Faber, Michel

Faber, Michel

portrét beletrie zahraniční

Věhlas M. Faberovi vynesl jeho první román Pod kůží (Under the Skin), který byl přeložen do řady jazyků.

Michel Faber se narodil v roce 1960 v Holandsku. Když mu bylo sedm, rodina přesídlila do Austrálie. Od roku 1992 však Faber žije ve Skotsku, na Vysočině, v Ross-shiru, který je dějištěm jeho románu Pod kůží. V minulosti pracoval jako ošetřovatel, dělník v konzervárnách, uklízeč a pokusný králík pro výzkumné účely.
Faberovo dílo je často popisováno jako kombinace Roalda Dahla a Franze Kafky, nebo Williama Sommerseta Maughama s Ianem McEwanem. V roce 1999 získal cenu za literární debut, Saltire First Book of the Year Award, za svou povídkovou sbírku Jednou určitě zaprší (Some Rain Must Fall). Mnohem širší věhlas mu vynesl jeho první román Pod kůží (Under the Skin), který byl přeložen do řady jazyků. Ten se dostal do užšího výběru na Whitbreadovu cenu pro románový debut za rok 2000 a byl také nominován na dublinskou cenu Impac. V roce 2001 vydal Michel Faber novelu Sto devadesát devět kroků (The Hundred and Ninety-Nine Steps) a o rok později dokonce dvě díla - Odvážný manžel (The Courage Consort) a Karmínový a bílý květ (The Crimson Petal and the White), historický román zasazený do prostředí viktoriánské Anglie.
Faber v sobě spojuje hned několik rysů, které se u prozaiků nejmladší generace vyskytují velmi často: kosmopolitní osud i postoj, ale především nijak nezastíranou tématickou inspiraci takzvaně triviálními literárními žánry, inspiraci, jež bývala před pouhými pár desítkami let ve vyšších literárních patrech nemyslitelná.
Richard Podaný, Richard Olehla

Diskuse

Vložil: Viktor Janiš, 11.07.2006 17:47
Faber, Michel
Příští rok vyjdou hned dvě jeho knihy: viktoriánský román "Kvítek karmínový a bílý" (nakl. Odeon) a sbírka povídek "Fahrenheitova dvojčata". (nakl. Marek Turňa) A opravdu se vynasnažím, abychom měli Fabera v češtině celého.
Vložil: inela@centrum.cz, 10.05.2006 11:59
Faber, Michel
Četla jsem POd Kůží a naprosto mě uchvátil a šokoval. Chtěla jsem další romány, ale zřejmě nebyly přeloženy. Co s tím? Dají se někde sehnat, byly přeloženy nebo budou.....? Zdravím Inela
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 6293x

Inzerce