Pražská noc, německý pořad o české literatuře

aktualita beletrie zahraniční

"Pražská noc" se pomalu stává pojmem, a to by pro nás mohl být důvod k radosti. Po úspěšné premiéře koncem října v Drážďanech se nyní tento program, který by se ve skutečnosti mohl jmenovat spíš "Noc české literatury", dočkal neméně úspěšné reprízy v Lipsku.

Pražské noci

Při vyslovení slov "Prager Nacht" se ještě nedávno mohla vybavit nahodnému dotázanému v Německu třeba romantická kulisa nasvíceného Pražského hradu, noční procházka po Karlově mostě nebo pitka v hostinci U Fleků. V poslední době zmíněné sousloví dostává svůj specifický obsah, který se těchto klišé, tolik oblíbených u našich německých sousedů (a nejen u nich), dotýká jen velmi vzdáleně.
"Pražská noc" se pomalu stává pojmem, a to by pro nás mohl být důvod k radosti. Po úspěšné premiéře koncem října v Drážďanech se nyní tento program, který by se ve skutečnosti mohl jmenovat spíš "Noc české literatury", dočkal neméně úspěšné reprízy v Lipsku (těsně před zahájením knižního veletrhu). Na dvanácti ne zcela obyčejných místech, jako např. soudní síň bývalého Říšského soudu, ve které se obhajoval Georgij Dimitroff, podkroví kostela Sv. Tomáše (působiště J.S. Bacha), krematorium nebo sloní pavilon zoologické zahrady měli návštěvníci možnost seznámit se s dílem Karla Čapka, Jiřího Weila, Bohumila Hrabala či Karla Poláčka. Během šesti hodin, ve kterých se zhruba dvacetiminutové texty četly stále dokola, využilo příležitosti k nevšednímu seznámení s českou literaturou zhruba 1500 návštěvníků (v Drážďanech byla situace obdobná). Organizátoři očekávají nyní s napětím 3.května, kdy se tato akce přesune do Řezna; o několik týdnů později proběhne "Pražská noc" ještě v Norimberku.
Čtyři z pěti "Pražských nocí" byly tedy umístěny do spolkových zemí sousedících s Českou republikou. (Závěrečné zastavení této sezony se uskuteční ve vzdálenějším Stuttgartu, což souvisí s tím, že zde sídlí nadace Roberta Bosche, která na tento projekt poskytla finanční prostředky.) Jestli budou nějaké rozdíly v přijetí tohoto programu u saského a bavorského publika, by byla zatím pouhá spekulace. Potěšující je ovšem skutečnost, že již první dvě provedení přinesla výsledky v podobě "objednávek" od dalších německých měst. A to je úspěch, který již dnes překročil rámec očekávání všech, kteří se na "Pražské noci" podílejí.
Podrobnější informace o "Pražské noci" v Drážďanech přinesly Literární noviny 2. prosince 2002, o Lipsku referuje Prager Zeitung 27. března. Detaily o programu, jakož i další termíny jsou k nahlédnutí na stránkách: www.shuttle-lesung.de.

© Barbora Šrámková

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2540x

Inzerce
Inzerce