeho knížky jsou myšlenkově velice hluboké, rozhodně nejsou pro každého. Kdo je pobere, může jim dát třeba 100 %, ale leckdo se skutečně nechytí a dá třeba 0 %.
Jan V.
22. 3. 2009
Michal Ajvaz je originální a nádherný. Druhé město mne hluboce zaujalo a ve zvukovém provedení na radiu Vltava přineslo cenný umělecký zážitek. Děkuji
Ybrahim
11. 11. 2004
Stojí to úplně za hovno!

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty. 
V roce 2016 projekt podpořili
Ministerstvo kultury Velvyslanectví Švédska

Rakouské kulturní forum
Inzerce

Inzerce

Inzerce