Burroughs, William Seward

Burroughs, William Seward

portrét beletrie zahraniční

Burroughsova slavná kniha Nahý oběd je plná halucinačních obrazů. Další tituly, Hebká mašinka, Lístek, který explodoval a Nova Express se zabývají závislostí na moci. Počátkem šedesátých let Burroughs spolupracoval s malířem Brionem Gysinem. Romány Poslední slova Holanďana Schultze a temně prorockým Divocí hoši zakončil svůj dvacetiletý exil v Mexico City, Tangeru, Paříži a Londýně. Po návratu do Spojených států vydal knihy Města rudé noci, Ah Pook je tady, Západní země a Kočka v nás.

William Seward Burroughs se narodil v roce 1914 v St. Louis ve státě Missouri. Záhy však z rodiště T.S.Eliota a Tennessee Williamse odešel a živil se mimojiné jako soukromý detektiv, deratisátor a barman. Zároveň napsal Nahý oběd, knihu plnou halucinačních obrazů vytvořenou experimentální metodou "prostřihů" a "skládání". Knihy Hebká mašinka, Lístek, který explodoval a Nova Express se zabývají závislostí na moci, jsou střihem nepopsatelných hord, jež se střídavě objevují a zase mizí, zatímco "z hlavního města přicházejí fotbalové výsledky".
Počátkem šedesátých let Burroughs spolupracoval s malířem Brionem Gysinem na knize Zbývají jen minuty, a později na knize Třetí mysl, jimiž se zároveň výrazněji distancoval od tvorby beat generation. Romány Poslední slova Holanďana Schultze a temně prorockým Divocí hoši zakončil svůj dvacetiletý exil v Mexico City, Tangeru, Paříži a Londýně. Po návratu do Spojených států vydal knihy Města rudé noci, Ah Pook je tady, Západní země a Kočka v nás.
Pokud Fitzgerald ztělesňoval jazzový věk, Burroughs psal o věku kosmickém. Norman Mailer jej nazval "zřejmě jediným americkým prozaikem, jehož lze považovat za génia", a Jack Kerouac o něm prohlásil, že je "nejúžasnějším satirikem od dob Jonathana Swifta".
William S. Burroughs zemřel v roce 1997 v Lawrence ve státě Kansas.

(převzato a upraveno podle oficiálních stránek Festivalu spisovatelů www.pwf.pragonet.cz)

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 8612x

Inzerce