Germain, Sylvie

Germain, Sylvie

portrét beletrie zahraniční

Sylvie Germainová (*1954) má s českým prostředím nejvíce zkušeností, bydlela v Praze sedm let na přelomu osmdesátých a devadesátých let a učila zde na francouzském gymnáziu.

Sylvie Germainová

(*1954) má s českým prostředím nejvíce zkušeností, bydlela v Praze sedm let na přelomu osmdesátých a devadesátých let a učila zde na francouzském gymnáziu. Přestože o své češtině hovoří více než zdrženlivě, dokázala s pomocí častého listování ve slovníku proniknout i do díla tak náročného básníka, jakým je Bohuslav Reynek. A to do té míry, že o něm ve Francii vydala knihu. Podle ní šlo o jakousi kompenzaci toho, co pro francouzskou literaturu v Čechách udělal svými překlady český básník. Kniha Bohuslav Reynek a Petrkov: un nomade en sa demeure sice podle očekávání neměla velkou odezvu, ale Germainová je vděčná nakladateli alespoň za to, že kniha vůbec existuje jako artefakt připomínající Francouzům Reynkův význam.
Germainová překvapuje výbornou znalostí české literatury. Především Hrabala považuje za jednoho z největších světových spisovatelů uplynulého století, dobré jméno si u ní, ale i ve Francii obecně, stále zachovává i náš současný prezident.
Přestože se Germainová při svém pobytu v Čechách doslova cítila jako doma ("V Paříži jsem sice byla v centru dění, ale v Praze jsem pronikla do sebe samé."), psala zde texty zasazené do francouzských reálií. Česká inspirace se v jejích textech objevila až po návratu do Francie, především v La pleurante des rues de Prague (Uplakaná z pražských uliček). Své prózy připodobňuje k "magickému realismu" latinskoamerických autorů, nejčastěji se v nich ale objevuje spíše tragická část života, posvátno, mystérium, smrt. Mimořádnou pozornost věnovala francouzsko-německému pohraničí, kde byli především prostí lidé postiženi krutým násilím tří velkých válek 19. a 20. století.
(...)
5/11/01

http://auteurs.contemporain.info/sylvie-germain/

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 5647x

Inzerce