Runciman, Steven: Den, kdy padl Cařihrad

Runciman, Steven
Den, kdy padl Cařihrad

recenze historie

Nové vydání známé knihy jednoho z největších byzantologů 20. st. Populárně-naučná publikace vhodná pro odborníky i laiky.

 

Den, kdy padl Cařihrad
S. Runciman: Pád Cařihradu, přel. J. Kostohryz, Epocha, Praha 2003, 2. vyd., 224 s.

"…V pondělí odpoledne 28. května bylo slunečno a jasno. Když slunce začalo klesat k západnímu obzoru, svítilo přímo do tváří obránců na hradbách a skoro je oslepovalo. Právě v tu chvíli se turecký tábor pohnul a vyrazil…"
28. května 2003 uplyne 550 let od pádu Konstantinopole (28.5.1453), hlavního města byzantské říše, do rukou Turků. Toto přelomové datum patří k mezníkům evropské historie, kterou od té doby silně poznamenal vpád Osmanů. Jihovýchodní Evropa si toto dědictví nese stále s sebou, a jak dosvědčují nedávné události na Balkáně, stále není schopna se s ním vypořádat.
Kniha S. Runcimana (1903-2000), jednoho z nejvýznamnějších byzantologů 20. století, patří k těm, které přečteme jedním dechem, a věřím, že slabší povahy zamáčknou nejednu slzu. U nás vychází již podruhé; prvně vyšla v roce 1970 v populárně-naučné edici Kolumbus v nakladatelství Mladá fronta.
Současné vydání zachovává původní text beze změn, upravené mapky, text doprovázejí kvalitní reprodukce dobových rytin, obrazů a fotografie. Navíc byl vytvořen chronologický přehled nejvýznamnějších dat z historie Byzance a novodobého Řecka až po rok 1919, kdy zaniká Osmanská říše a vzniká Turecko. Jedná se o vynikající publikaci určenou jak vědcům, tak úplným laikům; sice striktně dodržuje historická fakta, zároveň ale nesmírně poutavou vyprávěcí formou vtahuje čtenáře do dění v hlavním městě Byzance, do osudů padlých i přeživších, mezi obránce i obléhatele, pokouší se objasnit osud posledního byzantského císaře a nastiňuje vývoj událostí po pádu města.
Rita Kindlerová, květen 2003

© _______
článek vyšel v _______
na iLiteratura.cz se souhlasem _______

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 116 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

59%čtenáři

zhlédnuto 2693x

štítky k článku

Inzerce