Šanda, Michal

Šanda, Michal

rozhovor beletrie česká

Obligátní otázka. Jak jste se dostal ke psaní? Začínal jste také jako většina autorů s poezií? No samozřejmě, že s poezií. Každý začíná s poezií.

Rozhovor Kláry Schirové s Michalem Šandou

Obligátní otázka. Jak jste se dostal ke psaní? Začínal jste také jako většina autorů s poezií?
No samozřejmě, že s poezií. Každý začíná s poezií. Je to zdánlivě jednodušší, než napsat prózu. Zdánlivě! Napíšete 25 000 písmen, rozsekáte je na verše a máte zaděláno na prvotinu. Až s druhou, třetí knihou zjistíte, že poezie se ubírá jinými cestami. Rozporcované řádky totiž mohou být taky pouze hovězí kýtou, plecí, roštěncem na pultu u řezníka a vůbec nepostihnou býka s jeho elegancí a hrou svalů, když zafrká nozdrami a rohy skloní k zemi.

Co tedy pro vás znamená poezie když ne formu?
Ráno co ráno si v kuchyni ukrojíte nožem chleba. Viděli jste ten nůž stokrát, máte ho důvěrně ohmataný. A jednoho rána se s nožem v ruce zarazíte, namísto, abyste jej zařízli do bochníku. Sto pohledů na tutéž věc nemusí znamenat vůbec nic. Důležitý je pohled sto první, při němž vám zčista jasna cosi probleskne hlavou a najednou ten nůž vidíte docela jinak. A takový záblesk je pro mě poezie.

Záblesk výjimečného?
Záblesk onačejšího. Jedna zenbudhistická historka vypraví o dvou mniších, kteří se cestou za Mistrem sejdou u řeky. Uno-Neng si zuje opánky a přejde řeku po hladině. Avšak Duo-Neng si vykasá roucho a praví: Proč chodit po hladině, když je opodál brod?

Jak jste se dostal z české kotliny do Gran Chaca v Argentině?
V antikvariátu ve Valentinské mi učarovala kniha od Františka Klindery Český rolník napříč Argentinou, nakl. družstvo Svépomoc, 1913. Obcházel jsem kolem ní a zouval si opánky, ale nakonec mi nezbylo, než si vykasat roucho a probrodit se peněženkou a vycvaknout 300 Kč. Den nato jsem v antikvariátu v Dlouhé natrapíroval odrbaný sešitek Pampa Florida, beletristicky zpracované osudy argentinských Čechů, jimž picadu suchým trnitým pralesem do Gran Chaca prosekal svými vlastenskými výpravami právě Klindera. No a ten samý týden mi kolega z práce přivezl k oxeroxování obecní kroniku Velkých Bílovic. Z Velkých Bílovic pocházel rolník Petr Šašvata, jenž v Gran Chacu začal pěstovat do té doby neznámou plodinu, bavlnu. Sudamerická romance se mi prostě sama přihlásila.

Čerpá vaše romance také z latinskoamerické literatury?
Takzvaný magický realismus by mi teoreticky po formální stránce mohl zlegitimovat do knihy vsazené nereálné prvky. Už to, že se mi námět sám přihlásil, má štych magična. Ale jakožto Pražák pracující v centru v Celetné ulici mám denně co do činění s reklamními panely anoncujícími alchymistické magično císaře Rudolfa a magično Franze Kafky a proto jsem ke všem těm magičnům dost skeptický. Není latinskoamerický magický realismus obdobná habaďůra na turisty? Takže odpověď na vaši otázku: nečerpá. Čerpá jen a pouze z mojí fantazie. A tam, kde se čerpadlo zadře, to jsou kamínky mých životních zkušeností.

Proč jste obsadil do jedné z hlavních postav mravenečníka?
Je to romance a romantický příběh o muži a ženě podle mne potřebuje třetího, aby to mělo šmrnc a nebyla to unylá červenoknihovní Harlekýnka. Můj mravenečník je páprda s dlouhým nosem, který se chová občas morousovitě, někdy dokonce dětinsky, je to jakýsi nahrávač, připravující Saře situaci pro šlágvorty.

Sudamerická romance je i fiktivní kronikou, zaznamenanou osadníkem a fotografem Bartolomeo Doubravou. Co vás na kronikách přitahuje?
Možná ještě víc, než kroniky obecní, mám rád kroniky rodinné. Hustým písmem a neokrouhanou tužkou namaštěné do kalendářů na předsádku, a když došlo místo, na nepotištěné okraje stránek. Z těch minimalistických záznamů člověka ovane vůně plnokrevného života lidí, které by ani nenapadla pošetilost přecházet řeku po hladině. Poslouchejte: Rašelina 25 zl., kořalka borkovačům 6 zl. 5 kr. Klímovi z Řepče o jarmarce dáno 5 měřic otrub. V úterku po Hromnicích na úsvitě dokonala Anežka, v ní všecka vlhkost se porušila. V sobotu času nešporního nesše ji z domu nosiči vyhejbajíce pošiku spadla s truhlou z mar a po smrti zabila se. Rohlenovi 7 kr. za vidle. Na sv. Jiljí rarach poštil prasnici. Od Matěje Houdka 20 kr. za jaternice as už nevytluču.

Sudamerická romance tvoří s Blues 1890-1940 a knihou Obecní radní Stoklasné Lhoty vydraživší za 37 Kč vycpaného jezevce pro potřeby školního kabinetu volnou trilogii. Co představuje pojítko mezi jednotlivými díly?
Sudamerická romance
není postavená na oslnivé dějové zápletce. Struktura textu je založená na provázání a prokombinovávání. Z Blues 1890-1940 a Obecních radních do ní přešly variace několika podstatných motivů. Venkoncem každý píšeme jedinou knihu, a ať chceme, nebo nechceme, všechno jsou jen variace na naše niterné téma přiřknuté nám osudem, či kým. A tak jsem jako argentinský tulák poskládal ty motivy do lingery a utáhnul uzel a teď nezbývá než doufat, že i čtenářům bude onen uzel připadat utažený na krev.

Vaše knihy jsou pokladnicí neobvyklých výrazů a slov, která z dnešní češtiny již dávno vymizela. Kam na ně chodíte?
Spisovatelství je řemeslo a obrazně řečeno při obrábění knih chci mít pokud možno co nejkompletnější sadu nástrojů. Proto přečtu kde co, vějířem s tanečním pořádkem počínaje a příručkou o rybnikářství konče. Při tom mi v hlavě uváznou rozličné piškvornosti. Například ouraz. Bezedné bahno, s nímž se potýkali stavitelé rybníků založených na odedávných mokřinách. Když si vyhledáte vesnici Úraz a podíváte se na mapu, leží u ní rybník a na hrázi je kamenný kříž. A najednou vám to probleskne: rybník, úraz, kříž a máte příběh jako hrom. Na základě jediného slova. Čeština, to, co je v ní zakleté, je magičtější, než veškerá Sudamerika.

 

Diskuse

Vložil: Michal, 13.09.2004 10:59
Šanda, Michal
Vážený pane Šando, chtěl jsem se Vás zeptat,zda jste nechodil do školy v Kořenského ulici z Filipem Fliegelem,Markem Pecháčkem,pakliže ano,určitě si na mně vzpomenete. Napište
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3482x

Inzerce