Breton, André (2003)

aktualita beletrie zahraniční

Desetitisíce eur zaplatili zájemci za díla českých surrealistů při aukci sbírky jednoho ze zakladatelů světového surrealistického hnutí, Andrého Bretona, která ve čtvrtek skončila v Paříži.

Desetitisíce eur za české surrealisty z Bretonovy sbírky

PAŘÍŽ 18. dubna (ČTK) - Desetitisíce eur zaplatili zájemci za díla českých surrealistů při aukci sbírky jednoho ze zakladatelů světového surrealistického hnutí, Andrého Bretona, která ve čtvrtek skončila v Paříži. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila pařížská aukční síň CalmelsCohen. Největší částky kupci zaplatili za obrazy malířky Toyen a za obraz dalšího českého surrealisty Jindřicha Štyrského, ale vysoko byly vydraženy i objekty Jindřicha Heislera a své zájemce si nalezly i knihy Vítězslava Nezvala či Karla Teigeho. Olej Toyen z roku 1943 Je vous souhaite bonne santé (Přeji vám dobrého zdraví) byl vydražen za 170.000 eur a Štyrského obrazy Kořeny z roku 1934 za 110.000 eur. Další čtyři oleje Toyen byly vydraženy za 58.000 až 80.000 eur.

Toyen, která odešla do Francie před druhou světovou válkou, měla k Bretonovi velmi blízko a bydlela ve stejném domě na Montmartru v ulici Fontaine. Za pozoruhodných 43.000 eur byl prodán i objekt přítele Toyen, básníka a výtvarníka Jindřicha Heislera z roku 1950 L'amour fou (Bláznivá láska). Jde o otevřenou dřevěnou knihu s kolážemi - vizuálními básněmi, které Heisler po odchodu do Francie vytvářel. Za 7500 a 9000 euro se prodaly také malé dřevěné plastiky v ČR nepříliš známého výtvarníka Jana Křížka, který odešel do Francie v roce 1947 a zemřel zde v roce 1985.

Síň CalmelsCohen nabízela celkem 5500 předmětů, které Breton za svůj život (1896-1966) shromáždil. Jde o eklektickou sbírku zahrnující drobné předměty nakoupené na bleším trhu i rukopisy, knihy, africké masky či obrazy klasiků moderního a především surrealistického výtvarného umění, včetně Reného Magritta, Marcela Duchampa či Salvadora Dalího. Největší částky při aukci byly zaplaceny za plátno Joana Miróa Le piége (Past) a za plastiku Jeana Arpa Femme (Žena) po 2,5 milionech eur. V případě Arpa zaplatilo Středisko Georgese Pompidoua v Paříži dosud nejvyšší částku za jeho dílo.

Za 1100 eur se ale také prodal sborník ke stému výročí Karla Hynka Máchy Ani labuť ani luna z roku 1936 s básněmi a ilustracemi Nezvala, Konstantina Biebla, Toyen, Štyrského či Bohuslava Brouka. Kniha má vřelé věnování Bretonovi od Nezvala, který se surrealismu věnoval v druhé polovině 30. let. Stejně tak byly prodány i dopisy teoretika umění Karla Teigeho Bretonovi a Benjaminu Péretovi (za 650 eur) či Teigeho kniha Surrealismus proti proudu (rovněž za 650 eur), které se věnují Teigeho roztržce s Nezvalem. První vydání Nezvalových surrealistických sbírek Skleněný havelok a Absolutní hrobař se i tak prodaly za 600, respektive 1000 eur.

Česká Národní galerie se aukce nezúčastnila. "Zájem bychom samozřejmě měli, ale k zahraničním aukcím s naším rozpočtem nemáme vůbec přístup," řekl minulý týden ČTK ředitel Sbírky moderního a současného umění Tomáš Vlček.

Bretonovu sbírku po desetiletí udržovala prakticky netknutou jeho manželka Elisa. Po její smrti jeho dcera Aube a vnučka Oona oznámily, že nejsou s to se o sbírku dále starat a že se jim nepodařilo dohodnout s francouzským státem o jejím převzetí. Středisko Georgese Pompidoua již vystavuje část Bretonovy kolekce - jeho psací stůl, obklopený sbírkou primitivních masek a moderních obrazů.
Zpráva ČTK, ve zkrácené podobě přinesly LN 19.4.2003 pod značkou ml hej

Výprodej z Bretonova bytu
André Breton, zakladatel surrealismu, ve svém pařížkém bytě dal v letech 1922 až 1966 dohromady neobyčejně cennou sbírku. Vdova Elisa snila o jejím zpřístupnění vytvořením muzea. Sbírka má ohromnou cenu, avšak od 1. do 18. dubna je postupně rozprodávána. V jakési předtuše takové budoucnosti ostatně Breton už v Manifestu surrealismu napsal: "Věděl jsem, že svět neskončí krásnou knihou, nýbrž pěknou reklamou…"
V pařížském bytě, kde se sbírka nachází, Breton žil od roku 1922 až do své smrti (zemřel roku 1966, kdy mu bylo sedmdesát). Majitel domu dlouho ani netušil, jaké bohatství se v bytě, jenž dlouho zůstal neobýván, skrývá. Elisa Bretonová a někteří surrealisté od roku 1988 usilovali o zachování cenné kolekce a snili o vybudování Paláce surrealismu. Kontaktovali dokonce i tehdejšího prezidenta Mitteranda, marně. Objevilo se mnoho pokusů koupit kompletní sbírku, Elisa i Aube Bretonovy však až dosud odolávaly. Nechtěly, aby se tento sběratelský skvost hnul z Paříže, a už teprve nehodlaly dopustit, aby se stěhoval do USA. A podezíraly zájemce o koupi, že by následně sbírku "rozpustili" prodejem jednotlivých děl.
Bretonova dcera Aube však nakonec stejně musela přistoupit k tristní a bolestné záležitosti, totiž prodeji. Od začátku dubna je v aukční síni Drouot nabízeno 3500 knih, 800 rukopisů, 1500 fotografií, 400 obrazů a kreseb, vše registrováno v osmisvazkovém katalogu. Předběžně odhadovaný výnos aukce se pohybuje kolem 30 milionů euro. Mezi díly figurují takové poklady jako obrazy Miróovy, Magrittovy (dílo La Femme cachée ovšem zdobí trhliny, vzniklé po Bretonově zásahu, kdy chtěl obraz trochu vyblýskat, i namydlil je…; cena se nicméně pohybuje kolem 800 000 euro), portrét Duchampův od Man Raye nebo Bretonův v tresčí kůži vázaný rukopis titulu Arkán 17. Dále sošky a masky z Afriky a Oceánie, od amerických Indiánů i eskymáků. Knihovna obsahuje nejen díla mnoha soudobých autorů, kteří otci surrealismu posílali knihy s věnováním, i rozličné perličky, třeba protistalinské pamflety nebo originální vydání Rimbauda či Lewise Carrolla apod. Součástí sbírky je ale také Bretonova věštecká koule, jeho sbírka motýlů, krunýř luskouna, výklady snů, astrální rozbor Rimbaudův sestavený samotným Bretonem. Všechna díla a umělecké objekty nebyly v bytě přímo vystavené, spousta se jich skrývala v šuplícících, v krabicích, pod kanapem. Do aukce nespadá pouze Bretonova korespondence, jež byla podle autorovy závěti věnována do sbírek J. Douceta.
Prodejní akce je velkou událostí: do výstavních sálů aukční síně odborníci přenesli výzdobu stěn z Bretonovy koupelny, prodej některých fotografií se odehrává v noční Paříži. Vyšlo též DVD s 25 000 záběry dokumentujícími každé věnování z rubu obrazu či ručně psaný zápis do knihy od papeže surrealismu, a tak v podstatě vzniklo ono vysněné, bohužel však virtuální muzeum. Aube se také rozhodla věnovat pařížskému Muzeu moderního umění v Centre Pompidou celou slavnou stěnu zpoza psacího stolu jejího otce (v současné době je vystavena v muzeu v Dusseldrofu), vyzdobenou Elisiným portrétem, díly od Miróa, F. Picabii, Braunera a dalších, předkolumbovskými maskami, ale také nalezenými předměty, kamínky schovanými na památku, kořenem sebraným kdesi u cesty.
Zájem o Bretonovu sbírku je značný. Během prvních dvou týdnů se vydražilo přes pět tisíc položek. I když se ozývají hlasy proti rozprodávání cenné kolekce, je namístě připomenout, že sám Breton často jak nabyl, tak i pozbyl. Pamětníci dokládají, že po roztržce s Aragonem neváhal do antikvariátu prodat luxusně vázané výtisky jeho děl (na dva zapomněl, jsou nabízeny v letošní aukci), když chtěl dceru poslat na prázdniny, stálo ho to Magrittovu kresbu anebo sošku z Britské Kolumbie. A prodej De Chiricova Mozku Dítěte v roce 1964 mu zajistil bezstarostný zbytek života …
jš březen 2003

Diskuse

Vložil: Martina, 10.12.2005 14:16
Breton, André (2003)
Chybí mi životopis autora!!Moc roztahané údaje...
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 7063x

Inzerce